Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

W Islandii skazano na więzienie szefów banku Kaupthing.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Islandzki sąd skazał cztery osoby związane z bankiem Kaupthing na karę od 3 do 5 lat kary pozbawienia wolności.

Skazanymi są: Hreidar Mar Sigurdsson pełniący funkcję prezesa banku (5 i pół roku więzienia), Sigurdur Einarsson były szef rady dyrektorów (5 lat więzienia), Olafur Olafsson udziałowiec banku (3 lata więzienia) oraz Magnus Gudmundsson pełniący funkcję szefa oddziału banku w Luksemburgu (3 i pół roku za kratkami).

Według ustaleń procesowych te cztery osoby z najwyższego kierownictwa islandzkiego banku Kaupthing zataili fakt zakupu 5,1 % akcji w 2008 roku przez katarskiego szejka Mohammed'a Bin Hamad'a Bin Khalifa Al-Thani. Zakup tych akcji był sfinansowany za pomocą pieniędzy pożyczonych przez ten bank. Tak więc bank sfinansował z własnych pieniędzy zakup przez osobę zewnętrzną swoich akcji. Dziwnie to podobne do tego co obserwujemy w III RP, np. gdy "katarski inwestor" (oczywiście anonimowy) miał dokonać zakupu polskich stoczni na początku rządów koalicji PO-PSL. Oczywiście transakcja ta nie doszła do skutku dzięki czujności niektórych z polskich dziennikarzy śledczych.

Ale powracając do omawianej sprawy:

Otóż islandzka prokuratura udowodniła, że ta nielegalna transakcja inwestora z Kataru wpłynęła negatywnie na wycenę akcji banku. Zaś samą transakcję przeprowadzono za pomocą firmy mieszczącej się na brytyjskich Wyspach Dziewiczych i cypryjską spółkę Choice, której właścicielem był wspomniany wyżej udziałowiec banku Kaupthing, Olafur Olafsson- prywatny doradca szejka Al-Thani'ego. Następnie z Cypru dokonano transferu pieniędzy do spółki Q Iceland Finance i przez tą spółkę- już jako wyprane- opłacono przez katarczyka 5,1 % akcji banku Kaupthing.  Akcje te zostały zakupine na kilka tygodni przed upadkiem banku w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku.

Poza zasądzonymi wyrokami więzienia skazani muszą również pokryć koszty procesowe, które wynoszą około 1 milion brytyjskich funtów ( ponad 5 milionów złotych).

Jak na razie są to najwyższe wyroki za oszustwa finansowe związane z doprowadzeniem do bankructwa systemu finasowego Islandii.

Ciekawe kiedy w Polsce zacznie się wsadzanie do więzień bankierów i politycznych hochsztaplerów choćby za tą sprawę:

adnovum.neon24.pl/post/74521,od-zera-do-multimilionera-epilog ????

Czy prokuratura tak długo będzie prowadziła postępowanie procesowe, aż Marcin Stefański vel M.P. zostanie na tyle zmiękczony, że weźmie całą winę na siebie? Czy też może, gdy jednak M.P. zacznie sypać, to wtedy zostanie załatwiony przez bezwzględnego samobója i sprawa główna zostanie umorzona?

Widząc co się wokół M.P. działo od samego początku jego przestępczej kariery można z dużą dozą prawdopodobieństwa domniemywać, że rozwiązanie drugie jest bardzo poważnie brane pod uwagę.

Pozdrawiam.

1.  pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_finansowy_w_Islandii,

2.  en.wikipedia.org/wiki/2008%E2%80%9311_Icelandic_financial_crisis,

3  .www.bbc.co.uk/news/business-25349240 .

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej