Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Ukraina- wojna domowa 15.08.2014r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rosyjski konwój z pomocą humanitarną dla ludności cywilnej miast Donbasu ostrzeliwanych ciężką artylerią, rakietami i bombardowanych przez samoloty wojskowe, przekroczył dziś w nocy granicę ukraińską na przejściu granicznym w Izwarino.

Na powyższym filmie konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla ludności walczącego Donbasu. Dziwne ale wbrew informacjom podawanym przez wiodące media zachodnie ( w tym nasze krajowe), nie widać tam towarzyszących mu czołgów, opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni rakiet, ani żadnego innego sprzętu wojskowego.

Obecnie konwój ten jedzie najbliższą drogą w stronę Ługańska, gdzie mimo apelu rosyjskich władz o przerwanie walk na trasie jego przejazdu, pod miejscowością Nowoswietłowką toczą się nadal intensywne walki.

Rejon ten został dwa dni temu zajęty przez ukraińskie wojska: 80 brygadę powietrzono-desantową  i batalion "Ajdar", które po ponad dwóch miesiącach walcząc w okrążeniu na ługańskim lotnisku przebiły się z niego ponosząc ciężkie straty w sile żywej i sprzęcie, po czym zajęły pozycje obronne przecinające drogę łączącą Izwarino z Ługańskiem.

Celem tej grupy ukraińskich wojsk jest uniemożliwienie przejazdu konwoju z pomocą humanitarną z ewentualnym zniszczeniem go.

Dzisiejszej nocy słychać tam było strzały artyleryjskie i z broni pancernej. Jak na razie udało się tam zniszczyć 4 ukraińskie czołgi, ale jako że grupa ta zdołała się wcześniej umocnić w terenie, zlikwidowanie jej w ciągu najbliższych dwóch dni nie jest możliwe. 

W tej chwili nie ma innej drogi po której bezpiecznie można by było dostarczyć pomoc humanitarną, tak więc prawdopodobnie konwój zostanie tam w bezpiecznej odległości od rejonu walk zatrzymany czekając na oczyszczenia trasy jego przejazdu.

W dniu wczorajszym siły powstańcze przeszły do kontrofensywy gdzie na niektórych kierunkach działań odniosły znaczne sukcesy.

W odpowiedzi na to ukraińska artyleria, wojska rakietowe oraz siły powietrzne prowadziły bardzo intensywny ostrzał celów cywilnych we wszystkich miastach będących w zasięgu jej ognia.

Spowodowało to bardzo duże straty w mieniu i infrastrukturze miast oraz dużą liczę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej:

Wojska ukraińskie używały również ostrzeliwując Donieck pocisków z fosforem, które są zakazane prawem międzynarodowym:

A to efekt tego ostrzału pociskami zawierajacymi ładunki fosforowe:

Wykorzystano również do ostrzału celów cywilnych rakiety balistyczne, które na szczęście posiadając bardzo małą precyzję trafiania w cel, spadły tym razem na terenach niezamieszkałych nie wyrządzając szkód w ostrzelanym rakietami "Toczka" Kramatorsku:

To tylko mały wycinek dokumentów ukazujących ogrom zbrodni popełnianych wobec ludności cywilnej.

Najbardziej intersujące jest w świetle tego, że mimo wielu miesięcy prowadzonej przez kijowski reżym akcji pacyfikacyjnej w zbuntowanych prowincjach i w obliczu licznych przez nie popełnionych tam zbrodni, wiodące media nie informują o tym. Nie dość tego zachodnie instytucje, organizacje i politycy, którzy ciągle posługują się retoryką obrony praw człowieka i przestrzegania praw międzynarodowych w tym konkretnym przypadku nie mają nic do powiedzenia.

Czyżby rządzący światem zachodnim uznali, że nie ma sprawy, gdyż tam- w Donbasie- zamieszkują "podludzie" więc z tego powodu nie ma żadnego problemu?

A teraz przechodzę do relacji z frontów wojny domowej.

Ogólną sytuację frontową przedstawia poniższa mapa:

Mapę można powiększyć wchodząc w ten link:

ic.pics.livejournal.com/kot_ivanov/71733898/17384/17384_original.jpg

Na mapie widzimy dwie istotne zmiany jakie zaszły po wczorajszych walkach.

I tak: ponownie utworzono nowy kocioł południowy, w który tym razem wpadła ukraińska 24 brygada zmechanizowana z Jaworowa. Nie udało się, mimo wsparcia ze strony 51, 95 i 30 ukraińskich brygad zmechanizowanych rozlokowanych bardziej na południowy-zachód od złapanej z kocioł 24 brygady, przerwać pierścienia okrążenia, które zamknęło się na południe od Marynowki:

Tak więc kolejnych 2 tys ukraińskich żołnierzy zostanie skutecznie wyeliminowane z walki.

Jednocześnie kontrofensywa ta udaremniła przebicie się wspomianych wyżej czterech ukraińskich doborowych jednostek wojskowych na kierunku północnym, co miało na celu połączenia się z siłami usiłującymi obecnie opanować drogę E 50 na odcinku między miejscowościami: Debalczewo-Antracyt. Tym samym odcinając drogi komunikacyjne pomiędzy Donieckiem i Ługańskiem.

W tym rejonie walk w dniu wczorajszym rozbito ukraińskie wojska w walce pod miejscowością Stiepanowka, gdzie między innymi zostało zlikwidowanych sześciu najemników z f-my PMC "Othago":

Niszcząc tam bardzo dużo ukraińskiego sprzętu wojskowego i siłę żywą.

Na północnym krańcu tego frontu siły powstańcze umocniły swe pozycje wypierając całkowicie z miast: Krasnyj Łucz, Miusińsk i Wachruszewo jednostki ukraińskich wojsk, biorąc jedną grupę w rejonie miasta Wachruszewo w okrążenie:

Na powyższych zdjęciach oddział "Motoroli" w wyzwolonym Miusińsku.

Jest to bardzo istotny sukces na poziomie strategicznym.

Kolejnym miejscem gdzie toczą się obecnie intensywne walki jest wpomniany na wstępie rejon miejscowości Nowoswietłowki, gdzie 80 brygada powietrzno-desantowa wraz z batalinem "Ajdar" przebiły się z okrążenia z lotniska ługańskiego. Celem tej akcji ukraińskich jednostek jest zablokowanie przejazdu konwoju z pomocą humanitarną. Mimo, że jednostki te są obecnie już nieliczne, stosunkowo słabo uzbrojone i posiadające skromne zapasy amunicji, to po zajęciu mocno ufortyfikowanych pozycji mogą się tam skutecznie przez kilka dni bronić.

Trzecim rejonem toczących się w dniu wczorajszym walk, które są istotne dla koncepcji zachowania kontroli nad całością zbuntowanego terytorium, było odparcie i częściowe zlikwidowanie sił ukraińskich na kierunku na południowy-wschód od Doniecka w okolicach miasta Iłowajsk.

Tam nie dość, że odparto atak ukraińskich jednostek zmuszając je do wycofania się na poprzednie pozycje, to jednocześnie poniosły one bardzo ciężkie straty w sprzęcie i sile żywej, co spowodowało wyczerpanie się ich sił i bez uzupełnienia strat, jednostki te nie są obecnie zdolne do przeprowadzenia skutecznego ataku, przechodząc w chwili obecnej do obrony a siły powstańcze do kolejnej ofensywy.

Kolejnym z punktu widzenia strategicznego znaczenia ofensywy ukraińskich wojsk, jest rejon na kierunku od Debalczewa do Jenakiewa, gdzie obecnie wojska ukraińskie prowadzą najbardziej intensywny atak napierając na stosunkowo nieliczne i słabo uzbrojone w ciężki sprzęt siły samoobrony. Co w połączeniu z drugim kierunkiem ataku wojsk ukraińskich z Wasiliewki na Wiernają Krinkę może spowodować docelowo odcięcie sił powstańczych walczących w rejonie miasta Gorłowka.

Z tym, że mimo nielicznych w tym rejonie sił samoobrony zajmują one dobrze umocnione pozycje, z których ostrzał na napierające wojska ukraińskice powoduje wśród  nich duże straty, co w efekcie wkrótce wyczerpie ich napór.

Mimo to samoobrona również prowadzi tam działania zaczepne: i tak w dniu wczorajszym grupa milicji przeprowadziła atak na miejscowość Wiernaja Krinka, gdzie zlikwidowano znajdujący się w szkole sztab "Prawego Sektora". Podczas tego ataku zlikwidowano przebywającą tam grupę sztabową i jego ochronę niszcząc dodatkowo 6 opancerzonych wozów bojowych. Po trafieniu pociskiem z ręcznej wyrzutni granantów w skład amunicji, jego wybuch uszkodził dodatkowo 4 czołgi.

Jak widać wczoraj działo się bardzo dużo.

Pozdrawiam.

1.   www.youtube.com/watch,

2.   www.youtube.com/watch,

3.   www.youtube.com/watch,

4.   www.youtube.com/watch,

5.   www.youtube.com/watch,

6.   www.youtube.com/watch,

7.   www.youtube.com/watch,

8.   www.youtube.com/watch,

KOMENTARZE

 • "straty w sprzęcie i sile żywej,"
  w psach, koniach ? A może bojowych sokołach i delfinach?

  wszyscy gardzimy ukrami, ale takie pisanie to jednak przesada.

  "Niszcząc tam bardzo dużo ukraińskiego sprzętu wojskowego i siłę żywą."

  Upodobniamy się do ukrów.
 • @interesariusz z PL 11:51:45
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/niskie-morale-i-ogromne-straty-ukrainskiej-armii-video
  http://lifenews.ru/news/138444
  Co tu komentować?
 • @interesariusz z PL 11:51:45
  Jeńcy z 30-tej Brygady
  http://www.youtube.com/watch?v=5om1th_NaZM
  Tu jest cały reportaż z odbitego Miusińska i pogromu pod Stiepanowką;
  http://rusvesna.su/news/1408093284
 • Węgry i Słowacja jednym głosem;
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/orban-krytykuje-sankcje-ue-wobec-rosji/wsmvk
 • Wrażenia z defilady
  Obejrzałem w telewizji defiladę z uroczystości Święta Wojska Polskiego.
  Nasi decydenci na trybunie honorowej, w momencie przejazdu Leopardów puszyli się i byli pobudzeni, jakby odbierali defiladę zwycięstwa na Placu Czerwonym. Mentalność żołnierzyków z piaskownicy. A takich najłatwiej podpuszczać do skoku w przepaść, wmawiając, że mają skrzydła.
  Komentator był w miarę trzeźwy, studząc hurraoptymistyczne nastroje, co to nie my.
 • @hetman koronny 13:12:48
  A co tu komentować? Jak zwykle; "SILNI, ZWARCI I GOTOWI"...
  Mnie ciekawi jedno, Czy to "oczym szumią wierzby" jest prawdą, czyli czy ta cała koncentracja "potęgi" ma związek z ich dyslokacją na wschodnia granicę?
 • @mania przepraszania 13:25:14
  Wszystko możliwe, szczególnie, że Ukraina chce sprowokować Rosję. Ponoć batalion "Ajdar" ma zaatakować konwój i obwinić o to siły samoobrony.
  http://rusvesna.su/news/1408098271
 • @interesariusz z PL 11:51:45
  To teraz będzie wersja cool, która zadowoli pensjonariuszy P(R)L-u:

  Zmarło podczas walki siedemnastu ukraińskich obywateli, którzy wcześniej z haubic, rakietami i ogniem ciężkich moździerzy dokonywała czystki etnicznej w "wyzwalanych" przez siebie miastach zasiedlonych przez ruskich "podludzi", którymi światłe towarzystwo krajów miłujących pokój, dobro człowieka i jego prawa d****y sobie nie zawraca.

  Pozdrawiam.
 • @mania przepraszania
  Niezależny dziennikarz Finian Cunningham pisze tak:
  „USA przygotowuje się na pogrążenie Europy w wojnie z Rosją w celu zachowania hegemoni Waszyngtonu na osi transatlantyckiej. Europejsko-rosyjski handel energetyczny podkopuje rolę dolara jako światowej waluty rezerwowej. Wymiana na tak kluczowym rynku pomiędzy tymi krajami nieuchronnie brnie w kierunku wymiany euro-rubel. Będzie to oznaczać koniec globalnej, finansowej hegemoni Ameryki i koniec potwornie zadłużonego ekonomicznie USA. Waszyngton nie chce widzieć integracji rosyjskiej i europejskiej ekonomi w ważnych kwestiach takich jak ropa czy gaz, które są podstawami ekonomicznego i społecznego rozwoju.”
 • @mania przepraszania 12:32:34
  My przecież też mówimy jednym głosem, ale nie z naszymi bratankami, ale z uraelitami i spadkobiercami ideowymi banderowców spod znaku trizuba.
  Zaś na czele tego nowego związku braterskiego dzielnie maszeruje prezes ze swą świtą.

  Pozdrawiam.
 • @mania przepraszania 13:25:14
  Liczą jeszcze na tych parę Abramsów, z którymi te 600 kowboi ma przyjechać(by przyrost naturalny powiększyć, a nie raczej obrony czegoś co do obrony się nie nadaje). No i dziś znowu przybyło generałów w armii 70 tys!!!! coś już ponad 160 o ile nie więcej, swoiste kuriozum! Pzdr!
 • @Kula Lis 62 13:49:25
  Dodam jeszcze, że zablokowanie pod pretekstem sankcji handlu państw UE z Rosją nośników energii i współpracy gospodarczej spowoduje niejako odwrócenie kierunku handlu z zachodu na wschód, a więc z za Atlantyku do Europy.
  Przecież ktoś za te długi amerykańskie musi zapłacić.

  Pozdrawiam.
 • @interesariusz z PL 11:51:45 Siły żywe to termin wojjskowy
  i oznacza ludzi, a nie zwierzęta.
 • Ukraińscy żołnierze, szczera prawda.
  http://youtu.be/vH5BYE1zHjQ
 • @interesariusz z PL 11:51:45
  Sformułowanie "siła żywa" jest ogólnie przyjęte w terminologii wojskowej, również w Wojsku Polskim. Nie ma tu się na co oburzać .
 • Batalion z Równego zrównany z ziemią.
  http://www.novorosinform.org/news/id/6237
  Rezunów spotkało GRAD-obicie niedaleko rosyjskiej granicy.
  Raport krótki: уничтожен карательный батальон "Горынь".
 • Odnośnie mapy.
  Jest link z wyższym numerem:
  http://ic.pics.livejournal.com/kot_ivanov/71733898/17689/17689_original.jpg
 • @hetman koronny 14:25:36
  Czyli, że grupa spod Nowoswietłowki wypychana jest obecnie od trasy Izwarino-Ługańsk na kierunek północny w stronę Ługańska przesuwając się pod ogniem bocznymi drogami.

  Niezły nacisk tam jest- pewnie pod presją silnego ognia broni pancernej?

  Pozdrawiam.
 • Dowódca batalionu "Ruś Kijowska" zneutralizowany.
  Podczas porannych starć we wschodniej części Debalcewa zginął dowódca i twórca batalionu "Ruś Kijowska" Aleksandr Gumieniuk.
  Swoją działalność batalion rozpoczął od ostrzeliwania Sławiańska z góry Karaczun.
  http://voicesevas.ru/news/yugo-vostok/3729-voyna-na-yugo-vostoke-onlayn-15082014-hronika-sobytiy-post-obnovlyaetsya.html
  Wiadomość z godziny 15:07 (MSK).
 • @hetman koronny 14:40:18
  http://rusvesna.su/news/1408092030
  ?????????????
 • @AdNovum 14:33:24
  Ekipa sprzątająca mogła też przejechać przez Izwarino :))
  Ciekawe, jak z tymi wyrzutniami TOS-1 Buratino w rękach sił z Ługańska.
  Kilka salw i po wszystkim.

  Siły Samoobrony Ługańska zajęły Zimogorie i Rodakowo. Ustawiły też między nimi block-posty.
  http://voicesevas.ru/img/c78eb236d56e5573abead26d8c88a72e.JPG

  Pozdrawiam.
 • @hetman koronny 14:40:18
  Jeżeli potwierdzi sie że faktycznie trwa kontratak na pozycje kijowskie, to zaczyna mieć sens samobójczy atak na Nowoswietlowkę z rejonu lotniska pod Ługańskiem. Kijów po prostu postanowił odciągnąć siły przeciwnika i opóźnić kontruderzenie...
 • @mania przepraszania 14:47:11
  Coś się ruszyło.

  https://vk.com/frontvostoka?z=video250131381_169605862%2Fd979bc217e1bcd5013
 • Wygląda to na ofensywę
  Wieś Uspienka jest jakieś 20 km na południe od Saur-Mogiły!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6179
 • @hetman koronny 15:08:15
  Tak wiali że gacie zostawili. A te majty to chyba od "teczowego fjurera" Liaszki dostali :))))
 • @fretka 14:57:30
  http://youtu.be/kxQI9fc2NKE
 • Trochę na temat "sankcji" na Rosję które jak na razie pogrążają niestety tylko nas;
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/WSJ-Lukoil-uzyskal-1-2-mld-USD-pozyczki-od-zachodnich-bankow-3182154.html
 • @fretka 15:15:36
  Potwierdzenie info z wczoraj;
  http://lifenews.ru/
  Władimir Konow nowym szefem "obrony" DNR

  A tu niespodzianka;
  http://lifenews.ru/news/138450
  Do niewoli pod Szachtiorskiem dostał się sam "pan pułkownik" i towarzyszący mu "oficer polityczny" (politruk jak za "starych, dobrych czasów!)...

  Pozdrawiam
 • @mania przepraszania 15:24:33
  A się wzięli dzisiaj za banderopiteków:
  https://twitter.com/NovorossiaNews/status/500268007101595648

  Odnośnie "Ajdara" i lwowskich spadochroniarzy:
  https://twitter.com/NovorossiaNews/status/500268931269947393
 • @mania przepraszania 15:24:33
  Kołomojskiemu interes dosłownie pali się.
  http://www.novorosinform.org/news/id/6244

  A i ludzi też mu ubywa:
  http://www.novorosinform.org/news/id/6245
 • @mania przepraszania 15:01:19
  Jedna uwaga odnośnie sprawozdania - przepieknego, jak zawsze - mianowicie warto wspomniec o tym co jest na wczorajszej i dzisiejszej nowej mapce - punkty 11 i 12

  11 - obrońcy zlikwidowali pod Charkowem kolumną zaopatrzeniową która przewoziła aminicją dla 1-szej brygady czołgów. Wydarzenie miało miejsce w rejonie Izjuma. W rezultacie wysadzonow w powietrze cztery ciężarówki z amunicją

  12 - dośc tez istotny punkt strategiczny - zajęto miasta Zimogorje i Rodakowo

  PS
  Sporo ciekawych informacji jest na tych mapkach!!!!
  :)
 • @hetman koronny 15:30:29
  W nowym kociołku - donoszą że zostało ich tylko 30%
  http://rusvesna.su/news/1408095617

  Coś się chyba faktycznie "rusza" - prawdopodobnie nastapiła jakaś zmiana dowodzenia - pewnie dowodzą teraz ci co przygotowywali to kontruderzenie o którym było słychac od 10 dni!

  "Konwój" - na pewno niezwykle potrzebny mieszkańcom - chyba tez dość znacznie odwrócił uwagę władz i dowództwa ukrów...
 • @brusek 15:59:22
  Grupa Bezlera tez nie próżnuje!

  http://rusvesna.su/news/1408097203

  Krótko mówiąc

  Dziś bezlerowcy zrobili rajd na tyły wroga. W rezultacie tej śmiałej akcji w rejonie Wierchnaja Krynka udało się zdobyć sprawne i działające: Samochodowy moździeż Tulipna (240mm), Uragany i hałubice D-30 a także duże zapasy amunicji do tego wszystkiego!

  W notatce piszą że obrońcy "oswajają się" z nową "techniką".

  W najbliższych dniach sprzęt będzie wykorzystany na najważniejszych odcinkach frontu.
 • @brusek 15:59:22
  Widać że Kijów jednak się wystraszył, bo nie decyduje się na użycie lotnictwa w tym rejonie. Atak lotniczy na ten konwój byłby to raczej "klops" nie do przełknięcia dla Zachodu...
 • @mania przepraszania 16:15:10
  Warto posłuchać mądrze mówiącego człowieka - "głos Charkowa"
  http://rusvesna.su/news/1408111125
 • @brusek 16:10:44
  Z Tulipanem banderopiteki mogą się wkrotce zaprzyjaźnić.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/2S4_Tulipan
  Ciekawe, jakie pociski były w zapasie?

  "Uragan" zawieje pewnie na pozycjach artylerii dokonujących codziennie nowych zbrodni wojennych. Wpadną w końcu w zasięg ostrzału.
 • @hetman koronny 16:34:35
  Bardzo ciekawy głos w sprawie "przetasowań" władz Noworosji
  http://novorus.info/news/policy/26655-eduard-limonov-kreml-ubiraet-yastrebov-v-rukovodstve-dnr-i-lnr-.html

  Ja się z tym nie zgadzam, ale może jednak o to chodzi. Czyli że "Moskwa" zamienia we władzach "jastrzębi" na takich którzy bedą skłonni podpisac pokój z Kijowem?

  Wydaje mi sie to bardzo karkołomne - bo z tymi władzami nie da się nic ustalać. Bez pójścia na całość i zdobycia Kijowa Noworosja ma przechlapane tak czy tak... To bedzie ciagła jatka - nawet jak będa mieć swoje granice...
 • Czyżby w Charkowie szykują się do działania?
  http://rusvesna.su/news/1408111125

  W komentarzach zastanawiają się, czy przypadkiem tam nie został oddelegowany Striełkow.
 • Zatrzymano dywersantów.
  Zatrzymano grupę dywersantów z nazigwardii, szykującą się do ataku na konwój z pomocą humanitarną z Rosji. W Chevrolecie Niva znaleziono cały arsenał: 3 granatniki, 8 pocisków do nich, 7 min przeciwpancernych.
  Więcej szczegółów:
  http://www.novorosinform.org/news/id/6256
 • @hetman koronny 16:46:42
  Na ulicach Doniecka;
  https://twitter.com/bopanc/status/500200205518508034/photo/1
  Prawdopodobnie baon "Wostok"...
 • @brusek 16:38:59
  Wczoraj w nocy znalazłem inny głos w tej sprawie:
  http://www.politnavigator.net/ukhod-strelkova-i-bolotova-ehto-ne-konec-a-nachalo-novogo-plana-ehkspert.html
 • @hetman koronny 16:41:37
  Chyba razem to samo czytamy!
  :)
  Nie wiem czy to jest to samo o czym mówił Bezler czy inna akcja
  http://www.novorosinform.org/news/id/6253

  Zniszczono umocniony punkt wroga z którego ostrzeliwano miasto. Zniszczono 3 Uragany. Zlikwidowano 20 napastników, 6-ciu raniono.
  Udało sie zdobyc /w domysle sprawne!/ - 3 szt Uragan'a oraz 2 szt Tulipan'a a także ponad 500 rakiet i nabojów do moździerza.

  Ten punkt umocniony miał całą sieć dodatkowych fortyfikacji, w tym składy z amunicją - znaleziono ponad 100 skrzyń - nie piszą czy pełne?

  Pod Ługańskiem złapano dywersantów których zadaniem było wysadzić konwój
  http://www.novorosinform.org/news/id/6256


  W wyniku specjalnej akcji na lotnisku w Doniecku - zniszczono stację transformatorową, przez co przebywający w okrązeniu zostali pozbawieni energii
  http://www.novorosinform.org/news/id/6254
 • @hetman koronny 16:54:40
  Tu "razgaworka" Colonel Cassad na temat "przetasowań;
  http://colonelcassad.livejournal.com/1730800.html

  A tu jeszcze raz o Stiepanowce;
  http://colonelcassad.livejournal.com/1731909.html
 • @brusek 16:57:09
  Tak wygląda :))

  Ukraińcy podciągają siły pod Iłowajsk, będą pewnie ratować swoich w kociołku.
  http://dnr-news.com/foto/2192-ukrainskie-voennye-naraschivayut-sily-vblizi-ilovayska.html

  Jakby te Msty wpadły w ręce sił samoobrony...
 • @mania przepraszania 16:57:53
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,NATO-potwierdza-wtargniecie-Rosjan-na-Ukraine,wid,16819245,wiadomosc.html

  Rosja jednak nie przelicytuje NATO i usraela w liczbie wtargnięć w ostatnich latach.
 • @hetman koronny 17:22:24
  Przecież tam wypisują że ta kolumna jedzie od rana do Ługańska i dojechać nie może! Teraz oneciarze wypisują żę "kolumna-widmo" jest "częściowo zniszczona";
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukrainska-armia-doszlo-do-starc-z-kolumna-rosyjskich-wojsk-opancerzonych/5s388
  Ciekawe przez kogo jak najbliższe siły prokijowskie są zablokowane pod Nowoswietlowką?
 • @jazmig 14:03:49
  Eufemizm powinien budzić pozytywne lub neutralne skojarzenia,
  pochodzę z pokolenia, które stroiło sobie żarty z inteligencji wojskowych i mi/policjantów. Ja widać, w dalszym ciągu można sobie z nich dworować.
 • @mania przepraszania 17:31:15
  Odpowiedni komentarz, już w tytule:
  http://vk.com/public67833734?w=wall-67833734_86452
 • @hetman koronny 17:38:13
  co oni ĆPAJĄ w tym Kijowie?????????????????????????
 • @brusek 17:51:14
  ćpają chyba coś lekkiego (jeszcze). Porażająca logika: otóż JEST INWAZJA, ale rosyjskiej kolumny NIE MA, bo ZNISZCZONA.
  Spalonego złomu nikt nie rozróżni, a tam chyba sporo ukraińskiego wojska przepadło kilka tygodni temu.
 • @hetman koronny 14:40:18
  A oto on:

  http://voicesevas.ru/img/5fc468ddfd63d2249a1286c651dcb95d.jpg

  Pozdrawiam.
 • @hetman koronny 14:59:47
  "Ekipa sprzątająca mogła też przejechać przez Izwarino :))"

  ;)

  Pozdrawiam.
 • @hetman koronny 15:08:15
  Nawet słoiki z wyżerką od mamy zostawili.

  Musieli chyba bardzo się spieszyć?

  Tylko dokąd:)))))))

  Pozdrawiam.
 • @hetman koronny 16:54:40
  Dzięki - poczytalem rózne zdania i poinie na linkach - moga byc wiarygodne a może być to znowu zmyłka u ukrycie czegoś jeszcze innego...
  generalnie - chyba powstańcy mimo bombardowań są na tyle mocni / albo napastnicy na tyle juz osłabli/ że chyba zaczyna się jakaś kolejna faza.
  Możliwe że dla "wygody" lepiej by we władzach byli sami z ukraińskimi paszportami.
  Ale może chodzić o zupełnie coś innego...
 • @brusek 16:38:59
  Porządkują system dowodzenia.

  Niedawno sam zwróciłeś uwagę na to, że po stronie sił powstańczych również jest pewien chaos na poziomie centralnego dowodzenia.

  Teraz te sprawy się porządkuje ustawiając dowódców wg. ich kwalifikacji i zdolności.

  Pozdrawiam.
 • @hetman koronny 16:41:37
  :))))

  Pozdrawiam;)
 • @mania przepraszania 17:31:15
  Właściwa kolumna stoi pod granicą.

  Pozdrawiam.
 • @interesariusz z PL 17:36:57
  A odsłużyłeś swój obowiązek dla Ojczyzny?

  Pozdrawiam.
 • @brusek 17:51:14
  Na POtęgę:)))))

  To taka nowa moda zaciągająca aż z za oceanu.

  Pozdrawiam.
 • @ ------------- GWno
  Petro Poroszenko przekazał brytyjskiemu premierowi, że ukraińska artyleria zniszczyła część rosyjskiej kolumny pancernej, która w nocy wkroczyła na Ukrainę. Informację tę podano na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy. Jego słowa rozwinął Andrij Łysenko z Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, który powiedział: - Podjęliśmy odpowiednie kroki i część tej kolumny już nie istnieje
 • @AdNovum
  Czytaj jak banderowcy kłamią, a prożydobanderowskie za nimi powtarzają, jak wpolityce.pl, etc...Ukraińska armia: zniszczyliśmy część rosyjskiej kolumny wojsk opancerzonych(sic!!!! czym? i kim? pytam)

  Ukraińska artyleria zniszczyła znaczną część rosyjskiej kolumny pancernej, która przekroczyła granice Ukrainy w nocy – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem – podaje Reuters.

  Zostały podjęte odpowiednie działania wobec rosyjskiej kolumny pancernej, której część już nie istnienie

  —powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Łysenko.

  Korespondenci brytyjskich dzienników „Guardian” i „Telegraph” - Shaun Walker oraz Roland Oliphant - napisali w czwartek wieczorem, że byli świadkami wjazdu na terytorium Ukrainy 23 transporterów opancerzonych oraz kilkudziesięciu innych pojazdów technicznych na rosyjskich tablicach wojskowych.

  Kolumna, składająca się z transporterów opancerzonych i wojskowych ciężarówek przekroczyła granicę Ukrainy w opanowanym przez separatystów punkcie granicznym Izwarino. Kolumna zmierza w stronę Małogwardiejska w obwodzie ługańskim

  —potwierdził dziś rano w oświadczeniu przedstawiciel sztabu ukraińskiej operacji antyterrorystycznej.

  Kolumna wjechała na Ukrainę po godzinie 22 czasu miejscowego. Wcześniej czekała na zapadnięcie zmroku w okolicach obozu dla uchodźców w rosyjskim mieście Donieck, w obwodzie rostowskim.

  Według agencji „Reuters” wokół rosyjskiego konwoju zbrojnego toczą się obecnie zacięte walki. Ukraińscy żołnierze znaleźli się pod ostrzałem artyleryjskim z Rosji.

  Ryb, Reuters, TVP Info, Bloomberg

  autor: Zespół wPolityce.pl (ogarnia mnie śmiech!!!!!!)
 • @pawelek 18:02:51
  Tu jest ten sprzęt, którego jak zwykle pomylił im się właściciel:

  https://www.youtube.com/watch?list=UU_r7f9GjEfEKQGqGU_v6tBw&v=gtK9foZKj0g

  Pozdrawiam.
 • @Kula Lis 62 18:25:27
  " (ogarnia mnie śmiech!!!!!!)"

  Mnie też!

  Jak widać oni umieją tylko kłamać i dlatego przegrywają bitwy:)))

  Pozdrawiam.
 • @Kula Lis 62 18:25:27
  Rosyjska kolumna wojskowa stoi w strefie tranzytowej.
  http://vk.com/public67833734?w=wall-67833734_86439

  Patroszenko nie ma sukcesów na froncie, to muszą być "sukcesy" medialne.
  Pożyteczni idioci z Zachodu i polskojęzyczne mendia tańczą, jak Walcman zagra.
 • @Kula Lis 62 18:25:27
  Dlaczego strona kijowska nie upublicznia zdjęć z tego "wiekopomnego" wydarzenia?
  Pod Nowoswietłowka wzięto w okrążenie freikorps "Ajdar", zestrzelono helikopter, znowu dzwonią "bojcy" z prośbami o pomoc do telewizji ukraińskiej;
  http://rusvesna.su/news/1408117518
  http://112.ua/obshchestvo/v-atc-oprovergayut-informaciyu-o-tom-chto-aydar-popal-v-okruzhenie-i-pod-obrel-102117.html
  http://112.ua/obshchestvo/aydar-soobschil-o-8-pogibshih-za-tri-dnya-i-esche-o-6-zhertvah-vozmozhno-iz-51-y-brigady-102107.html
  Więc w jaki sposób te jednostki moga walczyć z nadjeżdżającą "kolumną"?
  Ps. Dwa ostatnie linki to prokijowski portal 112.ua...
 • @mania przepraszania 18:36:30
  Może oni po prostu walczą z "Duchami"?


  Pozdrawiam.
 • Co jest ważne dla Brukseli. Ukraina?
  http://polish.ruvr.ru/2014_08_15/UE-Interwencja-humanitarna-w-Iraku-wazniejsza-niz-katastrofa-humanitarna-na-Ukrainie-2325/

  http://polish.ruvr.ru/news/2014_08_15/Szef-MSZ-Niemiec-uda-sie-do-Iraku-2641/
 • @mania przepraszania 18:36:30
  Ten "Ajdar", czy inne freikorpsy to tylko worek na kolejne trupy. Ciekawe ilu "herojów" w sumie już się tam przewinęło? Brygada, dywizja?
 • @AdNovum 18:40:29
  Łysenkę nie opuszcza humor.
  http://rusvesna.su/news/1408119140

  http://red.novorus.info/uploads/posts/2014-07/1406430188_ixn9cz8tuaq.jpg
 • @hetman koronny 18:34:20
  Czy polscy najemnicy walczą na Ukrainie? …w ramach tajnej operacji CIA?  W dniu 11 maja na lotnisku w Kijowie w ścisłej tajemnicy wylądował samolot, który został odprawiony przez personel wojskowy a nie cywilny. Wyładowano z niego mundury wojskowe NATO, 500 paczek amfetaminy i pojemniki oznaczone jako substancje trujące.

  Zgodnie z postanowieniem dyrekcji SBU w Kijowie personel i sprzęt wojskowy oraz pojemniki z trucizną opuściły lotnisko niekontrolowane – w samochodach z przyciemnianymi szybami. Ładunkowi towarzyszył agent CIA Richard Michael. Na pokładzie samolotu byli także ochotnicy z Prawego Sektora oraz najemnicy z prywatnej polskiej firmy wojskowej ASBS [Analizy Systemowe Bartłomiej Sienkiewicz], utworzonej kilka lat temu przez obecnego Ministra Spraw Wewnętrznych Polski B. Sienkiewicza.

  Według dostępnych danych firma ta straciła 6 ludzi w trakcie operacji we wschodniej Ukrainie [pozostałe ofiary spośród zagranicznych najemników pracujących dla junty pochodziły z amerykańskiej Academi PMC i jej spółki PMC Greystone Limited, które straciły odpowiednio 50 i 14 ludzi a także 13 osób z CIA i FBI].

  Polacy aktywnie uczestniczą w tworzeniu szwadronów śmierci na Ukrainie od września 2013 r., kiedy to minister spraw zagranicznych Radek Sikorski zaprosił 86 członków Prawego Sektora, aby mogli trenować w centrum szkolenia policji w Legionowie, 23 km od Warszawy. Bojowników, którzy przybyli pod pretekstem programu wymiany uniwersyteckiej, było około 40 i przeszli oni miesięczny kurs w organizowaniu masowych protestów, wznoszenia barykad, zajmowania budynków rządowych, taktyki i techniki walki ulicznych, w tym strzelania z karabinów snajperskich, itd.

  Polski tygodnik NIE opublikował zdjęcia z Legionowa pokazujące tzw. „bojowników” ukraińskich ubranych w wojskowe mundury wraz z ich polskimi instruktorami w ubraniach cywilnych. http://img-fotki.yandex.ru/get/9491/18771686.45/0_880e9_1577083d_L.jpg Podczas gdy polskie służby specjalne szkoliły przyszłych uczestników operacji na terenie Ukrainy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wydało oficjalne oświadczenie [02-02-2014]:

  «Popieramy twarde stanowisko zajęte przez Prawy Sektor … Radykalne działania Prawego Sektora i innych grup demonstrantów oraz użycia siły przez protestujących było uzasadnione… Prawy Sektor przyjął pełną odpowiedzialność za wszystkie akty przemocy podczas ostatnich protestów. Takie stanowisko jest uczciwe i my je szanujemy. Politykom nie udało się załatwić sprawy pokojowo. Oznacza to, że jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest radykalne działanie Prawego Sektora. Nie ma innej alternatywy».

  Jednocześnie, polski premier Donald Tusk ostrzegł prezydenta Janukowycza przed «niewspółmiernym użyciem siły» na Majdanie. Dzisiaj Donald Tusk, którego dziadek Józef Tusk służył w Wehrmachcie, domaga się, aby junta z Kijowa postępowała «surowo ze wschodnimi tzw. rebeliantami», «tak jak z terrorystami».

  W połowie maja Tusk zażądał, aby węgierski premier Orban – który uważa, że Ukraina jest «wyzwaniem dla Unii Europejskiej» – by powstrzymał się od wydawania takich oświadczeń, tak aby nie odwracać uwagi od walki z głównym wrogiem – Rosją. Ale kilka tygodni wcześniej [04-24-2014], polski premier stwierdził, że Europa musi przygotować się na rozpad Ukrainy.

  «Problemem jest to, że polityka wschodnia Warszawy jest w dużym stopniu reżyserowana przez polski wywiad, który ściśle współpracuje z amerykańskimi i brytyjskimi agencjami wywiadowczymi» – stwierdził Leszek Sykulski, szef Instytutu Geopolityki w Częstochowie.

  Na początku kwietnia, dyrektor CIA John Brennan odwiedził Kijów. Już następnego dnia po wizycie, szef reżimu w Kijowie, Turchynov [Turczynow. Język polski posiada własną transliterację rosyjskich nazwisk - admin], ogłosił początek «operacji antyterrorystycznych na dużą skalę w związku z wydarzeniami w południowo-wschodniej Ukrainie». W tej operacji pojawili się nie tylko amerykańscy, ale również polscy najemnicy.

  21-22 kwietnia po szefie CIA również wiceprezydent USA Joseph Biden odwiedził Kijów. Przemawiając w Radzie Najwyższej Biden oświadczył, że Waszyngton popiera rząd ukraiński w obliczu «upokarzających zagrożeń», oczywiście myśląc o Rosji. Odpowiedź na pytanie o to czego Stany Zjednoczone szukają we wschodniej Ukrainie jest prosta: miasta, które junta rozpaczliwie próbuje ujarzmić znajdują się w Basenie Dniepr-Don, który ma ogromne złoża gazu łupkowego. Royal Dutch Shell już wyraził zainteresowanie tymi złożami.

  «Chciałbym powiedzieć, że interesy ekonomiczne doprowadziły do zamachu stanu w Kijowie oraz rozpoczęcia działań wojskowych przeciwko własnym obywatelom, ponieważ mogą one osiągnąć zyski z umów podpisanych przez poprzedni rząd», twierdzi amerykański ekspert od spraw zagranicznych Nebojsa Malic.

  Robert Hunter Biden, syn wiceprezydenta USA, który stał się częstym gościem w Kijowie, został niedawno powołany do Rady Dyrektorów jednego z największych prywatnych producentów gazu na Ukrainie, Burisma Holdings, który jest zarejestrowany na Cyprze i posiada licencje na eksploatacje pól gazowych w basenie Dniepr-Donieck. W kwietniu, Devon Archer, przyjaciel rodziny Sekretarza Stanu USA, który był współlokatorem pasierba Kerry’ego w College oraz starszym doradcą w trakcie kampanii prezydenckiej Johna Kerry’ego w 2004 roku, otrzymał również stanowisko w firmie.

  Amerykańscy wysocy urzędnicy i ich bliscy krewni mają wielki interes osobisty we wszystkich krajach opanowanych przez amerykańskie siły okupacyjne, zaczynając od wojen przeciwko Jugosławii i Irakowi.

  Na przykład poprzedniczka Kerry’ego jako sekretarz stanu, Madeleine Albright, ma firmę w „niezależnym” Kosowie, a poprzednik Bidena Richard Cheney i jego rodzina a także kolejna sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, mieli swoje interesy w Irackich zasobach surowców energetycznych poprzez Halliburton i Chevron. Te same motywy pojawiają się u tych, którzy służą interesom Izrael-Amerykanów w Europie Wschodniej. Na przykład, na Ukrainie były Minister Ekologii Mykoła Zlochevsky [Złoczewski - admin] i były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski są w Radzie Dyrektorów Burisma Holdings.

  Jednym z potencjalnych terenów gdzie znajdują się złoża gazu łupkowego, do których prawa zostały przekazane Burisma Holdings jest pole Yuzivska [Juziwska - admin]. Poza Sławiańskiem i częścią sąsiedniego Kramatorska, liczącego 160 tysięcy mieszkańców, Shell otrzymał licencje na obszar obejmujący miasta Krasny Łucz i Svyatogorsk [Swiatogorsk - admin] w rejonie Doniecka, a także Balakeya [Bakaleja - admin] i Izyum [Izjum - admin] w sąsiednim rejonie Charkowa.

  Umowa o wydobycie gazu łupkowego jest tak napisana, że ukraiński rząd jest zobowiązany, aby na siłę odebrać nieruchomości prawowitym właścicielom, jeżeli Shell będzie planował wykonać odwierty na tych ziemiach. Sławiańsk został wybrany jako lokalizacja dla pierwszych odwiertów gazowych.

  Terenami, na których koncentruje się ukraińska armia, wspierana przez Prawy Sektor, prywatne bataliony oligarchy Igora Kołomojskiego oraz amerykańskich i polskich najemników – zainteresowane są elity polityczne USA i Polski a reżim w Kijowie służy ich interesom gospodarczym.

  Wokół Sławiańska i Kramatorska doszło do najbardziej brutalnych starć między karnymi siłami a ludźmi z Zagłębia Donieckiego. Izjum jest główną bazą wojsk ukraińskich uczestniczących w tych działaniach. Oto jakie środki są stosowane w tych działaniach:

  helikoptery, pojazdy opancerzone, haubice 122 mm, system wyrzutni rakiet Grad, których salwa jest w stanie zniszczyć życie na obszarze 14,5 ha,
  bombardowanie miast z moździerzy, w wyniku którego zginęło więcej cywilów niż bojowników samoobrony,
  działania snajperów, którzy, zabijają nawet dzieci,
  korzystanie z helikopterów z symbolami ONZ do ataków lotniczych na Kramatorsk. Te śmigłowce pilotowane były przez polskich najemników w sytuacji kiedy ich ukraińscy koledzy nie chcieli naruszać międzynarodowych norm korzystania ze sprzętu wojskowego z wykorzystaniem oznakowania ONZ.

  Mamy więc odpowiedź na pytanie jakiego rodzaju ładunki były transportowane na Ukrainę w pośpiechu przez polskich najemników pod nadzorem amerykańskiego wywiadu i dlaczego „Polak” Kwaśniewski jest w Radzie Dyrektorów spółki, dla której działają grupy zbrojne ukraińskich banderowców oraz amerykańscy i polscy najemnicy zabijający bojowników i cywilów.

  Wydaje się, że junta z Kijowa i jej zachodni protektorzy nie cofną się przed żadną prowokacją, włącznie z użyciem bojowych środków chemicznych przeciwko miejscowej ludności, jak to się stało ostatnio w Syrii, a wcześniej w Iraku gdzie „Polacy” specjalizowali się w takich akcjach.

  Nikołaj Maliszewski
  http://www.globalresearch.ca
  Tłumaczył Jan Saski

  http://www.wicipolskie.org

  ——————————————————
  W takim razie czy mamy już (niewypowiedzianą) wojnę z Rosją?
 • @mania przepraszania
  Na jednym z kont Facebooku przeznaczonym dla polskich komandosów ukazał się następujący tekst :

  Piotr Pekok Kania

  „”11 maja na lotnisku w Kijowie w tajemnicy wylądował samolot. Nie przeszedł kontroli, a na jego pokładzie oprócz broni i amfetaminy znajdowali się agenci CIA, działacze Prawego Sektora i polscy żołnierze z organizacji ASBS, założonej kilka lat temu przez obecnego ministra spraw wewnętrznych Polski Bartłomieja Sienkiewicza” – możemy przeczytać w artykule Mikołaja Maliszewskiego na kanadyjskim portalu Global Research. Dalej dzien­ni­karz pisze, że „pol­skie szwa­dro­ny śmier­ci” stra­ci­ły pod­czas walk na wscho­dzie Ukra­iny sze­ściu ludzi. Jego zda­niem Pol­ska bie­rze ak­tyw­ny udział w for­mo­wa­niu bo­jó­wek od wrze­śnia 2013 roku. Mi­ni­ster Si­kor­ski miał wtedy za­pro­sić do Pol­ski 86 dzia­ła­czy Pra­we­go Sek­to­ra na szko­le­nie mi­li­tar­ne w ra­mach „wy­mia­ny stu­denc­kiej”. Zda­niem Ma­li­szew­skie­go, szko­le­ni w Pol­sce bo­jow­ni­cy mieli duży wpływ na wy­buch pro­te­stów w Ki­jo­wie. Autor tek­stu za­rzu­ca Pol­sce wtrą­ca­nie się w spra­wy ukra­iń­skie i ofi­cjal­ne po­pie­ra­nie Pra­we­go Sek­to­ra.”

  Odpowiedziałem następująco :

  Dzięki naszym obecnym „sojusznikom” zostaniemy jeszcze wkręceni we większe gówno , niż to miało miejsce w przypadku torturowania Talibów w Kiejkutach w Polsce, czy też ostrzelania przez polskich komandosów w 2007 r. afgańskiej wioski w Nagar Khel, w efekcie którego zginęło 8 cywili. Mało nam jeszcze doświadczeń z przeszłości /słynne polskie obozy koncentracyjne/ , by godzić się i bezmyślnie uczestniczyć suma summarum w prowokacji skierowanej wobec nam samym. Tak trudno to pojąć. Czy włos z głowy spadł Kwaśniewskiemu i Millerowi / marionetkom międzynarodowej lichwy w Polsce / za Kiejkuty ? Nie i nie spadnie, bo oni są chronieni w przestępstwie zaniechania. Za to pamiętacie brutalną akcję antyterrorystów wobec polskich komandosów za w sumie bezmyślną akcję w Nagar Khel i toczące się przeciwko tym żołnierzom wieloletnie śledztwo mające w opinii publicznej świata przyrównać polskich żołnierzy do tych zwyrodnialców , którzy w swoim czasie dokonali masakry we wietnamskiej wiosce My Lay

  /http://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Mỹ_Lai

  Za kilkadziesiąt lat w świecie dzięki naszej wspólnej głupocie /dajemy się podpuścić i wmanewrować/ doczekamy się może takich czasów, iż w opinii światowej będą mówić, iż to my Polacy mordowaliśmy muzułmanów. Tego chcemy? To chcemy przekazać w spadku naszym przyszłym pokoleniom? Już wystarczająco dużo straciliśmy jak polski naród. Po 1989 r. zostaliśmy rozgrabieni z majątku narodowego, bardziej, niż w czasach wojny.
 • @AdNovum 18:33:56
  UKRAIŃCY z polskim obywatelstwem NAJEMNIKAMI CIA ?
  1 Czerwiec 2014 o 7:47

  Wynajęci najemnicy z Polski, którzy walczą w ramach różnych ludobójczych akcji CIA na Ukrainie to są polscy obywatele ale UKRAIŃSKIEJ narodowości zamieszkali na stale w Polsce. W rekrutacje tych najemników jest zaangażowana organizacja o nazwie Związek Ukraińców w Polsce z całym zarządem tej organizacji, która hoduje Ukraińców zamieszkałych w Polsce na nacjonalistycznych doktrynach S. Bandery.

  W przeprowadzonym spisie powszechnym w Polsce w 2011 roku ukraińską narodowość zadeklarowało 51 tysięcy osób z polskim obywatelstwem. To właśnie najczęściej z tej grupy rekrutują się UKRAIŃSCY najemnicy terroryści szkoleni przez CIA w III RP i to za pieniądze okradanego polskiego podatnika.

  W rekrutacje tych najemników UKRAIŃCÓW z polskim obywatelstwem zajmują się też inne organizacje ukraińskie prosperujące w III RP oprócz Związku Ukraińców w Polsce, którym kieruje post-banderowiec Piotr Tyma, ostatnio nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi dla Polski za „zasługi” dla Państwa Polskiego.

  Z mniejszości ukraińskiej zamieszkałej w III RP z polskim obywatelstwem rekrutuje się bardzo dużo POLICJANTÓW, którzy pokończyli adekwatne wykształcenie w tym zakresie w Polsce. Wielu tych UKRAIŃCÓW POLICJANTÓW jest szybciej awansowanych niż Polacy zatrudnieni w policji przez obecne „polskie” władze „warszawki”. Ci ukraińscy policjanci z polskim obywatelstwem są mianowani bardzo często na nadinspektorów policji czyli szefów policji w wielu regonach oraz wielkich miastach w Polsce.

  W miejscowościach w Polsce, gdzie mieszka dużo Ukraińców z polskim obywatelstwem tam na ogół aparatem policji dowodzi Ukrainiec.
  W ogóle w dowództwie „polskiej” policji jest też dużo Ukraińców z polskim obywatelstwem, którzy usiłują opanować ten resort siłowy w III RP.

  Miron Sycz (ur. 1960r), Ukrainiec z polskim obywatelstwem jest posłem w polskim Sejmie. Jest działaczem Związku Ukraińców Polsce. Biuro poselskie otworzył w Bartoszycach w województwie Warmińsko-Mazurskim, okręg w Elblągu.
  Był członkiem PZPR. Po 1990 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Unii Wolności i Partii Demokratycznej.
  Jego ojciec Ołeksandr Sycz był członkiem UPA.
  W Sejmie objął funkcję PRZEWODNICZĄCEGO Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, grup parlamentarnych polsko-ukraińskiej i polsko-ROSYJSKIEJ oraz delegacji Sejmu do Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Miron_Sycz

  http://www.mironsycz.pl/

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/posel.xsp?id=369&type=A

  „Piotr Tyma prezes Związku Ukraińców – Spadkobierca ukraińskich morderców z UPA i OUN”: http://www.savetubevideo.com/?v=crRYWwT9-wE
 • @AdNovum 18:33:56
  Z firmy OTHAGO ministranta chazara "Sienkiewicza" zginęło już 139 "pracowników" oddelegowanych na Ukrainę. Heil!
  (zawołanie Słowian Górskich znanych bardziej jako Szwaby).
  Heil!
 • @AdNovum 18:33:56
  Wojna jest już nieunikniona. http://m.neon24.pl/315632b734cdf1bd9a7fccf732411775,14,0.jpg Rosja przestawia się na własne dostawy i środki produkcji  Minister MON, Tomasz Siemioniak, poinformował, że Wielka Brytania planuje program ćwiczeń w Polsce.

  Dowiedział się, że Wielka Brytania przewiduje w Polsce intensywne ćwiczenia wojskowe.

  Dowiedział się.

  To kim właściwie jest pan Siemioniak, skoro jest z zewnątrz informowany, co się będzie działo na jego terenie.

  Jego terenie?? http://wiernipolsce.wordpress.com/2014/07/29/wojna-jest-juz-nieunikniona/
 • @Kula Lis 62 19:01:30
  jeśli nie zlikwidujemy mendiów, to nigdy się nie odrodzimy.
 • ˘-----
  powoli notki stają się rosyjskojęzyczne, biorąc pod uwagę, że większość informacji jest dostępna za pomocą odsyłaczy.
 • @Kula Lis 62 19:13:27
  Na jakiejś stronie poświęconej V-tej kolumnie banderyzmu w RP - Pan Siemoniak jest jednym z członków - jako UKRAINIEC!
 • @AdNovum 18:15:58
  Nie dalej jak wczoraj podali, że w Krasnodonie został zorganizowany centralny sztab (dowództwo) powstańcze. W sprawie pomocy w organizacji sztabu jeździł parę dni wcześniej do Moskwy Bezler. Tak więc mankament widoczny nawet z Polski został zlikwidowany i dalsze działania powstańcze mogą być teraz lepiej planowane i koordynowane. Ta armia ma już podobno ponad 40 tys. ludzi , więc centralne dowództwo było już koniecznością.
 • Być może cała ta "akcja z konwojem" jest zasłoną dymną za którą próbuje ukryć swoje niepowodzenia?
  Od kilku dni dochodziły informacje że "ofensywa" wytraca impet, a samoobrona koncentruje środki. Kijów wymyslił sobie że oskarży Rosje żę pod pozorem "konwoju humanitarnego" rozpoczęłą "inwazję pełnoskalową' i dzieki temu będzie mógł wytłumaczyć opinii publicznej że to nie oni dali sie znowu "zagonic w kozi róg", ale to armia rosyjska wkroczyła na Ukrainę całą swoją potęgą?
 • @brusek 19:29:15
  Zgadza się, ministrem MON jest pomiot banderowca, należy do mniejszości ukraińskiej w Polsce. To było celowe, by etniczny Polak nie był ministrem, bo nie gwarantuje lojalności. To samo Arłukowicz. Jeżeli "premierem" jest żydoszwab to nie dziwi, że nigdzie w nierządzie nie ma etnicznego Polaka. Albo chazarski żyd, Ukrainiec, żydodojcz niestety. Pzdr!
 • @brusek
  UPA - CIA - Co łączy UPA z CIA, doskonałe opracowanie

  Warto przedstawić szerszej opinii publicznej kulisy tuszowania do dziś ludobójstwa na Narodzie Polskim na Wołyniu. Opracowania takiego dokonał Richard Breitman. Po przeczytaniu wnioski pytania nasuwają się same; dlaczego żadna ekipa polityczna w Polsce od lewej do prawej strony sceny politycznej pomija w swoich programach ludobójstwa którego dopuścili się zdziczali Ukraińcy z band UPA-OUN, którzy mają bardzo silne lobby w Polsce i w USA i są wykorzystywani przez CIA do ,,organizowania demokracji” na wschodzie i południu Europy za pieniądze Sorosa i jemu podobnych.

  Richard Breitman and Norman J.W. Goda

  Cień Hitlera

  Nazistowscy zbrodniarze wojenni,

  wywiad amerykański i Zimna Wojna

  ROZDZIAŁ PIĄTY

  Współpracownicy: Wywiad Sprzymierzonych i

  Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów  Świeżo ujawnione dokumenty Armii amerykańskiej i CIA zawierają wiele tysięcy stron informacji o ich nazistowskich współpracownikach podczas i po drugiej wojnie światowej. Są szczególnie bogate w materiały dotyczące związków Sprzymierzonych z ukraińskimi organizacjami nacjonalistycznymi po 1945. Ten rozdział skupia się na Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod przywództwem Stepana Bandery i reprezentacji ukraińskiego rządu na wygnaniu (ZP/UHWR), który był zdominowany przez byłych zwolenników, a późniejszych rywali Bandery, z Mykołą Łebedem. Szczegóły zawarte w nowo ujawnionych dokumentach pozwalają uzyskać pełniejszy i dokładniejszy obraz ich związków z wywiadem Sprzymierzonych na przestrzeni kilku dekad.1


  Tło historyczne  Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), założona w 1929 roku przez zachodnich Ukraińców ze Wschodniej Galicji, dążyła do niepodległej i etnicznie jednorodnej Ukrainy. Jej głównym wrogiem był Polska, która wówczas kontrolowała etnicznie mieszane regiony Wschodniej Galicji i Wołynia. W 1934 roku OUN zamordowała polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. Wśród osądzonych, ukaranych i uwięzionych za to morderstwo w 1936 roku, byli młodzi aktywiści OUN, Stepan Bandera i Mykoła Łebed. Sąd skazał ich na śmierć, ale władze państwowe zamieniły wyrok na dożywotnie więzienie.2 Ukarani Ukraińcy uciekli kiedy Niemcy najechały Polskę w 1939 roku.

  Po tym, jak nazistowsko-sowiecki pakt z 1939 r. przyznał Wschodnią Galicję i Wołyń ZSRR, OUN skierowała swoje nadzieje ku Niemcom. Pod koniec 1939 Niemcy ulokowali przywódców OUN w Krakowie, wtedy stolicy okupowanego przez Niemcy Generalnego Gubernatorstwa. W 1940 roku doszło do podziału OUN w związku ze sporem o polityczną strategię. Starsze skrzydło pod przywództwem Andrija Melnyka (OUN/M) postawiło na ścisłą współpracę z Niemcami i na cierpliwe oczekiwanie na niepodległą Ukrainę. Skrzydło Bandery (OUN/B) było wojowniczą faszystowską organizacją, która chciała ukraińskiej niezależności natychmiast.

  Po najeździe Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941, ludzie Bandery przenieśli się do Wschodniej Galicji. 30 czerwca 1941 we Lwowie, stolicy Wschodniej Galicji, najbliższy współpracownik Bandery, Jarosław Stećko ogłosił powstanie “suwerennego i zjednoczonego” państwa ukraińskiego w imieniu Bandery i OUN/B. Stećko miał być premierem a Łebed, który odbył szkolenie w ośrodku gestapo w Zakopanem, ministrem bezpieczeństwa.3

  Zdecydowani wykorzystać Ukrainę dla swoich celów, Niemcy nalegali, żeby Bandera i Stećko odwołali tę proklamację. Kiedy odmówili, zostali, wraz z innym przywódcami OUN/B, aresztowani. Bandera i Stećko byli początkowo przetrzymywani w Berlinie w areszcie domowym. Po styczniu 1942 zostali wysłani do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie przebywali we względnie wygodnych warunkach. Stanowiska administracyjne i wyższe stanowiska w policji pomocniczej na zachodniej Ukrainie przeszły w ręce grupy Melnyka.4 Tymczasem niemieckie władze policyjne otrzymały rozkaz aresztowania i likwidacji osób lojalnych wobec Bandery na zachodniej Ukrainie z obawy że mogliby powstać przeciw władzy niemieckiej.5

  Po ucieczce Łebed przejął kontrolę nad OUN/B - działającą teraz w konspiracji na zachodniej Ukrainie. OUN/B zdominowała Ukraińską Powstańczą Armię (UPA), partyzantkę pierwotnie powstałą w 1942 roku, by walczyć ze wszystkimi politycznymi i etnicznymi wrogami, włączając w to Niemców i Sowietów. Wschodni Ukraińcy później twierdzili, że grupa Bandery przejęła kontrolę nad UPA poprzez wymordowanie jej pierwotnych przywódców.6 W 1944 terminy “UPA” i “Baderowcy” stały się synonimami, chociaż nie wszyscy bojownicy UPA pochodzili z OUN/B. Relacje OUN/B z Niemcami na zachodniej Ukrainie były skomplikowane. Z jednej strony, walczyła z niemieckim panowaniem, zaś Gestapo wyznaczyło nagrodę za głowę Łebeda. Z drugiej strony, prowadziła własną politykę czystek etnicznych, która w istocie była uzupełnieniem polityki niemieckiej.

  Proklamacja Banderowców z kwietnia 1941 twierdziła, że “Żydzi w ZSRR stanowią najwierniejsze wsparcie panującego reżimu bolszewickiego i straż przednią moskiewskiego imperializmu na Ukrainie".7 Stećko, nawet podczas pobytu w niemieckim areszcie domowym w lipcu 1941, mówił, że “…całkowicie uznaję niezaprzeczalnie szkodliwą i wrogą rolę Żydów, którzy pomagają Moskwie zniewolić Ukrainę…. Dlatego popieram likwidację Żydów i widzę sens w przenoszeniu niemieckich metod tępienia Żydów na Ukrainę….”8 We Lwowie, ulotka [banderowska] ostrzegała Żydów: "witaliście Stalina kwiatami [kiedy Sowieci zajęli Wschodnią Galicję w 1939 roku]. Położymy wasze głowy u stóp Hitlera".”9 6 lipca 1941, spotykając się we Lwowie, współpracownicy Bandery stwierdzili, że Żydzi “muszą być traktowani ostro…. Musimy wykończyć ich …. Co do Żydów, przyjmiemy jakiekolwiek metody, które doprowadzą do ich likwidacji.”10 Rzeczywiście, pogromy we Wschodniej Galicji w pierwszych dniach wojny w 1941 przyniosły śmierć może nawet 12,000 Żydów.11 Już w Berlinie, Stećko zrelacjonował to wszystko Banderze.12

  Nazistowskie władze mobilizowały Ukraińców do jednostek policji pomocniczej - niektóre z nich "czyściły" getta. Tylko część oddziałów policji pomocniczej składało się z ludzi Bandery. Ale partyzantka banderowska na zachodniej Ukrainie często zabijała Żydów. Historyk Jehuda Bauer pisze, że Banderowcy “zabijali wszystkich Żydów, jakich tylko spotkali", z pewnością ofiar wśród Żydów było “wiele tysięcy”.13 Moshe Maltz, Żyd ukrywający się w Sokalu, słyszał od przychylnego Polaka o “około 40 Żydach, którzy ukrywali się w lasach blisko jego domu … grupy Bandery przyszły i zamordowały ich wszystkich.”14

  Kiedy Sowieci ponownie zdobyli Wschodnią Galicję w listopadzie 1944, tylko niewielu Żydów pozostało przy życiu. Maltz zauważył, że, “kiedy Banderowcy złapią Żyda, uważają to za sukces wart nagrody. Zwykli Ukraińcy czują tak samo…. oni wszyscy chcą uczestniczyć w heroicznym akcie zabijania Żyda. Dosłownie tną Żydów na kawałki maczetami….”15

  Kiedy Niemcy zaczęli przegrywać wojnę w 1943, przywódcy grupy Bandery uwierzyli, że Sowieci i Niemcy wyczerpując się nawzajem, pozostawią Ukrainę niezależną, jak w 1918 roku. Łebed zaproponował w kwietniu “aby oczyścić całe terytorium rewolucyjne z polskiej populacji,” tak, aby wskrzeszone polskie państwo nie objęło regionu jak w 1918.16 Ukraińcy służący jak pomocniczy policjanci w służbie niemieckiej, teraz dołączyli do Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Maltz zarejestrował, że “ludzie Bandery … zabijają wszystkich bez różnicy; likwidują populacje całych wsi.… Ponieważ zostało już bardzo niewielu Żydów, Banderowcy zwrócili się przeciwko Polakom. Oni dosłownie rąbią Polaków. Codziennie … możesz zobaczyć ciała Polaków, z drutami dookoła ich szyj, płynące Bugiem.”17 W ciągu jednego dnia, 11 lipca 1943, UPA zaatakowała jakieś 80 miejscowości zabijając być może nawet 10,000 Polaków.18

  Kiedy Armia Czerwona zajęła zachodnią Ukrainę (Lwów uwolniony w lipcu 1944) UPA opierała się siłom radzieckim, prowadząc wojnę partyzancką na szeroką skalę. Maltz zauważył, że, “większość ludzi Bandery, mężczyźni i kobiety ze wsi … jeszcze ukrywają się w lasach, uzbrojeni po zęby i zatrzymują radzieckich żołnierzy. Sowieci mogą być panami miast, ale Banderowcy panują niepodzielnie w terenie, szczególnie w nocy. Rosjanie…mają pełne ręce roboty…. prawie nie ma dnia, żeby nie zginął jakiś sowiecki oficjel….”19 Banderowcy i UPA wznawiają współpracę z Niemcami. Chociaż SD było zadowolone z informacji wywiadu UPA zdobytych na Sowietach, Wehrmacht uważał terror antypolski Banderowców za bezproduktywny.20

  W lipcu 1944 nacjonaliści na Ukrainie utworzyli Najwyższą Ukraińską Radę Wyzwoleńczą (UHWR), która występowała jako podziemny ukraiński rząd kryjąc się w karpackich górach. UPA, teraz działająca przeciw Sowietom w mniejszych grupach, była jego armią. Dominującą partią polityczną w UHWR była OUN/B.21 We wrześniu 1944 Niemcy wypuścili Banderę i Stećkę z Sachsenhausen. Berlin spodziewał się utworzyć Ukraiński Komitet Narodowy z udziałem obu frakcji OUN jak i z innymi przywódcami ukraińskimi. Komitet był tworzony w listopadzie, ale Bandera i Stećko odmówili współpracy. W grudniu uciekli z Berlina na południe, osiadając po wojnie w Monachium.22

  Do 1947 ok. 250,000 Ukraińców żyło jako wysiedleńcy w Niemczech, Austrii i Włoszech, wielu z nich to byli aktywiści albo sympatycy OUN.23 Po 1947 upowcy zaczęli przechodzić do amerykańskiej strefy okupacyjnej, osiągając granicę pieszym marszem przez Czechosłowację. Wszyscy oni przejawiali sympatie banderowskie. Trudno opisać tutaj ideologiczne tło większości ludzi UPA, którzy osiągnęli amerykańską strefę.24 Ale przykładem dobrze oddającym sytuację mogą być zeznania aresztowanego przez zachodnich Niemców Mykoły Ninowskiego, z których raport otrzymała CIA. Urodzony w 1920 roku, Ninowskyj dołączył do jednego z ukraińskich batalionów, które wkroczyły do Wschodniej Galicji pod niemieckim rozkazami w 1941 roku. Później, w tym samym roku, dołączył on do 201. Schutzmannschaft (Policja Pomocnicza) Batalionu, który prowadził operacje antypartyzanckie na Białorusi. Pod niemieckim kierownictwem, wiele z tych batalionów zajmowało się także mordowaniem Żydów. W 1944 roku wrócił do Galicji i jako Banderowiec walczył aż do 1948, kiedy znalazł drogę na zachód jako kurier. “Jestem po stronie Bandery,” powiedział policji w 1956.25

  We wczesnych powojennych latach ukraińskie obozy bezpaństwowców były polem do popisu dla „nawracających” na nacjonalizm. Bandera był zdeterminowany, aby przejąć kontrolę nad społecznością emigrantów. W lutym 1946 utworzył Zagraniczną Sekcję OUN (ZCh/OUN), w której obowiązywała „twarda linia we wszystkich aspektach politycznej edukacji, ideologicznej i politycznej jedności, oraz dyscyplina członków.”26 Bandera zamierzał stworzyć dyktaturę na wygnaniu, którą przeniósłby, w sprzyjających okolicznościach, na uwolnioną Ukrainę. Według amerykańskich obserwatorów wywiadu armijnego CIC, Zagraniczna Sekcja OUN rutynowo stosowała wobec przeciwników politycznych metody zastraszania i terroru. Raporty CIC określały Banderę jak “wyjątkowo niebezpiecznego” ponieważ chciał stosować przemoc wobec swych ukraińskim rywali politycznych w Niemczech.27

  W lipcu 1944, tuż przed zajęciem Lwowa przez Sowietów, UHWR wysłał delegację swoich wysokich przedstawicieli, by nawiązać kontakt z Watykanem i zachodnimi rządami. Delegacja była znana jako Zagraniczna Reprezentacja Najwyższej Ukraińskiej Rady Wyzwoleńczej (ZP/UHWR). Jej członkami byli Ojciec Iwan Hrynioch jako szef ZP/UHWR; Mykoła Łebed jak minister spraw zagranicznych; i Jurij Łopatynskij jak delegat UPA. Hrynioch był nacjonalistą i ukraińskim duchownym greckokatolickim, który współdziałał z Banderą i Łebedem już w 1940 roku w Krakowie. Pełnił rolę łącznika pomiędzy Arcybiskupem greckokatolickim Lwowa, Andrzejem Szeptyckim a biskupem Iwanem Buczko, przedstawicielem Kościoła Unickiego w Watykanie. Kiedy Niemcy najechali Wschodnią Galicję, Hrynioch utrzymywał kontakt z Fritzem Arltem, “żydowskim ekspertem” SD, który należał do otoczenia Generalnego Gubernatora Hansa Franka w 1940 roku, a którego zadaniem było również werbowanie ochotników, spośród sowieckich emigrantów, do oddziałów mających służyć jak niemieccy sprzymierzeńcy podczas inwazji w 1941.28 Aż do 1948, wszyscy trzej wysłannicy byli członkami OUN/B, lojalnymi wobec Bandery.

  W pierwszym manifeście z lipca 1944, UHWR zaapelowała o jedność “wszystkich wiodących kierunków politycznych, bez względu na ich ideologiczne przekonania czy polityczną przynależność, które wyznają ideę politycznej suwerenności państwa ukraińskiego i demokratyczne zasady wyłaniania systemu politycznego….”29 Zachodni Ukraińcy zrozumieli podczas wojny, że musieli odwołać się do wschodnich Ukraińców, od których byli rozdzieleni przez geografię i religię od wieków. UHWR odrzuciła później “próby zachodnich ukraińskich szowinistów, w tym Stepana Bandery, ustanowienia państwa ukraińskiego, na wąskim religijnym, monopartyjnym, totalitarnym fundamencie, ponieważ wschodni nacjonaliści uznawali taką filozofię polityczną za nie do przyjęcia”.”30

  W 1947 roku wybuchł spór pomiędzy Banderą i Stećką z jednej strony a Hryniochem i Łebedem z drugiej. Bandera i Stećko nalegali na niezależną Ukrainę rządzona przez monopartię, kierowaną przez jednego człowieka - Banderę. Hrynioch i Łebed argumentowali, że to ludzie w ojczyźnie, a nie Bandera, stworzyli UHWR i że oni nigdy nie zaakceptują Bandery jako dyktatora.

  W sierpniu 1948 na Kongresie Zagranicznej Sekcji OUN, Bandera wydalił grupę Hryniocha i Łebeda z partii i rozkazał własnym zwolennikom, żeby zrezygnowali z udziału w ich organizacji (UHWR?). Bandera wciąż kontrolował 80 procent własnej partii i zażądał dla siebie wyłącznej władzy, by kierować ukraińskim ruchem narodowym w kraju i na emigracji. Kontynuował taktykę terroru przeciw antybanderowskim działaczom ukraińskim w Europie Zachodniej i prowadził działania w kierunku przejęcia kontroli nad organizacjami ukraińskich emigrantów. Pracownicy wywiadu amerykańskiego ocenili, że do 80 procent wszystkich ukraińskich bezpaństwowców ze Wschodniej Galicji było lojalnych wobec Bandery. Niemniej, Łebed, Hrynioch i Łopatynkij pozostali oficjalnymi reprezentantami UHWR za granicą.31

  Od tego momentu, pęknięcie nie było już tylko problemem ukraińskich emigrantów. Wobec blokady Berlina, zimnej wojny między zachodnimi Aliantami a ZSRR grożącej eskalacją konfliktu, i wobec organizacji wywiadowczych Sprzymierzonych, zainteresowanych wykorzystaniem kontaktów ukraińskich, nadszedł dla nich czas dokonania wyboru strony.


  Wywiad Sprzymierzonych a Stepan Bandera  CIC (amerykański kontrwywiad wojskowy) jako pierwszy zainteresował się Stepanem Banderą we wrześniu 1945. CIC przesłuchiwał członków oddziałów UPA, które docierały do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, odnośnie wojskowej sytuacji na zachodniej Ukrainie, struktury jednostek UPA, ich kontaktów w amerykańskiej strefie i ich związków z samym Banderą.32 W 1947 roku napływ bojowców wzrósł z powodu Operacji Wisła, przeprowadzonej przez polską armię celem zniszczenia UPA w południowo-wschodniej Polsce, skutkiem czego więcej informacji stało się dostępnych. Partyzanci mówili, że większość bojowców UPA to “zwykli” Banderowcy, ale byli wśród nich także członkowie słowackiej Gwardii Hlinki, ukraińscy SS-mani z 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (Galzien) i “zbiegli SS-mani niemieccy”. Większość Upowców uznawała Banderę jak swojego przywódcę.33 Uchodźcy upowscy uważali, że nie kończą walki przechodząc do Niemiec, ale raczej przegrupowują się do kolejnej, nadchodzącej. Jedno ze źródeł wspomina, że we wrześniu 1947 Banderowcy rekrutowali wielu członków w obozach bezpaństwowców - ich głównym werbunkowym był Anton Eichner, były oficer SS.34 Inne źródło mówi, że „UPA przewiduje koniec komunizmu w niedalekiej przyszłości… przyjdzie wojna… oni spodziewają się… walczyć albo jako frontowa grupa uderzeniowa albo, wykorzystując dotychczasowe doświadczenia, jako partyzanci za rosyjskimi liniami….”35

  Do sierpnia 1947 Banderowcy byli reprezentowani w każdym obozie ukraińskich bezpaństwowców, tak w amerykańskiej, jak również w brytyjskiej i francuskiej, strefach okupacyjnych. Zorganizowali wyrafinowany system kurierski sięgający samej Ukrainy. CIC określał Banderę, wówczas, w Monachium, jako “wyjątkowo niebezpiecznego.” Był “stale w drodze, często w przebraniu,” otoczony ochroniarzami gotowymi “by pozbyć się każdego, kto mógłby okazać się niebezpieczny dla [Bandery] albo jego partii”. Bojowcy UPA mówili, że Bandera “wygląda na duchowego przywódcę i narodowego bohatera wszystkich Ukraińców….”36

  Banderowcy przedstawiali samych siebie jako prowadzących „bohaterski ukraiński opór przeciw nazistom i komunistom”, co było ich zdaniem przedstawiane w fałszywym świetle i złośliwie przez „moskiewską propagandę”. Bandera - nie było im nigdy dość, aby to powtarzać - był aresztowany przez nazistów i przetrzymywany w Sachsenhausen. Teraz on i jego ruch walczą “nie tylko o Ukrainę, ale i o całą Europę.”37 Odnośnie działalności Banderowców przed i podczas wojny, pracownicy wywiadu amerykańskiego zdawali się rozumieć niewiele poza zamieszaniem Bandery w morderstwo Pierackiego. W ogóle nie zdawali sobie sprawy z roli Banderowców w czystkach etnicznych dokonanych podczas wojny.

  Agenci CIC używali informatorów z UPA do wykrycia radzieckich szpiegów działających w obozach ukraińskich bezpaństwowców, którzy dotarli do Niemiec z oddziałami UPA. Sowieci penetrowali oddziały UPA, które utorowały sobie drogę na zachód.38 Jurij Łopatynskij, w październiku 1947 udał się do ukraińskiego obozu w Deggendorf, by znaleźć sowieckich agentów.39 Członkowie UPA mogli również prowadzić działania wywiadowcze przeciwko Sowietom, gdyż - jak twierdzili oficerowie UPA – mieli doświadczenie w pracy wywiadowczej przeciw MVD(?) i polskiemu wywiadowi.40 Notatka służbowa CIC mówi „nie sądzicie, że to cholernie dobra okazja do tego, żeby zwerbować paru wysokiej klasy informatorów?”.41

  W listopadzie 1947 radzieckie władze wojskowe w Berlinie nalegały, aby członkowie UPA przebywający w amerykańskiej strefie byli im przekazani. “Prawie wszyscy - powiedział ppłk Igor Bancyrew (Szef Sowieckiej Misji Repatriacyjnej) - to radzieccy obywatele, którzy uczestniczyli w wojnie … przeciw sprzymierzonym narodom u boku niemieckiej armii faszystowskiej.”42 Oficerowie CIC zalecali, aby przeciwstawić się temu żądaniu. Ekstradycja stronników UPA, powiedział jeden z nich, mogłaby “zniszczyć zaufanie, które od lat pokładają w USA wszystkie siły antybolszewickie.”43

  Sowieci ustalili, że Bandera przebywa w amerykańskiej strefie i zażądali jego aresztowania. Tajny radziecki zespół wkroczył nawet do amerykańskiej strefy czerwcu 1946, by porwać Banderę.44 The Strategic Services Unit (SSU), powojenny następca OSS a poprzednik CIA, nie wiedział o radzieckim komando. Niemniej jednak, obawiano się “poważnych skutków dla radziecko-amerykańskich stosunków, które mogłyby nastąpić przy dalszym, otwartym tolerowaniu przez Amerykanów nieskrępowanej antyradzieckiej działalności Bandery na niemieckiej ziemi.”45 Ponieważ sam Bandera nie był godny zaufania, z radością by się go pozbyli.

  Pomimo „szeroko zakrojonych poszukiwań” w połowie 1947, obejmujących regularne cotygodniowe raporty, agenci CIC nie potrafili zlokalizować Bandery.46 Istniało niewiele jego fotografii. Jeden z agentów CIC skarżył się, że agenci Bandery w Niemczech „byli poinstruowani by rozsiewać fałszywe wiadomości dotyczące rysopisu Bandery.”47 Jego agenci wprowadzili również w błąd CIC co do miejsca pobytu Bandery. “Świadomi naszego pragnienia, aby zlokalizować Banderę,” mówi jeden z raportów, “umyślnie próbują 'rzucić nas w złym kierunku' podrzucając nam fałszywe tropy.”48 CIC zawiesił poszukiwania. Zsolt Aradi, dziennikarz pochodzenia węgierskiego, dobrze ustosunkowany w Watykanie i główny kontakt SSU tamże, ostrzegł, że przekazanie Bandery Sowietom mogłoby zniszczyć dobre układy z UHWR, którego kierownictwo znajdowało się wówczas w rękach Banderowców, oraz z ukraińskimi duchownymi w Watykanie jak Buczko, którzy sprzyjali Banderze..49

  CIA nigdy nie rozważała wchodzenia w układ z Banderą w zamian za robotę wywiadowczą na Ukrainie. “Z natury” mówi raport CIA, “[Bandera] jest człowiekiem politycznie bezkompromisowym, o wielkiej osobistej ambicji, który od kwietnia 1948 sprzeciwia się wszystkim organizacjom politycznym na emigracji, które opowiadają się za reprezentatywną formą ustroju Ukrainy w opozycji do idei monopartii reżimu OUN/Bandery.” Gorzej, jego agenci w Niemczech byli nieuczciwi i niepewni.50 Przesłuchania kurierów z zachodniej Ukrainy w 1948 roku dowodziły, że „myślenie kategoriami Stepana Bandery i jego emigracyjnych zwolenników, stało się rażąco nieaktualne na Ukrainie.” Bandera był także skazanym zamachowcem. Do CIA dotarły też informacje o bratobójczych walkach prowadzonych przez Banderę z innymi ukraińskimi grupami podczas wojny i na emigracji. W 1951 Bandera zajął werbalnie stanowisko antyamerykańskie odkąd Stany Zjednoczone przestały popierać ideę niezależnej Ukrainy.”51 CIA miała w 1951 swojego agenta wewnątrz grupy Bandery, głównie po to, aby mieć na niego oko.52

  W przeciwieństwie do CIA, brytyjski wywiad (MI6), jednak zainteresował się Banderą. MI6 najpierw skontaktował się z Banderą w kwietniu 1948 za pośrednictwem Gerharda von Mende. Ten etniczny Niemiec z Rygi, służył podczas wojny w Ostministerium Alfreda Rosenberga, jako szef sekcji Kaukazu i sekcji Turkiestanu, rekrutując radzieckich muzułmanów z centralnej Azji do walki przeciw ZSRR. W tym charakterze był osobiście informowany o działaniach i możliwościach UPA.53 Pierwsze kontakty Brytyjczyków z Banderą nie przyniosły żadnych rezultatów, ponieważ - czego CIA nauczyła się później - polityczne, finansowe i techniczne wymagania [Ukraińców] były wyższe od tego, co Brytyjczycy skłonni byli zaakceptować. Jednak od 1949 MI6 zaczął pomagać Banderze wysyłając jego agentów na zachodnią Ukrainę drogą zrzutów lotniczych. W 1950 roku MI6 rozpoczął szkolenie tych agentów spodziewając się, że będą oni wypełniać zadania wywiadowcze na zachodniej Ukrainie.54

  CIA i urzędnicy Departamentu Stanu kategorycznie sprzeciwili się użyciu Bandery. Od 1950 CIA pracowała z grupą Hrynioch-Łebeda i zaczęła wysyłać własnych agentów na zachodnią Ukrainę by nawiązać kontakt z UHWR. Bandera nie miał już wówczas poparcia UHWR ani nawet poparcia ze strony przywódców OUN na Ukrainie. Agenci Bandery działali umyślnie przeciwko ukraińskim agentom używanym przez CIA. W kwietniu 1951 urzędnicy CIA spróbowali przekonać MI6 by zaprzestał udzielać wsparcia dla Bandery. MI6 odmówił. Obawiano się, że Bandera mógłby wysyłać agentów bez brytyjskiego poparcia, dlatego MI6 “usiłował intensywnie znaleźć sposób na przejęcie kontroli nad drogami przesyłowymi Bandery.”55 Brytyjczycy uważali też, że CIA nie doceniła znaczenia Bandery. “Nazwisko Bandery,” twierdzili, “wciąż jeszcze wiele znaczy na Ukrainie a … UPA wyczekuje przede wszystkim jego osoby.”56

  Ponadto, MI6 argumentował, że grupa Bandery jest „najsilniejszą ukraińską organizacją za granicą, i jako taka jest predestynowana do tego, by wyszkolić kadry partyjne, [i] zbudować moralnie i politycznie zdrową organizację….”57

  Brytyjscy urzędnicy rozważali „możliwość i potrzebę zaangażowania w tajnych operacjach w Związku Radzieckim innych niż te o czysto wywiadowczym charakterze.”58 Ale CIA i urzędnicy Departamentu Stanu byli “bardzo mocno przeciwni” pomysłowi Londynu przywrócenia Bandery Ukrainie. Bandera, twierdzili Amerykanie, “stracił kontakt z uczuciami ogółu panującymi na Ukrainie, szczególnie na dawnych polskich terytoriach, gdzie… radziecki rząd odniósł nadzwyczajny sukces w dziele przekształcenia umysłowości młodego pokolenia.”59 Dla CIA, najlepszym rozwiązaniem dla wywiadu na Ukrainie była “polityczna neutralizacja Bandery jak indywiduum….”60 Brytyjczycy argumentowali, że takie działanie „doprowadziłoby do wyschnięcia źródła rekrutów” i „przerwałoby brytyjskie operacje….”61 MI6 zlekceważyło oświadczenie CIA konstatując, że “Bandera…jest politycznie nie do przyjęcia dla amerykańskiego rządu.”

  Brytyjskie działania wykorzystujące Banderę rozszerzyły się. MI6 na początku 1954 zauważyło, że, „operacyjny aspekt tej [brytyjskiej] współpracy [z Banderą] rozwijał się zadowalająco. Stopniowo coraz bardziej kompletną kontrolę uzyskano nad operacjami infiltracyjnymi i chociaż korzyści wywiadu były nieduże, uznano, że warto te działania kontynuować….”62 Bandera był, zdaniem jego zwierzchników, „profesjonalnym pracownikiem podziemia z terrorystyczną przeszłością i z bezwzględnymi wyobrażeniami o zasadach toczącej się gry…. typ bandycki, jeśli wolisz, z płomiennym patriotyzmem, który nadaje etyczne tło i usprawiedliwienie dla swego bandytyzmu. Ani lepszy ani gorszy od innych jego rodzaju...”63

  UHWR odrzucił autorytarne podejście Bandery i zażądał jedności na emigracji. W meldunkach dostarczonych z Ukrainy przez agentów CIA, UHWR nalegał latem 1953, żeby Łebed reprezentował „cały ukraiński ruch wyzwoleńczy w ojczyźnie”.64 Amerykańscy i brytyjscy oficjele próbowali pogodzić Banderę z ideą przywództwa Łebeda, ale Bandera i Stećko odmówili. W lutym 1954 Londyn miał dość. “wyglądało na to” relacjonowali zwierzchnicy Bandery, „że nie ma alternatywy dla zerwania z Banderą, po to, by ochronić zdrowe elementy pozostałe w ZCh/OUN i móc kontynuować ich wykorzystywanie operacyjne…. Rozdźwięk między nami był ostateczny.” MI6 zaniechał szkolenia agentów wciąż wiernych Banderze.65 W lipcu MI6 poinformował Łebeda, że “ nie wznowi kontaktów z Banderą bez względu na okoliczności.” MI6 utrzymywał cztery radiowe łącza z Ukrainą, obsługiwane teraz przez zrekonstruowany ZCh/OUN i dzielił informacje wywiadowcze otrzymane tą drogą z Łebedem i CIA.66 Stopień, w jakim łącza MI6 były narażone na szwank ze względu na niepewność linii Bandery nie został dostatecznie wyswietlony.67

  Bandera pozostał w Monachium. Miał dwóch wyszkolonych przez Brytyjczyków radiooperatorów i nadal sam rekrutował agentów. Opublikował gazetę, która epatowała antyamerykańską retoryką i użył lojalnych wobec siebie zbirów, by zaatakować inne ukraińskie gazety emigracyjne i by sterroryzować przeciwników politycznych. Podjął próbę przeniknięcia do amerykańskiego wojska i wywiadu w Europie, by zastraszyć Ukraińców pracujących dla Stanów Zjednoczonych. Nadal wysyłał agentów na Ukrainę, finansując ich fałszywymi dolarami. W 1957 CIA i MI6 stwierdziły, że wszyscy byli agenci Bandery na Ukrainie znaleźli się pod kontrolą radziecką.68 Pojawiło się pytanie co robić. Amerykańscy i brytyjscy urzędnicy wywiadu lamentowali, że “wbrew naszemu jednomyślnemu pragnieniu 'by uspokoić' Banderę, środki ostrożności muszą zostać przedsięwzięte, żeby Sowietom nie udało się porwać albo zabić go … bez względu na okoliczności nie wolno dopuścić, aby Bandera stał się męczennikiem.”69

  Tymczasem, Bandera szukał nowych sponsorów. Przez krótki czas, na początku 1956, sponsorował go włoski wywiad wojskowy (SIFAR), zapewne nie rozumiejąc, że jego linie kontaktowe były spalone.70 BND, zachodnioniemiecki wywiad pod kierownictwem byłego gen. Wehrmachtu Reinharda Gehlena, nawiązał nowy kontakt z Banderą. To był naturalny związek. Podczas wojny, starsi oficerowie Gehlena dowodzili, że ZSRR mógł zostać pokonany gdyby tylko Niemcy właściwie zabiegały o względy jego różnych narodowości. Bandera wciąż posiadał ścieżki kontaktowe z Ukrainą i w marcu 1956 zaoferował je BND w zamian za pieniądze i broń.71 CIA ostrzegła Niemców zachodnich, że jest „przeciwko jakiejkolwiek operacyjnej współpracy z Banderą” zauważając - “jesteśmy przekonani, że wszystkie domniemane aktywa Bandery w CSR, Polsce i na Ukrainie nie istnieją albo są nieefektywne. Zauważamy również gwałtowność i gruntowność sowieckich zestawień [z] jego dawnych operacji wskazujących na słaby poziom bezpieczeństwa w OUN/B.”72

  Bawarski rząd i policja krajowa w Monachium chciały przeprowadzić akcję przeciwko organizacji Bandery za szereg przestępstw - od fałszowania do porywania. Jednak Von Mende, teraz zachodnioniemiecki urzędnik rządowy, chronił go. Bandera przekazywał Von Mende polityczne raporty, które ten z kolei przekazywał do zachodnioniemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Von Mende który wcześniej w rutynowy sposób interweniował w bawarskim rządzie w sprawie prawa zamieszkania dla Bandery i tym podobnych kwestiach, tym razem interweniował u bawarskich władz w sprawie “fałszywych paszportów i innej dokumentacji.”73 Dokładne rezultaty pomocy okazywanej przez Von Mendego nie są znane, wystarczy stwierdzić, że władze zostawiły Banderę w spokoju.

  W kwietniu 1959 Bandera znowu zwrócił się do zachodnioniemieckiego wywiadu z prośbą o wsparcie i tym razem Gehlen był zainteresowany. CIA zauważyła, że “to [jest] oczywiste, że Bandera szuka poparcia dla nielegalnych operacji na Ukrainie.” Niemcy zachodni zgodzili się wesprzeć przynajmniej jedną taką misję podnosząc fakt, że „Bandera i jego grupa nie są już podrzynaczami gardeł jakimi byli niegdyś” i ponieważ Bandera “dostarczył dowód na funkcjonujący kontakt wewnętrzny.” Grupa wyszkolona i sfinansowana przez BND przekroczyła granicę Czechosłowacji w lipcu 1959, a BND obiecała Banderze pomoc w przyszłych operacjach tego typu, jeśli obecna operacja odniesie choć umiarkowany sukces” 74

  Osobistym kontaktem Bandery w zachodnioniemieckim wywiadzie był Heinz Danko Herre, dawny zastępca Gehlena w Fremde Heere Ost, który pod koniec wojny pracował z armią gen. Andrieja Własowa złożoną z rosyjskich emigrantów i byłych jeńców wojennych, a obecnie był najbliższym doradcą Gehlena.75 Pracownicy CIA w Monachium powtórzyli swoje zwykłe ostrzeżenia. Herre nie dał się odwieść od pomysłu. “Bandera,” mówił Herre, „jest znany nam od około 20 lat [!]…. w Niemczech i poza nimi ma ponad pół miliona zwolenników.” Herre, raportował komórce CIA w Monachium, że jest świadomy wcześniejszej reputacji Bandery [ale] ma też świadomość, że nie zdarzyło się nic, podczas współpracy BND [z Banderą], co wskazywałoby na to, że Bandera wciąż stosuje swoją brutalną taktykę…. [Herre] czuje także , że, co do zasady, Bandera ma więcej do zaoferowania operacyjnie niż większość, jeśli nie wszystkie rosyjskie (sic!) grupy emigracyjne na współczesnym zachodzie. 76

  Herre przyznał, że użycie Bandery przez zachodnioniemiecki wywiad było “ściśle utrzymywanym” sekretem nawet wewnątrz BND i że związek ten nie był do końca ujawniony Bonn z powodów politycznych.”77 We wrześniu Herre raportował, że BND dostawał “dobre raporty [wywiadu zagranicznego] o radzieckiej Ukrainie” jako rezultat tych operacji.78 Zaoferował, że będzie szczegółowo informował CIA o działaniach Bandery w zamian za przysługę. Bandera próbował od 1955 uzyskać amerykańską wizę, by spotkać się ze swoimi ukraińskimi zwolennikami w Stanach Zjednoczonych, a także, by spotkać się z Departamentem Stanu i CIA. Herre pomyślał, że wiza otrzymana z zachodnioniemiecką pomocą polepszy jego własne kontakty z Banderą. Urzędnicy CIA w Monachium faktycznie rekomendowali przyznanie wizy Banderze w październiku 1959.79

  Ale 15 października 1959, tylko 10 dni po tym, jak monachijska komórka CIA poparła prośbę o wizę, zabójca z KGB, Bogdan Staszinskij zamordował Banderę specjalną bronią, którą rozpylił cyjanek na twarzy ofiary. Sowieci, którzy penetrowali organizację Bandery i BND od lat, najwyraźniej zdecydowali, że nie mogą tolerować kolejnego sojuszu oficerów niemieckiego wywiadu z ukraińskimi fanatykami. Staszinskij otrzymał za wykonanie zadania Order Czerwonego Sztandaru.80

  Amerykański Konsul Generalny w Monachium Edward Page zauważył , że “morderstwa to nic nowego w ukraińskim ruchu nacjonalistycznym.” Chociaż śmierć Bandery miała demoralizujące znaczenie w tym sensie, że zamachu dokonano pod nosem ochroniarzy Bandery, Page zauważył, że “wiele ważnych figur emigracji nie opłakiwało jego śmierci”, zwłaszcza dotyczyło to tych, którzy skłaniali się ku instytucjom demokratycznym i na własnej skórze odczuli banderowską, brutalną taktykę silnej ręki.81 Frakcja Bandery nadal istniała ale była całkowicie spenetrowana przez KGB, nawet na najwyższych szczeblach.82 Nie zważając na to, Herre utrzymywał kontakt z jej przedstawicielami w Niemczech Zachodnich aż do 1961.83


  Stany Zjednoczone i Mykoła Łebed  Związek Mykoły Łebeda z CIA trwał przez całą zimną wojnę. Podczas gdy większość operacji CIA, w których zaangażowani byli przestępcy wojenni, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, o tyle te z udziałem Łebeda w sposób zasadniczy przyczyniły się do powiększenia niestabilności Związku Radzieckiego.

  Próby zbudowania relacji pomiędzy SSU a grupą Hryniocha-Łebeda podejmowane w latach 1945-46 nie okazały się skuteczne ze względu na brak zaufania obu stron. 84 W grudniu 1946 Hrynioch i Łopatynskij zwrócili się o amerykańską pomoc dla działań na Ukrainie począwszy od sprawy łączności poprzez szkolenie agentów aż do kwestii pieniędzy i broni. W zamian, oferowali stworzenie siatki wywiadowczej na Ukrainie. Zsolt Aradi, kontakt SSU w Watykanie, zaaprobował propozycję. Zauważył , że “UHWR, UPA i OUN Bandery są jedynymi wielkimi i efektywnymi organizacjami działającymi pośród Ukraińców,” oraz, że Hrynioch, Łebed i Łopatynskij to ludzie zdeterminowani i utalentowani… zdecydowani kontynuować [walkę]…z nami, bez nas, a jeśli to potrzebne, nawet przeciwko nam”85 SSU jednak odrzucił porozumienie. Późniejszy raport winił Ukraińców za “niestosowne zachowanie podczas dyskusji nad ich propozycją i uprawianie partyjnictwa pośród emigracji.”86

  Raport CIC z lipca 1947 cytował źródła, które nazwały Łebeda “dobrze znanym sadystą i współpracownikiem Niemców.”87 Nie zważając na to, CIC w Rzymie pozytywnie odniósł się do propozycji Łebeda, w której ten zobowiązywał się dostarczać informacje na temat ukraińskich grup emigracyjnych, działań Sowietów w strefie amerykańskiej oraz bardziej ogólnych informacji o Sowietach i Ukraińcach. W Monachium także Hrynioch stał się informatorem CIC. W listopadzie 1947 Hrynioch, działając z polecenia samego Bandery, zwrócił się do władz amerykańskich z prośbą o przeniesienie Łebeda z Rzymu do Monachium, żeby uchronić go przed ekstradycją do Sowietów, w związku z zakończeniem działalności przez amerykańską administrację wojskową [we Włoszech] w następnym miesiącu. CIC w Monachium zyskiwał zaufanie Hryniocha i nadzieję na zorganizowanie spotkania z Banderą.88 Armia przeniosła Łebeda i jego rodzinę do Monachium w grudniu. W międzyczasie, Łebed poprawił biografię wojenną, swoją, grupy Bandery i UPA, wydając 126-stronicową książkę-list, w której położył nacisk na walkę przeciw Niemcom i Sowietom.89

  Blokada Berlina w 1948 roku i groźba europejskiej wojny sprowokowała CIA do bliższego przyjrzenia się radzieckim grupom emigracyjnym i zbadania w jakim stopniu mogłyby być one przydatne z punktu widzenia wywiadu. W projekcie ICON, CIA badała 30 grup i zaleciła operacyjną współpracę z grupą Hrynioch-Łebed, jako organizacją najlepiej nadającą się do pracy wywiadowczej. Porównywani z Banderą, Hrynioch i Łebed reprezentowali umiarkowaną, stabilną i operacyjnie bezpieczną grupę z najpewniejszymi połączeniami z ukraińskim podziemiem w ZSRR. Grupa oporu/wywiadu za radzieckimi liniami byłaby też użyteczna, gdyby wybuchła wojna. CIA zapewniała pieniądze, zapasy, szkolenia, urządzenia dla transmisji radiowych i zrzuty ze spadochronem wytrenowanych agentów, by wzmocnić wolniejsze trasy kurierskie przez Czechosłowację używane przez bojowców UPA i posłańców.90 Jak Łebed ujął to później, “zrzuty … były pierwszym prawdziwym przejawem tego … , że amerykański wywiad ma faktyczną wolę udzielenia aktywnego wsparcia przy zakładaniu linii komunikacji na Ukrainę.”91

  Operacje CIA z tą grupą Ukraińców rozpoczęły się w 1948 roku pod kryptonimem CARTEL, wkrótce zmienionym na AERODYNAMIC. Hrynioch pozostał w Monachium, a Łebed został przeniesiony do Nowego Jorku, gdzie uzyskał najpierw prawo stałego pobytu, a później obywatelstwo USA. Chroniło go to przed zamordowaniem, nadto, mógł bezpośrednio zwracać się do ukraińskiej emigracji oraz pozwalało na bezpieczny powrót do USA po operacyjnych wyjazdach do Europy. Uważanie jego osoby w Nowym Jorku przez innych Ukraińców za odpowiedzialnego za “masowe morderstwa Ukraińców, Polacy i żydowskich (sic),” było dyskutowane gdzie indziej.92

  W Stanach Zjednoczonych, Łebed był głównym kontaktem CIA w operacji AERODYNAMIC. Specjaliści CIA wskazywali na jego “przebiegły charakter,” jego “relacje z Gestapo i … gestapowskie szkolenie,” i fakt, że był on „bardzo bezwzględnym pracownikiem.”93 “Żadna grupa,” powiedział jeden z oficjeli CIA porównując Banderę i Łebeda, “nie jest biała jak lilia (nie ma czystych rąk).”94 Podobnie jak Bandera, Łebed był stale zirytowany faktem, że Stany Zjednoczone nigdy nie postulowały rozdrobnienia ZSRR wg kryteriów narodowych; że Stany Zjednoczone współpracowały z rosyjskimi grupami emigracyjnymi o mentalności imperialnej, jak również z innymi ukraińskimi; i że Stany Zjednoczone później poszły w kierunku pokojowego współistnienia z Sowietami.

  Z drugiej strony, Łebed nie miał żadnych osobistych politycznych aspiracji. Był niepopularny pośród wielu ukraińskich emigrantów z powodu brutalnego przejęcia UPA podczas wojny - przejęcia, które wiązało się z wymordowaniem rywali.95 W sposób absolutny dbał o bezpieczeństwo. By zapobiec radzieckiej penetracji, do swojego najbliższego otoczenia nie dopuścił nikogo, kto przybył na zachód po 1945 r. Mówiono o nim, że ma pierwszorzędny operacyjny umysł a w 1948 Dulles stwierdził, że ma „nieocenioną wartość dla Agencji i jej dzialań.”96 Archiwa AERODYNAMIC zawierają olbrzymi materiał operacyjny, którego nie sposób tutaj przytoczyć.

  Pierwsza faza AERODYNAMIC obejmowała przerzut na Ukrainę a następnie odbiór wyszkolonych przez CIA ukraińskich agentów. W styczniu 1950 uczestniczyły w tym - dział CIA zajmujący gromadzeniem tajnych danych wywiadu (Biuro Operacji Specjalnych, OSO) i dział tajnych operacji (Biuro Polityki [-cznej] Koordynacji, OPC). Operacje przeprowadzone w tymże roku ujawniły „dobrze zorganizowany i zabezpieczony ruch oporu” na Ukrainie, która był nawet “większy i bardziej rozwinięty niż wskazywały na to poprzednie raporty.” Waszyngton był szczególnie zadowolony z wysokiego poziomu wyszkolenia UPA i jej potencjału do prowadzenia działań partyzanckich w przyszłości oraz z „nadzwyczajnych wiadomości, że … czynny opór przeciw sowieckiemu reżimowi rozszerza się stale ku wschodowi, wychodząc z dawnych polskich, grekokatolickich prowincji.”97

  CIA zdecydowała się rozszerzyć swoje działania z zamiarem „wsparcia, rozwoju i wyzyskiwania ukraińskiego ruchu podziemnego dla dalszego oporu i dla celów wywiadowczych.” “Z widokami na rozszerzenie i zaktywizowanie ruchu oporu na Ukrainie,” powiedział Szef OPC Frank Wisner, “uznaliśmy, że jest to projekt absolutnie priorytetowy.”98 CIA uzyskała informacje o działalności UPA w różnych rejonach Ukrainy; także o radzieckim zaangażowaniu sił bezpieczeństwa do zniszczenia UPA; o oddźwięku jaki wywołuje UPA wśród Ukraińców; i o potencjale UPA powiększenia swych sił do 100 tysięcy w czasie wojny. Nie była to praca pozbawiona ryzyka. Wielu członków zespołów wywiadowczych zostało w latach 1949-195e, schwytanych i zabitych. W 1954 grupa Łebeda straciła kontakt z UHWR. Do tego czasu Sowietom udało się ujarzmić zarówno UHWR jak i UPA, w związku z czym CIA zakończyła agresywną fazę operacji AERODYNAMIC.99

  Poczynając od 1953 roku w ramach operacji AERODYNAMIC zaczęto działać poprzez ukraińską grupę studencką pod przywództwem Łebeda, funkcjonującą w Nowym Jorku pod auspicjami CIA, która zgromadziła ukraińską literaturę i historię oraz zajęła się produkcją ukraińskich gazet nacjonalistycznych, biuletynów, programów radiowych i książek przeznaczonych do dystrybucji na Ukrainie. W 1956 roku grupie tej nadano formalnie osobowość prawną jako stowarzyszeniu non-profit pod nazwą Prolog Research and Publishing Association. To pozwoliło CIA na gromadzenie jej funduszy, jako pochodzących z pozornych darowizn prywatnych, nie podlegających opodatkowaniu.100 Aby uniknąć wścibskich oczu urzędników stanu Nowy Jork, CIA przekształcił Prolog w przedsiębiorstwo nastawione na zysk pod nazwą Prolog Research Corporation, które pozornie działało na podstawie umów z osobami prywatnymi. Prolog, pod kierunkiem Hryniocha, prowadził biuro w Monachium nazwane Ukrainische Gesellschaft für Auslandsstudien, EV. Większość publikacji była przygotowywana właśnie tam.101 Grupa Hryniocha-Łebeda ciągle istniała, ale cała jej działalność odbywała się za pośrednictwem Prologu.102

  Prolog werbował i płacił ukraińskim pisarzom emigracyjnym, którzy generalnie byli nieświadomi, że uczestniczą w przedsięwzięciu kontrolowanym przez CIA. Tylko sześciu czołowych członków ZP/UHWR było świadomymi agentami. Poczynając od 1955 roku, nad Ukrainą rozrzucano drogą powietrzną ulotki, a w Atenach rozpoczęło emisję swych audycji radio Nova Ukraina przeznaczone dla odbiorców na Ukrainie. Te działania zapoczątkowały również systematyczne akcje wysyłkowe na Ukrainę poprzez ukraińskie kontakty w Polsce i emigracyjne w Argentynie, Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Szwecji i gdzie indziej. Gazeta Suczasna Ukraina (Współczesna Ukraina), biuletyny informacyjne, ukraińskojęzyczny periodyk dla intelektualistów zatytułowany Suczasnist (Współczesność) i inne publikacje były wysłane do bibliotek, instytucji kulturalnych, biur administracyjnych i osób prywatnych na Ukrainie. Działalność ta zdopingowała ukraiński nacjonalizm, wzmocniła ukraiński opór, nadto, dawała informacyjną alternatywę w stosunku do sowieckich mediów.103

  W samym tylko 1957 roku, ze wsparciem CIA, Prolog przeprowadził transmisję 1,200 programów radiowych, co dawało 70 godzin emisji na miesiąc, i rozprowadził 200,000 gazet i 5,000 broszur. W kolejnych latach Prolog rozprowadzał książki autorstwa nacjonalistycznych ukraińskich pisarzy i poetów. Jeden z analityków CIA stwierdził, że, “w pewnej formie uczucia nacjonalistyczne wciąż egzystują na Ukrainie i … mamy obowiązek wspierać je jako broń zimnej wojny”. Dystrybucja literatury na radzieckiej Ukrainie trwała do końca zimnej wojny.104

  Prolog zbierał też dane wywiadowcze, po tym jak radzieckie ograniczenia dotyczące podróżowania zostały nieco złagodzone w późnych latach 50-tych. Skutkowało to możliwością spotkań ukraińskich naukowców i studentów - emigrantów z mieszkańcami Sowieckiej Ukrainy podczas konferencji akademickich, międzynarodowych festiwali młodzieży, przedstawień muzycznych i tanecznych, igrzysk olimpijskich w Rzymie itp., gdzie zdobywali wiedzę o warunkach życia tam, jak również o stosunku Ukraińców do reżimu sowieckiego. Szefowie Prologu i agenci wysłuchiwali później sprawozdań podróżnych po ich powrocie po czym dzielili się informacjami z CIA. W samym tylko 1966 roku personel Prologu miał kontakty z 227 obywatelami radzieckimi. W początkach 1960 roku Prolog zatrudnił wyszkolonego przez CIA ukraińskiego wywiadowcę Anatola Kamińskiego. Stworzył on sieć informatorów w Europie i Stanach Zjednoczonych złożoną z ukraińskich emigrantów i innych Europejczyków podróżujących na Ukrainę, którzy rozmawiali z radzieckimi Ukraińcami w ZSRR albo z radzieckimi Ukraińcami podróżującymi po krajach zachodnich. W 1966 Kamińskij został szefem operacji Prologu, podczas gdy Łebed sprawował nadal ogólne kierownictwo.

  W ten sposób, AERODYNAMIC stała się jedną z najskuteczniejszych operacji CIA obejmując swymi wpływami niezadowolonych obywateli radzieckich. W latach sześćdziesiątych szefowie Prologu dostarczali raporty na temat ukraińskiej polityki, ukraińskich poetów dysydentów, osób mających kontakty z KGB, jak również tożsamości oficerów KGB, na temat radzieckich rakiet i samolotów na zachodniej Ukrainie i w wielu innych sprawach. Oficjalne radzieckie ataki na ZP/UHWR jako na Banderowców, niemieckich kolaborantów, amerykańskich agentów, itp. były dowodem skuteczności Prologu, tak jak były nimi radzieckie interwencje w sprawie ukraińskich pisarzy i innych dysydentów w połowie i w późnych latach sześćdziesiątych. W tym czasie Prolog objął swym wpływem nowe pokolenie Ukraińców. Od 1969 roku Ukraińcy wyjeżdżający z ZSRR byli instruowani przez dysydentów, aby materiały informacyjne o radzieckich represjach na Ukrainie przekazywać wyłącznie pracownikom ZP/UHWR. Podróżujący na Ukrainę relacjonowali, że widzieli nawet literaturę spod znaku ZP/UHWR w prywatnych domach. Prolog stał się, według słów jednego z wyższych urzędników CIA, jedyną “siłą napędową operacji CIA dotyczących Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i [jej] czterdziestu milionów ukraińskich obywateli.”105

  Łebed otwarcie dystansował się osobiście jak również dystansował cały ukraiński ruch narodowy od antysemityzmu z czasów banderowskich. W 1964 roku publicznie potępił w imieniu ZP/UHWR pojawienie się książki „Judaizm bez upiększenia”, wydanej przez Ukraińską Akademię Nauk w Kijowie. Książka była pełna antysemickiej retoryki typowej dla początków XX wieku, z tym wyjątkiem, że faktycznie łączyła Żydów z nazistami w ich ataku na ZSRR. Książka była przejawem nasilenia represji radzieckich wobec dysydentów Żydów, obok takich faktów jak zamknięcie synagog i wprowadzenie zakazu Święta Macy.106 Łebed odebrał publikację książki jako radziecką próbę ukazania Ukraińców w kontekście antysemickim. Aby w jeszcze większym stopniu chronić nacjonalizm ukraiński, publicznie potępił “prowokujący paszkwil” i “oszczercze oświadczenia” przeciw Żydom, dołączając nieco zapomniane zdanie, że „ukraiński naród…przeciwstawia się wszelkim wystąpieniom kierujących się nienawiścią do innych ludzi.”107 Na ironię zakrawa fakt, że CIA zleciła Prologowi przetłumaczenie fragmentów książki na język francuski celem ich dystrybucji do lewicowych grup w Europie, które odnosiły się z sympatią do Sowietów. Innymi słowy, dawni Banderowcy, teraz atakowali Sowietów za antysemityzm, a nie z pobudek antysemickich [jak to czynili niegdyś].108

  Łebed odszedł na emeryturę w 1975 roku, ale pozostał doradcą i konsultantem Prologu, i ZP/UHWR. Roman Kupczyńskij, ukraiński dziennikarz, który miał ledwie rok kiedy skończyła się wojna, został szefem Prologu w 1978 roku. W lat osiemdziesiątych kryptonim AERODYNAMIC został zmieniony na QRDYNAMIC, później na PDDYNAMIC a następnie QRPLUMB. W 1977 roku doradca prezydenta Cartera ds. Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Brzeziński pomógł rozszerzyć program z powodów, które nazwał “imponującymi dywidendami” i “wpływem na określonych odbiorców w obszarze docelowym.”109 W latach osiemdziesiątych Prolog rozszerzył obszar swych działań na inne narodowości ZSRR, w tym także, co jest wyrazem najwyższej ironii, na radzieckich dysydentów - Żydów.110 QRPLUMB zakończył swoją działalność w chwiejącym się na krawędzi upadku ZSRR w 1990 r., końcową wypłatą 1,75 miliona dolarów. Prolog mógł kontynuować swoją działalność, ale już na własny rachunek.111

  W czerwcu 1985 Główny Dział Księgowości wspomniał nazwisko Łebeda w publicznym raporcie o nazistach i ich współpracownikach, którzy osiedlili się w Stanach Zjednoczonych z pomocą amerykańskich agencji wywiadowczych. Urząd Dochodzeń Specjalnych (OSI) w Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie Łebeda. CIA obawiała się, że publiczne roztrząsanie sprawy Łebeda mogłoby skompromitować operację QRPLUMB, zaś jego nieskuteczna ochrona mogłaby z kolei wywołać oburzenie ukraińskiej społeczności emigracyjnej. Wobec powyższego, postanowiono chronić Łebeda, zaprzeczając jego jakimkolwiek związkom z nazistami i argumentując, że był on ukraińskim bojownikiem o wolność. Prawda, oczywiście, była bardziej skomplikowana. Jeszcze w 1991 r. CIA próbował odwieść OSI od pozyskiwania od rządów niemieckiego, polskiego i radzieckiego dokumentacji wojennej związanej z OUN. OSI ostatecznie zaniechał prowadzenia sprawy, nie będąc w stanie zdobyć przesądzających sprawę dokumentów na Łebeda. Mykoła Łebed, w czasie wojny szef Banderowców na Ukrainie, umarł w 1998 roku. Został pochowany w New Jersey, a dokumentacja z nim związana przechowywana jest w Instytucie Badań Ukraińskich na Uniwersytecie Harwarda.
  Przypisy  1 O związkach Sprzymierzonych OUN/B patrz - Stephen Dorril, MI6, s. 222-48; Jeffrey Burds, The Early Cold War in Soviet West Ukraine, 1944-1948, Carl Beck Papers w Russian and East European Stud­ies No 1505 (Pittsburgh: Center for Russian and East European Studies, 2001). O rozłamach na ukraińskiej emigracji patrz Lubomyr Luciuk, Searching for Place: Ukrainian Displaced Persons,Canada, and the Migration of Memory(Toronto:University ofToronto Press, 2000); Vic Satzewich, The Ukrai­nian Diaspora(London: Routledge, 2002). On the OUN’s legacy on Ukrainian memory, patrz David R. Marples, Heroes and Villains: Creating National History in Contemporary Ukraine(New York: Central European University Press, 2007).  2 [Zredagowany] Raport w sprawie zabójstwa Ministra Pierackiego, NARA, RG 263, E ZZ-18, B 80, Teczka personalna Mykoły Łebeda, v. 1.  3 Na temat stanowiska Łebeda SSU Operational Memorandum No. MGH-391 on Operation Belladonna, 27 grudnia 1946, NARA, RG 263, E ZZ-19, B 9, Aerodynamic: Operations, v.9, f. 1. Łebed jedynie prywatnie przyznał się w wiele lat później do odbycia szkolenia w Zakopanem w 1940 roku. Zobacz RG 263, E ZZ-18, B 80, Teczka personalna Mykoły Łebeda, v. 3.  4 Frank Golczewski, “Shades of Grey: Reflections on Jewish-Ukrainian and German-Ukrainian Rela­tions inGalicia,” in The Shoah inUkraine: History, Testimony, Memorialization, ed., Ray Brandon and Wendy Lower (Bloomington:Indiana University Press, 2008), s. 133, 136.  5 Patrz rozkaz Einsatzgruppe C z listopada 1941 zamieszczony w Ukraine During World War II: History and Its Aftermath, ed. Yury Boshyk (Edmonton: Canadian Institute of Ukrainian Studies, 1986), s. 175  6 Patrz „The Ukrainian element”, nie datowany, NARA, RG 263, E ZZ-19, B 58, QRPLUMB, v. 1, n.1.  7 Cyt. Tadeusz Piotrowsky, Genocide and Rescue in Wolyn: Recollections of the Ukrainian National­ist Ethnic Cleansing Campaign against Poles During World War II(Jefferson,NC: McFarland, 2000), s. 177.  8 Cyt. z Karel C. Berkhoff i Marco Carynnyk, “The Organization of Ukrainian Nationalists and Its Attitude Toward Germans and Jews: Jaroslav Stes’ko’s 1941 Zhyttiepys,” Harvard Ukrainian Studies, v. 23, n. 3-4, s. 152.  9 ibid. s. 154.  10 ibid. s. 154  11 Liczby w Dieter Pohl, Nationalsozialistische Judenverfolgung in Ostgalizien, 1941-1944: Organisation und Durchführung eines staatlichen Massenverbrechens(Munich, 1997), s. 67.  12 Berkhoff i Carynnyk, op. cit., s. 154.  13 Yehuda Bauer, The Death of the Shtetl(New Haven:Yale University Press, 2010), s. 99.  14 Moshe Maltz, Years of Horror-Glimpse of Hope: The Diary of a Family in Hiding(New York: Shengold, 1993) [niżej jako Maltz Diary], December 1943, s. 109.  15 Maltz Diary, November 1944, s. 147.  16 Cyt. w Timothy Snyder, The Reconstruction of Nations:Poland,Ukraine,Lithuania,Belarus1569-1999(New Haven:Yale University Press, 2003), s. 165.  17Maltz Diary, November 1943, s. 107  18 Timothy Snyder, “‘To Resolve the Ukrainian Problem Once and For All’: The Ethnic Cleansing of Ukrainians inPoland, 1943-1947”), Journal of Cold War Studies, v. 1, n. 2 (1999): 99  19 Maltz Diary, November 1944, s. 147.
 • @fretka 19:59:26
  Poroszence pomyliły się kolumny, które zostały rozbite pod Ługańskiem.
  Jeśli nagranie się zgadza, to skwarki lwowskich spadochroniarzy.
  http://youtu.be/oidlySgqW1A
 • @hetman koronny 20:32:39
  To skutki ostrzału z wyrzutni Grad?
 • Wstawaj Dmbasie!
  Zaśpiewajmy :(
  https://www.youtube.com/watch?v=aQx7RgKt8Y8
 • @Kula Lis 62 19:54:45
  Noooo, Kolego - jestem pod wrażeniem i chetnie to skopiuje do moich zbiorów.

  W wolnej chwili podzielę się podobnymi "kawałkami"...
  :)
  Dzieki!!!!
 • Skąd my znamy ten filmik?
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bogdan-klich-rosja-jest-agresorem-putin-w-nielatwej-sytuacji/j1eje
  Dlaczego nie został opisany i wyłączono ścieżkę dzwiękową?
 • @101hz 20:44:06
  SUUUPER!
  Dzięki!

  Juz to słyszałem i podsyłałem wielu osobom ale nie w tej doskonałej wersji!
  :)

  Jest jeszcze hymn Donbasu oficjalny - już tez linkowałem chyba?
 • @interesariusz z PL 18:24:44 Ciekawe, czy Poroszenko w to wierzy
  Jestem ciekaw, czy Poroszenko wierzy w te brednie, które mówi zachdnim cymbałom.
 • @adalbert05 20:41:44
  Wygląda, jak inne miejsca po nakryciu ogniem z GRAD-ów.
  Ponoć bili w ich pozycje z kilkunastu wyrzutni.
 • @hetman koronny 21:33:28
  Popatrz jaka precyzja salwy! Ukry walą jedynie po domach - bo jak nakierują to zawsze coś w mieście trafią!

  A przecież strzela się z dość dużej odległości!
 • @brusek 21:50:39
  Z całym szacunkiem, ale wstyd byłoby nie trafić w kolumnę zmechanizowaną na otwartym stepie :)))))
 • @mania przepraszania 21:56:04
  Zobacz najnowsze "wunderwaffe" pomysłowych chłopaków z samoobrony:
  http://rusvesna.su/news/1408130010
 • @mania przepraszania 21:56:04
  Sorry, ale moje daaaawne przeszkolenie wojskowe jest prawie żadne!
  :)
  Zwykły st. kpr. pchor - z tym ze w nietypowej specjalności "obrona cywilna" - czyli uczyło mnie jak liczyc skażenie promieniotwórcze i dokąd nie będzie życia i przez jak długo po upadku pięciomegatonówki np. na Berlin
  :))))))
 • @brusek 21:05:14
  Kopiuj, rozsyłaj. Tak to nas ci "przyjaciele" traktowali i nadal traktują. Pzdr!
 • ...
  Podac reke Putinowi i przylaczyc zachodnia Ukraine do Polski.
  Takie male referendum wystarczy. :)
 • @Kula Lis 62 22:07:58
  15.08.2014

  Przedpółnocny, subiektywny zbiór linków

  MH17

  Chwilowo cisza… Czyli chyba nic to dobrego nie wróży władzom Ukrainy…


  WOJNA

  Mapa z dzisiaj, godzina 16.22 (tam) – już trochę nieaktualna
  http://ic.pics.livejournal.com/kot_ivanov/71733898/17689/17689_original.jpg

  Skrót ze sztabu DNR
  http://rusvesna.su/news/1408129209

  Poranny skrót ze sztabu armii
  http://rusvesna.su/news/1408122658

  Skrót info ze sztabu armii (wieczorny)
  http://rusvesna.su/news/1408133355

  Kontruderzenie czyli ofensywa Noworosji
  http://rusvesna.su/news/1408122138

  Tak wygląda resztka 95-tej brygady która próbowała się wyrwac z okrążenia pod Ługańskiem
  http://rusvesna.su/news/1408133564

  Dziś rozbito kolumne Lwowskiej brygady
  http://www.novorosinform.org/news/id/6275

  Tak główkuje noworosyjski „makgajwer”
  http://rusvesna.su/news/1408130010

  Ajdarowcy płaczą! A po jakiego grzyba tam się pchali! Wpierw myśleć, potem podróżować!
  http://rusvesna.su/news/1408117518

  Tu pisza na końcu Saur-Mogiłe omijaja obie strony po wykurzeniu gazami obrony – teren śmierci!
  http://novorus.info/newsday/26611-kievskaya-hunta-primenila-otravlyayuschie-gazy-po-saur-mogile.html  NOWOROSJA

  Striełkow ma miesięczny urlop?
  http://www.novorosinform.org/news/id/6282
  http://politikus.ru/events/27059-boroday-strelkov-vernetsya-v-novorossiyu-cherez-mesyac.html

  Analiza o Striełkowie i Borodaju
  http://novorus.info/news/analytics/26645-pavel-nikanorov-uhod-strelkova-i-borodaya-eto-ne-konec-a-nachalo-novogo-plana.html

  Analiza Gubariewa
  http://politikus.ru/video/26984-telemost-moskva-doneck-pavel-gubarev-kommentiruet-otstavku-igorya-strelkova.html

  Ogólna analiza
  http://politikus.ru/articles/27011-i-nachnetsya-generalnoe-nastuplenie.html

  Zacharczenko dziś
  http://www.novorosinform.org/news/id/6286

  Kononow na miejsce Striełkowa
  http://www.nakanune.ru/news/2014/8/15/22364860/

  Pisałem wczoraj – dziesiątki zabitych w miasteczku Zugres
  http://rusvesna.su/news/1408100773

  Ostrzelano szkoły w Irmino
  http://www.novorosinform.org/news/id/6279

  Dziś w nocy na Donieck znów leją fosfor!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6276

  W niewoli jakiś pułkownik SBU…
  http://rusvesna.su/news/1408112836

  Plus w niewoli inni – chłopaki! Bierzcie konserwy na wojnę bo jak wpadniecie to nie ma czym was zywić!
  http://rusvesna.su/news/1408096410

  Zginął jakiś doradca gościa o nazwisku „Kołomojski”
  http://rusvesna.su/news/1408107172

  Marinowka – przejście graniczne
  http://www.novorosinform.org/news/id/6285

  Jeszcze trochę dobrych wieści – część Doniecka znów ma gaz i wodę
  http://politikus.ru/events/27044-v-postradavshih-ot-artobstrela-rayonah-donecka-vosstanovleny-gaz-i-elektrichestvo.html

  Zlikwidowano przestępcę wojennego!
  http://politikus.ru/events/27037-opolchency-likvidirovali-v-debalcevo-voennogo-prestupnika.html

  Jeszcze raz o Bezlerze
  http://lifenews.ru/news/138471

  Rozgromienie Ukrów pod Stiepanowką
  http://politikus.ru/events/26993-razgrom-ukrainskih-voysk-v-stepanovke.html

  Ogólnie. Między innymi o tym że ukry zostawili Tulipany, Uragany i… stringi????
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1894895

  Pod Saur-Mogiłą pola usłane trupami ukrów
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1895333&cid=9


  KONWÓJ

  Korytarz gotowy – jak powietrza potrzebujemy pomocy!
  http://rusvesna.su/news/1408130326

  Potrzebują konwoju i czekają tez jeńcy – no nie ma czym ich karmić!
  http://rusvesna.su/news/1408112728

  Złapano dywersantów
  http://novorus.info/news/events/26687-v-prigorode-luganska-zahvacheny-diversanty-gotovivshie-napadenie-na-gumanitarnyy-konvoy-rf.html

  http://www.nakanune.ru/news/2014/8/15/22364853/

  A konwój jest już w Izwarino!!!!!
  http://www.regnum.ru/news/polit/1836864.html


  KIJÓW I OKOLICE


  Kasa, Misiu! KASA!!!!
  http://ria.ru/economy/20140816/1020225360.html

  Aktywista Swobody do Rzeźnika Poroszeni
  http://rusvesna.su/news/1408063951

  Analiza czyli cos o czym już pisałem: „albo wojna do końca albo pokój na zdrowych zasadach”
  http://rusvesna.su/news/1408122658

  „Dostawy czołgów z Wegier dla Kijowa naruszają prawo”
  http://rusvesna.su/news/1408123549

  Radka nie zaprosili!!!!!!!!!!!!!!!!!
  http://rusvesna.su/news/1408122621

  Czy już mamy wojnę religijną?
  http://rusvesna.su/news/1408108334
  http://novorus.info/news/policy/26688-http-russianrtcom-article-45544.html

  Na razie rozpoczął się sezon polowania na szpiegów!
  http://svpressa.ru/politic/article/95423/

  Na razie na celowniku ambasador w Białorusi – ale za „rozwalenie armii”
  http://www.regnum.ru/news/polit/1835966.html

  Ciekawe czyj to gaz pali się dzień i noc pod Śnieżnym? Niemiecki?
  http://www.novorosinform.org/news/id/6281

  Czy wojna na Ukrainie rzeczywiście może się szybko zakończyć?
  http://expert.ru/2014/07/27/ukraina-ustala-voevat/  SANKCJE

  1 mld USD strat Ukrainy
  http://rusvesna.su/economy/1408104568

  Sąd dorzuca jeszcze 100 mln USD ale gotówką!
  http://rusvesna.su/economy/1408102190

  Premier Węgier – Europa strzeliła sobie w stopę
  http://www.novorosinform.org/news/id/6268

  Podobnie ale bardziej elegancko mówi mer Rygi
  http://politikus.ru/events/27020-mer-rigi-ideya-vvedeniya-sankciy-protiv-rossii-byla-iznachalno-provalnoy.html

  A fundusze inwestycyjne inwestuja w Rosji na potęgę!
  http://politikus.ru/v-rossii/27004-fondy-investiruyuschie-v-rf-za-nedelyu-privlekli-1503-mln.html

  Analiza: „To wojna z żydobanderowcami czyli oligarchami na resztkach Ukrainy”
  http://www.nakanune.ru/news/2014/8/15/22364871/

  A Armenia zwiększy eksport do Rosji!
  http://www.regnum.ru/news/1836866.html

  Białoruś też!
  http://www.regnum.ru/news/polit/1836849.html
 • @Zdzich 23:26:59
  Ależ to proponował w liscie do Sejmu pan Żyrinowski - chyba w kwietniu?
 • Całkowite straty członków karnej ekspedycji w Donbasie od 2 maja do 10 sierpnia 2014
  Całkowite straty członków karnej ekspedycji w Donbasie od 2 maja do 10 sierpnia 2014
  - 19002 , wśród nich 11237 osób — (zabitych, rannych), 78 — jeńców i 7697 dezerterów.

  Specyfiką ostatniej doby staje się rozgromienie pod Iłowajski batalionu oddziału karnego -najemników « Azow » (w jego składzie Ukraińcy, Szwedzi, Włosi i t. d.). Właśnie członkowie oddziału karnego « Azow » brali aktywny udział w masowym zabójstwie obywateli w Mariupol 9 maja 2014 roku.

  Także na obszarze Gorłowki rozgromiona została kolumna samochodów członków oddziału karnego (zniszczone ponad 20 samochodów pancernych).
  Trwają bezwzględne walki w Sławiańsk. W ciągu doby powstańcy w Sławiańsku ostrzelali blokposty przeciwnika 23 razu! Około 100 członków oddziału karnego zabitych i rannych.

  A więc, straty członków oddziału karnego - 11237 człowiek (zabitych, rannych), 78 jeńców: z nich — 2940 ekstremistów « Prawego sektora », wchodzących w skład gwardii narodowej a także straty wśród samych wojskowych gwardii narodowej Ukrainy.

  29 maja zabito w Sławiańsku szefa wyszkolenia bojowego gwardii narodowej generała-majora Siergieja Kulczickiego, 21 lipca w Lisiczańsku zabity został dowódca batalionu nacgwardii « Czernihów » pułkownik Radijewski, a 23 lipca w Lisiczańsku dowódca Kirowogradzkiego batalionu gwardii narodowej podpułkownik Snicar.

  - 2377 ukraiński najemników Kołomojskiego (bataliony ukraińskich najemników « Dniepr », « Donbas », « Czernihów », « Ajdar » i « Azow » i t. d.).
  - 115 pracowników SBU Ukrainy (Sumski « Alfa » w całości niszczona, Kijowski, Połtawski, Tarnopolski, Iwanofrankowski, Lwowski, Rówieński, Łucki, Wołyński, Winnicki, Żytomierski « Alfa » ponieśli duże straty i t. d.)

  - 360 obcych najemników: polska « ASBS Othago » straciła 144 ludzi, amerykański « Greystone »

  - 60 osób, amerykański « Asademi » (do 2009 roku znana pod nazwą Blackwater)- 130 osób.Kobiety

  snajperzy(tu określone jako - Прибалтийские женщины), 26 osób.

  - 200 wojskowych z 95 desantowo-szturmowej Żytomierskiej brygady

  - 540 wojskowych 25 desantowo-szturmowej Dniepropetrowskiej brygady

  - 510 wojskowych 79 desantowo-szturmowej brygady (z Nikołajewa)

  - 550 wojskowych 24 zmechanizowanej brygady (z Jaworowa, Lwowski obwód)

  -190 wojskowych 80 desantowo-szturmowego pułku (Lwów)

  -290 wojskowych 3 pułk specnazu (Kirowograd)

  - 30 wojskowych 8 pułk specnazu (Chmielnicki)

  - 10 wojskowych z 10 oddzielnego oddziału specjalnego przeznaczenia GUR (Kijów);

  - 220 wojskowych z 93 zmechanizowanej brygady (z Czerkasskoje, Nowomoskiewski rejon Dniepropetrowski obwód)

  - 450 wojskowych z 72 zmechanizowanej brygady (Biełaja Cierkow, Kijowski obwód)

  -500 wojskowych 51 oddzielnej gwardyjskiej zmechanizowanej brygady (Władimir Wołynski)

  -310 wojskowych 28 oddzielnej gwardyjskiej mechanizowanej brygady (Gwardiejskoje, Odeski obwód)

  -110 wojskowych 128 brygady piechoty górskiej (z Mukaczewa, Zakarpacki obwód)

  -150 wojskowych z batalionów terytorialnej obrony

  - 80 wojskowych 1 brygady pancernej ( Gonczarnoje, Czernihowski obwód)

  - 55 wojskowych Ługańskiego granicznego oddziału

  - 85 wojskowych Donieckiego granicznego oddziału

  - 30 wojskowych 51 - brygady wojskowego lotnictwa gwardii narodowej (Aleksandria, Kirowogradzki obwód)

  - 35 wojskowych 16 brygady wojskowego lotnictwa ( Brody, Lwowski obwód)

  - 40 wojskowych 831 brygady taktycznego lotnictwa ( Mirgorod, Połtawski obwód)

  - 5 wojskowych 114 brygady taktycznego lotnictwa (Iwano-Frankowsk)

  - 35 wojskowy 299 - brygady taktycznego lotnictwa (Nikołajew)
  - 9 osób z 25-ej brygady lotnictwa transportowego (Melitopol)

  - załoga pierwszego Ił-76

  - 5 wojskowych z samolotu AN- 30, strąconego 6 czerwca (orientacyjnie strącony Czugujew obwód Charkowski)

  - 25 pracowników CIA(Centralnej Agencji Wywiadowczej) i FBI( Federalnego Biuro Śledczego) (13 zabitych, 12 rannych)

  - 70 pracowników MSW (w tej liczbie 5 pracowników byłego kijowskiego « Bierkut »)

  Zniszczony sprzęt:

  -1 samolot Mig 29 — 7 sierpnia

  -1 samolot nieustalonego symbolu — 30 lipca

  - 2 samoloty AN- 26

  -1 samolot rozpoznawczy AN- 30

  - 2 samoloty — Ił 76

  - 16 samolotów Su- 25 (+1 SU- 25 przejęty w ŁNR 7 lipca)

  - 7 samolotów Su- 24

  - 6 bezzałogowych samolotów

  - 20 bojowych helikopterów (« Mi- 24 », « Mi- 17 » i « Mi- 8 »)

  - 215 czołgów t- 64

  - 7 czołgów t- 72

  -19 czołgów t- 84 u « Opłot »

  - 2 czołgi « Bułat »

  - 5 Hammer-ów (1 przejęty 8 sierpnia razem z Amerykaninem)

  - Jeep

  - 22 Gaz- 66

  - Gazela

  - pojazd dowodzenia

  - dźwig samochodowy

  - 1 ZIŁ 131

  -1 KraZ

  - 46 Ural

  - 49 Kamaz

  - 4 UAZ 469

  - 5 SAU-Nona

  - 3 SAU 2 z 3 « Akacja »

  - 3 zenitalnych kompleksów ZU 23-2

  - 10 RSZO Grad

  - 7 RSZO Huragan

  - 40 haubic D- 30

  - 26 122 mm moździerzy

  - 137 BMP

  - 111 BMD.

  - 249 BTR.


  za http://www.newrussiannews.ru/archives/3388

  Tu strona poległych -

  http://nekropole.info/ru/person/list?category_id=319

  jeszcze zdjęcie które budzi strach -

  http://www.newrussiannews.ru/wp-content/uploads/2014/08/IQ-hrxEkiHE-640x320.jpg
 • @hetman koronny 20:32:39
  Flaga Ukraińska 2:10 nie wygląda na leżąca przypadkowo. Nie należy wierzyć w to czego nie widziało się na własne oczy.
 • @brusek 23:43:30
  Nie mam (jeszcze) zaufania do Żyrinowskiego, chociaż chłop nie raz mądrze się wypowiadał. Województwo Lwowskie powinno wrócic do macierzy, czyli do Polski.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej