Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Jałta II?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Celem negocjacji jest osiągnięcie wzajemnie uzgodnionego długoterminowego kompleksowego rozwiązania, które zapewniałoby, że irański program badań jądrowych będzie miał wyłącznie pokojowy charakter. Iran potwierdza, że w żadnym wypadku nie.....

....będzie starać się wejść w posiadanie i rozwijać produkcji broni jądrowej." - taką treść mają pierwsze zdania Preambuły podpisanego porozumienia  w dniu 24 listopada br. w Genewie przez grupę "G 5+1" z władzami Iranu dotyczącego irańskiego programu jądrowego.

Cała treść porozumienia wstępnego podpisanego w Genewie znajduje się tu:

english.farsnews.com/newstext.aspx

Treść tego porozumienia jednoznacznie dowodzi, że władze irańskie wykazały się bardzo dużą determinacją mającą na celu udowodnienie, że realizowany przez nie program jądrowy ma na celu wyłącznie zastosowanie pokojowe. Aby oczywiście nie było to tylko gołosłownym twierdzeniem, irańskie władze zobowiązały się do:

"Ulepszenia monitorowania:

-Zapewnić przekazywanie informacji do MAEA, w tym informacji na temat planów irańskich obiektów jądrowych, opisu każdego z tych budynków, opisu skali działalności dla każdej lokalizacji określonych działań nuklearnych, informacje o kopalniach uranu, młynach i surowcach.

- Przedłożenia uaktualnionej DIQ dla reaktora w Arak, określanego przez MAEA jako IR-40, do wglądu MAEA.

- Uzgodnić z MAEA sprawę inspekcji reaktora w Arak, określanego przez MAEA jako IR-40.

- Każdorazowo, gdy inspektorzy MAEA nie mają dostępu w postaci niezapowiadanych inspekcji w celu osobistej weryfikacji projektuinwentaryzacji zapasów w Fordow i Natanz, udostępni się akta w trybie offline.

- Inspektorzy MAEA będą mieli dostęp do:

montażu wirówki workshops4;

wirówek, warsztatów produkcyjnych i magazynów, kopalni uranu i młynów."

Jednocześnie władze Iranu zobowiązały się dobrowolnie do:

"- Od istniejącej obecnie ilości uranu wzbogaconego do 20% zachowają jego połowę dla wytworzenia paliwa TRR. Rozcieńczyć pozostały UF6 20% do nie więcej niż 5%.

- Iran zobowiązuje się, że nie będzie wzbogacać uranu powyżej 5%  w okresie 6 miesięcy.

- Iran zobowiązuje się, że nie będzie prowadził żadnych dalszych czynności mających na celu wzbogacenie paliwa do Plant1 Natanz, Fordow2 i w reaktorze3 Arak, określanego przez MAEA jako IR-40."

Reasumując:

Z treści wstępnego porozumienia zawartego przez grupę "G 5+1" w Genewie z Iranem wynika, że Iran będzie mógł nadal prowadzić swój program badań jądrowych, ale wyłącznie w celach pokojowych i jednocześnie zobowiązał się on do umożliwienia prowadzenia międzynarodowej kontroli tego programu pod kątem zablokowania ewentualnego przekształcenia tego programu dla celów wyprodukowania broni jądrowej.

Bez wątpienia zalegalizowanie programu badań jądrowych przez Iran z jednoczesnym zniesieniem najbardziej uciążliwych sankcji gospodarczych jest dla tego kraju wielkim sukcesem. Z drugiej strony państwa sygnotariusze tego pozozumienia ze strony grupy "G 5+1" muszą obecnie wykazać się bardzo dużą determinacją aby skutecznie zablokować możliwość przekształcenia irańskiego programu badań jądrowych w program pozyskania broni jądrowej, tak w chwili obecnej jak i w dalszej przyszłości.

Można powiedzieć, że program cywilnego zastosowania energii jądrowej jest pierwszym i najistotniejszym krokiem umożliwiającym wyprodukowanie broni jądrowej w przyszłości i ten krok właśnie, podpisaniem porozumienia w Genewie, został usankcjonowany. Tak więc dalszym problemem będzie podjęcie takich działań kontrolnych i współpracy międzynarodowej, które nie pozwolą Iranowi na zrobienie kolejnego kroku, tak jak to się stało w przypadku Korei Północnej, a więc aby uniemożliwić przekształcenie go w program pozyskania broni jądrowej.

Aby więc ten problem rozwiązać potrzebna jest dobra wola współpracy z obu stron zawartego porozumienia. A czy to się uda? Jak na razie Iran wykazuje taką wolę, co potwierdził podpisując porozumienie w Genewie, ale zapewne schody pojawią się przy dalszym negocjacjowaniu porozumienia ostatecznego, które ma być zawarte za pół roku.

Tym bardziej problem ten jest istotny, bo w trakcie pertraktacji nad ostatecznym porozumieniem z Iranem w tej kwestii, może się jeszcze bardzo dużo wydarzyć, gdyż kraje którym irański program jądrowy bardzo się niepodoba mogą one również ten czas wykorzystać w celu skutecznego zablokowania dalszych negocjacji i porozumienia.

Pozdrawiam.

english.farsnews.com/newstext.aspx

KOMENTARZE

 • "Israël et le tabou de la bombe nucléaire".
  http://www.youtube.com/watch?v=eNET7I4XyX4  "Joseph
  1 month ago

  Kennedy est assassiné, son successeur décide de fermer les yeux sur Dimona. Quelle coïncidence!.

  toums19
  2 months ago

  le peuple maudit


  teddy goma
  3 months ago
  Israël est un état criminel qui viole toutes les résolutions de l'ONU et opprime le pauvre peuple palestinien, avec la complicité des ses créateurs et protecteurs qui sont les états unis et l’Europe .il faut que l'on sache tant qu' Israël existera il n'y aura jamais la paix sur terre , Israël est comme un renard dans un poulaille."
 • @Mr rM 11:17:20
  Dzięki za film i zamieszczone pod nim komentarze.
  Ważny jest komentarz Joseph'a!

  Pozdrawiam.
 • Aż wierzyć się nie chce...
  Co wypisują na stronie fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego

  Izrael - "ciche" mocarstwo nuklearne
  http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/artykul,867,Izrael_-_%22ciche%22_mocarstwo_nuklearne
 • @Talbot 14:53:32
  Ten teks nie ma żadnego znaczenia poza propagandowym, m.in. w tym celu została powołana i sowicie opłacana "fundacja" aby rozpowszechniać takie opinie podrasowane "autorytetem" nazwiska byłej głowy państwa.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej