Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Czy o te wyspy będzie wojna?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Korea Południowa dołączyła do państw roszczących sobie prawa do Wysp Senkaku. Ministerstwo Obrony Korei Południowej ogłosiło w niedzielę (8.12.2013r.), że decyzja o rozszerzeniu swojej strefy identyfikacji obrony powietrznej na Wyspy Senkoku ...

wchodzi w życie od 15 grudnia br.

Decyzja podjęta przez władze Korei Południowej jest odpowiedzią na chińskie rozszerzenie strefy obrony powietrznej na obszarze Morza Wschodniochińskiego obejmującej Wyspy Senkaku.

Poza ChRL i Koreą Południową roszczą sobie pretensje do tego akwenu Japonia i Tajwan.

Najprawdopodobniej przyczyną takiego ostatnio zainteresowania tym obszarem przez państwa z nim graniczących są nowo odkryte bogate zasoby ropy naftowej i gazu:

A tak obecnie wygląda obszar sporny, który jest zaznaczony na poniższej mapie czerwonym kwadratem:

Tak więc po roponośnych obszarach Bliskiego Wschodu, Morza Kaspijskiego, Azji Środkowowschodniej, Arktyce i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego powstaje nowy punkt zapalny, który tym razem leży w strefie bezpośrednio przylegającej do terytorium chińskiego.

Zobaczymy więc niebawem jak silna jest determinacja ChRL w wyegzekwowaniu praw do poszerzonej arbitralnie przez siebie nowej strefy obrony powietrznej, czyli praw do praktycznie jednostronnie zaanektowanego terenu części Morza Wschodniochińskiego.

Pozdrawiam.

1.  www.zerohedge.com/news/2013-12-08/south-korea-unveils-its-own-air-defense-zone-overlapping-chinas-and-japans,

2. timesofindia.indiatimes.com/world/rest-of-world/Japan-agrees-to-South-Koreas-expanded-air-defence-zone/articleshow/27116827.cms,

3. www.japantoday.com/category/national/view/3-chinese-ships-sail-through-disputed-waters,

4. english.chosun.com/site/data/html_dir/2013/12/09/2013120900673.html,

5. pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Senkaku.

KOMENTARZE

 • Ale jedna z wysp Senkaku
  jest prywatną własnością, chyba jakiegoś Japończyka, który ją sobie odkupił bodajże od Taiwanu. Więc jego też by "najechali"?
  Pozdrawiam :)
 • @traszka 21:20:53
  A w jakim to niby celu mieliby Chińczycy najeżdżać jakiegoś prywatnego właściciela wyspy leżącej w ich strefie wpływów?
  Niech on nadal rządzi na swojej wyspie, bo tu nie o wyspy chodzi tylko o bogactwa naturalne, które znajdują się pod dnem morskim:)

  Pozdrawiam:)
 • @AdNovum 07:08:58
  Ano w takim celu żeby dać do zrozumienia innym, że wyspy nie są do czyjejś prywatnej dyspozycji. Bo co to by było gdyby kilku właścicieli wysp utworzyło porozumienie i nie wpuściło Chińczyków na tereny roponośne w obrębie tych wysp? A nie daj Bóg gdyby właścicielami okazali się wyłącznie Japończycy. Małe wyspy, duży problem. Tak to widzę.
  Pozdrawiam :-)
 • @traszka 18:48:28
  Chińczycy jeśli chodzi o takie dzielenie włosa na czworo, to po prawdzie mają to wszystko w d***e, bo oni powoli zaczynają występować z pozycji siły i starają się narzucić innym swoją wolę.
  A czym się taka polityka kończy wystarczy cofnąć się o kilkadziesiąt lat wstecz w historii i przywołać problem tzw. "korytarza", który stał się pretekstem, a następnie powodem do najazdu na Polskę. Czego konsekwencje odczuwamy do dziś i odczuwać będziemy jeszcze długie lata.

  Pozdrawiam;)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej