Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Ukraina- wojna domowa 12.07.2014r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Za każde życie naszych żołnierzy bojówkarze zapłacą dziesiątkami i setkami swoich. Żaden terrorysta nie uniknie odpowiedzialności. Każdy dostanie to, na co zasłużył"

Takie bardzo twarde w swej wymowie oświadczenie wydał ukraiński prezydent Petro Poroszenko w odpowiedzi na wczorajszy udany atak na zgrupowanie ukraińskich wojsk koło miejscowości Zielonopole.

Według strony rządowej zginąć tam miało 23 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych i Straży Granicznej, 93 zostało rannych. Wcześniej te same źródło informowało o co najmniej 30 zabitych, no ale widocznie ktoś ze szczytów władzy rozkazał jeszcze bardziej zaniżyć liczbę ofiar śmiertelnych tego incydentu.

Natomiast strona separatystyczna donosiła o około 90 zabitych i grubo ponad stu rannych ukraińskich żołnierzy:

Natomiast widok pobojowiska jaki jest na powyższych zdjęciach raczej wskazuje na prawdziwość szacunków strat ogłoszonych przez stronę separatystyczną.

A tak ta akcja wyglądała:

Aby zrozumieć jak mogło dojść do tak skutecznego ataku na zgrupowanie ukraińskich wojsk pod miejscowością Zielonopole należy zapoznać się z mapką poniżej:

Rejon gdzie siły separatystycznej samoobrony dokonały ataku rakietowego na zgrupowanie ukraińskich wojsk znajduje się w lewym górnym rogu obramowanego na czerwono prostokąta.

Jest to miejsce gdzie poprzez zniszczenie tego zgrupowania ukraińskich wojsk praktycznie zamknięto kocioł, w który wpadły wszystkie ukraińskie siły uczestniczące w operacji przywrócenie kontroli nad granicą i jej strefą przez kijowski reżym.

Siły te liczone są na kilka tysięcy żołnierzy i kilkaset sztuk ciężkiego sprzętu pancernego, wyrzutni rakiet, samochodów transportowych i innego sprzętu.

Kocioł zaś powstał w wyniku tego, że ukraiński korpus spedycyjny wyznaczony do oczyszczenia pasa przygranicznego z kontolujących go sił separatystycznych i przejęcia kontroli nad tym odcinkiem granicy, porusza się z północnego-zachodu w kierunku wschodnim jedyną drogą utwardzoną jaka tam jest. Droga ta w przypadku zablokowania jej na odcinku wschodnim i zachodnim uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu manewrowego i wycofania sił gdyż od strony północnej uniemożliwiają go ciężkie warunki terenowe gdzie dodatkowo niesprzyjającą okolicznością jest wzgórze Saur Mogiła panujące nad tą okolicą, z którego separatyści dokonują skutecznie ostrzału z ciężkiej artylerii, moździerzy, rakiet i ciężkiej broni maszynowej. Natomiast od strony południowej i wschodniej znajduje się granica państwowa.

Opisane warunki dokumentuje mapa poniżej:

Tak więc aby wyjść z tego kotła ukraińskie wojsko musi w ciągu najbliższych kilku dni przebić się w kierunku na wschód, a następnie na północ lub usiłować zawrócić i przebijać się na kierunku północno-zachodnim.

Jaki będzie finał tego dowiemy się zapewne w ciągu kilku najbliższych dni ale już dzisiaj wiadomo, że osoba, która wydala rozkaz i opracowała plan wykonania operacji oczyszczenia strefy przygranicznej w tym rejonie w taki sposób powinna trafić pod sąd wojenny.

Przechodząc zaś do aktualnych wydarzeń wojny domowej na Ukrainie na pierwszej mapie zaznaczono czerwonymi płomieniami miejsca obecnie toczonych walk.

I tak jak widać intensywne walki toczą się na północ od Ługańska gdzie od dwóch dni siły wojsk rządowych bezskutecznie usiłują dotrzeć do granic miasta tocząc boje w miejscowości Metalist i Stanicy Ługańskiej. Zaś od południa usiłuje dotrzeć tam silna grupa wojsk w kierunku od granicy państwowej ale napotkała bardzo duży opór w dużej odległości od Ługańska w okolicach Krasnodonu, Krasnego Partizana i Swierdłowska, które to miejscowości zamykają jednocześnie wspomniany wyżej kocioł od wschodu i północnego-wschodu.

Kolejne miejsce walk znajduje się w okolicach miejscowości Stachanow gdzie ukraińskie wojska prowadzą atak w kierunku z północy na południe, który ma na celu dalekie obejście od zachodu Ługańska i zamknięcie okrążenia miasta w wyniku połączenia się tych sił z oddziałami usiłującymi przedrzeć się na północ od granicy państwowej.

Toczą się też walki na dalekim przedpolu Doniecka od jego północno-zachodniej strony gdzie obecnie ukraińskie wojska zostały wyparte na 20 km od centrum miasta i tam zajęły stanowiska obronne szykując się prawdopodobnie do kolejnego ataku.

Ostatnie miejsce zaciętych walk znajduje się na zachód od miasta Krasnyj Łucz, gdzie ukraińskie wojska zostały powstrzymane na kierunku północ i północny-wschód.

Cały czas toczą się również walki w samym Doniecku i Ługańsku gdzie siły samoobrony usiłują przejąć całkowitą kontrolę nad tamtejszymi lotniskami.

W Ługańsku dokonano wczoraj nalotów bombowych przy użyciu dwóch samolotów Su-25, które atakowały punkty oporu sił samoobrony rozmieszczone w okolicach lotniska. Ataki te nie spowodowały poważnych strat gdyż były niecelne niszcząc tylko okoliczne obiekty cywilne. Natomiast podczas jednego z tych ataków lekko ranny został operator kamery rosyjskiej stacji telewizyjnej Life News Walery Moroz. Inny pracownik mediów; dziennikarz rosyjskiej gazety "Ruskaja Gazieta", Juri Snegirjow dostał się pod ostrzał karabinowy, w okolicach stadionu "Awangarda" ale nie odniósł żadnych obrażeń.

Jak dzisiaj potwierdziły służby prasowe DRL wczoraj zestrzelono jeden z w/w samolotów Su-25, który spadł koło miejscowości Gorłówka.

W wyniku ostrzału pociskami moździerzowymi zapaliła się część gospodarcza szpitala onkologicznego. Łącznie wczoraj zginęły trzy osoby i 28 zostało rannych. W mieście wybuchło kilka pożarów będących wynikiem tego ostrzału, przerwał on też w kilku miejscach linię elektryczną co spowodowało lokalne przerwy w dostawach prądu:

W centrum Doniecka nieznani sprawcy dokonali zamachu terrorystycznego wysadzając niewielki ładunek wybuchowy w domu towarowym CzUM-a:

Reasumując; jak widać obecnie trwają decydujące walki o to czy siły rządowe odzyskają kontrolę nad zajetym przez separatystów rejonem, czy też separatyści umocnią swoją władzę nad tym terenem, tym bardziej, że ich lider Walery Bołotow ma bardzo ambitne plany, mówiąc iż:

"Sądzę, że ludzie w Ługańskiej Republice Ludowej będą bardzo dobrze żyć, do czego my dołożymy wszelkich starań, aby umożliwić stworzenie tu małej Szwajcarii, gdyż mamy ku temu odpowiednie możliwości i ciężko pracujących ludzi."

 Pozdrawiam.

Ps.

Ukraińcy muszą nieźle dostawać w kość jeśli ich służby prasowe podały dzisiaj, że w ciągu ostatniej doby

"ZABITO OKOŁO TYSIĄCA PROROSYJSKICH BOJÓWKARZY".

Już nawet ukraińcy eksperci zaczęli podchodzić sceptycznie do tych podawanych w chwilach porażek oszałamiających liczb zabitych "prorosyjskich bojówkarzy", ponieważ w żaden sposób nie można ich zweryfikować.

Przyjmując zaś według powtarzajęcego się schematu, polegającego na tym, że w chwili klęsk odnoszonych przez ukraińskie siły zbrojne ich służby prasowe podają astronomicznie wysokie straty po stronie separatystów i nieproporcjonalnie małe po swej stronie, można obecnie przyjąć, że walki w kotle w jaki dostały się wojska ukraińskie w pasie przygranicznym mają dla nich tragiczny przebieg. Najprawdopodobniej wykańczane są tam oddział po oddziale, systematycznie całe zgromadzone wojsko.

Ps. 2

A oto rezuny z "Prawego Sektora" szykują się do działań dywersyjnych w okolicy Karłowki koło Doniecka:

Proszę dokladnie przyjrzeć się kilku sekundowej scenie rozpoczynającej się od 1 min 13 sekundy filmu.

Ps.3

 

"Ukraińskie wojska rządowe ostrzelały siedzibę władz rejonu marjińskiego w obwodzie donieckim Marjinkę, w wyniku czego zginęło co najmniej 30 osób" – poinformował minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej Igor Striełkow.

Wszystkie ofiary to cywile. Jednak zabitych może być znacznie więcej, ponieważ nie przeszukano jeszcze całkowicie ruin.

*     *     *

1.   www.youtube.com/watch,

2.   www.youtube.com/watch,

3.   www.youtube.com/watch,

4.   www.youtube.com/watch,

5.   www.youtube.com/watch,

6.   www.youtube.com/watch,

 

KOMENTARZE

 • Role sie trochę odwróciły...
  Teraz to prokijowscy pacyfikatorzy znaleźli się pod obstrzałem "Gradów" i możdzierzy;
  http://rusvesna.su/news/1405151090
 • @mania przepraszania 11:15:32
  Bo: "Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie".

  http://adnovum.neon24.pl/post/106411,kto-mieczem-wojuje-ten-od-miecza-moze-zginac

  Pozdrawiam.
 • Takie rzeczy się zdarzają kiedy ćwoki biorą się za dowodzenie
  Rezuny poszli bez ubezpieczenia, bez rozpoznania, ufając swojej masie i pancerzom swoich czołgów.
  No i dostali nauczkę.

  Dużo trumien przywiozą do Lwowa.
 • @fretka 12:38:55
  Wszyscy aktorzy tego filmiku są na mniej więcej podobnym poziomie intelektualnym.

  Podobnie zachowują się dziś rezuny w Donbasie, lecz niestety dysponują o wiele groźniejszą bronią niż kałasznikow.
 • @AdNovum 11:28:58
  A to "dzielny" Dima Jarosz urządza "rekonesans" przy użyciu kompani zmotoryzowanej, dobrze że 'szturmowików" nie wzywał...
  Ps.Jak patrzyłem na te BWPy oblepione jak g...o muchami to aż sie prosiłem żeby ze dwa fugasy odpalili...
 • Nie wiem czy to jest prawdziwe.
  Ale jeżeli się potwierdzi, to będzie duża afera.
  Podobno w szpitalach na Ukrainie jest mnóstwo trupów poległych żołnierzy armii Ukrainy. Tyle że nie wolno zawiadamiać rodzin. Na dodatek specjalne ekipy rozsyłają do rodzin z telefonów komórkowych poległych SMSy że jest dobrze, żeby się rodzina nie martwiła i żeby nie dzwonili.

  http://novorus.info/news/analytics/25081-vmesto-pohoronok-ukrainskim-materyam-shlyut-poddelnye-pisma-i-sms-ot-ubityh-soldat.html
 • @vortex 15:12:15
  Całkiem możliwe po tym co im zaserwowano wczoraj i dzisiaj, czyli po "GRADObiciu". Wystarczy spojrzeć na zdjęcia pobojowisk żeby zrozumieć w jakim szokującym stanie (nawet dla lekarzy którzy się tym zajmuja na codzień) muszą się znajdować..
  Wszedłem z ciekawości na ukraińskiego twittera bo są jakieś informacje że pod Dyakovem mogło się stać to co pod Zielenopolem i faktycznie cos tam napomykają o zasadzce, ale jednocześnie znowu stek bredni o setkach(sic!) poległych "terrorystów;
  https://twitter.com/hashtag/dyakovo

  Pozdrawiam
 • Czy jest się czego bać ?
  Prezydent Ukrainy Poroszenko - marionetka w rękach syjonistycznej Ameryki ogłosił wczoraj publicznie , iż za każdego zabitego przez powstańców ukraińskiego żołnierza zginie dziesiątki, a może setki powstańców. Pomijając fakt takiego haniebnego oświadczenia nijak nie pasującego do godności prezydenta w cywilizowanym kraju powstaje pytanie : czy jest czego się bać ?

  http://news.rambler.ru/25542507/66476068/?utm_source=facebook&utm_campaign=sharing&utm_media=sharing

  Powstańcy w ostatnich dniach po sprawnym przegrupowaniu swoich wojsk z opuszczonych terenów Sławieńska i Krematorska i przemieszczeniu się do Doniecka już od samego początku pokazali kijowskiej juncie, gdzie jej miejsce i że bać to się trzeba powstańców. Zasadzka na wojska kijowskiej junty pod Zielonopolem i dosłownie zmasakrowanie ich wojsk jest tego najlepszym dowodem.

  https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10348995_1643011415925075_4024158494236220800_n.jpg

  Wszystko wskazuje na to ,iż to nie koniec , a raczej początek porażek czyhających na wojska kijowskiej junty na wschodzie Ukrainy. Z frontu walki są informację, iż kolejne duże ześrodkowania wojsk kijowskiej junty czeka podobny los. Kolejna grupa wojsk kijowskiej junty znajduje się w sytuacji praktycznie bez wyjścia. W kotle pomiędzy rosyjską granicą , a siłami powstańców, w tym rozmieszczonymi na wzgórzu Saur Mogiłoj w regionie donieckim znajdują się czołgi ,transportery i artyleria oraz żołnierze 72 samodzielnej , zmechanizowanej brygady . Ich los jest raczej przesądzony, chyba że poproszą o azyl w Rosji z przekroczeniem ich granicy.

  http://lifenews.ru/news/136384

  Takich sytuacji na wschodzie Ukrainy jest więcej. Wojska kijowskiej junty , pomimo tego, iż tylko formalnie są dowodzone przez ukraińskich przywódców, mając de facto amerykańskie dowództwo nie radzą sobie z nową sytuacją bojową na Ukrainie. We wschodniej Ukrainie istnieje jeszcze kilka punktów, gdzie weszły wojska kijowskiej junty z zamiarem okrążenia Doniecka i Ługańska, a przewrotnie same znalazły się w kotle przeciwnika mając zamkniętą drogę powrotną . Przez powstańców wysadzone zostały bowiem mosty –wiadukty na drogach ewentualnej ewakuacji wojsk kijowskiej junty jak również rozmieszczone zostały wśród dróg ich poruszania się pola minowe.

  https://www.youtube.com/watch?v=s0PrFwYdJ-o#t=49

  Lotnictwo kijowskiej junty w ostatnich dniach również poniosło dotkliwe straty w czasie ataków i bombardowań miejscowości we wschodniej Ukrainie . Kolejny samolot kijowskiej junty Su -25 został strącony przez powstańców w czasie bombardowania miejscowości pod Gorłowką

  http://novorossia.su/ru/node/3827

  Trochę wcześniej podobny los spotkał samolot szturmowy kijowskiej junty atakujący powstańców pod miejscowością Pierewalsk.

  http://3rm.info/48854-v-nebe-nad-perevalskom-sbit-shturmovik-vvs-ukrainy-atakovavshiy-pozicii-opolcheniya.html

  W sumie do tej pory zostało zniszczonych przez powstańców 50 % lotnictwa kijowskiej junty tj. z 35 samolotów zniszczono 17 , a jeden przechwycono w dniu 7 lipca 2014 r. W okresie od 2 maja do 11 lipca zniszczono :

  -1 samolot АН-26
  -1 samolot rozpoznawczy АН-30
  - 2 samoloty - Ил 76
  - 7 samolotów Су-25 (+1 СУ-25 захвачен в ЛНР 7 июля)
  - 5 samolotów Су-24

  Jak tak dalej pójdzie to „nasz” prezydent Komorowski będzie musiał pożyczyć kijowskiej juncie "drzwi od stodoły", bo na kupionych przez nas od Amerykanów za grube pieniądze F-16 nie da się latać.

  Tymczasem w obozie powstańców panuje dobra atmosfera. Zważywszy fakt, iż toczy się przecież wojna powstańcy żyją normalnie, a nawet dochodzi do bardzo romantycznych sytuacji jak zawierane wśród powstańców małżeństw.

  https://www.youtube.com/watch?v=84G0_5DDe-4

  Zupełnie naturalnie wobec sytuacji we wschodniej Ukrainie zachowuje się prezydent Rosji Władymir Putin, który realizuje wcześniej przewidziane w swoim harmonogramie podróże zagraniczne

  https://www.youtube.com/watch?v=iBNsJEF-ynw

  Tymczasem kijowskiej juncie i dowodzącym nimi Amerykanom marzy się atak na Krym , po to , by wciągnąć i sprowokować Rosję do wojny. Rosyjski minister Rogozin, by nie było później jakichkolwiek wątpliwości już dał do zrozumienia Amerykanom i kijowskiej juncie co w takiej sytuacji zrobi Rosja mówiąc, iż Rosja ma na takie sytuacje przygotowaną własną doktrynę wojenną i postąpi zgodnie z nią.

  http://3rm.info/48862-bezdeystvie-kremlya-dorogo-emu-oboydetsya-poroshenko-gotovit-krymskiy-blickrig.html

  Niezależnie od powyższego należy mieć na uwadze fakt, iż kijowska władza marionetka w rękach syjonistycznej Ameryki zrobi wszystko to co jej każe jej tajny chlebodawca z za oceanu, nawet kosztem masowego ludobójstwa ludności.
 • Z "życzeniami" od samoobrony;
  https://www.facebook.com/photo.php?v=656971641061461&set=vb.608489642576328&type=2&theater
  Jedno ze wspomnianych wcześniej "GRADobić"...
 • @detektywmjarzynski 20:34:41
  Poroszę jeszcze o informacje na temat śmigłowców. Jak będą podobne to ze szczęścia chyba nie zasnę do rana :-)
 • @AdamPL 21:56:30
  Pod Snieżnym strącono kolejnego Mi-24;
  http://lifenews.ru/news/136462
 • @mania przepraszania 22:25:05
  Brawo
 • @AdamPL 22:53:36
  Jak widać wstążka Św. Jerzego w Sanktuarium Efeskim pomaga...

  Pozdrawiam
 • Szykują się problemy z ukraińskimi wojskowymi ściągniętymi z Krymu
  Obiecywano im dach nad głową i utrzymanie rodzin.
  Po kilku miesiącach zabrakło na to pieniędzy i teraz nie mają się gdzie podziać.

  https://www.youtube.com/watch?v=3N18S41qWGc
 • @Ptasznik z Trotylu 23:38:39
  Jeżeli nawet łżemendia podają takie informacje to znaczy że sytuacja jest naprawdę katastrofalna:
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-naftohaz-wstrzymuje-swym-dluznikom-dostawy-gazu/1tejs
  Ps. Ja się obawiam tylko jednego (jak już pisałem) że przez nasze granice "przeleje się" fala Ukraińców uciekających z tej swojejumiłowanej "samostijnej"...
 • @mania przepraszania 23:46:33
  Jeśli chodzi o gaz to będą kraść z tranzytu. Nie ma co do tego wątpliwości już teraz są podejrzenia, no i robili to już wczesniej wielokrotnie. Pytanie co się w tej sytuacji stanie? Ktoś będzie musiał gazpromowi zapłacić. My pobieramy z odcinka białoruskiego, przez Ukraine idzie do Chorwacji, Grecji, Turcji, Bułgari , Macedoni, Austrii, Węgier i Rumunii
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazoci%C4%85g_Jamalski#mediaviewer/Plik:RF_NG_pipestoEU.gif
  Czy rządy tych państw zgodzą się na jakąś zrzutkę by zrekompensować, oczywiście kosztem własnych społeczeństw?
  Możliwe też, że i nasze durnie z Wiejskiej wyskoczą z jakąs propozycją "bratniej pomocy" za którą zapłacimy z własnych kieszeni. Na razie są tylko zapowiedzi w ramach "solidarności energetycznej" i coś o "kupowaniu" przez Ukrainę gazu ze Słowacji
  Natomiast jeśli nikt nie zapłaci to mogą odciąc. Już 2 razy się tak zdarzyło w 2006 i 2009 z tym ze na krótko i nie całkowicie.
 • @detektywmjarzynski 20:34:41
  Pomimo nie dotrzymania przez przeciwnika /przyp. własna Amerykę i Unię Europejską/ umowy , po jednostronnej likwidacji przez ZSRR /Rosję/ bloku militarnego w postaci Układu Warszawskiego, bez wzajemnej likwidacji NATO , mało tego pomimo rozszerzenia NATO na kraje wschodniej Europy i kraje nadbałtyckie, a także kraje takie jak Gruzja i Ukraina -zdaniem prezydenta Rosji Władymira Putina - nie ma co się bać NATO, ponieważ w dany moment Rosja robi wszystko, by zabezpieczyć gwarantowane interesy bezpieczeństwa rosyjskiego narodu. Niemniej prezydent Rosji nie wyjaśnił bliżej na czym to "wszystko: ma polegać. Można jedynie wnioskować z kontekstu wypowiedzi prezydenta Putina, iż Rosja przeciwstawiając się planowi rozmieszczenia na terenie byłych krajów Układu Warszawskiego przez NATO broni defensywnej w postaci tarczy przeciwko rakietowej, będącego de facto systemem ofensywnym ma świadomość płynących z tego tytułu zagrożeń dla Rosji dlatego Rosja tak szybko wyeliminowała to potencjalne niebezpieczeństwo na Krymie i co istotne ma własny przeciw system eliminowania idących z tej strony zagrożeń. Na czym ten przeciw system ma polegać można dalej się tylko domyślać, biorąc pod uwagę jedno ze zdarzeń okresu krymskiego, gdy amerykański okręt wojenny " Donald Kuck" został oślepiony i wyeliminowany z walki przez rosyjski, nieuzbrojony w rakiety, lecz posiadający inne urządzenia /?/ Su -25. Przypomnę to zdarzenie /już o nim pisałem/ :


  https://www.youtube.com/watch?v=EEJUxDzGmJU


  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UwEmkF2-RFM

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej