Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Ukraina- wojna domowa 25.07.2014r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Jesteśmy tylko instrumentem do prowadzenia przez oligarchów wojny"- takie słowa wypowiedział jeden z wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy.

Jak widać świadomość roli do jakiej wykorzystywani są powoływani do wojska ukraińscy mężczyźni coraz bardziej narasta, co nie przeszkadza władzom w kijowie brać w kamasze coraz to ich większej liczby.

Ostatnio ogłoszona mobilizacja ma wzmocnić ukraińskie siły zbrojne o kolejne 800 tys żołnierzy, mimo to, że już na jej obecnym poziomie stanu osobowego pieniądze na utrzymanie armii kończą się.

Tak więc powołanie tak dużej liczby mężczyzn do służby wojskowej, w sytuacji gdy nie ma pieniędzy na dalsze prowadzenie wojny,  mija się z celem i ma wyłącznie wydźwięk propagandowy.

Oczywiście cele tego mogą być inne niż deklarowane, bo przecież wiadomym jest, że niezadowolenie społeczne będzie tam narastać z powodu prowadzenia wojny, z powodu coraz bardziej tragicznej sytuacji materialnej społeczeństwa, braku perspektyw na lepszą przyszłość jak i z braku wywiązywania się przez państwo z konsytucyjnych obowiązków. Możliwe więc jest, że pod pretekstem mobilizacji ukraińskie władze chcą w ten sposób wziąć pod ścisłą kontrolę tą część społeczeństwa, która może im w najbliższym czasie mocno zagrozić.

Jednocześnie sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna dla samej władzy, gdyż taka masa ludzi, skoszarowanych i uzbrojonych może się zbuntować będąc w wojsku, co zresztą było przerabiane z wiadomym skutkiem pod koniec I WŚ w carskiej Rosji, gdy główną siłą bolszewickiego buntu byli właśnie powołani pod broń szeregowi żołnierze. Jak widać władze kijowskie w panice brną coraz bardziej w szambo, do którego zresztą same doprowadziły, nie wyciągając właściwych wniosków z nie tak odległej przecież historii.

Co może skończyć się powstaniem nowych ognisk zapalnych i rozszerzenia się wojny domowej o kolejne rejony kraju, a dalej do jego upadku.

W odpowiedzi na to władze Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosiły powszechną i dobrowolną mobilizację do sił samoobrony.

Jeśli zaś chodzi o wyjaśnianą właśnie sprawę zestrzelenia malezyjskiego samolotu rejsowego MH-17, to ekspertom udało się wczoraj odczytać dane z parametrycznej czarnej skrzynki, gdzie jednocześnie nie stwierdzono oznak zewnętrznej ingerencji, co potwierdzono w komunikacie Holenderskiej Rady Bezpieczeństwa, nadzorującej odczyt danych zawartych w czarnych skrzynkach.

W komunikacie podkreślono, że dane są wiarygodne i zostaną przeanalizowane razem z danymi rejestratora pokładowego, które eksperci oczytali wcześniej.

A teraz przechodzę do relacji z wczorajszego dnia ukraińskiej wojny domowej.

Trwa ostrzał artyleryjski miast i tak:mieszkańcy  Doniecka poinformowali o ostrzale artyleryjskim. Według wstępnych danych, 11 domów zostało poważnie uszkodzonych, w kilku przedszkolach i szkołach zniszczono dachy i wybito szyby. Został uszkodzony gazociąg. Na miejsce zdarzenia wyruszyli specjaliści w celu oceny wyrządzonych szkód.

Mieszkańcy informują, że słychać odgłosy ostrzału artyleryjskiego. Prawdopodobnie walki toczą się w podmiejskiej dzielnicy Pieski niedaleko donieckiego lotniska, gdzie atakowane są- z wziętym w okrążenie- pozycje ukraińskiego batalionu "Prawego Sektora", "Dombas", z którego batalion ten już nie zostanie wypuszczony.

Trwa mocny ostrzał z kierunku zachodniego rakietami "Grad" pozycji samoobrony i miasta Garłówka.

Ciężkie waki toczą się w okolicach miejscowości Błagodatnoje leżącej na południowy-wschód od Doniecka, gdzie ukraińskie wojska prowadzą ciągłe ataki na miejscowość Amwosiejewka bronioną przez oddziały milicji ludowej. Tam 4 kompania 3 batalionu piechoty z Siemienowki zaatakowała kolumnę ukraińskich wozów pancernych jadących w kierunku Błagodatnoje, uszkadzając jeden z nich.

Zlikwidowano też całą jednostkę ukraińskich wojsk atakując jej miejsce stacjonowania pod Amwosiejewką:

Prowadzono też zmasowany ostrzał Lisiczańska, gdzie wczoraj samoobrona zlikwidowała batalion "Czernichów" wraz z jego dowódcą, pułkownikiem gwardii narodowej Aleksandrem Radewskim:

 

Batalion ten "wyzwolił" Lisiczansk tak skutecznie, że nie pozostały po nim (nie po mieście tylko po batalionie) nawet wspomnienia poza walającymi się po mieście zwłokami jego bojowników.

Tak więc przedstawiony przeze mnie wczoraj film o zajęciu przez ukraińskie formacje militarne Liszczańska, jak i osoby tam uwiecznione są już zakończoną definitywnie historią:


Na powyższym zdjęciu batalion "Czernychów" przed wczorajszym wejściem do Lisiczańska.

I właśnie w odwecie za tą akcję ukraińska artyleria postanowiła zrównać z ziemią centrum tego pięknego miasta.

Uzupełnię, że walki w okolicach Lisiczańska trwają nadal, gdzie oddziały samoobrony zajmujące stanowiska bojowe w miejscowościach; Stachanow i Alczew są cały czas bezskutecznie atakowane.

W okolicy miejscowości Bachmatówka leżącej na północ od Szczastii, przy drodze H 21 na kierunku do Ługańska siły samoobrony przygotowały zasadzkę na przemieszczającą się tam kolumnę wozów pancernych ukraińskich sił zbrojnych. W wyniku walki zabito tam około 100 ukraińskich żołnierzy i znoszczono znaczne ilości sprzętu bojowego.

Na południowym froncie koło granicy państowej trwają również intensywne walki, gdzie broniące się w okrążeniu oddziały ukraińskiej armii w tzw. kotle środkowym postanowiły przebić się w kierunku północnym w okolicach miejscowości Marinówka. Straty wojsk- liczącego 1000 osób- zgrupowania ukraińskiego znaczne w tym również w sprzęcie ciężkim: czołgach, artylerii i opancerzonych wozach bojowych. Po stronie separatystów nie odnotowano strat.

W tym samym rejonie frontu bateria rakiet "Non" ze Sławiańska dokonała ostrzału ukraińskich pozycji rozlokowanych na północ od Kutelnikowa i Bondarewska  i przy wspomaganiu 2 sławiańskiego batalionu rozpoznawczego rozbiła znajdujące się tam ukraińskie pozycje obronne. Wg. wstępnych danych zniszczono kilka opancerzonych wozów bojowych oraz baterię dział samobieżnych, którymi od kilku dni ostrzeliwano miejscowośc Iłowiańsk. Podczas tych walk nastąpiły dwie duże eksplozje, najprawodpodobniej  trafionych pociskami magazynów z amunicją.

To tyle w skrócie na temat walk, ale jak widać szala zwycięstwa zaczyna się w bardzo ciężkim boju powoli przechylać na korzyść sił separatystycznych, czego również dowodzi kompletny brak informacji z frontu walk w naszych łżedomediach poza tą jedną informacją:

fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukraina-wygrana-walka-o-miasto-lysyczansk,nId,1474356#iwa_item=3&iwa_img=0&iwa_hash=93479&iwa_block=facts,

która ukazała się po opublikowaniu powyższej mojej relacji. Chyba jako odpowiedź?

Na koniec zamieszczam link do mapy Google gdzie można zapoznać się z rejonem prowadzonych walk:

www.google.pl/maps/place/Port+lotniczy+%C5%81uga%C5%84sk/@49.0790686,38.1174232,7z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x86c16827776829fe

I krótką informację filmową:

Pozdrawiam.

*     *     *

Ps.

Interpol ściga międzynarodowym listem gończym lidera neofaszystowskiej ukraińskiej bojówki "Prawy Sektor", Dmitrija Jarosza:

*     *     *

1.   www.youtube.com/watch,

2.   www.google.pl/maps/place/Port+lotniczy+%C5%81uga%C5%84sk/@49.0790686,38.1174232,7z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x86c16827776829fe,

3.   fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukraina-wygrana-walka-o-miasto-lysyczansk,nId,1474356#iwa_item=3&iwa_img=0&iwa_hash=93479&iwa_block=facts,

4.   www.youtube.com/watch,

5.   www.youtube.com/watch,

6.   www.interpol.int/notice/search/wanted/2014-16549,

7.   www.youtube.com/watch,

KOMENTARZE

 • Jak zwykle wszystko dobrze napisane!
  ... i wytłumaczone jak trzeba!
  Podaję dalej!
 • PRZECIW WOJNIE
  "A jeżeli chcecie położyć kres gwałtom i przemocy, jeżeli chcecie położyć
  kres wojnom, to ile z siebie chcecie dać? Czy nie obchodzi was to, że bierze
  się waszych synów do wojska, tam zniewala ich umysły a potem posyła na rzeź?
  Na Boga, jeżeli to was nie porusza to co was obchodzi!?.... Troska o
  pieniądze?..... Miłe spędzenie czasu.....?"

  Juidu Krisznamurti

  Historia ludzkości to pasmo przemocy i agresji, a krótkie okresy Pokoju to tylko etapy przygotowań do następnych wojen. Ilość ofiar jako konsekwencja pospolitych zbrodni i bandytyzmu to nic nie znaczące epizody w stosunku do ofiar wojen wywołanych i prowadzonych przez rządy na mocy przymusu wynikającego z tzw. "prawa". Tym, co umożliwia władzy prowadzenie agresji militarnych jest totalne zniewolenie człowieka i jego zastraszenie prowadzące do tego, że człowiek taki bez szemrania wykonuje każdy rozkaz i polecenie oddzielając je od kontekstu moralnego, tłumiąc sumienie. A przecież już Monteskquieu pisał :" Ślepe posłuszeństwo jest wyrazem ciemnoty u tego, który słucha jak i u tego, który rozkazuje, nie mogą oni wątpić, rozumować, roztrząsać, muszą jeno chcieć!" Świadomość społeczeństw została przytępiona poprzez indoktrynację, która w najpełniejszy sposób realizowana jest w państwowych programach służalczej edukacji szkolnej już od najmłodszych lat. Dlatego ludziom w wieku dorosłym tak trudno uwolnić się od pojmowania świata z podziałem na „swój i obcy”, tym bardziej trudno, że często, jak pokazuje historia, rządy, aby uzasadnić potrzebę istnienia armii i rządów, celowo wywołują poprzez działania militarne, prowokacje i akty terrorystyczne psychozę zagrożenia, aby uzyskać przyzwolenie społeczeństw do uprawomocnienia swych działań wymierzonych tak naprawdę przeciw społeczeństwu. Jedyne, co może zmienić obecną sytuację to przerwanie milczenia w tej istotnej kwestii ludzkiej egzystencji. Należy przerwać milczenie i powiedzieć wprost, czym jest militaryzm, służba wojskowa i pojęcia które współtworzą całą teologię agresji i przemocy. Ludzie jako jednostki nie czują do siebie nienawiści będąc członkami różnych narodów, staje się tak dopiero, gdy rządowa propaganda poprzez media i inne środki indoktrynacji stworzy motyw nienawiści i potrzebę agresji. Dobrym przykładem jest tu front I wojny światowej, gdy żołnierze stron walczących grali z sobą w piłkę, lub pozowali do wspólnych fotografii, by za chwilę stawać przeciw sobie w zbrodniczym powołaniu na mocy tzw. rozkazu i groźby sądu wojennego. W prosty sposób na pytanie, dlaczego istnieje tyle wojen i agresji odpowiadają słowa polskiej piosenki - "Ty mówisz o Pokoju, czy ty nie widzisz, że są tacy, co chcą abyśmy nienawidzili się". Są więc ludzie którzy uzależnili swoje życie od istnienia instytucji militarnych i na zasadzie ciągłości będą dążyli do utrzymania obecnego status quo. Przez setki lat poprzez związanie ludzi nakazami prawa i obowiązku doprowadzono do sytuacji, że nawet ludzie całkowicie wolni od wewnętrznej agresji traktują podporządkowanie instytucjom wojny jako powinność wynikającą ze słuszności. Instytucje przemocy i agresji wrosły w tkankę społeczeństw i dlatego tak trudno ludziom oddzielić je od tego, co dobre i potrzebne. Jest to jednak konieczność i wyzwanie czasu. Zakwestionowanie zasadności istnienia instytucji militarnych nie może być równoznaczne z odrzuceniem struktur społecznych w ogóle czy instytucji koordynujących ludzkie działania i porządkujących zachowania negatywne. Jest tylko -jak powiedział Lew Tołstoj - odrzuceniem instytucji, które służą zniewoleniu człowieka. Dużą trudnością obecnie jest panujący relatywizm ocen, który powoduje, że nawet ludzie dobrego serca służbę w wojsku traktują jak każdą inną pracę, często znajdując się tam w wyniku konsekwencji wielu życiowych uwarunkowań np.: braku innej pracy, możliwości kariery, przy jednoczesnym braku świadomości, że ten rodzaj życiowej aktywności nie służy dobru, a jest tylko sytuacjonizmem niegodnym człowieka świadomego. Rządy, aby utrzymywać struktury militarne i produkcję sprzętu zbrojeniowego, okradają narody z olbrzymich środków, które mogłyby zostać spożytkowane na opiekę zdrowotną, szkolnictwo, ochronę środowiska i wiele innych pożytecznych rzeczy. Wiele problemów i społecznych patologii to dalsze konsekwencje militaryzmu, logiki walki, współzawodnictwa i wynikającego z tego systemu gospodarczego.

  Samo światowe lotnictwo wojskowe, od 1945 roku do 1990 zużyło paliw przy skromnym wyliczeniu, które światowe rolnictwo mogło darmo wykorzystać przez kolejne 450 lat, a ilością sprzętu zaangażowanego w służbę zabijania można by zaspokoić wszelkie potrzeby związane z ludzką egzystencją. Jeden samolot nowej generacji to 30 mln dolarów, samolot typu Awacs to 160 mln. dolarów, atomowy okręt podwodny to już miliardy. Nie ma tu żadnego znaczenia, jaki kraj wydaje te środki na zbrojenia, bo żyjemy w świecie gdzie wszystko jest współzależne i na każdego człowieka na Ziemi spada ciężar zbrojeń. Co roku na ziemi z głodu i niedożywienia umiera 20 milionów dzieci, tona pszenicy kosztuje 160 dolarów, nietrudno zatem przeliczyć, że niewielka ilość środków, które angażowane są przez światowy militaryzm - rządy i posłuszne im rzesze najemników mogłaby zaspokoić potrzeby biednych i rozwiązać wszystkie potrzeby socjalne świata i wszystkie przyczyny konfliktów.

  Osobnym problemem wynikającym z militaryzmu są koszty pośrednie związane z utrzymaniem całego aparatu państwowej biurokracji, która pośrednio służy militaryzmowi, wymuszając na społeczeństwach środki finansowe na utrzymanie tych pasożytniczych instytucji. Ciągła rozbudowa tych struktur będąc celem samym w sobie przebiega równolegle z procesem ciągłego ograniczania wolności społeczeństw tylko po to, aby były one służebne wobec tych struktur. Czyniąc z rzesz milionów ludzi współczesnych niewolników poprzez tysiące zależności i powinności narzuconych przez mechanizmy fiskalne, prawne, kulturę i reklamę, oraz poprzez bazujący na jednostkowym egoizmie tak zwany rozwój i wzrost gospodarczy, proces ten ma na celu jedno- pozyskanie coraz większych środków na utrzymanie całego i ciągle się rozbudowującego aparatu władzy i państwowej biurokracji. Lew Tołstoj ujął to w słowach " jej pomocników i pomocników jej pomocników". Problemy społeczne będące tego konsekwencją pokazuje się, jako mające inne zupełnie przyczyny pomijając tę zasadniczą, jaką jest pochłaniający wszystko aparat państwa i jego główni sprzymierzeńcy tj. nauka, kultura, edukacja i media. " Władza ciemięży i zniewala a możni je wyzyskują" powiedział Jezus z Nazaretu ( Biblia Tysiąclecia, II wydanie). Czasy obecne charakteryzuje totalność tego zjawiska przy wykorzystaniu niewiedzy tych, którzy czynią to innym własnymi rękoma. Często bowiem „dobre serce” ma człowiek, który będąc urzędnikiem wykonuje i egzekwuje tylko prawo, organizując np. pobór do wojska, czy wyszukując środki na utrzymanie tego zwyrodniałego systemu. Dążyć do pokoju to również rozważać to wszystko, całe zjawisko przemocy dokonujące się w czasie Pokoju, bo wojna to również dalsza konsekwencja tych zjawisk. System korzyści materialnych i innych przywilejów służy realizacji partykularnych interesów "elit".
  Upadek systemu socjalistycznego i koniec zimnej wojny pokazał, że mimo odejścia zagrożenia ludzie żyjący z wojny sami nie zrezygnują ze swego nieludzkiego powołania. Po części dlatego, że produkcja i handel bronią to potężny przemysł i olbrzymie pieniądze ( Międzynarodowy Syndykat Zbrodni), warto więc poprzez prowokacje, akty terrorystyczne i utrzymywanie wojskowych dyktatur wywoływać wojnę i utrzymywać sztuczny stan zagrożenia niż zmierzać ku Pokojowi.

  Tekst ten jest również adresowany do ludzi pracujących w przemyśle zbrojeniowym by zrozumieli, że to, co robią jest nieludzkie, że jest ich praca taką samą zbrodnią jak bezpośrednie popieranie zbrodni militaryzmu.

  Argument, że niejako przy okazji rozwoju techniki wojskowej dochodzi do cywilnych zastosowań tych badań, jest niegodny człowieka myślącego, tak jakby badania służące dobrym celom nie mogłyby być celem samym w sobie. Na pewno wielu ludzi, którzy tworzą struktury militarne nie przekona żadna argumentacja, jednak należy wierzyć, że takich będzie mimo wszystko niewielu. Od większości i od ich postawy zależy więc stan świata, bo tylko milczące przyzwolenie tej większości pozwala trwać temu układowi rzeczy. Obecna rzeczywistość jest układem patologicznej równowagi opartej o przemoc, ucisk i zniewolenie i kiedy od tego odejdziemy, to miejsce musi zająć BRATERSTWO, zaufanie, zaangażowanie, życzliwość i wyrozumiałość, czyli to wszystko, czego uczy większość religii świata pod pojęciem MIŁOŚCI.

  Co można powiedzieć ludziom uwikłanym materialnie i ambicjonalnie w struktury militarne? Wszak są często uzależnieni w całym wymiarze ich świadomości. Możemy zrozumieć ich, ich lęki i obawy, zależność od pensji, kariery i mieszkania.
  Należy im jednak powiedzieć wprost - Odstąpcie od tej barbarzyńskiej profesji, a Ziemia da wam wszystko, co potrzebujecie, niczego wam nie ubędzie, bo dosyć jest wszystkiego. Trzeba tylko odejść od zarozumiałego i egoistycznego pojmowania świata. Obecne problemy ludzkości to konsekwencja egoizmu i z niego wypływającej źle ukierunkowanej aktywności jednostek. Militaryzm jest na tej liście na pierwszym miejscu, jest największym złem, od tego, czy ludzie porzucą zbrojenia i rozwiążą armie zależy przyszłość cywilizacji ludzkiej. prędzej czy później będzie to „być albo nie być” dla wszystkiego co żyje na naszej Ziemi. Jeżeli mamy istnieć będziemy musieli dokonać rozdziału tych, którzy pragną Pokoju od tych, którzy pragną wojny, choć będzie to na pewno trudne i bolesne, i każdy z osobna wyboru tego będzie musiał dokonać. Ludzie o niskich pobudkach nie mogą przecież w nieskończoność być wyznacznikami naszej drogi ku przyszłości. Na pewno drogą do Pokoju nie jest przemoc militarna, bombardowania, eksterminacja narodów, przemoc ekonomiczna dokonująca się obecnie w wielu regionach świata, choć w wielu deklaracjach polityków pada argument walki o pokój i dobro. To wszystko czynią ludzie wojny, choć zasłaniają się Bogiem i Prawdą.

  Jak pisał Eric Weil: "Najbardziej samowolna tyrania szermować będzie słowami o godności, wolności i wyzwoleniu człowieka, aby narzucić rozwiązania, których skutkiem moralnym jest zapomnienie samego pojęcia WOLNOŚCI, a których konsekwencje techniczne zaprzeczają podstawowemu celowi polityki jakim winien być Pokój.”
  Możliwe, że długo jeszcze nie wyzbędziemy się jednostkowej agresji w życiu społecznym, ale jest ona mniej istotna w stosunku do konsekwencji istnienia zorganizowanych struktur militarnych. W. Bukowski powiedział kiedyś ,"Że władza nie rodzi się z broni, czołgów, czy bomby atomowej i na nich się opiera. Władza rodzi się z pokory człowieka i zgody na posłuszeństwo". W tym samym tonie wypowiedział to Gandhi: "Każdy, kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu ponosi odpowiedzialność za to wszystko, co jest tego konsekwencją. Toteż, jeżeli prawo i sprawiedliwość są w konflikcie musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa", i dalej "Nieposłuszeństwo obywatelskie jest niezaprzeczalnym prawem każdego obywatela. Rezygnując z niego przestaje się być człowiekiem. Tym, co pozwala władzom państw bezkarnie wszczynać wojny, rujnować domy i zabijać miliony ludzi jest lęk, aby cywilizacja ludzka doznała ukojenia Pokojem, ten lęk trzeba pokonać i zdecydowanie pozbawić władzy-prawa tworzenia armii i wszczynania wojen". W tym temacie O.Vial pisał -"Posłuszna, służalcza ludność, czy to skrępowana strachem, czy pokonana perswazją jest zawsze najlepszym sprzymierzeńcem władzy. Opinia publiczna uczy się rezygnacji i przychodzi totalizm, odtąd mówić prawdę nie oznacza już tylko i wyłącznie sprzeciwianie się władzy, ale również zwalczanie powszechnej milczącej bierności, łamiąc powszechne prawo niemych i nie ulegając uznanemu porządkowi ślepych. Mówić prawdę znaczy zakłócać spokój społeczny i wywoływać publiczne potępienie.” Największy z ludzi - Jezus z Nazaretu powiedział swym uczniom: "Świadczenie o źle tego świata wywoła nienawiść". Możliwe, że będzie tak i teraz, bo dla wielu zatwardziała nieprawość przyobleczona w szatę społecznych norm i kultury jest sposobem na życie i za wszelką cenę będą chcieli to utrzymać. Po stokroć większą zbrodnią jest zmuszanie czy prowokowanie innych , np. bezwolnych żołnierzy, do zabijania, tak właśnie robią politycy i ci, którzy im pomagają w ramach prawa. Tym, co umożliwia manipulacje społeczeństwem jest przekonanie, które wtłaczano narodom o własnej odrębności, wyższości, wytyczając granice interesów. Musimy się uwolnić od tego patriotyzmu, który Gandhi zdefiniował najpełniej nazywając go "podłym interesem narodowym". Z kolei jeden z najwybitniejszych myślicieli XX w. Max Horhaimer tak pisał o tym wynaturzonym poglądzie - "Całe ich życie jest ciągłym wysiłkiem poniżania natury zewnętrznej i wewnętrznej i utożsamiania się z jej surogatami : rasą, ojczyzną, wodzem, kulturą i tradycją. Wszystkie te słowa oznaczają dla nich nieodpartą realność wymagającą szacunku i posłuszeństwa". Aby coś się zmieniło w realiach naszej rzeczywistości, musimy to posłuszeństwo wypowiedzieć i przyjąć postawę człowieka Pokoju. Musi być ktoś, kto pierwszy odłoży miecz, nie ma innej drogi. Muszą to być ludzie ze wszystkich narodów, którzy już dziś rozumieją tego potrzebę, a za nimi pójdą inni. Trzeba wyjść poza realność rzeczywistości, poza jej uwarunkowania tak jak to robili pierwsi chrześcijanie kierując się nie sfałszowanym jeszcze wtedy czystym przesłaniem nauki Jezusa z Nazaretu i nie dać się zastraszyć grą na naszym poczuciu zagrożenia,. W książce " The Rise of Christianity" ( Londyn 1947 str. 333 ) E. W. Bernest pisał: "Ze starannego przeglądu wszystkich dostępnych źródeł wynika, że do czasów Marka Aureliusza (161-180) żaden chrześcijanin nie został żołnierzem, żaden też żołnierz nie pozostawał nim, gdy został Chrześcijaninem". E. Gibon w " History of Chrystianity" New York 1891, str. 162-163 ) "Było nie do pomyślenia by chrześcijanie bez uchybienia bardzo świętemu obowiązkowi mogli być żołnierzami, sędziami, książętami i urzędnikami cesarstwa". Te same wnioski zawarte są w dostępnej w Polsce książce E. Gibona "Zmierzch cesarstwa Rzymskiego" Tom II str. 37. Do takich samych wniosków doszła autorka książki The New Worlds Foundation pisząc: chrześcijanie walkę uważali za coś złego, dlatego nie służyli w wojsku, nawet jeśli cesarstwo potrzebowało żołnierzy. Za te postawy chrześcijanie często płacili życiem, ale w ten sposób byli "światłem dla świata", wzorem wyższej świadomości niż prymitywna żądza krwi. W czasach obecnych jedyną społecznością religijną , która jako całość przyjęła taką postawę wobec faszyzmu byli podczas II wojny światowej Świadkowie Jehowy. Gilotynowani, rozstrzeliwani, osadzani w obozach śmierci pokazali światu czym jest prawda. Nawet Rudolf Hess w swych pamiętnikach przyznał zanim popełnił samobójstwo że tak wyobrażał sobie pierwszych chrześcijan ginących na arenach Rzymu. Dziś taką postawę musimy przyjąć wszyscy, aby cos się mogło zmienić. Każde wzięcie pod uwagę stanu obecnego w określeniu swego stanowiska względem Pokoju niweczy Pokój, bo zawsze znajdą się argumenty by czuć się zagrożonym.

  Wielu wybitnych uczonych apelowało o Pokój i Rozbrojenie, głosy te jednak były tłumione i nie dopuszczane do wiadomości społeczeństw. I tak w 1925 roku 75 intelektualistów podpisało manifest do Ligi Narodów w tym min. Tagore, Russel, Buber, Einstein, Gandhi gdzie czytamy: " Uważamy, że armie opierające się na obowiązku służby wojskowej stanowią wraz ze sztabem oficerów zawodowych poważne zagrożenie pokoju. Obowiązkowa służba jest degradowaniem wolnej ludzkiej osobowości. Życie w koszarach, wojskowa musztra, ślepe posłuszeństwo wobec najbardziej nawet niesprawiedliwych i bezsensownych rozkazów, cały system treningu w kierunku uśmiercania podważają szacunek dla ludzkiego życia. Obowiązkowa służba przynosi szkodę całemu narodowi. Wpaja ona we wszystkich mężczyzn ducha militaryzmu, czyniąc to w wieku najbardziej podatnym na takie wpływy. W końcu wojna zaczyna uchodzić za rzecz nie uniknioną nawet pożądaną. Rząd, który znajduje oparcie w obowiązkowej służbie wojskowej, łatwo może wypowiedzieć wojnę i stłumić natychmiast głos opozycji przez mobilizację. Rząd, któremu potrzebne jest dobrowolne poparcie własnego narodu, będzie z konieczności w swej polityce zagranicznej ostrożniejszy."
  Każdy, kto przeczyta zebrane tu wypowiedzi ludzi powszechnie uznanych za moralne autorytety może sobie odpowiedzieć, czym jest Prawda i stać się aktywnym w głoszeniu tej prawdy innym, bo jak powiedział cytowany już Gandhi: "Milczenie jest zgodą na zło".

  Na płycie pamiątkowej o Gandhim jest napis, który w skrócie brzmi -"Pragnę, aby nastało na Ziemi Królestwo Boże, aby dążenie do niego było dziełem wszystkich żyjących". Na ile więc dążymy do tego królestwa, a na ile swą postawą umacniamy Królestwo Fałszu, i Zła? Prędzej czy później zadamy sobie to pytanie, być może w chwili, gdy już nic więcej nie będziemy mogli uczynić, ale na pewno moment ten nadejdzie.

  Zasadniczym motywem tego tekstu jest przekazanie szerszemu gronu ludzi tekstu przemówienia Lwa Tołstoja przygotowanego na Kongres Pokoju w Sztokholmie, które w najpełniejszy sposób pokazuje i obnaża logikę wojny i przemocy militarnej. Jego aktualność jest nie podważalna, a jasność i spójność logiki czyni z jego wypowiedzi argument nie do obalenia dla tych, którzy działają na rzecz pokoju. Pragnieniem Lwa Tołstoja było, aby społeczeństwa zapoznały się z jego treścią. Za jego życia uniemożliwiono mu to, dziś są środki i możliwości, aby każdy włączył się w propagowanie tego tekstu. Każdy oto go otrzyma, aby nie było na Ziemi ludzi, którzy go nie znają, można go powielić na zasadzie łańcuszka rozsyłając go w kilku kopiach, tłumacząc na języki obce, wykorzystać Internet i inne środki poligraficzne. Jest na to czas, a może go nie być.... Przemyślmy celowość wielu naszych codziennych aktywności i odpowiedzmy sobie, co jest ważne, gdy toczą się wojny i giną niewinni ludzie. Dać innym wzór lepszej rzeczywistości to bardzo wiele i jest to dopiero początek. Nie zniechęcajmy się więc, jeżeli nawet wymierne efekty tego, co tu napisano nie pojawią się od razu. Ludzie starsi wykazują naturalną zachowawczość wynikającą z wielu socjologicznych uwarunkowań, dlatego apel ten jest skierowany głównie do ludzi młodych, to będzie ich przyszłość, taka, jaką będą sobie tworzyli. W każdym z nas jest wiele niedoskonałości, nad którymi każdy musi pracować z osobna, ale na początek zauważmy to największe zło, jakim jest rzeka ludzkiej krwi płynącej nieustannie jako konsekwencja militaryzmu. Zauważmy dalsze konsekwencje naszego na to przyzwolenia. Pamiętajmy też, że wojna to konsekwencja naszego codziennego życia, naszych nieumiarkowanych potrzeb, celów i ambicji, suma naszych codziennych zachowań.

  PRZEMÓWIENIE LWA TOŁSTOJA

  Poniżej prezentujemy przemówienie Lwa Tołstoja, które przygotował i miał wygłosić w 1909 roku na Kongresie Pokojowym w Sztokholmie, a które z powodu nagromadzenia w nim zbyt wielu niewygodnych racji, zarówno dla rządów jak i dla zwykłych obywateli, nigdy nie zostało przez niego wygłoszone.
  Wyścig zbrojeń i groźba wybuchu pierwszej wojny światowej, którą czuło się już w powietrzu wywoływały niepokój wśród Europejczyków. Ruch na rzecz pokoju nie był w tamtych latach ruchem ani zbyt popularnym, ani masowym. Kongres Pokoju organizowali ludzie niewątpliwie ze szczerego przekonania, ale ich miłość do pokoju, często ograniczała się do sentymentalnych utyskiwań na klęskę, której przyczyny nie zgłębiali. Organizatorzy wysłali zaproszenie do Lwa Tołstoja, który liczył sobie wówczas 80 lat. Pisarz, który uważany był za jednego z najbardziej poważanych ludzi swego pokolenia i który uświadamiał sobie grozę wiszącego nad światem niebezpieczeństwa, zdecydował się opuścić wiejską samotnię w Jasnej Polanie i odbyć podróż do Szwecji, by z trybuny rzucić wezwanie - tekst, który wcześniej przesłał organizatorom. Niestety, gwałtowność apelu przeraziła "ostrożnych" pacyfistów. Nikt nie przypuszczał, że wiekowy pisarz zechce wziąć osobiście udział w Kongresie. Spodziewano się co najwyżej pisma z życzeniami pomyślnych obrad. Tołstoj zaś zamierzał zwrócić się z rewolucyjnym apelem wprost do ludów. Wzywał do wypowiedzenia posłuszeństwa rządom i jako człowiek szczerze wierzący potępiał rzekomo chrześcijańskich mężów stanu, którzy z wyznaniem wiary na ustach przygotowywali rzeź milionów ludzi.
  Zakłopotani organizatorzy odłożyli Kongres na rok następny, a gdy się wreszcie odbył w 1910 roku nie odczytano tam, ani nawet nic nie wspomniano o piśmie Lwa Tołstoja. Od tamtych czasów minęło niemalże sto lat, a przemówienie Tołstoja jest nadal aktualne i z powodzeniem można byłoby wygłosić je na współczesnym kongresie pokoju.

  4 SIERPIEŃ 1909

  "Zebraliśmy się tu po to, by walczyć przeciwko wojnie. Przeciwko wojnie, a więc przeciwko temu, w imię czego wszystkie narody świata, miliony ludzi na świecie, oddają do wolnej, do wszelkiej kontroli, dyspozycji kilkudziesięciu osób, a niekiedy jednego człowieka nie tylko miliardy rubli, franków, jenów, stanowiących znaczną część ich zapracowanych oszczędności, ale i samych siebie, swoje życie. I oto my, kilkunastu przybyłych z różnych stron świata uczciwych ludzi, nie posiadających żadnych szczególnych przywilejów, a co najważniejsze, żadnej władzy nad nikim, zamierzamy walczyć, a skoro chcemy walczyć, to mamy też nadzieję zwyciężyć tę olbrzymią siłę, nie jednego lecz wszystkich rządów, mających do dyspozycji miliardowe sumy i miliardowe wojska i bardzo dobrze rozumiejących, że ta wyjątkowa sytuacja w jakiej znajdują się oni, tzn. ludzie wchodzący w skład rządów, oparta jest tylko na wojnie, na wojsku mającym znaczenie i sens tylko wtedy, kiedy jest wojna - ta właśnie wojna, z którą chcemy walczyć i którą chcemy zniszczyć.

  Walka, gdy siły są tak nierówne, powinna się wydać szaleństwem. Ale zastanówmy się nad znaczeniem środków walki, znajdujących się w naszych rękach, a wyda się dziwne nie to, że decydujemy się na walkę, lecz to, że istnieje jeszcze to, z czym chcemy walczyć. Oni mają w rękach miliardowe sumy, miliony posłusznych wojsk, my zaś tylko jedno - ale za to najpotężniejszy środek na świecie - PRAWDĘ.

  I dlatego, choćby nasze siły wydawały się znikome w porównaniu z siłami naszych przeciwników, nasze zwycięstwo jest równie niewątpliwe, jak niewątpliwe jest zwycięstwo, które odnosi światło wschodzącego słońca nad mrokiem nocy. Zwycięstwo nasze jest niewątpliwe, ale tylko pod jednym warunkiem - jeżeli mówiąc prawdę, będziemy mówili całą prawdę, bez jakichkolwiek kompromisów i ustępstw. A prawda jest tak prosta, tak jasna, tak oczywista i obowiązkowa nie tylko dla chrześcijan, ale rozsądnego człowieka, że wystarczy tylko wypowiedzieć ją całą w pełnym jej znaczeniu, żeby ludzie już nie mogli postępować wbrew tej prawdzie.

  Prawda tą w całym jej znaczeniu jest to, co tysiące lat temu zostało powiedziane w przykazaniu, uznawanym przez nas za Boskie, w dwóch słowach: nie zabijaj.

  Prawdą jest to, że człowiek nie może i nie powinien nigdy i pod żadnym pozorem zabijać drugiego człowieka.

  Prawda ta jest tak oczywista, tak powszechnie uznawana i obowiązująca, że wystarczy jasno i zdecydowanie postawić ją przed ludźmi, żeby to zło, które nazywa się wojną, stało się absolutnie niemożliwe.

  I dlatego myślę, że jeżeli my, przybyli na Kongres Pokoju, zamiast jasno i zdecydowanie wypowiedzieć tą prawdę będziemy apelować do rządów i proponować im różne sposoby, żeby zmniejszyć zło wojny, lub ,aby wybuchały one coraz rzadziej, upodobnimy się do ludzi, którzy mając w ręku klucz do drzwi włamują się przez ściany wiedząc, że nie są w stanie tych ścian obalić. Oto miliony zbrojnych i coraz lepiej uzbrojonych ludzi szkolonych do coraz pomysłowego zabijania. Wiemy, że te miliony ludzi nie mają najmniejszej chęci zabijać takich samych ludzi jak oni, że większość nawet nie wie, z jakiego powodu zmusza się ich do robienia tego, co jest im wstrętne, że ciąży im stan podporządkowania i przymusu, wiemy, że zabójstwa dokonywane od czasu do czasu przez tych ludzi, popełniane są na rozkaz rządów, wiemy, że istnienie rządów jest od wojska i my ludzie pragnący położyć kres wojnom, nie znajdujemy nic odpowiedniejszego po temu jak to, żeby proponować i to komu? - rządom istniejącym tylko dzięki wojnie, takie sposoby które położyłby kres wojnie, czyli że proponujemy rządom samounicestwienie. Rządy będą z przyjemnością słuchały wszystkich takich przemówień wiedząc, że wywody takie nie tylko nie położą kresu wojnie i nie podkopią ich władzy, ale jeszcze bardziej ukryją przed ludźmi to, co rządy potrzebują ukryć by mogły istnieć i wojska i wojny i one same, rządy dysponujące wojskami. Ale przecież to anarchizm: ludzie nigdy nie żyli bez państwa i rządów. A zatem rządy i państwa i siły wojskowe, które ich strzegą są koniecznymi warunkami życia narodów, mógłby mi ktoś powiedzieć.
  Nie mówiąc o tym czy możliwe jest, czy nie życie chrześcijańskich i w ogóle wszystkich narodów bez wojska i wojen broniących rządów i państw przypuśćmy, że ludzie dla swego własnego dobra muszą podporządkować się niewolniczo składającym się z nieznanych im ludzi instytucjom zwanych rządami, muszą koniecznie oddawać tym instytucją wytwory swej pracy i wykonywać wszystkie żądania tych instytucji nie wyłączając zabójstwa bliźniego, przypuśćmy to wszystko: pozostaje mimo to nie rozwiązywalna na naszym świecie trudność. Trudność ta wynika z niemożliwości pogodzenia chrześcijańskiej wiary, którą kładący na to szczególny nacisk wyznają wszyscy ludzie wchodzący w skład rządu z rekrutującymi się z chrześcijaństwa wojskami wyszkolonymi do zabijania. Jakby tam nie wypaczono nauki chrześcijańskiej, jakby tam nie przemilczano jej głównych tez zasadniczym sensem tej nauki jest tylko umiłowanie Boga i bliźniego. Boga, czyli najwyższej doskonałości w cnocie i bliźniego, czyli wszystkich ludzi bez różnicy. A zatem, jakby się zdało, należy koniecznie uznać jedno z dwojga, albo chrześcijaństwo z miłością Boga i bliźniego, albo państwo z wojskami i wojnami.
  Bardzo możliwe, że chrześcijaństwo się przeżyło i że wybierając jedno z dwojga: chrześcijaństwo i miłość, albo państwo i zabójstwo ludzie raczej uznają, że istnienie państwa i zabójstwa jest o tyle ważniejsze od chrześcijaństwa, iż trzeba zapomnieć o chrześcijaństwie, pozostać tylko przy tym ,co jest dla ludzi ważniejsze: przy państwie i zabójstwie.

  Wszystko to jest możliwe, w każdym razie ludzie mogą tak myśleć i czuć. Ale wtedy tak też trzeba powiedzieć. Trzeba było powiedzieć, że ludzie w naszych czasach powinni przestać wierzyć w to, co mówi zbiorowa mądrość całej ludzkości, co mówi wyznawana przez nich nauka Boża, powinni przestać wierzyć w to, co wyryte jest niezatartymi zgłoskami w sercu każdego człowieka, a powinni wierzyć tylko w to, co nie wyłączając również zabójstwa, rozkażą inni ludzie, którzy przypadkowo przez dziedziczenie zostali cesarzami, królami, albo przez różne intrygi z wyborów zostali prezydentami, posłami do izb parlamentów. Tak właśnie trzeba by powiedzieć. A powiedzieć tego nie można. Nie można powiedzieć nie tylko tego, ale nie można powiedzieć ani jednego, ani drugiego. Jeżeli się powie, że chrześcijaństwo zabrania zabijać to nie będzie wojska, nie będzie rządu. Jeżeli się powie, że my władzę uznajemy i legalność zabójstwa i odrzucamy chrześcijaństwo - nikt nie zechce słuchać takiego rządu opierającego swą władzę na zabójstwie. I poza tym, skoro zabójstwo dozwolone jest na wojnie, to powinno być tym bardziej dozwolone narodowi dochodzącemu swych praw przez rewolucję. Dlatego też rządy nie mogą powiedzieć ani jednego, ani drugiego, dokonują jedynie starań, żeby ukryć przed swoimi poddanymi konieczność rozwiązania dylematu.

  Dlatego właśnie, aby przeciwdziałać złu wojny, my zebrani tutaj, jeżeli istotnie chcemy dopiąć swego celu, musimy uczynić tylko jedno: postawić ten dylemat jasno i zdecydowanie przed ludźmi wchodzącymi w skład rządów, jak przed masami ludu, tworzącymi wojsko. Aby to uczynić powinniśmy jasno i otwarcie powtórzyć tylko prawdę, że człowiek nie powinien zabijać człowieka, ale wyjaśnić również, że żadne względy nie mogą zwolnić ludzi w świecie chrześcijańskim od obowiązku podporządkowania się tej prawdzie. I dlatego zaproponowałbym naszemu zgromadzeniu (zebraniu), ułożenie i opublikowanie takiej odezwy do wszystkich, a zwłaszcza do chrześcijańskich narodów, w której jasno i zdecydowanie powiedzielibyśmy to, że wojny nie są - jak to uważa większość ludzi czymś szczególnie dobrym i godnym pochwały, lecz są jak każde zabójstwo wstrętne i zbrodnicze zarówno dla tych ludzi, którzy z wolnej woli wybierają działalność wojskową, jak i dla tych, którzy wybierają ją ze strachu przed karą lub ze względu na korzyści. W stosunku do osoby wybierającą działalność wojskową z własnej woli, zaproponowałbym, żeby w odezwie tej jasno i zdecydowanie powiedzieć mimo całej pompy, przepychu i w ogóle aprobaty towarzyszącej tej działalności, jest ona zbrodnicza i haniebna, tym bardziej zbrodnicza i haniebna im wyższe stanowisko zajmuje człowiek w hierarchii wojskowej. I tak samo zaproponowałbym, by jasno i zdecydowanie powiedzieć prostym ludziom powołanym do służby wojskowej pod groźbą kary lub za pomocą przekupstwa, że grzeszą i przeciwko swojej wierze i przeciwko moralności i przeciwko swojemu rozsądkowi, kiedy zgadzają się wstąpić do wojska; przeciwko wierze przez to, że wstępują do szeregu zabójców, łamią przykazanie Boskie, które wyznają; przeciwko moralności przez to, że obawiając się, że ukarze ich władza lub mając na względzie korzyść godzą się robić to, co w głębi duszy potępiają i przeciwko rozsądkowi przez to, że wstępując do wojska narażają się w razie wojny na to samo, jeśli nie większe nieszczęścia niż te jakie grożą w razie odmowy, a co najważniejsze, wbrew zdrowemu rozsądkowi postępują już wyraźnie przez to, że włączają się do tej samej kasty ludzi, która pozbawiła ich wolności i zmusza do wstąpienia do wojska. W stosunku do jednych i drugich zaproponowałbym, żeby jasno wyrazić w tej odezwie myśl, iż dla ludzi istotnie oświeconych i tym samym wolnych od przesądu związanego z kultem wojskowości( staje się ich z każdym dniem coraz więcej), wojskowa służba i tytuł mimo wszelkich starań, by ukryć ich istotne znaczenie, jest służbą tak samo, a nawet bardziej haniebną, niż służba i tytuł kata: gdyż kat gotów jest zabijać tylko ludzi uznanych za szkodników i zbrodniarzy, a wojsko obiecuje zabijać wszystkich ludzi, których każe mu się zabijać, gdyby to nawet byli najbliżsi mu i najlepsi ludzie.
  Ludność w ogóle, a zwłaszcza nasz świat chrześcijański doczekał się takiej ostrej sprzeczności między postulatami moralnymi a istniejącym ustrojem społecznym, że nieuchronnie musi zmieniać nie to, co nie może się zmienić - postulaty moralne społeczeństwa, lecz to, co się zmienić może - ustrój społeczny.

  Zmiana ta wywołana sprzecznościami wewnętrznymi i ujawniająca się szczególnie ostro w przygotowaniach do zabójstwa szykowana jest z różnych stron i staje się z każdym rokiem konieczniejsza.

  Napięcie wymagające tej zmiany, wzrosło w naszych czasach w takim stopniu, że podobnie jak do przejścia cieczy w ciało stałe potrzebna jest niewielka siła prądu elektrycznego, tak samo do przejścia od tego okrutnego i nierozumnego życia dzisiejszych ludzi z ich podziałami, zbrojeniami i wojskami, do życia rozumnego, odpowiadającego postulatom świadomości człowieka współczesnego, potrzebny jest być może tylko niewielki wysiłek, niekiedy jedno słowo, który w mgnieniu oka przekształcą całą ciecz w ciało stałe.

  Dlaczego nasze obecne zebranie nie może podjąć tego wysiłku?

  W baśni Andersena, gdy król ze swym orszakiem paradował po ulicach miasta i wszyscy ludzie zachwycali się jego piękną, nową szatą jedno słowo dziecka, które powiedziało to, co wszyscy widzieli, ale nie mówili, zmieniło wszystko. Dziecko powiedziało: "on nic nie ma na sobie" i sugestia przestała działać, król się zawstydził i wszyscy ludzie wmawiający sobie, że widzą na królu piękną, nowa szatę zobaczyli, że król jest nagi. To samo musimy powiedzieć także my , powiedzieć to co wszyscy widzą, ale nie odważają się wypowiedzieć, powiedzieć, że jak by ludzie nie nazywali zabójstwa, jest ono zawsze zabójstwem, zbrodnią i hańbą. I wystarczy jasno i zdecydowanie i głośno, jak możemy to zrobić tutaj, powiedzieć to, a ludzie przestaną widzieć to, co im się wydawało, że widzą i zobaczą to, co widzą rzeczywiście. Przestaną widzieć służbę ojczyźnie, bohaterstwo wojny, chwałę wojskową i patriotyzm, a zobaczą to, co jest nagą prawdę zabójstwa. A kiedy zobaczą stanie się to samo, co w baśni: ci, co popełniają zbrodnię zawstydzą się, a ci, co wmawiali sobie, że nie widzą zbrodni zabójstwa zobaczą ją i przestaną być zabójcami. Ale jak będą się bronić narody przed nieprzyjaciółmi, jak utrzymać porządek w kraju, jak mogą żyć narody bez wojny?
  Jaką formę przybierze życie ludzi którzy odżegnują się od zabójstwa nie wiemy i wiedzieć nie możemy. Jedno jest pewne: dla ludzi obdarzonych rozumem i sumieniem rzeczą najnaturalniejszą jest żyć w oparciu o te właściwości, niż podporządkować się niewolniczo ludziom nakazującym wzajemne zabójstwa.

  Będę bardzo żałował, jeżeli to, co powiedziałem kogoś obrazi, zmartwi i obudzi niedobre uczucia. Ale ja osiemdziesięcioletni starzec oczekujący w każdej chwili śmierci uważałbym za wstyd i przestępstwo, gdybym nie powiedział całej prawdy tak jak ją rozumiem, prawdy w którą wierzę w to niezłomnie, tylko sama jedna może uwolnić ludzkość od niezliczonych klęsk spadających na nią w wyniku wojny".

  Lew Tołstoj 4 sierpnia 1909 roku.

  Przed gmachem ONZ w Nowym Jorku jest napis z księgi Izajasza: " I przekują swoje miecze na lemiesze, a włócznie na sierpy, i nie podniesie naród miecza przeciwko innemu narodowi i nie będą się więcej uczyli sztuki walki".- nie łudźmy się nie nastąpi to jeżeli będziemy bierni wobec Prawdy.
  Przesłanie to nie jest adresowane do Polaków, Niemców, Rosjan, czy
  Amerykanów jest adresowane do wszystkich ludzi dobrej woli i taka była
  intencja autorów przytoczonych wypowiedzi.

  Jak głosił Gandhi - " Bez dobrowolnego lub wymuszonego współdziałania ludzi rząd nie posiada żadnej władzy aby móc zmienić istniejącą sytuację, musimy woli rządów przeciwstawić naszą wole lub odebrać mu nasze współdziałanie. Jeżeli w tym zamiarze będziemy stanowczy i zjednoczeni rząd będzie mógł jedynie ugiąć się przed naszą wolą lub upaść". Działanie na rzecz Pokoju, nie może być walką z wykorzystaniem przemocy. C Chower ujął to w ten sposób: " Walka bez przemocy zakłada nie tyle miłość do nieprzyjaciela co wolność od nienawiści. Czyńmy więc Pokój wolni od jakichkolwiek negatywnych uczuć świadomi, że nieświadomość w większości przypadków określa postawy tych którzy jeszcze dziś służą wojnie i przemocy" . W przytoczonej proroczej wypowiedzi Biblii z księgi Izajasza przed tymi słowami jest również powiedziane, że ludzie, którzy uznają Boże prawo " Nie zabijaj i nie szykuj się do zbrodni "I przyjdą na Górę Jahwe i będą "wszystkie narody i mnogie ludy". Nie lękajmy się więc molocha militaryzmu, choć tak dziś potężny w swej diabelskiej sile, nie znamy czasu, ale na pewno legnie on w gruzach. A my starajmy się być rzecznikami, lub tymi, którzy przybędą na tą Górę mówiąc już dziś o Pokoju i czyniąc swój wkład swą aktywnością w to dzieło motywowani tylko własną świadomością nie utożsamiając się z żadnym narodem i państwem. Pamiętajmy, że ( przed Stwórcą, przed przyszłymi pokoleniami i napewno sami przed przed soba) odpowiadać będziemy nie tylko za nasze działania, ale za to czego żeśmy zaniechali, za to co mogliśmy zrobić a czego nie zrobiliśmy Ps: W obecnej chwili problem wojska i zbrojen stal sie jakosciowo inny i trudny do okreslenia dla wiekszosci ludzi ponieważ struktury militarne wielu panstw powolane pierwotnie i przynajmniej z zalozenia do obrony narodu bedac w zaleznosci politycznej zostaly podporzadkowane zewnetrznym sila ktore nie sa sklonne brac pod uwage interesu i bezpieczenstwa tych narodow a wrecz istnieje prawdopodobienstwo uzycia tych armi bedacych pod obcym dowodzeniem przeciw wlasnemu narodowi ,Lamie sie w ten sposo sumienia i zwykla ludzka przyzwoitosc wsrod zwyklych zolnierzy jak i kadr dowodczych swiadomych negatywnosci tego stanu .Zobowiazani jednak podlegloscia sluzbowa zolnierze moga byc zmuszeni do respektowania zarzadzen sprzecznych z interesem danego narodu Tak wiec idea rozbrojenia moze byc uzyta przez ludzi niegodziwych do uczynienia czlowieka bezbronnym po to by zaprowadzic globalna tyranie czlowieka nad czlowiekiem .Kwestia obrony koniecznej jednostki i idac dalej narodu staje sie wiec problemem sumienia poniewaz piekna idea pacyfizmu poprzez uczynienia czlowieka bezbronnym doprowadza do stanu w ktorym ponownie stajemy przed problemem obrony koniecznej nie przed innym narodem ale strukturami ktore chca zapanowac nad wszystkimi narodami przy pomocy metod jakie sa sprzeczne z tym co nazywamy czlowieczenstwem .Agresja narodu przeciw innemu narodowi co bylo przejawem calej histori ludzkosci zostala zastapiona agresja zorganizowanych grup ludzi ktorzy stworzyli struktury ponadnarodowe a jako wroga traktuja cala ludzkosc zrecznie wykozystujac ludzka niewiedze by realizowac cele ktorych nie mogli zrealizowac najwieksi tyrani ludzkosci. www.prisonplanet.pl J bynajmniej to co do tej pory ujawniono nie wskazuje ze kieruja sie oni dobrem wszystkich ludzi na naszej planecie Smutne jest to ze bedac w olbrzymiej mniejszosci liczacej moze kilka tysiecy osob potrafily wykorzystac nieswiadome masy ludzkie by one samo sobie zalozyly jazmo niewoli . Stajemy wiec przed sytuacja w ktorej Prawda staje sie wymiarem duchowym poniewaz punkty odniesienia staja sie coraz bardziej nieuchwytne w racjonalnym sposobie patrzenia na swiat....... opracowal janusz szumowski
 • @brusek 10:44:13
  Nie wiem na ile to jest prawda, ale znalazłem notkę że w okrążeniu w Peskach siedzi nie kto inny jak sam "Dima" Jarosz;
  "Other reports via rebel Twitter accounts:
  Yarosh himself, and his “Donbas” Right Sector group are reportedly surrounded by Militia, including a “Vostok” unit, in the town of Pisky (peski?).

  Bezler is said to be either already there personally, or on his way there. This seems to be very important, and very personal for much of the Militia"!?

  http://www.freerepublic.com/focus/f-news/3184645/posts
 • @mania przepraszania 11:02:51
  Zaraz luukne tu i tam w wolnej chwili....
  To byłoby chyba ZBYT PIEKNE by tam "nasz" Jarosz się grzał w tym kociołku....
  Ale wszystko na wojnie jest możliwe!

  :)
 • @mania przepraszania 11:02:51
  Siedzi i udzielono gwarancji, że z kociołka już nie wyjdzie. Pojechał jak sypał się parlament by dać swojakom trochę grosza na przetrwanie i wpadł jak śliwka. Pilnuje go Wostok.
 • Straty i stan armii ukraińskiej w tajnej notatce do MSW i SBU Poroszenko
  ORT upublicznia informacjie oparte rzekomo na tajnych raportach Poroszenki z Awakowem i Naliwajczenko o katastrofalnych stratach i przypadkach dezercji w APU i Natsgvardii.

  Tak więc, zgodnie z podsumowaniem podpisanego przez ministra spraw wewnętrznych Awakowa,tylko w okresie walki z 9 do 15 lipca 1600 zostało zabitych lub rannych z pośród żołnierzy 4723 jednostek wojskowych i paramilitarnych ukraińskich stróżów prawa.

  A według szefa SBU według notatki Naliwajczenko od 14 do 19 lipca zaginęło i zdezerterował z bloków na Ukrainie 3473 osoby.W związku z tym, uznaje się zatem za pilne wycofanie wojsk ze strefy walk, do ponownego zaopatrzenia.

  za rusvesna.su Cyanide and Happiness
  Pozdrawiam
  http://youtu.be/mNF-LcuJfIo
 • @wujal 12:19:41
  Jak znam życie to pieniądze weźmie na swój wykup...
 • @Cyanide and Happiness 12:22:30
  Hehehe - linkowałem to wczoraj - pdf tego tajnego dokumentu
  :)
 • @brusek 13:17:37
  Ukraińscy czołgiści jak Jozef Szwejk tną głupa albo po prostu tak już z nimi jest po budowie systemu baszką zwanego. Warto na własne uszy odebrać podsłuchaną rozmowę.I na wojnie bywa wesoło.
  Pozdrawiam.

  http://youtu.be/CI20Re2O6ks
 • Znowu polscy najemnicy
  Jak podaje przedstawiciel służby prasowej Ługańskiej Samoobrony, w rejonie Lisiczańska po stronie ukraińskiej walczy około 800 polskich najemników.
  http://www.novorosinform.org/news/id/4105

  Opuszczono Lisiczańsk i Siewierodonieck, pyrrusowe zwycięstwo ukropów.
  Samoobrona przechodzi do działań dywersyjnych na tym obszarze.
  http://www.novorosinform.org/news/id/4102
 • @hetman koronny 13:38:31 & @jan 25.07.2014 10:59:46
  1. Mam nadzieję że piekło ich pochłonie.
  Widziałem onegdaj w jak to nazywam żartobliwie "TV Putin" jak powstańcy o jakiś czas pokazują poskie "trafiejne" paszporty...

  Powinni pokazywać i publikować dokładne zdjęcia i inne dane z tych paszportów!!!!!!!!!!!

  2. jan! Czy mogę skopiować część Twojego posta w celach niekomercyjnych w innej dyskusji?

  3. Z przyczyn technologicznych dzis południowego oraz popołudniowego sprawozdania nie budiet! Możecie liczyc na wieczorno-nocne!
  :)
 • @jan 10:59:46
  Dzięki za te mądre słowa:

  https://www.youtube.com/watch?v=7wChlvZbXjY

  Pozdrawiam Serdecznie.
 • Batalion "Świt" prowadzi ostrzał lotniska w Ługańsku
  25.07.2014 - 11:33
  Batalion "Świt" prowadzi ostrzał lotniska Ługańsk (wideo)

  Jednemu z obrońców znanemu pod pseudonimem "Inżynier" który walczy w największej i jednej z najbardziej bojowych jednostek wojskowych batalionu LNR "Świt",w ręce dostały się zdobyczne stanowiska systemu Grad.Ostrzał termobarycznymi pociskami pozycji ukraińskich.

  http://youtu.be/pVU3yfVYvLw
 • @Cyanide and Happiness 14:27:49
  Dzięki za filmik
  Znikam na trochę - do wieczora!
  Ale rewanżuję się czymś ciekawym:

  http://www.novorosinform.org/news/id/4109

  Turczynowowemu synu kazało iśc w kamasze a tata się wsciekł!
 • Skąd oni biorą liczbę strat własnych?
  "Oficjalne" straty sił ATO:
  Od początku operacji w regionie Ługańska i Doniecka zginęło 325 żołnierzy, zaś 1232 zostało rannych. Zdaniem ukropów ostatniej doby stracili 13 żołnierzy. Sekretarz Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony, Łysenko chyba sam nie wierzy w te brednie, albo cała ta klika żyje w innym świecie. Ciekawe przez ile trzeba pomnożyć, by otrzymać nawet przybliżone straty ukropów?
  http://en.itar-tass.com/world/742300

  Wysoki Komisarz ds. Uchodźców Dan McNorton poinformował, że według jego danych na Ukrainie znajduje się 95 473 "wewnętrznych uchodźców". 130 000 uchodźców z Ukrainy przebywa w Rosji.
  Czyżby ONZ otwiera powoli oczy?
  http://en.itar-tass.com/world/742302

  Human Rights Watch: użycie systemów rakietowych GRAD przez siły ukraińskie w terenie zabudowy cywilnej możliwą zbrodnią wojenną.
  http://politikus.ru/events/25249-hrw-primenenie-gradov-ukrainskoy-armiey-voennoe-prestuplenie.html

  Różne wersje katastrofy Boeinga lotu MH17.
  http://en.itar-tass.com/world/742307
 • Dima poszukiwany!
  Hieroj Samostijnej, Dima Jarosz znalazł się na międzynarodowej liście poszukiwanych przez Interpol.
  http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2014-16549
  http://politikus.ru/events/25272-interpol-obyavil-dmitriya-yarosha-v-mezhdunarodnyy-rozysk.html

  Ciekawe, czy wyłowią go z kociołka, gdzie ponoć jest podgotowywany razem ze swoimi chłapcami.
 • @brusek 14:49:55
  Jak syn Aleksandr Turczinowa, 21-letni Kiriłł otrzymał wezwanie do wojskowej komendy uzupełnień w ramach powszechnej mobilizacji, która została ogłoszona na Ukrainie. Jego matka w czwartek, 24 lipca w wojskowej komendzie uzupełnień mówiła, że syn powinien służyć, niech idzie.

  Ojciec Kiriłła postanowił zorientować się w sytuacji. Przewodniczący Najwyższej Rad Aleksandr Turczinow nie robił ceremonii z pracownikami wojskowej komendy uzupełnień i zwolnił ich z pracy. Uwaza się że zwolnieni zostali dwaj pracownicy.
  Mama go chyba mniej kocha:)

  Amwrosijewka. Miejsce obstrzału żołnierzy 72 OMBR | 25 lipca dzisiaj Nowości

  https://www.youtube.com/watch?v=AuIXt-92w3Y
 • @brusek 14:01:05
  Wystawa paszportów to przedni pomysł. Najlepiej w zestawieniu z żywym bądź martwym s...synem. Jak im to przekazać?
 • @AdamPL 15:55:23
  Własnie juz jestem i pisze list do gościa ksywa "inzynier" co jest na filmie i który chyba kręcił film...
  Podał telefon i mejla...

  Chyba że ktos tez jeszcze napisze?
  pzdr
 • @brusek 18:29:34
  Napisz mu, by najemników w tym z Polski publicznie rozwalali, pokazywać ich twarze, dokumenty przed rozwałką i fotografować, filmy kręcić by rodziny wiedziały jakiego skurwysyna miały, a potem do bezimiennego dołu i przesypać wapnem. Pozdrawiam.
 • @brusek 18:29:34
  Brusek: Ps. No i jeszcze zastosować metody CIA, by wydobyć z nich publicznie kto ich tam na bandyterkę, dokonywanie zbrodni na innym narodzie posłał. Niech Polacy i rodziny wiedzą do kogo o odszkodowanie się zwrócić i kogo potem jak nadejdzie ku temu czas a nadejdzie powiesić lub osadzić na ostrym palu z sękami. Te 800 POlaków powinno spocząć na wieki tam gdzie pojechali/ich wysłano.
 • @Kula Lis 62 19:01:57
  Popieram w 100%, sam bym tak napisał ale nie przykładałem się do nauki j. rosyjskiego, czego szczerze żałuję. Pokazywać pyski, dokumenty i upubliczniać zeznania. Niech najemne ścierwo wie, co je czeka.
 • Lwowski prezenter telewizji ZIK wezwał do bojkot mobilizacji.
  Lwów - Znany dziennikarz i publicysta Ostap Drozdow złożył następujące oświadczenie:

  "Wczoraj mój program [na kanale regionalnym ZIK] można uznać za początek kampanii prowadzącej do bojkotu mobilizacji.Potwierdzam moją chęć maksymalnie wspierać inicjatywę o tymczasowej nazwie "Mobilizacja = ludobójstwo".Tym obywatelskim ludziom, którym przyszły wezwania, ale którzy po wszystkich wskazaniach nie gotowi do profesjonalnej wojny - radzę łączyć się. Także ich krewnym, matkom i żonom. A także wszystkim zdrowo myślącym ludziom, którzy także uważają, że nie można nieprzygotowanych ludzi rzucać z gołymi rękami przeciwko wojsku najemników-kilerów,za którymi stoi jądrowe mocarstwo.

  Proponuję wszystkim nieobojętnym ludziom na początek stworzyć fejsbuk-grupę, która później powinna przekształcić się w szeroką obywatelską kampanię. Bardzo ważne żeby ludzie występujący przeciwko mobilizacji ludności cywilnej, zobaczyli, że jest ich wielu i że oni nie jedyni. Dla przykładu: w ciągu ostatniej doby otrzymałem ponad 600 wiadomości. Fizycznie nie mogę sam zajmować się tym w pełni.Ze względu na liczbę proszę о odezwanie się tego albo tych, kto weźmie na siebie moderowanie stworzonej grupy i koordynację wszystkich ludzi, którzy gotowi są publicznie wystąpić przeciwko rażącej niesprawiedliwości. Inaczej wasi synowie\krewni\mężczyźni przeobrażą się w mięso armatnie.
  za rusvesna.su Cyanide and Happiness
 • @wiesiek44 20:00:50
  Napisalem, może odpisze?

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  25.07.2014
  PIĄTEK wieczór

  Od wczoraj było mniej wieści z frontu – pewnie dużo się działo, nikt nie miał czasu pisać „wspomnień i sprawozdań, a może cenzura wojenna i tajemnica wojskowa zadziałały – w końcu wróg też umie czytać i wyciągać wnioski….


  Ale już „sprawozdaję”


  KATASTROFA

  Rózne wersje
  http://en.itar-tass.com/world/742307

  Grafika
  http://videocdn.itar-tass.com/width/750_7d39028b/tass/m2/en/uploads/i/20140717/1051966.png

  Rodzice jada do Noworosji szukać ciała córki
  http://lifenews.ru/news/137301

  Nowa teoria – mogli zestrzelic w czasie ćwiczeń
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1834885
  http://politikus.ru/events/25231-v-silovyh-strukturah-ukrainy-est-versiya-chto-boeing-sbili-na-ucheniyah.html

  W czasie ćwiczeń systemów rakietowych służby lotnictwa cywilnego muszą być poinformowane! Bo systemy takie zakłócaj działanie GPS!!!
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_07_25/Rosawiacija-piloci-jeszcze-przed-katastrofa-Boeinga-informowali-o-zakloceniach-GPS-1997/
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1835413

  A na Zachodzie zmiany! Zaczynają przebąkiwać że to był „nieszczęśliwy wypadek”
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1835835

  Na Wschodzie też! Rosja ma teraz 28 KONKRETNYCH pytań w sprawie
  http://politikus.ru/articles/25259-rossiya-podgotovila-28-voprosov-po-katastrofe-boeing.html  WOJNA

  Świeżynka od „Opłota” z ostatnich 4-ech dni
  http://www.novorosinform.org/news/id/4152

  Opłot o tym jak zestrzeliwuje się „Suszki”
  http://www.novorosinform.org/news/id/4152

  Świeżynka całkiem odlotowa! Ukry sami walczą ze sobą????????????
  http://www.novorosinform.org/news/id/4151

  Ługańsk dzisiaj – skutki bombardowania miasta!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4143

  Wczorajszy dzień po angielsku
  http://www.freerepublic.com/focus/f-news/3184645/posts

  Dzisiejszy skrót Russkiej Wiesny
  http://rusvesna.su/news/1406295821

  Pyrrusowe zwyciesto Ukrów – zdobyli ponownie Lisiczańsk – informacje w linku.
  Skrótowo – batalion Donbas prawie w rozwałce,
  http://www.novorosinform.org/news/id/4102

  Powstańcy przygotowują kontrofensywę na Lisiczańsk
  http://politikus.ru/events/25257-opolchency-gotovyat-kontrnastuplenie-na-lisichansk-soobschaet-lnr.html

  W rejonie Lisiczańska wojuje 800 polskich najemników!!!
  Proszę ich nie nazywać „polskimi żołnierzami”!!! To są NAJEMNICY bez prawa powrotu do kraju! Jeżeli ktoś by z Noworosji mógł zdobyć zdjęcia tych kreatur, najlepiej zdobyć też ich paszporty i zdjęcia podesłać to można by to rozpowszechnić!!!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4105

  Kolejny niechlubny „polski wkład” w te wojnę
  http://www.novorosinform.org/news/id/4146

  Lisiczańsk – zabity przedwczoraj został dowódca Kirowogradskiego Batalionu
  http://www.novorosinform.org/news/id/4128

  Opowieści żołnierskie – czyli co mówią żołnierze ukraińscy leczeni w Rosji / 79-brygada/
  http://lifenews.ru/news/137295

  Opowieści żołnierskie /wzięty do niewoli mówi/ - „z całego oddziału tylko ja ocalałem”
  http://politikus.ru/articles/25288-iz-otdeleniya-ostalsya-ya-odin-istorii-ukrainskih-plennyh.html

  Moździerze ukrów znów nakierowane na Rosję – spadło 55 pocisków, zniszczono 4 domy / teraz podali że 6
  http://lifenews.ru/news/137312
  http://lifenews.ru/news/137298
  http://lifenews.ru/news/137297

  Walą także w grupę śledczą
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_07_25/Rosyjska-grupa-sledcza-ostrzelana-z-terytorium-Ukrainy-9730/

  I dziennikarzy!
  http://polish.ruvr.ru/2014_07_25/Dziennikarze-Rossija-24-zostali-ostrzelani-ze-strony-Ukrainy-5571/

  A niestety bogowie kul nie noszą! Ranne dziecko!
  http://politikus.ru/v-rossii/25284-sk-rf-s-territorii-ukrainy-iz-minometa-obstrelyana-gruppa-rossiyskih-sledovateley-ranen-rebenok.html

  A kolejnych dwóch rannych uciekło do Rosji!
  http://rusvesna.su/news/1406296758

  Pani lotnik-banderówka Sawczenko posiedzi jeszcze do 30 sierpnia
  http://lifenews.ru/news/137291

  Sawczenko jak zwiała do Rosji to mieszkała tam 2 tygodnie
  http://lifenews.ru/news/137286

  Na wniosek Noworosji – info sprzed tygodnia – odpowiednia agenda ONZ miała się zając stosowaniem zakazanej amunicji i bomb. Teraz Rosja swoim kanałem będzie robić raban
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_07_25/Rosja-przylapala-Ukraine-na-uzyciu-zakazanych-bomb-2165/
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1836349
  http://politikus.ru/events/25290-mid-fakt-primeneniya-fosfornyh-bomb-dolzhen-povliyat-na-mirovoe-mnenie.html
  http://novorus.info/news/events/25692-genocid-hunta-primenyaet-fosfornye-boepripasy-protiv-naseleniya.html

  Ludzie!!!!!!!!!!!!!!!! Świat się budzi!!!!!
  http://politikus.ru/events/25249-hrw-primenenie-gradov-ukrainskoy-armiey-voennoe-prestuplenie.html
  http://en.itar-tass.com/russia/742346

  Przedmieścia Doniecka – bombardowane domy (zdjęcia)
  http://www.novorosinform.org/news/id/4126

  Ługańsk. Z nową siła zaczęło się artyleryjskie bombardowanie miasta!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4134

  Info od mieszkańców – ukry się przegrupowują w rejonie Kurachowa
  http://www.novorosinform.org/news/id/4138

  „Sztirlic” – taka ksywa – przyjechał z Niemiec wspomóc powstańców!
  http://politikus.ru/events/25291-pozyvnoy-shtirlic-dobrovolec-priehal-pomogat-opolcheniyu-donbassa-iz-germanii.html

  DNR – specjalny medal „Za obronę Słowiańska”
  http://politikus.ru/events/25281-uchrezhdena-medal-za-oboronu-slavyanska.html

  Wczoraj pod Debalcewo rozwalono „blokpost” i daw Kamazy – poległo 60 szt.
  http://politikus.ru/events/25278-opolchency-donbassa-zayavili-chto-unichtozhili-2-gruzovika-s-60-silovikami.html
  http://rusvesna.su/news/1406297237

  Zwyczajna wojna domowa: Zdjęcia Siemienowki koło Słowiańska
  http://rusvesna.su/news/1406304681

  Jakiś cud? Philipsa po prostu wywalili z Ukrainy?
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1836785  Kijów i okolice

  Analiza po angielsku napisana – „sygnały agonii kijowskiego reżimu”
  http://en.itar-tass.com/opinions/1837

  Ukraina – pełna mobilizacja!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4142

  Plus powszechne donosicielstwo!!!
  http://politikus.ru/articles/25261-posobniki-ukrofashistov-otvetyat-za-donosy.html

  Ukraina budzi się? Znany lwowski dziennikarz wzywa do bojkotu mobilizacji!
  http://rusvesna.su/news/1406300719

  Policzono agentów Putina!!!!! Jest PROBLEM!!!! Wyszło aż 7 milionów!!!!
  http://rusvesna.su/news/1406285045

  MSW Ukrów VS lider Sprawiedliwa Rosja / za wspomaganie materialne Donbasu/
  http://www.novorosinform.org/news/id/4137

  Piekny tytuł: „królik ofiarny uciekł z ołtarza”
  http://politikus.ru/events/25227-zhertvennyy-krolik-sbezhal-iz-altarya.html

  Pani poseł Wierchowej Rady Inna Bogosłowska napisala na blogu że premier i szef rady kłamią itd… Warto przeczytać…
  http://novorus.info/news/policy/25658-deputat-rady-merzavcy-premer-i-spiker-vrut-v-isteriki-i-pustili-v-hod-shantazh.html

  Faceci po Maryśce: Senatorowie Kongresu USA proponuja by Jaceniuk został do czasu pełnego zwycięstwa!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4136

  Dalej o naćpanych, ale w Pentagonie. Radza ukrom czyli chochłom jak najlepiej umierać!!!
  http://politikus.ru/events/25287-pentagon-sovetuet-kak-hohlu-luchshe-umeret.html

  Przyjadą tez to sprawdzić na miejscu!
  http://rusvesna.su/news/1406285045
  http://www.nakanune.ru/news/2014/7/25/22362217/

  Tym razem ćpają Ukry. Twierdza że Rosja przygotowuje terrorystyczne akcje na Ukrainie. Ale prywatnie mówiąc to jest możliwe – tzn – Ukrom może wpaść do głowy np. „ładny” wybuch w metrze w Kijowie albo coś innego a spektakularnego i obwinienie o to „ruskich”
  http://politikus.ru/articles/25228-anonsirovannyy-terakt.html

  Oni naprawdę ćpają zdrowo! Kijów policzył że za dobę ostatnią zgineło 13 ukraińskich zołnierzy i 14 cywilów – przez ile trzeba to mnożyć????
  http://rusvesna.su/news/1406290439

  Interpol poszukuje niejakiego Dimitra Jarosza. Ktokolwiek wie jak go dorwac to może dostarczyć do Interpolu jego samego lub jakąś częśc ciała /do rozpoznania by była!!/
  http://lifenews.ru/news/137305

  Tak wygląda poszukiwany!!!!!!!!!
  http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2014-16549

  Ukraina nie chce go wydać!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4141

  A wiewiórki z ADNOVUM donoszą że wzmiankowany wyżej Dima miał dośc jałowej dyskusji w dniu wczorajszym w Radzie, wpadł do banku, wziął parę walizek banknotów i pojechał wesprzeć moralnie i materialnie swoich chłopców z batalionu „Donbas”. Niestety, czasem pech ludzi prześladuje, a może w końcu sprawiedliwość ich dosięga, no i razem z tymi swoimi gołąbkami pokoju wpadł w zasadzkę! Wiadomośc się potwierdza ale na razie szukam odpowiednich linków. Chłopcy Rzeźnicy razem ze swym mentorem i sponsorem SA w okrążeniu i chyba z niego nie wyjdą!!!!!

  Niepokoje i protesty z powodu mobilizacji
  http://lifenews.ru/news/137304
  http://rusvesna.su/news/1406290439
  http://rusvesna.su/news/1406290580
  http://rusvesna.su/news/1406306610

  Protesty krewnych żołnierzy co są gotowani w kotle okrążenia
  http://rusvesna.su/news/1406294520

  Matki tych co w okrążeniu /79 brygada/ chcą jechać na front ratować synów!
  http://rusvesna.su/news/1406305176

  Telefoniczni /na razie/ partyzanci działają! W siedmiu miejscach Kijowa szukano bomb!
  http://rusvesna.su/news/1406302648

  Tu wojna a tam już interes! Pod Słowiańskiem zaczynają wiercić by wydobywac gaz łupkowy!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4128
  http://en.itar-tass.com/world/742366

  Gaz łupkowy jak mityczna Atlantyda
  http://politikus.ru/articles/25219-slancevyy-gaz-ukrainy-sginul-kak-atlantida.html

  A mieszkańcy Europy nie chcą Ukrainy, Mołdawii i Gruzji!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4140
  http://novorus.info/news/events/25697-narody-evropy-protiv-vstupleniya-ukrainy-v-evrosoyuz.html

  Dzieci Sławiańska - Film
  http://politikus.ru/video/25226-angelom-prosnus.html

  Dziecko Turczynowa
  http://politikus.ru/events/25280-turchinov-uvolil-sotrudnikov-voenkomata-za-povestku-synu-v-armiyu.html

  Inne dzieci innych bonzów – czyli krucjata dziecięca!
  http://novorus.info/news/interesno/25667-mechta-ukrofashistov-batalon-mazhor-iz-detey-glavarey-hunty.html
  http://red.novorus.info/uploads/posts/2014-07/1406269962_original-1.jpg

  Wypłaty po ukraińsku!
  http://rusvesna.su/economy/1406302071

  Podatki po Ukraińsku – czyli na tę bezsensowna wojnę!
  http://politikus.ru/events/25277-ukraina-planiruet-vvesti-voennyy-nalog-na-dohody-grazhdan.html

  Księgowość po ukraińsku – jak się nie rozliczyli z miliardów Euro i dolarów od MFW i UE, to i teraz Kanada powiedziała STOP!
  http://politikus.ru/articles/25253-ukraina-tak-i-ne-poluchila-dvuhsot-millionov-dollarov-obeschannyh-kanadoy.html

  Dalekie okolice? Kameron chce sankcji? Straci BP i Shell!!!!!
  http://rusvesna.su/economy/1406301050

  Bliższe okolice. Mołdawia przygotowuje się do wojny z Rosją!
  http://novorus.info/news/cccr/25657-moldova-gotovitsya-k-voyne-s-rossiey-v-koalicii-s-ssha-i-ukrainoy.html

  Europa przestaje wierzyć Ukrainie i chyba nic ze słynnego rewersu gazu!!!!!
  http://www.nakanune.ru/news/2014/7/25/22362244/
 • @Kula Lis 62 19:01:57
  Zły pomysł.
  Propagandowo samobójczy.
  Wystawa paszportów i publikacja nazwisk, tudzież padłych w walce, jak najbardziej.

  A tak na marginesie.
  Czy są to Polacy, czy mają tylko polskie paszporty.
  Przecież pobanderowskie bydło, którego w Polsce dość, zapewne wybrało się mordować na Dzikie Pola, a nie przypuszczali, że sami staną się zwierzyną.
  Podobnie mogli tam udać się ci innej narodowości w ramach wspierania ziomali.
 • @AlexSailor 22:32:45
  Wiesz, od dawna chodzi mi po głowie że to jest zmyłka. Szczególnie po informacji że jest tam ich 800 sztuk!!!!
  Aż 800 po tylu dniach ciężkich walk?

  Przyszło mi do głowy że na polskich paszportach moga byc ci z CIA i US Army...
 • @Kula Lis 62 19:07:58
  Czy Pan nie posiada instynktu samozachowawczego.
  Tych idiotów, co tam pojechali, trzeba starać się żywcem wyciągnąć do Polski.
  Swoich zawsze trzeba ratować.
  A że bałwany walczą przeciw Polsce i samym sobie, to nie pierwszy raz.
  To nasza, niestety, narodowa specjalność.
 • @brusek 22:36:29
  To że mają polskie obywatelstwo poświadczone polskimi dokumentami o niczym nie świadczy. Podejrzewam że w większości są to potomkowie tych z "Akcji Wisła"...
 • @mania przepraszania 23:15:56
  Czytam z uwaga wszystkie sprawozdania z tej strasznej wojny domowej i wydaje mi sie, ze owych 800 "Polakow" walczacych z urkami moze byc faktycznie Usmanami lub innymi wyslannikami Usraela ( tymi z prywatnej wiadomej formacji chociazby ). Poniewaz oficjalnie Usrael nie bierze udzialu w wojnie na Ukrainie - o co za kazdym razem "gromi" "interweniujaca " Rosje NA PEWNO jego ludzie nie maja ze soba hamerykanskich papierow. Moga za to miec falszywe polskie paszporty czy inne szmaty - bowiem i tak polski nierzad nie zaprzeczy, lecz przytaknie wszystkiemu co mu nakaza z Waszyngtonu !
  Tak wiec nalezaloby z tymi "Polakami" probowac porozmawiac po polsku. Jestem prawie pewna, ze jest to dla nich jezyk tak obcy jak i ukrainski !
 • Witam ponownie
  Jak widzę, z informacji z ostatnich dni sytuacja powstańców od strony strategicznej jest coraz gorsza. Dobrze jest to opisane też w tym http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/trwa-silny-ostrzal-rakietowy-ukrainie-znowu-ginie-ludnosc-cywilna artykule.
  Oczywiście jak widać na zamieszczanych w sieci filmach powstańcy odnoszą spore sukcesy lokalnie, a kijowska propaganda łże co do wielkości własnych strat pomniejszając je co najmniej 10-krotnie.

  Nie jestem jednak do końca przekonany czy z takich sukcesów się cieszyć. W większości gina zwykli żołnierze, także poborowi a nie ci którzy moim zdaniem są winni czyli gwardziści i z.eby z prawego sektora. Mam wrażenie, że ta mobilizacja to będzie masakra...
  I może właśnie o to chodzi tym, którzy tym kierują. O posianie nienawiści między wschodem a zachodem kraju, gdy masowo będą umierać synowie, ojcowie.. Oni liczą, że będa mogli potem popełniać zbrodnie, truć wydobyciem łupków etc. przy cichym poparciu reszty kraju.

  Poraża też skala tej mobilizacji (nie wiem czemu nikt nie zwrócił na to uwagi?). 800 tysięcy!!!?? Takiego czegoś nie było na świecie od czasów IIwś !!!, nawet u Saddama w ostatniej wojnie z ussa. Po co im aż tylu ludzi? Przecież obecnie już mają ponad 10-krotną przewagę liczebną czego efekty widać, pomimo bohaterskiej postawy i dobrej organizacji u powstańców. Czyżby faktycznie szykowało się coś naprawdę dużego??
  Mam nadzieję, że to jednak efekty paniki, bajzlu i wewnętrznych rozgrywek wśród głęboko jak widać pogubionego "rządu" w Kijowie
  pozdrawiam
 • Mołdawski polityk uważa, że kraj przygotowują do wojny z Rosją w koalicji z USA i Ukrainą.
  Mołdawski polityk uważa, że kraj przygotowują do wojny z Rosją w koalicji z USA i Ukrainą.

  Stany Zjednoczone przeszły do aktywnej fazy przygotowywania do wojny przeciwko Rosji. Taką opinię wypowiedział przedstawiciel socjaldemokratycznej partii Mołdawii Wiktor Szelin, zaznaczywszy, że oficerowie oficerowie sił zbrojnych USA są ciągle w Mołdawii i mołdawscy żołnierze przygotowują się do działań bojowych.


  Po ogłoszeniu naszego kraju wojskowym sojusznikiem USA i decyzji Ukrainy o wojennej mobilizacji są podstawy sądzić, że nasze wojsko przygotowują do wojny z Rosją w koalicji z USA i Ukrainą.Potwierdzają to- wymóg wycofania ukraińskich sił pokojowych z Naddniestrza oraz pretensjami « Prawego sektora » do terytorium PMR "- powiedział Schelin.
  Według jego opinii, rodzice Mołdawskich żołnierzy powinni przedstawić ultimatum władzom i zmusić je do publicznego wymówienia statusu wojskowego sojusznika USA.Jak informowano wcześniej, amerykański Kongres podjął uchwałę o przyznaniu Ukrainie, Mołdowie i Gruzji statusu sojuszników USA bez ich wstępu w NATO. Prawo otwiera szerokie możliwości do współpracy Washington-u z tymi krajami w wojskowy obwodzie.

  Mołdawia poskarżyła się NATO na Rosję

  Mołdawia oskarża Rosję o rażącym naruszeniu suwerenności.Oświadczył o tym prezydent Mołdawii Nikołaju Timofti w czasie spotkania w Kiszyniowie z grupą Parlamentarnego zgromadzenia NATO Hugha Baily.
  "Obecność na terytorium Republiki Mołdowa 14 - ej armii rosyjskiej bez zgody na to konstytucyjnych władz kraju staje się rażącym pogwałcenie neutralności Mołdawii. Swoimi działaniami Rosja nie wykonuje porozumienia Stambulskiego spotkania na szczycie OBSIe 1999 roku o wyprowadzeniu rosyjskich wojsk i uzbrojenia z Mołdawii ", - oświadczył Timofti.


  Hugh Baily, od swojej strony, zaznaczył że NATO szanuje konstytucyjną neutralność Mołdawii i podał gotowość okazania krajowi wszechstronnej pomocy w umocnieniu narodowego bezpieczeństwa.

  Siergiej Wołodin,
  Centralna informacyjna agencja Noworossii
  za Novorus.info Cyanide and Happiness
 • @AlexSailor 22:37:47
  Och, chyba muszę odpowiedzieć więcej niż jednym zdaniem...

  Pierwsza możliwość - sa to najemnicy tylko posiadający polskie paszporty - i nie bedziemy wnikać w ich obywatelstwo. Możemy natomiast w tym przypadku zastanowić się nad rolą naszego rządu - bo wydawani fałszywych paszportów w takiej wojnie jest i nielegalne i nieetyczne...
  Aby bardziej dosadnie nie skomentować...

  Druga mozliwość - są to faktycznie osoby urodzone w Polsce.

  Tu mamy dwie możliwości - sa to obywatele Polski narodowości ukraińsko-banderowskiej.

  Lub autentyczni Polacy - albo zarobkowo wyjeżdżający na takie wojny, np. byli żołnierze, albo "delegowani" tam przez polski rząd nasi żołnierze pod przykrywka najemnictwa...

  W każdym z przypadków ci ludzie pojechali tam na własną odpowiedzialność. I w każdym przypadku nie należy ich bronić. Oni hańbią imię polskiego obywatela i polskiego żołnierza!

  Co do "wyciągania żywcem"...

  Czy jeżeli Polak zostanie złapany w Tajlandii na przemycie narkotyków - za co jak wiadomo grozi nieodwołalny wyrok śmierci - to mamy pisać listy protestacyjne czy ze wstydem sie schować pod stół?

  Jeżeli np. w Niemczech zostanie złapana szajka brutalnych bandytów z naszymi paszportami, albo grupka "tylko" kradnąca samochody czy okradająca kościoły to tez mamy na siłę ich bronić i "wyciągać" z więzienia?

  Na pewno sa osoby które w innych krajach wchodza w konflikt z tamtejszym prawem, nawet nieświadomie. I niewątpliwie takie osoby powinny mieć pomoc konsularną i prawną - bez względu na zbrodnię jaką popełnili lub jaka im się przypisuje...

  Ale "najemnictwa" poza oficjalnym minimum ustawowej i humanitarnej pomocy prawnej - bym nie bronił i szat nie rozdzierał

  Dlatego powstańcy powinni PUBLIKOWAĆ informacje o tzw "polskich najemnikach" - np przez zdjęcia "trafiejnych" paszportów...

  Jeżeli to autentyczny paszport fizycznego człowieka - to ostracyzm społeczny bardzo pomoże. Pomoże też informacja która zacznie krażyc że to faktycznie Polacy tam są!

  Na razie wszystko plotki...
 • @xes23 00:21:52
  Dla mnie te 800 tysięcy to tez jakiś "odlot" szaleńca

  Nie przychodzi mi nic do głowy jak to logicznie tłumaczyć...
 • @brusek 08:29:26
  26.07.2014
  SOBOTA przed południem


  KATASTROFA

  Holenderska, kolejna grupa jedzie do Noworosji w celu poszukiwania ciał zabitych w katastrofie, kontynuuje się poszukiwania i śledztwo
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1837545

  Widziałem na pasku "TV PUTIN" że eksperci MAK-u uczestniczący w pracach przy odczytywaniu skrzynek komentują że wszystko jest okej, czyli że prace trwają, sa jakieś małe zniszczenia mechaniczne ale bez wpływu na utratę informacji..
  WOJNA


  Ogólnoświatowy skrót informacji – bardzo wzniosły tytuł o tym co na Ukrainie. Czyli krótko mówiąc „USA będzie toczyć wojnę z FR do OSTATNIEGO Ukraińca”
  http://www.nakanune.ru/news/2014/7/26/22362254/

  Skrót wydarzeń
  http://www.novorosinform.org/news/id/4174

  Mapka
  http://storage.novorosinform.org/cache/5/b/NmxbOLLgtQA.jpg/w590.jpg

  Cały dzień wczorajszy trwały w
  alki w kotle przy rosyjskiej granicy:
  http://lifenews.ru/news/137318

  Dziś w nocy. Donieck (Mandrykino) Rzeźnicy znów leja fosfor z nieba
  http://www.novorosinform.org/news/id/4178
  http://www.youtube.com/watch?v=8JniJQ0iTMI

  http://www.nakanune.ru/news/2014/7/26/22362262/

  Kronika obrony Doniecka 22-25.07.2014
  http://rusvesna.su/news/1406316026

  Filmowy skrót z wczoraj
  http://rusvesna.su/news/1406322121

  Dziś rano powstańcy w wyniku tych walk zdobyli całkowicie przejście graniczne „Marinowka”
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1838393
  http://politikus.ru/events/25320-opolchency-vzyali-pod-kontrol-punkt-propuska-marinovka.html

  Likwidacja kotła wczoraj. Wszystko co zostało z 72-giej brygady
  http://politikus.ru/video/25313-vse-chto-ostalos-ot-72-y-brigady-vsu-25072014.html
  http://www.youtube.com/watch?v=Jse-dtd33Aw

  Siwierodonieck: wojna partyzancka
  http://politikus.ru/events/25319-v-severodonecke-idet-partizanskaya-voyna.html

  Nad Donieckiem zestrzelono drona ukrów
  http://politikus.ru/events/25317-opolchency-sbili-nad-doneckom-ukrainskiy-bespilotnik.html

  Komunikat Pawła Gubariowa
  http://www.novorosinform.org/news/id/4173

  Analiza frontowa – „dwa światy”
  http://novorus.info/news/analytics/25716-parallelnye-miry.html
  NOWOROSJA - Zaczynamy nowy „dział”!!!!


  Startuje nowy kanał YT!
  http://politikus.ru/articles/25298-krovavye-kroliki-nachali-gryzt-drug-druga.html

  Napiszali tak jak niżej – czyli podają adres na jaki można wysyłać zdjęcia, filmy i informacje pomocne do prowadzenia kanału oraz którymi chcielibyście się podzielić:
  Если вы переживаете за дело Новороссии и у Вас есть видеоматериалы или аудиозаписи, которыми Вы бы хотели поделиться со всем миром, высылайте нам на адрес iaNovorossia@yandex.ru. На этот же адрес можно высылать текстовую информацию по всему, что происходит в этом регионе Русского Мира..
  Видеоматериалы командой нашего портала переводятся на основные европейские языки. Помогая работе нашего видеоканала, Вы помогаете доносить правду о Новороссии всему миру.

  Noworosja krzepnie – bo biurokracja wszystko przetrwa!
  http://novorus.info/news/events/25719-v-dome-pravitelstva-dnr-nachnet-rabotu-obschestvennaya-priemnaya.html

  Noworosjanie: czas nazywać wszystko po imieniu!
  http://politikus.ru/events/25312-dlya-pobedy-dostatochno.html
  http://politikus.ru/uploads/posts/2014-07/1406328906_113a00c3b3bf.jpg

  Komitet Pomocy DNR będzie wypłacał odszkodowania tym co stracili cos w wyniku działań agresora /ukraińskiego/
  http://novorus.info/news/events/25714-v-dnr-komitet-pomoschi-postradavshim-ot-ukrainskoy-agressii-gotovitsya-k-vyplatam-kompensaciy-za-razrushennoe-zhile.html  KIJÓW i okolice


  Ukraińcy wydalili żywego Grahama Phillipsa z kraju. Zkonfiskowali mu samochód, rzeczy osobiste, zniszczyli zapisane filmy i pliki. Ma zakaz wjazdu na Ukrainę. Ale jest zywy!
  http://en.itar-tass.com/world/742376

  A „zachodni” aktorzy tak popierają Rosję:
  http://super.ru/news/111238
  http://www.youtube.com/watch?v=_6XI8i_69xA

  Wojna domowa kosztuje Kijów już 5,43 mld USD!!!!
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1836679
  http://novorus.info/news/economy/25704-kiev-naraschivaet-finansirovanie-silovoy-operacii-ato-budet-dlitsya-minimum-do-konca-goda.html

  Dojdą nowe koszty bo… „uwaga!!! Mobilizacja!!!!”
  Powiedzcie, po kiego grzyba potrzebne im 800 tys ludzi brac w kamasze, chyba żeby skierować ich na front wewnętrzy przeciw potencjalnym rozruchom?
  http://politikus.ru/articles/25302-ostorozhno-mobilizaciya.html

  A szczury zaczynają się zagryzać!
  http://politikus.ru/articles/25298-krovavye-kroliki-nachali-gryzt-drug-druga.html


  „Jak nie zostać Ukrem”
  http://politikus.ru/articles/25289-ne-stat-ukrami.html

  Bo jak zostaniesz „ukrem” to piszesz takie brednie. Skąd u nich takie statystyki? Zerowe niemal straty własne i 500 zabitych „terrorystów” na dobę?
  http://rusvesna.su/news/1406315670

  Kącik „O mediach:”
  http://politikus.ru/video/25254-televizionnaya-peremoga.html

  Wczoraj pokazywali kolejki na stacjach za benzyną a dziś pisza o tym że Kołomojski przestał sprzedawać benzynę Ukraińcom!
  http://politikus.ru/events/25263-igor-kolomoyskiy-perestal-prodavat-benzin-ukraincam.html

  Kołomojski specjalnie nie sprzedaje benzyny by wkurzony na media lud nie wlewał jej do butelek!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4177

  Bo zwyczaj podpalania zaczyna się szybko rozszerzać – jak pożar!
  http://www.novorosinform.org/news/id/4181

  A może lepiej żeby podpalali a nie strzelali po domach Lwowa z broni przeciwczołgowej?
  http://rusvesna.su/news/1406358660

  Jeszcze raz o mediach ukrów. Według jednych , oficjalnych to żadni Ukraińcy nie uciekają do Rosji. są to sami Rosjanie!
  http://novorus.info/news/rusmir/25717-nikakih-ukrainskih-bezhencev-net-est-russkie-beguschie-s-ukrainy.html

  Inne media znów są „antymobilizacyjne” – niesamowite!
  http://novorus.info/news/policy/25703-vo-lvove-startovala-akciya-mobilizaciya-genocid-rukovodit-lvovskiy-telezhurnalist.html

  O buntach antymobilizacyjnych
  http://novorus.info/news/obshetvo/25715-antimobilizacionnyy-bunt-v-chernovcah-a-v-kieve-nedovolen-zakonom-turchinov.html

  O prawdziwych amerykańskich szpiegach. Informacje o rzekomym ostrzale Ukrainy z terytorium Rosji wzięli z Internetu:
  http://www.novorosinform.org/news/id/4183

  O 250 australijskich zołnierzach którzy w celach wiadomych /niewiadomych (niepotrzebne skreślić ) przyjada na Ukrainę
  http://www.novorosinform.org/news/id/4182

  O walucie/ walutach Europy
  http://politikus.ru/articles/25276-evro-smiritelnaya-rubashka-dlya-stran-es.html

  Międzynarodowy Dzień Pokoju?
  http://politikus.ru/events/25243-mir-i-bezopasnost-ot-oon.html

  Coś dla egzorcystów: „Wierchowa Rada – gniazdo diabła!!!!!!!!”
  http://novorus.info/news/analytics/25720-verhovnaya-rada-ukrainy-gnezdo-dyavola.html

  Dwa słowa o Krymie, Turcji i o co biega w tym wszystkim
  http://novorus.info/news/krim/25718-krymskaya-karta-v-tureckoy-igre.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej