Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Kto mówi prawdę?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po czterech dniach genewskich negocjacji grupa sześciu państw (tzw. grupa 5+1) osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę (23/24.11.2013r.) tymczasowe porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

W specjalnym przemówieniu wygłoszonym późnym wieczorem w sobotę prezydent Obama podsumował treść zawartego z Iranem porozumienia:

"Osiągnięte w Genewie porozumienie z Iranem jest pierwszym ważnym krokiem ku trwałemu rozwiązaniu kwestii jego programu nuklearnego; pomoże odciąć Iranowi najbardziej prawdopodobną drogę do zbudowania bomby nuklearnej".

Na te słowa Obamy zareagował natychmiast premier izraelskiego rządu, Netanjahu:

"To, co ustalono minionej nocy w Genewie nie jest historycznym porozumieniem, to historyczny błąd. Dziś świat stał się bardziej niebezpieczny, ponieważ najniebezpieczniejszy reżym na świecie poczynił znaczący krok ku pozyskaniu najgroźniejszej na świecie broni".
 

Według Obamy porozumienie zawarte w Genewie z Iranem "choć jest tylko pierwszym krokiem, jest to wielkie osiągnięcie" , zaś premier Netanjahu uważa, "że porozumienie zagraża Izraelowi" i dodał,  "że ta umowa nie obowiązuje Izraela. Izrael będzie się bronić nie pozwalając Iranowi posiąść broń jądrową. Iran otrzymał prawo do wzbogacania uranu, a także ograniczenie sankcji w zamian za jedynie kosmetyczne zweryfikowanie swego programu".

O czym zatem mówi zawarte porozumienie, które jest poddane tak skrajnie różniącym się od siebie ocenom?

Otóż w myśl postanowień tego porozumienia  Iran zobowiązał się do m.in. zaprzestania wzbogacania uranu na pewnych poziomach oraz do zniszczenia części jego zapasów. Ma również wstrzymać instalalcję zaawansowanych technicznie wirówek, a także prac nad budową reaktora służącemu produkcji plutonu. Ponad to rząd w Teheranie zobowiązał się do dopuszczenia do zakładów uczestniczących w jego programie badań jądrowych i wzbogacania plutonu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oraz do monitoringu tych obiektów zgodnie z wymogami międzynarodowych przepisów.

Porozumienie to obowiązywać ma w okresie sześciu miesięcy, w czasie których negocjatorzy mają wypracować takie rozwiązania, które całkowicie rozwiążą problem z irańskim programem zbrojeń jądrowych. Zawarte obecnie wstępne porozumienie spowoduje, że Iran nie będzie mógł wykorzystywać czasu, gdy toczyć się będą negocjacje do porozumienia ostatecznego, jako przykrywki do dalszego rozwijania programu nuklearnego.

Jednocześnie w trakcie obowiązywania obecnego wstępnego porozumienia, jeśli Iran nie będzie przestrzegał jego warunków, to złagodzone wobec niego sankcje nie tylko wrócą do poprzedniego stanu, ale zostaną zaostrzone.

Tak więc w myśl zawartego w niedzielę porozumienia to Iran ma udowodnić, że jego program jądrowy będzie miał wyłącznie pokojowy charakter.

Jak widać z warunków wstępnego porozumienia zawartego w Genewie Iran wykazał bardzo dużo dobrej woli aby przekonać strony porozumienia, że jego program nuklearny ma służyć wyłącznie celom pokojowym i jednocześnie zobowiązał się do umożliwienia przeprowadzenia międzynarodowej kontroli realizacji przyjętych w nim warunków.

Dlatego też zastanawiające są pełne niepokoju oceny na temat warunków porozumienia głoszone przez najwyższych przedstawicieli izraelskich władz, bo nie tylko premier Netanjahu otwarcie je krytykuje ale również inni członkowie jego rządu. I tak, minister gospodarki Naftali Bennett ocenił genewskie porozumienie jako złe:

"Izrael nie jest zaangażowany w porozumienie genewskie. Iran zagraża Izraelowi i Izrael ma prawo się bronić",

zaś izraelski minister ds. strategicznych i służb specjalnych wyraził opinię- powtarzając wcześniejsze słowa Netanjahu, że:

"To porozumienie nadal jest złe i sprawi, że będzie o wiele trudniej niż do tej pory znaleźć w przyszłości właściwe rozwiązanie. Bardziej prawdopodobne, że Iran (w wyniku tego porozumienia- dopisek mój)  zbliży się do budowy bomby".

Czy ta postawa izraelskich władz nie ma przypadkiem na celu zdyskredytowanie zawartego porozumienia z Iranem i jednocześnie być demonstracją silnej woli rozwiązania problemu irańskiego za pomocą opcji ataku militarnego?

Nowo krojony właśnie sojusz niektórych państw Bliskiego Wschodu i Europy niechętnych Iranowi może na takie rozwiązanie zastosowane w najbliższej przyszłości wskazywać.

Ale jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że wszelkie plany siłowego rozwiązania problemów politycznych w rejonie Bliskiego Wschodu w obecnie panującej tam napiętej sytuacji spowodowanej "Arabską Wiosną" oraz światowego kryzysu ekonomicznego jest balansowaniem na linie rozpiętej nad głęboką przepaścią.

Jak więc silna musi być determinacja izraelskich władz, które tego oczywistego problemu nie potrafią dostrzec?

Może więc o coś innego tu chodzi, anie tylko o hipotetyczny program realizacji budowy bomby jądrowej przez Iran?

 

www.jpost.com/Breaking-News/Netanyahu-Iran-deal-historic-mistake-that-makes-world-more-dangerous-332813

KOMENTARZE

 • ..
  - powiedział Netanjahu, właściciel ponad 400 głowic nuklearnych, patrząc ( na zdjęciu powyżej) na tereny jeszcze nie okupowane przez Izrael pod budowę przyszłych osiedli żydowskich.
 • @ Autor
  Ropa i gaz. Nieprawdopodobne ilości gazu.
 • @KOSSOBOR 16:19:26
  "Ropa i gaz"- a więc i wielkie pieniądze i władza będąca ich emanacją.

  Pozdrawiam:)
 • @Zdzich 15:45:08
  Zgadza się!

  Pozdrawiam.
 • Kongres USA nie przyjmie porozumienia z Iranem
  Kongres Stanów Zjednoczonych nie pozwoli na to, żeby tymczasowe porozumienie, które zostało osiągnięte podczas rozmów sześciu międzynarodowych negocjatorów i Iranu w sprawie programu jądrowego, stało się ostatecznym porozumieniem - powiedział senator, Demokrata Ben Cardin.

  Senator, występując na antenie stacji telewizyjnej „Fox News”, powiedział, że porozumienie powinno mieć bardziej ostry charakter.

  „Umowa przejściowa jest nie do zaakceptowania ani przez Kongres, ani przez Amerykanów. Mam nadzieję, że również dla społeczności międzynarodowej. Nie przyjmiemy jej i nie pozwolimy, żeby stał się ona ostatecznym porozumieniem” - powiedział Cerdin.

  Przy czym Kerry wyraził wątpliwości co do tego, że Iran rzeczywiście wypełni swoje zobowiązania.

  http://polish.ruvr.ru/2013_11_24/Kongres-USA-nie-przyjmie-porozumienia-z-Iranem/
 • @Talbot i moher
  Netanjahu zadzwonił i Kardońsky przekazał.

  „Benjamin Cardin” jest synem Dory i Meyer'a KARDONSKY, żydowskich emigrantów z Rosji.

  To nie są "opinie amerykanów".
 • @Talbot 21:03:16
  Sądzę, że pod obecną administracją amerykańską władze Stanów Zjednoczonych zaczęły realizować pod wpływem presji opinii międzynarodowej rolę dobrego policjanta.
  Co nie oznacza, że odłożyły do lamusa wcześniejsze swoje plany i zrezygnowały w ważnych dla siebie priorytetów.

  To jest tylko taki teatrzyk odgrywany dla nas.

  Pozdrawiam.
 • @Talbot 21:03:16
  Czy oni nadal nie pojmują, że mają już nie wiele do gadania.
 • "French foreign minister doubts Israel will strike Iran".
  "Jerusalem Post
  November 25, 2013

  French Foreign Minister Laurent Fabius told a radio station on Monday that he did not believe Israel would launch a preemptive military assault on Iran’s nuclear installations, Israel Radio reported."


  http://www.prisonplanet.com/french-foreign-minister-doubts-israel-will-strike-iran.html

  PS. "Scientist back from Japan: “It’s bad, it’s definitely not over” "

  "Hughy Lewis
  •an hour ago△▽

  The oysters Rockefeller won't even be safe to eat now."

  http://www.youtube.com/watch?v=TmENMZFUU_0
 • @night rat 14:58:15
  Ale w kwestii czego prawo międzynarodowe?

  Pozdrawiam.
 • @Skanderbeg 13:34:14
  Oczywiście, że ma Pan rację!

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej