Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Ukraina- wojna domowa 05.07.2014r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wojna domowa na południowo-wschodniej Ukrainie weszła w rozstrzygającą fazę.

Od tego kto teraz odniesie sukces zależeć będą losy obecnie sprawującej władzę kijowskiej ekipy, jaki będzie przyszły kształt granic tego kraju, jego ustrój i porządek polityczny, no i oczywiście zależeć też będzie od tego przyszłość liczących wiele milionów osób mieniejszości narodowych będących obywatelami Ukrainy.

Niemiecki minister MSZ, Frank-Walter Steinmeier wezwał władzę w Kijowie do natychmiastowego wprowadzenia w życie porozumienia w sprawie wznowienia rozejmu i kontaktów ze zbuntowanymi regionami południowo-wschodniej Ukrainy, które zostało osiągnięte podczas czterostronnego spotkania w dniu 2 czerwca br. w Berlinie:

 „Nie możemy tracić czasu (...) Bez gotowości do negocjacji to się nie uda”- powiedział Steinmeier w wywiadzie dla niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung..

Rebelianci we wschodniej Ukrainie ogłosili już, że są gotowi do kontaktów i zawieszenia broni. Umowa została również podpisana przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina. A więc Kijowska junta już wielokrotnie udowadniała, że podpisy i obietnice ministrów na Ukrainie na dzień dzisiejszy prawie nic nie znaczą.

Europa z niepokojem czeka na reakcję Kijowa.

Prywatnie europejscy dyplomaci przyznają, że odpowiedź będzie świadczyć o tym, kto ma przewagę w Kijowie: „partia wojny” i blok neonazistowski ze wsparciem Waszyngtonu, czy zdrowy rozsądek.

Czy wzt. nowy prezydent Ukrainy rzeczywiście jest niezależny, gotowy na zawarcie pokoju, czy wszystkie jego oświadczenia były tylko blefem? Czy on w ogóle ma władzę jaką mu daje stanowisko prezydenta?


Odpowiedzią na to mogą dać decyzje jakie podejmuje ostatnio ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który na wczorajszym spotkaniu z liderami frakcji parlamentarnych Wierchownej Rady zdecydowanie oświadczył, że jednostronnego zawieszenia broni już nie będzie- tak podało biuro prasowe administracji prezydenckiej.

Jednocześnie niedawno mianowany sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Andriej Parubij bierze poważnie pod uwagę możliwość wprowadzenia w najbliższej przyszłości stanu wojennego na wschodzie kraju:

„Nie wykluczam, że nadejdzie taki moment, gdy pojawi się potrzeba wprowadzenia stanu wojennego”

Parubij dodał, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przygotowała już dokument w tej sprawie.

Swoje zdanie w tej sprawie ogłosił dzisiaj na profilu na Facebooku pełniący obowiązki ministra ukraińskiego MSW, Arsen Awakow, któryzapowiedział, że ukraińskie siły zbrojne zamierzają wykorzystać przeciwko ruchowi oporu najsurowsze środki:

„Żadnych uproszczeń. Tylko gwarantowane konsekwentne działania, które nie pozostawią szans terrorystom. Tę strategię popierają wszystkie uczestniczące w operacji na wschodzie Ukrainy siły zbrojne” - napisał tam Awakow.

Po tym wstępnie poszerzającym tło obecnie toczącej się na południowo-wschodniej Ukrainie wojny domowej przejdę do realcji z walk.

Otóż sytuacja obecnie toczy się dwutorowo, gdzie z jednej strony ukraińskie siły zbrojne dokonują nadal ciężkiego ostrzału artyleryjskiego, rakietowego i bomardowań z samolotów terenów podmiejskich osiedli mieszkaniowych, z drugiej zaś strony po oczyszczeniu sobie w ten sposób przedpola, prowadzą bezpośrednie walki o zdobycie dużych miast z oddziałami samoobrony ludowej.

I tak wieczorem i w noc toczył się bój w miejsowości Artemowsk leżącej około 44 kilometry od Sławiańska, gdzie ukraińskie wojska przy wsparciu dwóch wozów bojowych zaatakowały budynek prokuratury, w której mieści się dowództwo lokalnego oddziału milicji ludowej.

W wyniku około 20 minut trwającej wymiany ognia, przy użyciu granatników i ciężkich karabinów maszynowych, napastnicy zostali wyparci poza obszar miasta.

Nadal trwają bezpośrednie walki z otaczającymi Mikołajewkę wojskami ukraińskimi, prowadzony również jest ostrzał artyleryjski celów cywilnych oraz ostrzał z karabinów maszynowych cywilinych samochodów, którymi mieszkańcy usiłują się wydostać poza obszar walk.

Duża kolumna wozów bojowych sił samoobrony, licząca około 50 jednostek, została skierowana ze Sławiańska do wzmocnienia obrony okrążonego przez ukraińskie formacje zbrojne Kramatorska. Kolumnie w walkach udało się przebić przez otaczające Karamatorsk siły ukraińskie i tym sposobem znacznie wzmocniono o ciężki sprzęt, amunicję i doborowe oddziały żołnierzy obronę miasta przed nacierającymi wrogimi wojskami.

Trwa również ostrzał przedmieść i sporadycznie centralnych części Doniecka i Ługańska, powodując, że w Doniecku nie ma obecnie dostępu do wody pitnej co spwodowało uszkodzenie ostrzelanej przez atrylerię przepompowni wody. Natomiast w Ługańsku w chwili obecnej odcięci od wody i dostaw prądu są mieszkańcy wschodnich dzielnic miasta:

"Po przeprowadzeniu koniecznych prac naprawczych i likwidacji skutków awarii, dostawy energii elektrycznej i wody zostaną przywrócone" – poinformowano w  ługańskiej radzie miejskiej.

"W dniu wczorajszym rozpoczęły się ćwiczenia morskie różnych sił rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z udziałem około 20 okrętów bojowych i statków wspomagających, ponad 20 samolotów i śmigłowców, piechoty morskiej i artylerii przybrzeżnej. Rejon manewrów obejmuje cały obszar Morza Czarnego" – poinformowały wczoraj służby prasowe Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Prawdopodobnie jest to odpowiedź na to, że na Morze Czarne wypłynęła grupa okrętów NATO w celu udziału w międzynarodowych ćwiczenia sił marynarki wojennej „Breeze 2014” u wybrzeży Bułgarii.
 
Jak widzimy, co powtarza się za każdym razem gdy zaostrza się konflikt wewnętrzny na Ukrainie w wyniku kolejnych odsłon "operacji terrorystycznej" prowadzonej przez siły prorządowe, następuje również eskalacja napięcia międzynarodowego.

I jest to bardzo niebezpieczna gra, w której jak na razie zakładnikami są mieszkańcy zbuntowanych regionów wschodniej Ukrainy, ale można sobie wyobrazić przy takim natężeniu napięcia międzynarodowego, że sytuacja wymknie się spod kontroli w wyniku niesprzyjającego zbiegu okoliczności lub celowej prowokacji- o co w tej chwili nie trudno. I wtedy konflikt rozleje się, gdzie zakładnikami już nie będą tylko cywile zbuntowanego obszaru południowo-wschodniej Ukrainy, ale również obywatele ościennych krajów i krajów leżących w basenie Morza Czarnego.

A więc takiego niedopowiedzialnego zachowania przywódców zachodniego hegemona w obszarze państw środkowej i południowo-wschodniej Europy nie obserwowaliśmy chyba od czasów zakończenia Zimnej Wojny.

Zobaczymy czym taka polityka się zakończy, chociaż ja nie wróżę tu niczego dobrego, tym bardziej, że sytuacja ulega dalszej eskalacji.

Pozdrawiam.

Na przewodnim zdjęciu widok na Mikołajewkę wczoraj wieczorem.

 Ps.

Głównodowodzący siłami samoobrony Donieckiej Republiki Ludowej, Igor Iwanowicz Striełkow wydał o godzinie 12:00 czasu lokalnego następujące oświadczenie:

"Игорь Иванович Стрелков принял решение- оставить Славянск. Это было реализовано ночью. Потери ополчения минимальны. Организованно и сплочённо силы ополчения вышли в сторону Краматорска, далее передислокация продолжится, очевидно в Горловку и Донецк. Этим мы выигрываем время, пока укры передислоцируют личный состав и расчёты артиллерии (укры "воюют" в основном артобстрелами по мирным городам). Это время можно эффективно использовать для завершения процесса объединения сил ополчения, их централизации под единоначальное командование, улучшить качество связи и коммуникации войск, усилить снабжение войск, прежде всего тяжёлым оружием (артиллерией и бронетехникой).
Кутузов тоже отходил, и в этом был план. А вообще русские отходят только перед решающим победным сражением.
Сейчас нужно усилить гуманитарную поддержку Донбасса. Беженцев на границе с Россией за вчерашний день прошло больше, чем за весь прошлый месяц."

 Tłumaczenie na język polski:

"Igor Iwanowicz Striełkow ubiegłej nocy po intensywnych walkach podjął decyzję o przemieszczeniu głównych sił samoobrony ze Sławiańska. Milicja wycofała się w sposób uporządkowany w kierunku Kramatorska, gdzie dalsze przegrupowanie sił samoobrony będzie kontynuowane, najprawdopodobniej w Doniecku i Gorłowce. Sławiańsk jest nadal pod kontrolą sił samoobrony, które zostały w mieście.

Ukraińskiej armii do dziś nie udało się wejść do miasta. Przez to przegrupowanie dowódca chce zyskać na czasie, który junta wojskowa będzie musiała poświęcić na przemieszczenie swoich wojsk i utworzenie nowych stanowisk artylerii (którą ukraińskie wojska walczą głównie z cywilną ludnością). Czas ten można będzie również wykorzystać w celu ujednolicenia procesu dowodzenia sprzymierzonych jednostek sił milicyjnych, na poprawę jakości i skuteczności komunikacji, zintensyfikowania dostaw wojskowych, przede wszystkim ciężkiego uzbrojenia (artylerii i pojazdów opancerzonych).

Kutuzow również się wycofał, bo taki miał plan. Rosyjscy żołnierze zawsze po wycofaniu się wracają jako zwyciężcy.

Obecnie należy zwiekszyć pomoc humanitarną dla Donbasu. Konflikt militarny staje się coraz bardziej okrutny zmuszając ludzi do ucieczki do Rosji".


 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Przeczytałem Pański komentarz pod wczorajszą notką. Zgadzam się z Pańską opinią. Dla mnie było ważne, czy Pan nie wyraża sprzeciwu wobec przedruków, więc powtarzamy zabieg (a propos, Januszowi Myszyńskiemu spodobała się ta robota; obiecał przedruki do czasu, gdy Pan zdecyduje się ewentualnie pisać tam we własnej osobie).
  W każdym razie będą linki na Pański blog i czasem parę miłych słów, należnych Panu.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 12:13:10
  Dzięki Serdeczne!

  I również pozdrawiam.
 • ..
  Portal znany z mówienia "całej prawdy, całą dobę" podał właśnie że Sławiansk został zdobyty a obrońcy wycofali się z miasta. O dziwo tym razem ta strona próbuje powoływać się na inne źródła w tym rosyjskie (czyżby przeczytali mój wczorajszy komentarz :)

  Natomiast powstańcy, jesli dobrze zrozumiałem, mówią coś całkiem przeciwnego odnośnie Sławiańska, natomiast potwierdzają wycofanie części zbędnego sprzętu spod ostrzału altyleryjskiego.
  całość wypowiedzi tutaj https://www.youtube.com/watch?v=so-1s61V_oY
  prosiłbym kogos o odsłuchanie i skomentowanie. U mnie trochę kiepsko z rosyjskim.W materiale jest też mowa o jakichś czeskich ochotnikach

  pzdr
 • @xes23 12:15:36
  Przedarli się do Kramatorska, przerywając linie ukraińskie, co przyznał nawet sam "teczowy ormiaszka" Awakow;
  http://lifenews.ru/news/136041
  https://www.facebook.com/southfronteng?ref=stream&fref=nf
  W Sławiańsku pozostały siły które będą opóźniać banderowców ile sie da...
  Ale jeszcze potrafia sie odgryźć jak pod Nowoselowką;
  http://www.youtube.com/watch?v=dz2djn7iSwU

  Pozdrawiam
 • ???
  "takiego niedopowiedzialnego zachowania przywódców zachodniego hegemona w obszarze państw środkowej i południowo-wschodniej Europy nie obserwowaliśmy chyba od czasów zakończenia Zimnej Wojny."

  ja nie przypominam takich faktów,

  wietnamu nie liczymy, bo i zagrożenia wtedy nie było,

  teraz to skrzyżowanie wietnamu z kryzysem kubańskim.
 • ---- co by się nie stało, Putin przegrał -----
  wszystkie te ofiary są tak naprawdę ofiarami jego podpuszczenia z czasów wystąpienia o pozwolenia na użycie armii na Ukrainie.

  On sobie blefował (nie mając dobrych kart) przed zachodnimi "partnerami", a biedni ludzie uwierzyli, że mają jakąś przyszłość.

  Całkiem jak my w czasach "Solidarności". Cała różnica polega na tym, że nasi umiłowaniu przywódcy poddali kraj bez jednego wystrzału, czy choćby protestu. Po prostu przehandlowali nas pod stołem.

  Zawsze stawiam pytanie, jaki mamy mieć do nich stosunek? jak do zdrajców naszych interesów, czy jak do tych, co nas ocalili przed pożogą wojenną. Gdyby nie ich zdrada, spadłyby na nas ameryckie bomby jak na Jugosławię.

  Polacy tylko potrafią się żalić, że w 39 angole i żabojady nas zdradziły. A czy myśmy nie zdradzili takiej np. Jugosławii? Pochawlliliśmy jej pierwszy rozbiór, a potem drugi, uznając kosowo.
 • @zygmuntbialas 12:13:10
  a jak tam komentarze ? uczestniczył Pan w dyskusji?

  Z mojej perspektywy salon tak się zeszmacił i technicznie, i propagandowo, że tam od dawna nie zaglądam.
 • @interesariusz z PL 13:14:10
  Zgadza się, bo to jest sytuacja od czasów II WŚ. bez precedensu jeśli chodzi o Europę.
  I jak to pogodzić z deklarowanym pokojem, o jaki niby walczą siły zachodniej wspaniałej i sprawiedliwej- dbającej o wysokie standardy moralne- demokracji, która ma być niedościgłym wzorcem dla pozostałej części świata.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 12:14:55
  Tekst powyższy przedrukowany, link:

  http://januszmyszynski.salon24.pl/594539,ukraina-wojna-domowa-05-07-2014r

  Jeśli Pan tam zajrzy, to proszę zerknąć, co pod wczorajszą Pańską notką napisało Forum Polska - Rosja. Że też tylu manipulatorów mamy w Polsce!

  Pozwolę sobie przy okazji podać link do mojego tekstu o tej samej tematyce:

  http://zygumntbialas.neon24.pl/post/110732,gina-cywile-i-ich-dzieci-w-noworosji

  Pozdrawiam Pana.
 • @interesariusz z PL 13:14:10
  Ja się boje tylko jednego, żę sytuacja gospodarcza USA jest faktycznie tak zła jak wszyscy opisują. I że pewnego dnia nie widząc możliwości dalszego funkcjonowania jako "hegemona światowego" w tym kompleksie militarno-przemysłowym zapadnie decyzja o ewakuacji "elit" do "Cheyenne Mountain Air Station" i sprowadzeniu reszty świata do poziomu epoki kamiennej;
  http://prawica.net/node/17465
 • @mania przepraszania 13:35:24
  Tego wariantu ja się obawiam już od kilku ładnych lat, tym bardziej, że wojna domowa jaka ewentualnie może wybuchnąć po bankructwie finansowym Stanów Zjednoczonych, będzie bardziej bezwzględna niż znane nam z historii wojny domowe.

  Pozdrawiam.
 • @interesariusz z PL 13:24:18
  Odpowiadał gospodarz Janusz M. Radził sobie nie najgorzej, a naloty agitatorów miał.
  "... i technicznie, i propagandowo,...". - Tak, właśnie tak. Nie czuję się tam dobrze, ale piszę, bo myślę, że niewiedzący powinni być choć trochę pouczeni.
 • AdNovum
  U mnie lzemedia dzisiaj trabia o zawieszonej fladze ukrainskiej w Slowiansku! Dranie milcza o bombardowaniu i praktycznie zabijaniu ludnosci cywilnej, takze Slowianska. Nie mowia takze o kapitulacji separatystow - wiec jednak nie klamia kompletnie, jedynie nie podaja calej prawdy o sytuacji w Noworosji..Mysle, ze dziennikarzyny jak w wiekszosci ostatnich wydarzen wojennych - nie szukaja dokladniejszych informacji, a jedynie powtarzaja jak papugi notatki agencji informacyjnych.
 • Witam. Tu nowy
  1. Strącili IL76 dzielni powstańcy ( informuje piękna Ellen Krasowska)
  2. Dopiero teraz rozumiem jak wielką ofiarę ponieśli nasi polscy powstańcy walcząc dla nas.
 • wygląda na to
  że Krematorsk też padł

  https://www.youtube.com/watch?v=KDUhU8QUTrw

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/sily-ukrainskie-weszly-do-kramatorska
 • @xes23 23:06:28
  Kramatorsk sami opuścili po koncentracji tych co się przebili ze Sławiańska, część się miała kierować do Gorłówki, a część do Doniecka. Najsensowniej byłoby gdyby utrzymali oś Donieck - Ługańsk. Sam Donieck może stać się takim "ukraińskim Aleppo". Może sie jeszcze dziać...
 • @mania przepraszania 23:19:38
  Wielkie dzięki za te objaśnienia. Jak pisałem, słabo znam rosyjski. Znam cyrylicę (na zasadzie że np C to S) ale ze słownictwem kiepsko. Uzywam translatora do stron które przeglądam ale przy relacjach mówionych leżę całkowicie. Także jeszcze raz dzięki

  Przyjrzałem się mapie (ponownie w ostatnich dniach). To co piszesz ma sens, tylko jest pewnien szkopuł. Siły powstańcze są naciskane takze z południa, wzdłuz granicy. Z tego co pamiętam ostatnio walki toczyły się na wysokości Śniżne, Torez. Przyjęcie linii Ługansk Donieck może nie wystarczyć a głębokie cofnięcie się na północy ułatwia przecięcie obszaru Noworosjii na pół. Opieram ten wywód na mapie obwodów (doniecki ługański) i na tej mapce
  https://pbs.twimg.com/media/BreJW_uIMAAhp7G.jpg:large
  Już raz ją tu umieszczałem. Mapka jest z ukraińskiej strony ale raczej dobra i aktualna na 3-4 dni temu
  W każdym razie jesli cofnęli się na północy aż do Горлівка https://www.google.pl/maps/place/Gor%C5%82owka/@48.333185,38.0922601,12z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x40e0771768f45635:0xf32c9f2b30776f2c to stracili dzisiaj 1/3 kontrolowanego terenu..

  pozdrawiam
 • @xes23 00:17:35
  Niestety , ale tak to wygląda. Widać teraz że poważnym ciosem było to że Charków został szybko spacyfikowany oraz że nie "oczyszczono" pasa przygranicznego na południowym-wschodzie. Teraz wygląda to że siły prokijowskie będą ich "rolować", a oni będą mogli tylko "skracać" linie obrony. Jak zwykle zaważyła przewaga w lotnictwie i broni ciężkiej, szczególnie artylerii. Moim zdaniem kompletnym nieporozumieniem było wdawanie się w walki pozycyjne przy braku podobnych środków ogniowych. Jedyne co możemy teraz zrobić to czekać na rozwój wypadków...

  Pozdrawiam
 • Minister obrony Donieckiej Narodowej Republiki Igor Striełkow udzielił wywiadu odnośnie ostatnich wydarzeń ,
  które miały miejsce w Sławieńsku. Stwierdził, iż w nocy z dnia 4/5 lipca 2014 r. doszło do operacyjnego wyjścia jego wojsk z okrążonego Sławieńska. Poinformował, iż dokonane to zostało poprzez wykonanie odwracającego uwagę /dezinformującego/ ataku na pozycje wroga ./ Przypomnę, iż dzień wcześniej Igor Striełkow w ramach dezinformacji poinformował, iż zamierza się bronić w Sławieńsku jeszcze dwa tygodnie/. Atak ten został wykonany poprzez specjalnie do tego celu wydzieloną cześć jego ugrupowania. Niestety duża cześć tego zgrupowania zginęła.

  Ten maskujący manewr dał jednak możliwość wyprowadzenia z miasta 80-90 % składu osobowego oraz 90 % wyposażenia. Z zagrożonego terenu wywieziono również rodziny powstańców dla których istniało śmiertelne niebezpieczeństwo ich tam pozostawienia po wkroczeniu do Sławieńska wojsk kijowskiej junty.

  W dniu 7 lipca 2014 r. zamierzam ustanowić Centralne Wojskowe Kierownictwo Działań w Doniecku , któremu zostaną podporządkowani komendanci wszystkich działających dotychczas na terenie DNR grup powstańczych oraz cześć grup powstańczych LNR. /przyp. własna -chodzi o jednolite jednoosobowe dowodzenie/. W tym centralnym kierownictwie / przyp. własna- sztabie dowodzenia/ uzgadniane będą dalsze etapy działań powstańczych na tym terenie. Oprócz tego do momentu wyznaczenia Wojennego Komendanta Doniecka ja zamierzam pełnić tę funkcję wraz z wynikającymi z niej obowiązkami , a także wziąć na siebie funkcję Komendanta Garnizonu..

  Kijowska junta już zaczyna odgrywać się na cywilnych mieszkańcach opuszczonych przez nas miast tj. Sławieńska, Kramatorska i Artiemowska za swoje poniesione dotąd straty. To potwierdza jedynie fakt, iż represje tak czy owak wobec ludności cywilnej były przewidziane w scenariuszu działań kijowskiej junty, nawet wtedy gdyby powstańcy opuścili ich ziemie bez walki.

  https://www.youtube.com/watch?v=aP5yoDEkLHU
 • @detektywmjarzynski 03:56:44
  Są pierwsze doniesienia o represjach kijowskiej junty wobec mieszkańców Sławieńska :

  http://3rm.info/48645-vse-milicionery-zaderzhany-i-doprashivayutsya-o-sotrudnichestve-s-dnr-v-slavyanske.html
 • @detektywmjarzynski 03:57:56
  Tymczasem Poroszenko łże w swoim wystąpieniu po ewakuacji powstańców ze Sławieńska o niesieniu im pomocy humanitarnej

  https://www.youtube.com/watch?v=sHfQLuhhkZw

  Ciekawe jak wywiążę się wobec swych tajnych /jawnych syjonistycznych mocodawców z za oceanu i z Zachodu wyczyszczenia tego ukraińskiego terenu pod wydobycie przez amerykańskie korporacje Chevron i Shell gazu łupkowego. Ma teraz problem.

  Przypomnę tę jakże ważną , a wręcz podstawową sprawę. Otóż okazuje się , iż za działaniami wojennymi we wschodniej Ukrainie stoją amerykańskie koncerny Chevron i Shell, które w dniu 24 stycznia 2014 r. dostały od władz Kijowa kontrakt, a w zasadzie prezent umożliwiający im przez 50 lat i dłużej wydobywanie gazu łupkowego we wschodniej części Ukrainy / Sławiańsk, Kramatorsk i okolice/ na olbrzymiej powierzchni 788400 ha ziemi.

  https://www.youtube.com/watch?v=avDVZDgN8IA
 • @detektywmjarzynski 03:59:09
  W USA są już pierwsze wygrane sprawy z koncernami wydobywającymi gaz łupkowych , w których sąd w oparciu o ekspertyzy biegłych i materiał dowodowy / rozliczne choroby ludzi mieszkających na terenach wydobywczych / potwierdził szkodliwość wydobywania gazu łupkowego dla środowiska naturalnego oraz ludzi.

  http://politikus.ru/events/23311-sud-ssha-nanosit-strashnyy-udar-po-slancevomu-gazu.html

  Co nie przeszkadza , iż Ukraina i Polska wchodzi w to gówno, w zasadzie bez protestu. W tej sprawie powinna być wypowiedziana wojna wszystkim, którzy do tego doprowadzili i poprzez zaniechanie nic nie robią, aby to naprawić. Ci ludzie powinni stanąć przed Ludowym Trybunałem. Na inne w Polsce nie ma co liczyć. Są z tego samego syjonistycznego nadania co rząd.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej