Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Ukraina- wojna domowa 08.07.2014r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wojna domowa na Ukrainie przechodzi w rozstrzygającą fazę. Teraz decydują się losy Ługańska i Doniecka. Czy zdobycie przez kijowskie wojska Sławianska i Kramatorska okażą się pyrrusowym zwycięstwem czy też są początkiem końca sił separatystycznych?

Po zdobyciu strategicznie ważnych miast zabezpieczających od strony północnej bezpieczeństwo dwóch stolic zbuntowanych separatystycznych republik: Donieckiej i Ługańskiej, co umożliwiło wojskom reżymowym osiągnięcie przewagi taktycznej i zwiększenie możliwości manewrowych dla dużych zgrupowań wojsk na wybranych kierunkach operacyjnych, mogą one obecnie przystąpić do dalszej fazy operacji polegającej na ściągnięciu znacznych sił- szczególnie broni ciężkiej- i następnie przystąpić do okrążania tych miast.

Jest to z resztą dokładne powtórzenie taktyki jaką zastosowano wobec wcześniej obleganych miast co zmusiło siły samoobrony do wycofania się z nich praktycznie bez możliwości prowadzenia walk miejskich.

Czy tym razem uda się skutecznie powtórzyć tą taktykę, czas pokaże?

Ale już dziś widać pewne poważne problemy z jakimi będą musieli się zmierzyć dowódcy ukraińskich sił zbrjonych.

Pierwszym i najważniejszym problemem jest rozległa przestrzeń, która nie pozwoli przy skromnych środkach materialnych jakimi obecnie dysponuje ukraińska armia, na skuteczne przeprowadzenie operacji zamknięcia pierścienia okrążenia jednocześnie wokół Doniecka i Ługańska. Natomiast brak takiego szczelnego pierścienia trwale izolującego siły separatystyczne w okrążonych miastach daje im możliwość prowadzenia bardzo skutecznej wojny manewrowej i podjazdowej, z uderzeniami na wszystkich możliwych kierunkach działań. Jednocześnie ześrodkowanie sił ukraińskich daje im przewagę na kierunku planowanego ataku ale jednocześnie również wymusiło ześrodkowanie sił separatystycznych, które mogą obecnie dysponując znaczymi siłami pod jednolitym dowódzwem prowadzić skuteczną wojnę podjazdową na dowolnych kierunkach działań operacyjnych.

Kwestią zasadniczą więc obecnie będzie czy siłom wojsk rządowych uda się zrealizować plan szybkiego pokonania przeciwnika, gdyż czas w tym przypadku działa na ich niekorzyść.

Zatrzymując zaś się nad kwestią czasu, proszę zwrócić uwagę na fakt ile trwało zdobywanie miast Kramatorska i Sławiańska, gdzie siły separatystyczne łącznie dysponowały nie większą ilością niż 2 tys żołnierzy dodatkowo słabo uzbrojonych i wyposażonych w porównaniu z siłami rzadowymi. Jednocześnie należy uwzględnić fakt strat po stronie sił rządowych jakie one poniosły w czasie oblężania wspomianych wyżej miast, gdzie w porównaniu z nimi straty sił samoobrony były minimalne.

Tak więc obecnie obserwujemy drugą fazę "operacji antyterrorystycznej", która polegać ma na wyparciu separatystów z dwóch największych miast rejonu opanowawnego przez prorosyjską rebelię.

W tym celu ukraińskie siły zbrojne koncentrują w znacznych ilościach sprzętu i siły żywej w okolicach Ługańska i Doniecka co prowadzone jest z jednoczesnym  wycowywaniem tych sił z opanowanych przez nie w ciągu ostatnich dni terenów otwierając tym samym przestrzeń do działań dywersyjnych prowadzonych w dowolnych wrażliwych punktach.

Dowodem na koncentrowanie dużych sił np. pod Dnieckiem może być choćby ten film z dnia wczorajszego:

Natomiast innym dowodem na możliwości przeprowadzenia skutecznych operacji dywersyjnych jakie taka koncentracja sił rządowych na wybranych odcinkach,  z jednoczesnym osłabieniem innych, stwarza dla działań oddziałów samoobrony ludowej może być pokonanie w ciągu ostatnich dni silnego gniazda oporu zlokalizowanego na wzgórzu Saur-Mogiła w pobliżu granicy z FR, gdzie przy pomocy niewielkiej liczby członków milicji wspomaganych przez ogień artylerii: haubicy, czołgu i kilku możdzierzy pokonano doborowy oddział ukraińskich formacji zbrojnych jakim jest batalion "Azow" zadając mu dotkliwe straty w ludziach (288 zabitych i rannych, w tym bardzo ciężko rannych) oraz w sprzęcie, co spowodowało praktycznie rozgromienie tego, liczącego łącznie 320 ludzi, batalionu.

A teraz przejdę do relacji z wczorajszego dnia ukraińskiej wojny domowej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek liczący kilkaset osób odział milicji ludowej wkroczył do miejscowości Popasnaja leżącą na granicy ługańskiej i donieckiej Republiki Ludowej, przejmując nad nią pełną kontrolę. To powiatowe miasto leżące w obwodzie ługańskim jest ważnym węzłem kolejowym o strategicznym położeniu militarnym.

Milicja z Ługańska zdobyła jedną z trzech wyrzutni rakiet "Grad", którymi ostrzeliwano miasto. Po naprawieniu niewielkich uszkodzeń wyrzutnia ta będzie służyła do do ostrzeliwania pozycji ukraińskich wojsk rozlokowanych wokół Ługańska.

Mieszkańcy Artemowska donieśli, że żołnierze kijowskiej junty zastrzelili kobietę wraz z dwójką jej dzieci na podstawie nie potwierdzonych i nie  udowodnionych informacji, że jej mąż jest członkiem milicji ludowej.

Mimo kategorycznej deklaracji złożonej przez stronę rządową, że nie będzie prowadzony ostrzał artyleryjski i bombardowanie z samolotów Ługańska i Doniecka, w dniu wczorajszym prowadzono jednak taki ostrzał w wyniku którego zginęły dwie osoby w trafionym przez pocisk artyleryjski autobusie miejskim. Oczywiście ostrzał miasta i dzielnic podmiejskich pociskami artyleryjskimi i rakietami trwa tam nadal.

Siły ługańskiej samoobrony przejęły wczoraj ukraiński samolot wojskowy Su-25, który zmuszony był do awaryjnego lądowania. Po naprawie niewielkich uszkodzeń samolot ten będzie wykonywał loty bojowe po stronie separatystycznych sił zbrojnych.

Nieznani sprawcy wysadzili wczoraj most kolejowy na trasie Sławiańsk-Donieck-Mariupol odcinając w ten sposób zaopatrzenie na tym kierunku:

Trwają próby odcięcia sił separatystycznych od granicy z Federacją Rosyjską w okolicach Dołdżańska i Izwarino, ale wszystkie ataki wojsk ukraińskich są skutecznie odpierane.

Pozdrawiam.

Ps.

*     *     *

1.   www.youtube.com/watch,

2.   www.youtube.com/watch,

3.   www.youtube.com/watch,

4.   www.youtube.com/watch.

 

 

KOMENTARZE

 • Nie tak miało chyba to wszystko wyglądać...
  Zdymisjonowano dowódcę operacji na wschodzie W. Krutowa i to pomimo "sukcesów" w postaci zajęcia Słowiańska i Kramatorska, ale nie zniszczono głównych sił powstańczych co chyba miało być głównym celem. Dlatego też chyba Walzman vel Poroszenko studzi "hurra-optymizm" i zapowiada "długą i mozolną operację".

  Pozdrawiam
 • @mania przepraszania 10:54:26
  "długa mozolna operacja"- ciekawe czy usa-mani pozwolą mu dotrwać do końca "długiej mozolnej operacji"?

  To nie miała być "długa mozolna operacja" tylko blitzkrieg.
  A teraz po wypuszczeniu z nieszczelnego worka będą mieli potężne siły rebelianckie na każdym możliwym kierunku działań.

  Wietnam, Afganistan itd. już pokazały, że nie ma możliwości wygrać wojny konwencjonalnymi środkami regularna armia z rozproszonymi siłami partyzanckimi.

  Pozdrawiam.
 • @fretka 18:21:26
  To już jest historia, bo batalionu utworzonego przez ukraińskiego oligarchę Kołomojskiego praktycznie już nie ma- poległ na wzgórzu Saur Mogiła.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 19:32:27
  Dziękować Panu Bogu i dzielnym powstańcom.
 • @AdamPL 19:43:37
  Z całym szacunkiem dla Pana Boga , ale dziękować trzeba celności powstańców, głupocie "dowódców" banderowskich i dobrej amunicji...
  Ps. Chociaż z drugiej strony; "Żołnierz strzela, a Pan Bóg kule nosi"...

  Pozdrawiam
 • @ireneusz 19:54:33
  W. Putin ma głowę jak Karpow z Kasparowem razem wzięci. Coś wymyśli w odpowiednim momencie. Tylko ludzi szkoda...
 • chyba coś uciekło
  tutaj jest
  https://www.youtube.com/watch?v=JAkAAogxCl8

  pozdrawiam
 • przy tej informacji trochę zgłupiałem
  http://inforesist.org/rossijskie-pogranichniki-ne-pustili-boevikov-girkina-v-rossiyu-vooruzhennyj-sbrod-putinu-ne-nuzhen-sovetnik-glavy-mvd/
 • W dniu 7 lipca widząc propagandowe zdjęcia z rozdawania przez kijowską juntę chleba ludności cywilnej w Sławiańsku
  skomentowałem to tak :

  „Ta cała pomoc kijowskiej junty dla mieszkańców Sławieńska to pozór. To wszystko jest robione na pokaz. Poczekajmy trochę. Obym się mylił, lecz wkrótce -moim zdaniem- należy się liczyć z ponownymi bombardowaniami przez kijowską juntę Sławieńska pod fałszywą flagą -pretekstem pojawienia się tam ponownie powstańców. Kijowska junta zaprzedała dusze diabłu /żydoamerykańskim koncernom / oni zrobią wszystko co im syjonistyczni sponsorzy/mocodawcy każą. Przy tym nie cofną się przed masowym ludobójstwem , co już ma miejsce i przed wywołaniem wielkiej katastrofy ekologicznej , co będzie miało miejsce , gdy dojdzie do wydobycia na Ukrainie gazu łupkowego na planowanej powierzchni 788400 ha ziemi.


  https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/s552x414/10525636_549347898502459_7343580593110220705_n.jpg ”

  Moje wczorajsze przypuszczenia niestety okazały się prawdziwe. Przed chwilą uzyskałem informację następującej treści :

  Pilne ! Prawda o tym co obecnie dzieje się w Sławiańsku.

  W Sławieńsku wojskami kijowskiej junty dokonuje się ludobójstwo niewinnych ludzi . Oto relacje naocznych świadków. Cytuję :

  „…weszły ukraińskie wojska do miasta , zaczęli swoją robotę od ustalania , kto był w powstaniu. Wyglądało to tak : wzięli mężczyznę i kobietę przywiązali za nogi do transportera i ciągali ich po placu. Potem ledwo żywych , krwawiących wrzucili do samochodu i odjechali w nieznanym kierunku. Weszli do mieszkania , gdzie był 6-letni chłopczyk , wynieśli go na plac przybili jego do ławki z szyldem na piersiach i on wisiał do tej pory, dopóki nie przyszedł jego ojciec o którym wiedzieli, iż był powstańcem. Po tym jak przyszedł rozstrzelali go na oczach wszystkich. Dzieci ,które to widziały ze strachu i w szoku uciekły z miejscowości. Oni robią czystkę w ten sposób. Wchodzą do domów z psami . Mężczyzn do wieku 30 lat rozstrzeliwują na miejscu , bez sądu , bez śledztwa , bez pytania czy jest za Ukrainą , czy też Noworosją. Robią to na oczach krewnych. To wszystko dokonuje się tak wczoraj jak i dzisiaj. Okazuje się , iż poprzednie bombardowania i ostrzeliwania były bardziej humanitarne od tego co się dzieje teraz. Trupy walają się po ulicach domach , mieszkaniach , Nikt się nimi nie interesuje. Ich nie dokumentuje i nie grzebie….”

  Proszę rozpowszechniać to jak najdalej w świecie.

  Oddzielna prośba do tych, którzy posługują się obcymi językami, by to też robili.

  8 lipca 2014 r. 8 июля 2014
  Иван Проценко.

  http://bne.su/news/srochno-iz-slavyanska-vyirvalas-pravda-o-proishodyaschem-v-gorode
 • Noworosja ! rodzi się nowa prawosławna armia .
  https://www.youtube.com/watch?v=m9D_UIBKZxU#t=89
 • @detektywmjarzynski 06:16:17
  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2014/07/a111.jpg

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej