Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Czy o te wyspy będzie wojna?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Korea Południowa dołączyła do państw roszczących sobie prawa do Wysp Senkaku. Ministerstwo Obrony Korei Południowej ogłosiło w niedzielę (8.12.2013r.), że decyzja o rozszerzeniu swojej strefy identyfikacji obrony powietrznej na Wyspy Senkoku ...

wchodzi w życie od 15 grudnia br.

Decyzja podjęta przez władze Korei Południowej jest odpowiedzią na chińskie rozszerzenie strefy obrony powietrznej na obszarze Morza Wschodniochińskiego obejmującej Wyspy Senkaku.

Poza ChRL i Koreą Południową roszczą sobie pretensje do tego akwenu Japonia i Tajwan.

Najprawdopodobniej przyczyną takiego ostatnio zainteresowania tym obszarem przez państwa z nim graniczących są nowo odkryte bogate zasoby ropy naftowej i gazu:

A tak obecnie wygląda obszar sporny, który jest zaznaczony na poniższej mapie czerwonym kwadratem:

Tak więc po roponośnych obszarach Bliskiego Wschodu, Morza Kaspijskiego, Azji Środkowowschodniej, Arktyce i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego powstaje nowy punkt zapalny, który tym razem leży w strefie bezpośrednio przylegającej do terytorium chińskiego.

Zobaczymy więc niebawem jak silna jest determinacja ChRL w wyegzekwowaniu praw do poszerzonej arbitralnie przez siebie nowej strefy obrony powietrznej, czyli praw do praktycznie jednostronnie zaanektowanego terenu części Morza Wschodniochińskiego.

Pozdrawiam.

1.  www.zerohedge.com/news/2013-12-08/south-korea-unveils-its-own-air-defense-zone-overlapping-chinas-and-japans,

2. timesofindia.indiatimes.com/world/rest-of-world/Japan-agrees-to-South-Koreas-expanded-air-defence-zone/articleshow/27116827.cms,

3. www.japantoday.com/category/national/view/3-chinese-ships-sail-through-disputed-waters,

4. english.chosun.com/site/data/html_dir/2013/12/09/2013120900673.html,

5. pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Senkaku.

KOMENTARZE

 • Ale jedna z wysp Senkaku
  jest prywatną własnością, chyba jakiegoś Japończyka, który ją sobie odkupił bodajże od Taiwanu. Więc jego też by "najechali"?
  Pozdrawiam :)
 • @traszka 21:20:53
  A w jakim to niby celu mieliby Chińczycy najeżdżać jakiegoś prywatnego właściciela wyspy leżącej w ich strefie wpływów?
  Niech on nadal rządzi na swojej wyspie, bo tu nie o wyspy chodzi tylko o bogactwa naturalne, które znajdują się pod dnem morskim:)

  Pozdrawiam:)
 • @AdNovum 07:08:58
  Ano w takim celu żeby dać do zrozumienia innym, że wyspy nie są do czyjejś prywatnej dyspozycji. Bo co to by było gdyby kilku właścicieli wysp utworzyło porozumienie i nie wpuściło Chińczyków na tereny roponośne w obrębie tych wysp? A nie daj Bóg gdyby właścicielami okazali się wyłącznie Japończycy. Małe wyspy, duży problem. Tak to widzę.
  Pozdrawiam :-)
 • @traszka 18:48:28
  Chińczycy jeśli chodzi o takie dzielenie włosa na czworo, to po prawdzie mają to wszystko w d***e, bo oni powoli zaczynają występować z pozycji siły i starają się narzucić innym swoją wolę.
  A czym się taka polityka kończy wystarczy cofnąć się o kilkadziesiąt lat wstecz w historii i przywołać problem tzw. "korytarza", który stał się pretekstem, a następnie powodem do najazdu na Polskę. Czego konsekwencje odczuwamy do dziś i odczuwać będziemy jeszcze długie lata.

  Pozdrawiam;)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY

więcej