Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Ukraina- wojna domowa 23.08.2014r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kolejny "sukces" ukraińskich wojsk biorących udział w operacji antyterrorystycznej OAT: Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała o zniszczeniu 13 wyrzutni „Grad”.

 

"Gwardia Narodowa Ukrainy donosi o zniszczeniu dwóch polowych wyrzutni rakietowych „Grad” w pobliżu Iłowajska w obwodzie donieckim. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformowała o zniszczeniu jeszcze kolejnych 11 wyrzutni pod Śnieżnym."

Ponadto docierają doniesienia o poważnych stratach wśród powstańców, ale nie podano ile dokładnie osób zginęło.

Tak wygląda wczorajszy komunikat ukraińskiego dowództwa OAT, które do całego pasma swoich dotychczsowych "sukcesów" odnotowała jeszcze jeden, który niestety jest papierowym sukcesem odniesionym tylko na defiladę święta niepodległości.  Bo jeśli nie ma się innych muszą być jakieś, choćby papierowe.

A przy okazji wyjaśniła się sprawa w jakim celu wczoraj ukraińskie wojska rakietowe wystrzeliły w okolice Śnieżnego rakietę "Toczka". Tak więc teraz siły OAT mają likwidować punkty kontrolne milicji ludowej rakietami "Toczka". Czy nie jest to zbytnia rozrzutność gdy do zniszczenia punktu kontolnego, gdzie jest tylko kilku milicjantów, używa się rakiet tego typu? Widoczenie już są na tyle zaawansowani w swym szaleństwie, że przestali się już liczyć ze zdrowym rozsądkiem i kosztami swych paranoicznych obsesji?

A to wczorajszy film ze Śnieżnego. Chwila odpoczynku batalionu "Motoroli" przed kolejną akcją:

Poza tym jednym "sukcesem" dowództwo ukraińskich sił OAT nie odnotowało innych, co wynikało z faktu nadmiernego zainteresowania rosyjskim konwojem z pomocą humanitarną, a w zasadzie nie tyle zainteresowania, a uniemożliwienia mu dotarcia do Ługańska.

Jak wiemy wszelki próby zatrzymania konwoju na granicy, a następnie gdy to się nie udało, ostrzelania go, spaliły na panewce i konwuj nie nękany przez ukraińskich strzelców wyborowych i pociskami artyleryjskimi dotarł bez strat do celu.

Oczywiście sprawa konwoju, która przyćmiła inne informacje z frontu walk nie zmieniła w żaden sposób położenia mieszkańców ostrzeliwanych ciężką artylerią i rakietami miast, gdyż ostrzał z równą intensywnością jak w ciągu ostatnich kilku tygodni był prowadzony także wczoraj, gdzie ukraińska armia kontynuowała swe okrutne dzieło zniszczenia:

A to mapa dokumentująca przebieg wczorajszych walk:

Pod tym linkiem mapę można powiększyć:

ic.pics.livejournal.com/kot_ivanov/71733898/22860/22860_original.jpg

W dniu wczorajszym mimo braku innych komunikatów ze strony ukraińskiego dowództwa sił OAT, działo się bardzo dużo.

Po pierwsze przeprowadzono w nocy z czwartku na piątek dwie akcje daleko od linii frontu, gdzie pierwszą z nich był atak na punkt kontrolny ukraińskiej gwardii narodowej zlokalizowany pod Izium niedaleko Charkowa; 1 zabity, 2 rannych w stanie krytycznym i 8 rannych.

Drugą akcją była operacja dywersyjna na dalekich tyłach, gdzie pod Czerkasami wykolejono skład cystern z paliwem przeznaczonym dla walczących wojsk OAT. Tylko 5 cystern udało się uratować, reszta spłonęła.

W rejonie Łutugino (na południe od Ługańska) od wczesnych godzin rannych duża grupa ukraińskich wojsk usiłowała przedrzeć się wzdłuż drogi H 21, poruszając się z północy na południowy-zachód, w okolice skrzyżowania z drogą E 50 w Krasnym Łuczu. Po ciężkich walkach grupa ta zmuszona została do wycofania się na pozycje wyjściowe zaś pierścień okrążenia wokół niej został wzmocniony.

Na północny-wschód od Ługańska na linii miast: Krasnyj Jar- Stanica Ługańska siły ukraińskie usiłowały zbliżyć się do jego wschodnich rubieży, gdzie ostatecznie pod ciężkim ogniem artylerii i moździerzy wycofały się.

Na kierunku północny-zachód od Ługańska siły powstańcze przeprowadziły kontrofensywę wypychając wojska OAT za rzekę Siewiernyj Donieck, tym sposobem uzyskując jednolitą silną linię obrony na linii miast: Sławianoserbsk- Wieseła Góra w bezpiecznej odległości od Ługańska.

Kocioł na zachód od Ługańska został wzmocniony i mimo prób wybicia się z niego okrążonych tam sił ukraińskich zostały one zablokowane mocnym pierścieniem wokół miasta Biełoje.

W rejonie Doniecka na linii drogi Jasinowaja- Gorłówka przeprowadzono silny atak na zajmujące pozycje obronne wojska ukraińskie wokół miasta Pantelejmowka, z którego zostały one wyparte. Rejon ten obecnie znajduje się pod pełną kontrolą sił powstańczych.

Z donieckiej dzielnicy Kujbyszewska wyprowadzono badzo silny atak na wojska ukraińskie zajmujące pozycje obronne w miescowości Piaski- na zachód od lotniska. Wojska ukraińskie zostały wyparte i obecnie trwa oskrzydlanie od zachodu ukraińskich sił rozlokowanych na lotnisku. Kierunek tego ataku jest o tyle ważny, że z rejonu lotniska ukraińska artyleria i wojska rakietowe prowadzą ostrzał północnych i zachodnich dzielnic mieszkaniowych Doniecka.

Na południe od Doniecka po nieudanych próbach zdobycia przez ukrainskie formacje zbrojne miasta Iłowajsk obecnie trwa ostrzał artyleryjski miasta Mospine, gdzie prawdopobonie ponowione zostaną próby dokonania wyłomu w linii obronnej sił powstańczych i uderzenie z tego kierunku na Donieck. Trwa przegrupowanie i wzmocnienie linii obronnych przez siły milicji ludowej na tym odcinku frontu.

W rejonie południowym koło granicy państwowej przeprowadzono atak z Sziszówki na ukraińskie wojska zajmujące okolice miejscowości Błagodatnoje. Trwa tam ostrzał artyleryjski i moździerzowy ukraińskich pozycji obronnych. Celem tego ataku jest zamknięcie kotła na linii miejscowości: Stiepano-Krynki/Błagodatnoje z jednoczesnym zlikwidowaniem wyłomu jaki się tam utworzył po zajęciu przez powstańców rejonu przygranicznego z północy do miejscowości Uspienka.

A teraz kilka filmów:

Pozdrawiam.

Na przewodnim zdjęciu wykolejony pod Czerkasami pociąg ze składem cystern wiozących paliwo na front.

*     *      *

Ps.

Syn Poroszenki zemdlał podczas mszy:

Czyżby jakieś fatum?

*     *     *

1.   www.youtube.com/watch,

2.   www.youtube.com/watch,

3.   www.youtube.com/watch,

4.   www.youtube.com/watch,

5.   www.youtube.com/watch,

6.   www.youtube.com/watch,

7.   www.youtube.com/watch,

8.   www.youtube.com/watch,

9.   www.youtube.com/watch,

10. www.youtube.com/watch,

11. www.youtube.com/watch,

12. www.youtube.com/watch,

KOMENTARZE

 • Tak trzymać!
  Mam cichą nadzieję,że ta grupa T-72 na jednym z filmów to prezent od Władimira,bo bez jego pomocy szczególnie w ciężkim sprzęcie powstańcy będą mieli problem,by utrzymać swoje pozycje.Pozdrawiam
 • @adalbert05 09:50:17
  Dodam jeszcze,że od rana powstańcy atakują miejscowość Mietalist,Łutugino i prawdopodobnie chcą zlikwidować kocioł pod Djakowo i Małoopłowką koło Doniecka.Reasumując szykują Poroszence niezły podarok na jutro.
 • "Dejwi" Wildstein szaleje, czyli w kręgu urojonej agentury kremlowskiej;
  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/czego-kolejny-juz-raz-nie-rozumie-dawid-wildstein
 • @mania przepraszania 10:28:31
  Dobra analiza taktyki hasbarskiej.

  Pozdrawiam.
 • ''Niezależni'' i inni ''niezależni dziennikarze''
  Z przerażeniem obserwuje poczynania ''niezależnej'' i portali głównego nurtu. Od tygodni trwa antyrosyjska narracja, szczucie na siebie Polaków i Rosjan i to wszystko w cieniu tragedii mającej miejsce w Donbasie. Nie zwracając uwagi na cierpienia cywili, ''niezależni'' komentatorzy i tzw. ''eksperci'', wzywają do cytując za jednym z portali tego typu i autorem wypowiedzi do siłowego rozwiązania kwestii pomocy humanitarnej ''W tej sytuacji Ukraina powinna walczyć z tzw. konwojem humanitarnym, strzelać. Najkorzystniejsze zachowanie jest zawsze strzelać. A potem patrzeć co dalej – podsumowuje Targalski''. Jaki trzeba mieć światopogląd by głosić tego typu komentarze? Czy naprawdę piszący te artykuły są przekonani że wszyscy mieszkańcy Donbasu to ''terroryści''? W Ługańsku czy Doniecku setki tysięcy ludzi codziennie mają ten sam dylemat ''jak przeżyć'', podczas gdy nasi ''niezależni dziennikarze'' siedząc w wygodnym fotelu tworzą budzące powszechny sprzeciw artykuły, Ci zwykli ludzie zastanawiają się co przyniesie kolejny dzień i czy ten dzień przeżyją. Dla mnie jako Polaka obywatela Rzeczpospolitej, obecna narracja prasy jest nie do przyjęcia. Odczuwam głęboki wstyd i zażenowanie. Rosja i Polska ma bardzo trudną historię, ale podobnie jest z Ukrainą i Polska. Nie rozumiem ślepego zaangażowania się mediów tylko po jednej ze stron. Czy ofiary cywilne po stronie Donbasu są wg. nich mniej warte od ofiar na Majdanie? Jaki oni mieli wpływ na to, że zamiast drogi pokojowej i dyplomatycznej Kijów wybrał do rozwiązania kwestii Donbasu wariant siłowy. Gdzie jest pomoc humanitarna dla tych ludzi wysyłana z krajów Unii Europejskiej? Odpowiedz jest jednoznaczna-nigdzie i nigdy takiej pomocy nie będzie. Zamiast tego mamy 320 ton pomocy humanitarnej dla ''Ukraińskiej Armii" i zachęty ze strony sojuszników z Nato aby przekazywać Ukrainie stary poradziecki sprzęt. Nikomu w Europie w tym momencie nie zależy na tym żeby tę wojnę zakończyć.
 • @adalbert05 10:21:32
  Chyba to nie ostatnie tego, i jutrzejszego, dnia podaroki?

  Pozdrawiam.
 • @mania przepraszania 10:28:31
  Wildstein to psychopatyczna antypolska kanalia. Jego celem jest wymordowanie wszystkich Polaków co do jednego. Teraz akurat próbuje ten cel zrealizować rękami Rosjan, ale każde inne ręce będą dla niego dobre, byle żaden Polak nie przeżył. Myślę że gdy zajmie się nim kiedyś sąd, zostanie odesłany na dożywotni pobyt w specjalnym zamkniętym zakładzie psychiatrycznym dla szczególnie groźnych kompletnie pomylonych przestępców.
  Zauważcie że on tak jakoś mulasto mówi (bełkocze), ma mulaste spojrzenie jakieś odleciane, i bardzo niezborne ruchy. To jest chory umysłowo człowiek.
 • @AdNovum 11:02:24
  "Toczka" pod Snieznym;
  http://lifenews.ru/news/138836
 • @AdNovum 11:04:04
  Niestety,muszę skorygować swoją ostatnią wiadomość.Pierwotnie oznaczenie na mapie sugerowało próbę likwidacji kotła na wschód od Doniecka,pod Małoopłowką.Teraz widać,że jest to próba uwolnienia okrążonych przez oddziały banderowskie od pólnocy.Mam nadzieję,że skończy się to jeszcze większym kotłem.Pozdrawiam.
 • @vortex 11:09:09
  Ja myślę, że to zaczipowany ćpun.
 • @Triphaze 11:03:45
  Nie mogę się z tą opinią do końca zgodzić,konflikt na Ukrainie zakończy się szybko,jakąś formą jej podziału.Wczorajsza ciekawa analiza na tym forum dotycząca sytuacji globalnej,z naciskiem na Państwo Islamskie moim zdaniem wyczerpuje problem.Islamiści to problem nie tylko dla Bliskiego Wschodu,USA,|Turcji czy Izraela,to kłopot także dla Syrii,Iranu,Rosji i całej |Europy.Bez współpracy tych państw niewiele można będzie zrobić.A Ukraina przy tym to przysłowiowy "pikuś".Widać to już po wypowiedziach "wielkich" tego świata.Pozdrawiam
 • @AQQ 11:17:16
  Ćpał czosnek!?
 • @mania przepraszania 11:23:50
  Lubię czosnek, byle nie był obrzezany! :)
 • @adalbert05 11:22:00
  "Colonelcassad" z "innej" strony, czyli w kręgu wróżb i omenów;
  http://colonelcassad.livejournal.com/1746271.html
  Podczas "modlitwy za Ukrainę" upadł syn Poroszenki, wcześniej podczas inauguracji padl jak długi żołnierz. Czy trzecim który "upadnie" będzie Walzmam vel Patroszenka?
 • @AQQ 11:27:01
  Cassad.tv przedstawia;
  http://cassad.net/tv/
 • @AQQ 11:27:01
  Na 75-lecie smutnego i tragicznego dla nas wydarzenia jakim był pakt Ribbentrop-Mołotow;
  http://colonelcassad.livejournal.com/1745871.html
  Ciekawe z jakiej gazety ta karykatura?
 • @mania przepraszania 11:27:35
  Może jestem "zacofany",ale ja wierzę w takie wróżby.Pewnie większość z Was słyszała o zdarzeniu,jakie miało miejsce podczas narady u ministra Becka z ambasadorami Francji i Anglii na wiosnę w 1939 roku.Przewróciła się wtedy na stole polska flaga,stojąca pomiędzy flagą brytyjską,a francuską.Okna w pomieszczeniu były zamknięte,nikt nie poruszył stołu.Opisał to jako zły omen w swoich wspomnieniach sekretarz Becka Paweł Starzeński.
 • Ofensywa Noworosji
  Widzę, że faktycznie powstańcy przeszli do ofensywy na Militatymaps z ostatniej godziny widać że trwa wypad w kierunku Siewierdoniecka i atak w kierunku Zdanowki celem likwidacji zalegającego tam kociołka. Tymczasem z tego co widać Ukraińcy wycofują się z Saur Mogiły w kierunku Kutvinykove pewnie z opbawy przed kolejnym kotłem.
 • @mania przepraszania 11:27:35
  Widze że wczoraj wieczorem trwała ciekawa dyskusja, dobrze że zakończyła się pokojowo...

  Zanim jeszcze raz przeczytam te dyspute i ewentualnie jakies konstruktywne wnioski wyciągne i ewentualnie je tu przerzuce, pozwólcie na troche smrodku dydaktycznego czyli kilka dzisiejszych felietonów z Obserwatora..

  Berlin, Mińsk, Kijów ale nie Warszawa – wspólna sprawa?
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=25026#comment-20635

  Kto w ujęciu strategicznym konfliktu przeszarżował: Rosja czy Zachód?
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=25013#comment-20633

  Model spodziewanego konfliktu musi determinować nasze przygotowania do obrony!
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=25008#comment-20632

  Plus słowo o kolejnych wyborach. Demokrację mamy kulawą - ale czy jest jakiś mechanizm by NIE wybierać OSZOŁOMÓW, NIEPOLAKÓW, itd...
  16 listopada 2014 roku odbędą się wybory samorządowe
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=25002
 • @Amarant 11:37:10
  Zwycięstwo na 25%, czyli jak to jest ze ""zdobywaniem" Iłowajska.
  Sotnik roty z freikorpsu "Dniepr 1"; "Iłowajsk "oswobodzony" w 25%";
  http://podrobnosti.ua/accidents/2014/08/23/990151.html
  Jak się okazuje "matematyk" z niego przedni...
 • @mania przepraszania 11:44:22
  W tej chwili trwa kolejny atak na Iłowiańsk, Ukraińcy sćiagneli siły zajęte koło Saur Mogiły i trwa atak. Zobaczymy jak tym razem Motorola sobie poradzi.
 • @Triphaze 11:39:42
  W przypadku kociołka Żdanowka-Małoopłowka nie wiadomo o co chodzi.Militarymaps pokazuje raz żółtą,raz czerwoną strzałkę uderzenia od północy.Logicznie rzecz ujmując to pozycje wyjściowe tego natarcia sugerowało by przyjście na pomoc okrążonym w kotle banderowcom.
 • @mania przepraszania 11:27:35
  Może syn jest opętany (przejął po ojcu)? Tacy źle znoszą udział w mszy świętej.
 • re
  od dawna wiadomo, że niezależna to polski przyczółek bezkrytycznych fanów polityki USA i Izraela...

  pytanie tylko gdzie tu jest miejsce na polski interes?

  Orban potrafi zadbać o swoje mniejszości - nasze partie dbają o banderowców...
 • @brusek 11:44:05
  Tym razem.... nie uwierzycie! ONET!
  Nasz Łżenet na 20 pierwszych "niusów" daje 10 na temat Ukrainy!!!!!!!!!!!!!
  Tego jeszcze nie było! Chyba szykuje się albo jakas TOTALNA klęska na froncie albo coś takiego o czym lepiej nie myśleć!

  Wuala: na poczatek "wstrzasające" opowiadanie dziennikarki - przypominam, że ta dama jest ukrainka urodzona w Polsce, ale pracuje dla nacjonalistycznych ukraińskich mediów. Została ranna gdy obwoziła się po pierwszej linii frontu wraz z zołnierzami ukrów, poprzebierana jak oni w ich mundur, bez oznaczenia że ona jest z prasy
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wstrzasajaca-relacja-dziennikarki-rannej-na-ukrainie/b8rx6

  Tu akurat w tle jest Ukraina... A tak a propos, dziś słyszałem celny komentarz w Rossija24 na temat wizyty Merkelowej i ewentualnej pomocy gospodarczej dla Ukrów. Jakiś mniejszy urzednik kanclerski rzucił dziennikarzom że "Niemcy chetnie pomogą gospodarczo Ukrainie, JEŻELI ONI POKAŻĄ ŻE REFORMUJĄ GOSPODARKĘ I MAJĄ JAKIEŚ SUKCESY" PRZEDNIE!!!!!!
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sierakowski-i-haszczynski-polska-czlonkiem-nato-drugiej-kategorii/my124


  Tu stała śpiewka o transformersach które już opusciły Donbas
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/polskie-msz-rosyjskie-ciezarowki-na-ukrainie-kolejnym-pogwalceniem-prawa/0zgp1

  "Dwóch ludzi zginęło a niektórzy mieszkańcy zbierali z ulicy kawałki szkła..."
  A w zasadzie jest okej! No szlag mnie trafia!
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/dwoch-cywilow-zabitych-w-doniecku-po-ostrzale-artyleryjskim/z51n6

  Pisać TAK do PUTINA to jest NIEWYOBRAŻALNY SKANDAL!!!!
  tak trzymac Panie Holender!
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kontrowersyjny-list-holenderskiego-profesora-do-putina-przepraszam-za-klamstwa-panstw/e5vn6


  To jest doskonałe:
  "Tuż przy granicy z Polską będą rządzić neonaziści"
  Nie chodzi o Ukrainę gdzie rządzą juz nazisci ale o byłe NRD - cudne!
  http://wiadomosci.onet.pl/ostatnie-sondaze-tuz-przy-granicy-z-polska-beda-rzadzic-neonazisci/hm5wx

  To zaś przechodzi moją wyobraźnie - jestem jak widać człowiekiem z małą wyobraxnią bo czegos takiego bym nie wymyslił i do Oneta się nie nadaję
  Ukraina może dokonać historycznego dzieła: zapobiec III wojnie światowej, której "Zachód się boi".
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/leonid-krawczuk-dzialania-rosji-bezposrednim-wtargnieciem/m7n6k

  Na koniec rodzynek - bez komentarza - sami poczytajcie
  http://wiadomosci.onet.pl/juszczenko-w-polsce-ks-isakowicz-zaleski-zaskoczony/6yhhm
 • @Triphaze 11:46:10
  Moim zdaniem, patrząc na mapę, to na południu Ukraińcy się wycofują. Powstańcy atakują Ambrosijewkę. Jednocześnie idzie atak na Blahodatne. Powstańcy wychodzą więc na tyły oddziałów atakujących Iłowajskiem i odcinają oddziałów zaangażowanych pod Saur Mogiła.
 • Jak nie było- Iłowajsk z kamery LifeNews.
  http://youtu.be/cEosnL38O7w
 • @kkkkk 12:11:50
  Ja nie widzę tego tak różowo.Banderowcy atakują z północy od Żdanowki,od południa od Iłowajska,prawdopodobnie chcą odciąć Donieck od reszty terenów wyzwolonych.
 • Donieck- Donbas Arena
  http://cs618919.vk.me/v618919227/105a3/Xed4kIWIj7s.jpg
  http://cs618919.vk.me/v618919227/1059c/Evif5A7mQcw.jpg
  http://cs618919.vk.me/v618919227/105aa/-KUtZF74no4.jpg
 • Głos ludu na murach Nikołajewa:
  http://cs617621.vk.me/v617621038/5a1c/F8YLwiqR7fU.jpg
  http://cs617621.vk.me/v617621038/59db/oiCJ1RoRl9k.jpg
  http://cs617621.vk.me/v617621038/59ff/l2-cpAfQ_n4.jpg
 • Nagranie spod Czerkas. Siła wyższa/partizany (niepotrzebne skreślić).
  http://youtu.be/JCUPoUlC0GQ
 • Wóz dowódczo-sztabowy zdobyty (podobno dzisiaj) przez Dońskich Kozaków pod Krasnym Łuczem.
  http://cs619928.vk.me/v619928546/18059/xy3lMOlG8n4.jpg
  http://cs619928.vk.me/v619928879/14fcd/-o5ccLF7dqg.jpg
 • Liaszkowy freikorps "Szachtiorsk" bierze nogi za pas spod Iłowajska.
  http://youtu.be/xXNJhFD1FMU

  Ciekawe, gdzie się zatrzymają? W Mariupolu?
 • @hetman koronny 12:49:22
  Szykują sie prowokacje podczas obchodów "Dnia Niepodległości" w największych miastach Ukrainy?
  http://lifenews.ru/news/138844
  Podobno za wszystkim ma stać niesławny "Ajdar", który coraz bardziej zaczyna przypominać nie "zwykły" freikorps, a jakąś jednostkę dywersyjno-terrorystyczną do zadań specjalnych...
 • @mania przepraszania 12:59:51
  Przyjeżdża w końcu Merkel. Musi być pokazówka.

  http://rusvesna.su/news/1408789934
  Siły samoobrony kierują się na Siewierodonieck i Łutugino. Z morza atakowano punkt graniczny "Obryw" pod Mariupolem. Ukraińcy ściągają wojska pod Iłowajsk.

  Na Uglegorsk poszedł zmasowany atak sił samoobrony. Pietrowka na północ od Szczastia zajęta, bez walk.
  Droga N-21 między Szczastiem a Nowoajdarskiem opanowana. Obrońcy wzmacniają tam pozycje.
  Dzisiaj możliwe zajęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska. Ukraińcy nie mają tam poważnych sił.
  Pod Iłowajsk pcha się 6000 Ukraińców nie licząc sprzętu (prezent chcą Walcmanowi na 24 zrobić).
 • @hetman koronny 13:22:38
  Dokładnie tak jak piszesz,na północy sukcesy,na południu możliwy problem pod Iłowajskiem.Na ten moment banderowcy wstrzymali natarcie,możliwe,że podciągają posiłki.Na północy odsunięcie lini frontu od Ługańska zmniejsza możliwość ostrzału miasta.
 • @hetman koronny 13:22:38
  Mapa militarymaps pokazuje trwający bój na samej granicy z Rosją,na przejściu granicznym Uspienka,czy gdzieś pojawiła się taka informacja?
 • @mania przepraszania poniżej o generałach, polskich także i morale naszego wojska...
  Czy ktoś bada generałów?

  Felieton • specjalnie dla www.michalkiewicz.pl • 21 sierpnia 2014

  Ciekawe, czy przed wręczeniem nominacji, generałowie bywają badani pod kątem zdrowia psychicznego. Chyba powinni, chociaż teraz, kiedy pan prezydent Komorowski, wraz ze swymi protektory, będzie musiał podkręcić wszystkie Moce, z niezależną prokuraturą włącznie, by śmierdzące dmuchy jakie wypełzły z „Aneksu” do „Raportu o rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych”, znowu szczęśliwie wieczysta noc powlekła, to nikt nie ma do tego głowy, ale w jakimś spokojniejszym czasie warto do tej kwestii powrócić. Tym bardziej, że i przedtem generałom zdarzały się rozmaite przygody. Nie mówię o znanym z uczciwości pieniężnej generale Galgoczym, który z wiedeńskiego Ministerium Wojny dostał na coś tam trzy miliony koron, a potem został wezwany do rozliczenia. Zdyscyplinowany generał napisał: „Dostałem trzy miliony koron. Wydałem trzy miliony koron.” Data i podpis. Minister jednak uznał to rozliczenie za nazbyt lakoniczne i zażądał wyjaśnień bardziej szczegółowych. Tedy zdyscyplinowany generał Galgoczy napisał: „Dostałem trzy miliony koron. Wydałem trzy miliony koron. Kto nie wierzy, ten jest osioł.” Tym razem urażony minister poszedł na skargę do Najjaśniejszego Pana. Cesarz Franciszek Józef przeczytał obydwa rozliczenia, po czym odrzekł: „Ja wierzę.”

  Bardziej podejrzany wydaje się przypadek generała Oskara Potiorka. Generał Potiorek miał zainteresowania naukowe, wyrażające się m.in. w badaniu ciężaru gatunkowego pojedynczego żołnierza. W tym celu generał Potiorek miał takiego żołnierza - oczywiście w pełnym oporządzeniu - zanurzać z głową w beczce z wodą, a potem zapisywał, ile wody taki żołnierz wypiera i w ten sposób obliczał jego ciężar gatunkowy. Wszystko było w porządku, dopóki generał Potiorek nie zechciał w podobny sposób obliczyć ciężar gatunkowy oficerów sztabowych. Okazało się wtedy, że już od dawna miał fioła, konkretnie - schizofrenie paranoidalną, co jednak nie przeszkadzało mu w dowodzeniu wojskami w sposób nie zwracający niczyjej uwagi. Podobnie było z generałem Aleksandrem Kuropatkinem, którego wariactwa doprowadziły do śmierci tysięcy żołnierzy zarówno podczas wojny rosyjsko- japońskiej, jak i I wojny światowej.

  Zainteresowała mnie ta kwestia z uwagi na wypowiedź, jakiej udzielił pan generał Roman Polko tygodnikowi „Do Rzeczy”, który przynajmniej w tym konkretnym tygodniu powinien zmienić tytuł na „Od Rzeczy”. Jak wiadomo, nasz nieszczęśliwy kraj na życzenie sojusznika naszych sojuszników, czyli prezydenta Obamy, który z zagadkowych przyczyn zresetował był swój poprzedni reset w stosunkach z Rosją, podjął się roli amerykańskiego dywersanta w Europie Wschodniej. Ta dywersja polega głównie na tym, że poprzebierani za dziennikarzy niezależnych mediów głównego nurtu, wymyślają złowrogiemu ruskiemu czekiście Putinowi, wieszczą jego rychły zgon, a przynajmniej - polityczna klęskę, słowem - pokrzykują, przytupują, wymachują rękami i wygrażają - jak przystało na porządnego ormowca Europy. Złemu Putinowi to zapewne specjalnie nie szkodzi, natomiast na rozmaite słabe głowy ta atmosfera najwyraźniej oddziałuje niebezpiecznie. Świadczy o tym właśnie wypowiedź pana generała Romana Polko, w której elementy realistyczne mieszają się z fantasmagoriami.

  Oto pan generał zastanawia się, czy zimny ruski czekista Putin zdołałby wkroczyć do Polski, gdyby oczywiście dopuścił to sobie do głowy. Pan generał temu nie zaprzecza, ale zaraz potem popada w rodzaj pomroczności jasnej, bo twierdzi, że długo by się tu nie utrzymał. Żyją jeszcze co prawda ludzie pamiętający, że Sowieciarze utrzymywali się w naszym nieszczęśliwym kraju, podobnie jak w wielu innych nieszczęśliwych krajach, przez prawie 50 lat, a więc dłużej, niż pan generał Polko żyje na tym świecie pełnym złości, ale już nie o to nawet chodzi, tylko o uzasadnienie, jakim pan generał wspiera swój pogląd. „Według mnie największym naszym atutem jest morale naszej armii i Polaków w ogóle” - powiada pan generał. - Jesteśmy jednolitym społeczeństwem, nie mamy problemu z mniejszością rosyjską. Mamy wspaniałe tradycje działań partyzanckich, świetnie funkcjonujące i rozwinięte wojska specjalne. W walce z potężnym wrogiem skuteczna bronią są właśnie działania nieregularne.”

  Już mniejsza o pogląd, jakoby społeczeństwo polskie było społeczeństwem jednolitym - chociaż jest to kompletny nonsens. Już od czasów komunistycznych nie istnieje jednolity naród polski, bo musi on dzielić terytorium państwowe z polskojęzyczną wspólnotą rozbójniczą, która co najmniej raz, w roku 1981, wystąpiła zbrojnie przeciwko niepodległościowym aspiracjom polskiego narodu. Niedawny pogrzeb przywódcy tej rozbójniczej wspólnoty, generała Wojciecha Jaruzelskiego, potwierdził to w całej rozciągłości. Jest to istotne również dlatego, że w sytuacji zagrożenia zewnętrznego, a zwłaszcza w sytuacji rosyjskiej okupacji polskiego terytorium, ta wspólnota rozbójnicza natychmiast przeszłaby, a ściślej - natychmiast powróciłaby do obozu okupanta, w zamian za zapewnienie jej możliwości dalszego pasożytowania na narodzie polskim - co oczywiście w znacznym stopniu musiałoby utrudnić panu generałowi zabawę w „działania nieregularne”.

  „Morale naszej armii”? - Jako cywilowi nie bardzo wypada mi wypowiadać się na temat morale armii, ale podejrzewam, że znaczna część, a może nawet większość żołnierzy myśli przede wszystkim o wcześniejszej emeryturze, a to oznacza, że w każdych okolicznościach będzie pragnęła tej emerytury doczekać, co raczej nie sprzyja brawurze, ani poświęceniu. Jest to prawdopodobne tym bardziej, że w wojsku, policji i tajnych służbach polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza jest licznie reprezentowana, a z uwagi na uwarunkowania historyczno-polityczne - może nawet liczniej, niż w społeczeństwie cywilnym. W tej sytuacji bardziej prawdopodobna jest raczej kolaboracja naszej niezwyciężonej armii z najeźdźcą, niż heroiczny opór.

  No i wreszcie sama koncepcja ostatecznego zwycięstwa. Wbrew zasadom sztuki wojennej, nakazującej prowadzenie wojny na terytorium wroga, a w każdym razie - jak najszybsze przeniesienie działań wojennych na terytorium nieprzyjaciela, pan generał Polko zakłada, że „działania nieregularne” będą toczyły się na terytorium naszego nieszczęśliwego kraju ze wszystkimi tego konsekwencjami dla jego infrastruktury, gospodarki i ludności cywilnej. Obawiam się, że w tej sytuacji również ostateczne zwycięstwo musiałoby być zwycięstwem moralnym zwłaszcza, że Rosja mogłaby złożyć Niemcom kuszącą propozycję doprowadzenia do końca procesu zjednoczeniowego. W sytuacji, gdyby w Waszyngtonie znowu pojawił się pomysł „resetu” w stosunkach z Rosją, skutki tego moralnego zwycięstwa mogłyby utrwalić się znowu na 50, a może nawet na sto lat. Zatem - niech nas Bóg ma w swojej opiece, bo widać jak na dłoni, że na generałów liczyć w żadnym wypadku nie możemy. A w ogóle to czy ktoś ich bada?

  Stanisław Michalkiewicz

  Za: http://michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3190
 • @mania przepraszania dobry tekst więc wklejam w oryginale.
  Roberts: Ukrainski kryzys trwa

  Celom waszyngtonskiej propagandy posluzyl, zestrzelony samolot malezyjski przez rzekome rosyjskie kolumny pancerne, ktore wjechaly na Ukraine i rzekomo zostaly zniszczone i takie wiadomosci desantowaly z newsow pomimo, że jedna i druga relacja kompletnie i totalnie pozostaje nadal nieudowodniona.

  Marionetki waszyngtonskiego rzadu na Ukrainie nie opublikowaly zapisow komunikowania sie miedzy ukrainska kontrola ruchu powietrznego a malezyjskim lotem 17, Waszyngton nie opublikowal zdjec z satelity, ktora byla zawieszona w linii prostej nad samolotem i to chwili wypadku.

  Możemy wiec z cala pewnoscia i jednoznacznie stwierdzic, że celowe zatrzymanie dowodow nie potwierdza waszyngtonskiej i kijowskiej propagandy.

  Możemy rowniez z cala pewnoscia i niezbicie stwierdzic, że nagly brak zainteresowania zachodnich mediow w rozwiazaniu przyczyny wypadku i zaprzestanie domagania sie dowodow trzymanych w sekrecie przez Waszyngton i Kijow potwierdza przypisanie zachodnim mediom roli jako Ministerstwa Propagandy.

  Inaczej mowiac, Waszyngton i jego presstitues asekuruja waszyntonskie klamstwa a ich wasale skutecznie je rozpowszechniaja po calym swiecie, i wykorzystuja je jako podstawe do nakladania dalszych sankcji, ktore eskaluja konflikt z Rosja. Waszyngton nie moglby uwydatnic tego bardziej wyraziscie, ano, że jego intencja jest eskalowac, nie rozladowac, konflikt ktoremu przygrywa sam Waszyngton.

  To samo dotyczy rzekomych pancernych rosyjskich kolumn. Rosyjski rzad okreslil te doniesienia jako fantazje, ktora jest jasna, lecz ani Waszyngton ani ich wasalskie media nie zmienily zdania w tej sprawie.

  Skoro angielski jest jezykiem swiatowym to europejskie media podazaja za kursem przyjetym przez amerykanskie presstitutes, wojna propagandowa jest ustawiona przeciwko Rosji ( i Chinom). Rosyjski i chinski nie sa jezykami swiatowymi. Oczywiste jest, że jezyki te sa trudne do nauczenia dla innych i nie sa dobrze znane poza ich krajami. Zachodnie media podazaja za waszyngtonskim przywodztwem, nie za Moskwa czy Pekinem.

  Gdy gloszone fakty nie sa zalezne od konsekwencji to Moskwa i Pekin traca grunt w propagandowej wojnie.

  To samo odnosi sie do dyplomacji. Waszyngton nie angazuje sie w dyplomacje. Wyjatkowy kraj wykorzystuje lapowki, grozby i przemoc. Rosyjskie dyplomatyczne wysilki zdadza sie na nic. Jest tak jak rosyjski prezydent Puti sie zalil, "Waszyngton nie slucha, Zachod nas nie slyszy."

  A jednak rosyjski rzad ciagle probuje rozwiazac ukrainska sytuacje za pomoca rzeczywistych faktow i dyplomacji. Okazuje sie, że taki wybor jest bardzo kosztowny dla mieszkancow bylych republik rosyjskich na poludniowej i wschodniej Ukrainie. Ci ludzie sa zabijani atakiem z powietrza i artyleryjskim ostrzalem skierowanym na ich domy i infrastrukture [dosłownie, stosowane metody są takie same jakie stosuje Izrael w Palestynie, czyli, są to ci sami – admin]. Duza liczba tych ludzi jest zmuszona przez ukrainskie ataki do przesiedlenia i uchodzctwa do Rosji. Zachodnie media nie informuja o przemocy jaka tym ludziom wyrzadzaja marionetki waszyngtonskie w Kijowie. Zachodnie media mowia tylko waszyngtonskim glosem:" Wszystko jest wina Rosji."

  Temu kryzysowi mozna bylo zapobiec gdyby rosyjski rzad zaakceptowal prosbe tych prowincji do ponownego zjednoczenia sie z Rosja, podobnie jak to sie stalo z Krymem. Jednakże, rzad rosyjski staral sie unikac podjecia decyzji, ktora może byc przez Waszyngton odczytana jako "inwazja i aneksja," zakladajac przy tym, że Europa doceni jego nieprowokacyjne zachowanie jako nastawione pokojowo i przeciwstawi sie naciskom Waszyngtonu do wplatania sie w konflikt.

  Moim zdaniem to rosyjski rzad przecenil sile dyplomacji z Zachodem. Waszyngton jest zainteresowany wywolywaniem kryzysow, a nie ich zakonczeniem.

  W ciagu 23 lat od czasu upadku Zwiazku Sowieckiego, wielu Rosjan bylo zdania, że Waszyngton, a nie sowiecki rzad, byl strona godna zaufania w czasie trwania Zimnej Wojny. To co ostatnio dotarlo do swiadomosci rosyjskich wladz, to - to, że Waszyngtonowi ufac nie mozna i że podejrzenia sowieckich wladz w stosunku do Zachodu, nie byly bezpodstawne.

  Militarny atak Kijowa na wschodnia i poludniowa Ukraine nie skonczy sie poniewaz Europejczycy ujrza swiatlo w tunelu i wyraza sprzeciw. Europejczycy nie tylko przez 13 lat popierali bombardowanie przez Waszyngton cywilow w Afganistanie, Iraku, Libii, Somalii, Pakistanie, Jemenie, ale także organizowali wojskowa pomoc do atakowania Syryjczykow i jednoczesnie izolowali Iran w celu dokonania ataku wojskowego, i także aktywnie uczestniczyli w tych atakach. Europa przyglada sie gdy Izrael masakruje Palestynczykow podczas licznych ku temu okazji. Poleganie Rosji na europejskiej moralnosci i sumieniu to opieranie sie na czyms co nie istnieje.

  Kontynuowanie rzezi i destrukcja rosyjskiej populacji na wschodniej i poludniowej Ukrainie w koncu doprowadzi do wybuchu oburzenia wsrod rosyjskich ludzi za brak skutecznego powstrzymania i podwazy poparcie dla putnowskiego rzadu. W efekcie akceptacji tej rzezi rosyjski rzad wydaje sie slaby i zacheca do wiekszej agresji przeciwko Rosji.

  Jeżeli rosyjski rzad ma zamiar rozwiazac swoje problemy na Ukrainie i zniweczyc waszyngtonski talent do dalszego zaostrzenia stosunkow politycznych i ekonomicznych z Europa przy pomocy dalszych sankcji, to rosyjski rzad zmuszony bedzie sie uciec do bardziej zdecydowanych dzialan.

  Rosyjski rzad na Ukrainie ma dwie alternatywy. Pierwsza z nich jest oznajmienie, że trwajaca rzeź i brak odpowiedzi ze strony Kijowa i jego zachodnich zwolennikow na starania dyplomatyczne Rosji do zakonczenia zabijania sklonil Rosje do ponownego rozpatrzenia wnioskow prowincji do ponownego przylaczenia sie do Rosji i kazdy nastepny atak na te terytoria bedzie uwazany jako atak na Rosje i spotka sie z miazdzaca militarna odpowiedzia.

  Druga alternatywa dla Putina jest prywatne spotkanie z marionetkami Waszyngtonu i powiadomienie skorumpowanych oligarchow, że dosc to znaczy dosc i jeżeli ataki nadal beda kontynuowane to Rosja przychyli sie do ponownego przylaczenia i obrony wnioskujacych prowincji. Putin wyjasnilby marionetkom Waszyngtonu, że jeżeli on zechce zachowac byle rosyjskie terytoria jako czesc skladowa Ukrainy, to z satysfakcja bedzie ta sprawe uzgadnial z samymi prowincjami. Inaczej mowiac, Putin wreczylby ultimatum, ktore wymaga natychmiastowej odpowiedzi i nie daje marionetkom czasu żeby biec po rade do Waszyngtonu wiec i Waszyngton nie mialby czasu do wykreowania nowej propagandy.

  Karol Marks uwazal moralnosc jako racjonalne uzasadnienie dla klasowych interesow. Kiedy juz kazda z klas stworzyla wlasne poczucie moralnosci do usprawiedliwienia swych interesow, nie bylo juz podstaw do wyrazania miedzy ludzmi dobrej woli. Nie bylo mozliwosci do przeprowadzenia reform, przemoc byla jedyna skuteczna metoda do wprowadzenia zmian. Waszyngton ma swoja wlasna wersje na temat doktryny Marksa. Jako, że Stany sa wyjatkowym krajem, to historia wybrala Stany do dominacji nad interesami innych krajow. Wyzszosc wladzy nad dyplomacja, wtedy gdy wymagany jest kompromis. Dlatego, Waszyngton, podobnie jak Marks polega na przemocy.

  Rosyjski rzad nie może polegac na dyplomacji i dobrej woli jesli Zachod opiera sie na przemocy.

  Byc może wyjsciem z sytuacji mogloby sie okazac spotkanie prezydenta Putina oddzielnie z Merkel i Hollande i wyjasnienie im, że Rosja nie może byc w nieskonczonosc karana sankcjami w oparciu o klamstwa i propagande i zmuszona zostanie do podjecia bardziej zdecydowanych krokow i zastosowania rosyjskich odwetowych sankcji przeciwko europejskim produktom rolnym. Putin moglby jasno zakomunikowac, że jeżeli Europa w dalszym ciagu bedzie kontynuowac razem z Waszyngtonem atak na Rosje, to przeplyw energii może byc ograniczony lub wylaczony.

  Ponadto prezydent Putin może wytlumaczyc europejskim liderom, że dynamika waszyngtonskich kampanii demonizowania Rosji może sie wymknac spod kontroli i w rezultacie doprowadzic do wojny, ktora zniszczy Europe. Putin moglby Europejczykom powiedziec, że nie maja nic do stracenia oprocz pozbycia sie wasalskich kajdanow gdy odseperuja sie od zagranicznej polityki Waszyngtonu, i adoptuja polityke zagraniczna preferujaca ich wlasne interesy zamiast Waszyngtonu.

  Putin moglby Europejczykom wyjasnic, że Rosja jest gotowa zapewnic Europie bezpieczenstwo, wiec wobec nieistniejacego rosyjskiego zagrożenia zbedne sa Europie gwarancje Waszyngtonu.

  Jesli taka bardzo racjonalna i dyplomatyczne propozycja dla Europy nie powiedzie sie, wtedy Rosja i Chiny zrozumia, że musza przygotowac sie do wojny.

  Paul-Craig-Roberts.jpg

  By Paul Craig Roberts

  Autor: ulcik140
 • @Acontrario 12:03:41
  Oprócz bezkrytycznych fanów polityki USA i Izraela istnieją również krytyczni fani polityki wyłącznie Izraela, np ja.
 • moje trzy grosze
  Pod Uspienką atakują powstańcy. Jeśli uda im się stamtąd przebić to wyjdą na tyły tych pod Iłowajskiem. Proszę popatrzeć, jeśli spod Uspienki powstańcy pójdą prosto, wzdłuż drogi TO507 to dojdą do Ambrosiijewki. Na Ambrosijewkę idzie też bezpośredni atak. z Biloyarkiva. Jeśli uda się zając Ambrosijewkę to odcięte zostaną odziały pod Saur Mogiła i wyjdzie się na tyły atakujących pod Ilowajskiem. Kluczem nie jest tu Uspienka ale właśnie Ambrosijewka. Tak to widzę
 • @vortex 11:09:09 nie tylko on, ...Sycz, etc...także.
  Na straży pomnika zbrodniarzy

  pomnik_Hruszowice_UPA.jpg

  Można milczeć gdy u sąsiadów wznoszą pomniki ludobójców lub tłumaczyć to różnymi punktami widzenia. Można jednocześnie sprzeciwiać się budowie pomnika ich ofiar w Polsce. Można nawet siedzieć cicho, gdy i u nas stawiane są pomniki katów polskiego narodu, niczym w jakimś okupowanym kraju. To Polacy przećwiczyli już pod zaborami. Ale kiedy ktoś wkurzony zamaluje taki nielegalny pomnik… O! Wtedy trzeba zagrzmieć na cały kraj!

  Chodzi oczywiście o „profanację” pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Tylko jak tu potępić jej sprawców, nie narażając się na śmieszność, skoro pomnik ten stał nielegalnie? Da się! Hokus-pokus i widzę w „Gazecie Wyborczej” wywiad z Piotrem Tymą, prezesem Związku Ukraińców w Polsce. Człowiekiem, który nie chciał potępić Stepana Bandery, skazanego na dożywocie mordercy Polaków, choć uczynił to nawet Europarlament. W studiu Polsat News wił się Tyma w tej sprawie jak piskorz. Spytany kiedyś, czy złożyłby kwiaty pod pomnikiem nazisty Bandery jako jedyny nie odpowiedział odmownie.

  Kilka miesięcy wcześniej Tyma dał na antenie do zrozumienia, że straszenie ukraińskimi nacjonalistami to wytwór chorej wyobraźni. Przy okazji strzelił sobie jednak samobója w pięknym stylu mówiąc, że to straszenie ma już swoją długą tradycję, a mianowicie… od czasów międzywojennych. No fakt, jakim prawem już wtedy ktoś śmiał straszyć, skoro dopiero po paru latach okazało się, że ci „niewinni” nacjonaliści z zimną krwią wyrżnęli sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi, nie tylko zresztą Polaków, okrutnie torturując niemowlęta, kobiety i starców?

  Teraz wprawdzie nie wyrzynają, a tylko krzyczą przy każdej okazji dawne banderowskie hasła: „Sława Ukrainie! Herojom Sława!” i „Smert woroham!”. Może więc pan Tyma ma rację, że tak nas uspokaja? Tyle, że zanim nastąpiła rzeź Polaków, banderowcy też uspokajali, podobnie jak Niemcy przed Holokaustem. Historia nauczyła nas dobrze, czym się takie „uspokajanie” dla Polski kończy.

  Jak zareagowałaby dowolna komunistyczna gazeta w PRL-u gdyby zamalowano pomnik bolszewickiego zbrodniarza? Czy oddałaby głos ludziom, którzy powiedzieliby co naprawdę o tym sądzą, czy raczej poszukałaby jakiegoś propagandzisty, który potępi sprawców za psucie stosunków polsko-radzieckich? Pewnie, że to drugie. Pokazano by to jako „grubymi nićmi szytą prowokację imperialistyczną”, której trop prowadzi na Zachód. I oto w analogicznej sytuacji z pomnikiem banderowców Gazeta Wyborcza natychmiast zwraca się do faceta, który – jakżeby inaczej – wyrazi niezadowolenie i zaniepokojenie tym co się stało. A przy okazji da do zrozumienia, że jeśli się takich, jak by kiedyś powiedziano – reakcyjnych – zachowań nie zdusi w zarodku to…

  No właśnie, co? Zakłócony zostanie rozwój Polski? Dobrobyt miast i wsi legnie w gruzach? Pokojowy sojusz ze Związkiem Radzieckim pójdzie w diabły? Tyma nie używa słowa „reakcyjny”, za to wspomina o mowie nienawiści, a zamiast sojuszu ze Związkiem Sowieckim, odmieniana jest we wszystkich przypadkach przyjaźń z Ukrainą.

  Ktoś zauważy: przecież to prezes Związku Ukraińców w Polsce, to co ma mówić? Tyle, że on nie broni Ukraińców, bo i nikt Ukraińców w Polsce nie zaatakował. Zaatakowano pomnik banderowskich zbrodniarzy. Czemu Tyma stawia między jednymi i drugimi znak równości? Czy tak mu zależy, żeby upowszechnić wśród Polaków stereotyp Ukrainiec = banderowiec?

  Związek Ukraińców w Polsce przypomina mi trochę sektę, która uważa, że reprezentuje jedyną i słuszną „ukraińskość”, uzurpując sobie prawo do definiowania co jest dla tej „ukraińskości” dobre, a co złe. Najwyraźniej atak na pomnik zbrodniarzy uznano za rzecz „złą”.

  „Po 89 roku, my Ukraińcy mieszkający w Polsce, mieliśmy wielką potrzebę artykułowania prawa do własnej pamięci o okresie II wojny oraz powojniu” – mówi Tyma w kontekście pomnika. Czy to jest jakaś próba usprawiedliwienia złamania polskiego prawa przy jego wznoszeniu?

  Dodajmy, że wbrew uproszczonym medialnym relacjom, pomnik w Hruszowicach nie został „zniszczony”. Pomazano go tu i ówdzie farbą i stoi sobie dalej jak stał. Ci, którzy od lat nie mogli doczekać się jego usunięcia, po prostu przypomnieli o tym, że jest nielegalny i godzi w pamięć ofiar UPA. Słowo „profanacja” również nie wchodzi w grę – nie stosuje się go wobec pomnika zbrodniarzy w kraju ofiar, podobnie jak wobec pomników morderców bolszewickich.

  Polaków od lat oburzają stawiane na Ukrainie pomniki sprawców ludobójstwa. Polskie władze boją się jednak wyrazić w tej sprawie jakiekolwiek niezadowolenie. Co więcej – okazuje się, że nawet na naszym własnym terytorium nie panują nad sytuacją. Szowiniści ukraińscy są w stanie bezkarnie popełnić u nas dowolną samowolę budowlaną i wszystko jest OK. Tyma twierdzi, że pomnik powstał w latach 90-ch, gdy nie było precyzyjnych uregulowań prawnych. Ciekawe jak wszystkie inne pomniki wtedy powstawały? Też nielegalnie?

  Podobnie Związek Ukraińców w Polsce podchodził do sprawy rozwalenia pomnika UPA na Chryszczatej, który powstał całkiem niedawno. Też oczywiście nielegalnie. Grozili nawet zgłoszeniem sprawy do prokuratury! Takich bezprawnych pomników UPA jest zresztą w Polsce więcej.

  Kolejne usprawiedliwienie Tymy dla nielegalnych działań jest jeszcze bardziej kuriozalne. Twierdzi bowiem, że w przypadku legalnych zgłoszeń „gdzie później inicjatorzy przestrzegali procedur, na zgodę trzeba było czekać wiele lat”. Doprawdy wzruszające. A co z polskimi pomnikami, które nie mogą doczekać się takiej samej zgody? Też możemy postawić je nielegalnie?

  „Czy oficjalne czynniki w dialogu z mniejszością wypracują formułę, czy też poprzestaną na publicznym nawoływaniu do zburzenia pomnika, bez brania pod uwagę meritum sprawy i konsekwencji nowej polsko-ukraińskiej „wojny o pomniki”? – pyta oskarżycielsko prezes Tyma. Co to ma być? Straszenie polskiej administracji państwowej wojną o pomniki? Ja użycie przez Tymę w tym kontekście słowa „wojna” rozumiem jako ostrzeżenie przed odwetowymi atakami na polskie upamiętnienia na Ukrainie. Mylę się?

  Prezes Tyma nie byłby oczywiście sobą, gdyby w ataku na pomnik w Hruszowicach nie dostrzegł „ruskiej ręki”, tym bardziej, że ktoś napisał tam coś o Donbasie: „W Ługańsku i Donbasie też straszy się ludzi banderowcami i faszystami. Nie trzeba się domyślać, komu zależy na tym, żeby stwarzać sytuacje, w których Polacy będą się oburzać na Ukraińców. Z tego powodu wykorzystywane są symbole z przeszłości, przywołuje się pamięć Wołynia i UPA”.

  Teraz już wiecie: jeśli choćby słowem zająkniecie się o zbrodniach UPA, jesteście ruskimi pachołkami, najlepiej płatnymi. No, w ostateczności jesteście przez ruskich inspirowani. Nie macie po prostu prawa do pamięci.

  Oczywiście, każdy kto ma choć trochę oleju w głowie rozumie, że dla Rosji konflikty polsko-ukraińskie są korzystne. Tyle, że to właśnie Tyma, wysławiając UPA pod nosem Polaków, paradoksalnie przyczynia się do podsycenia tych sporów, podobnie jak ci, którzy wznoszą nielegalne pomniki zbrodniarzy. Kto faktycznie działa tu na korzyść Rosji?

  Warto pamiętać, że to właśnie środowiska kresowe w Polsce przeciwstawiają się stereotypowi Ukraińca-rezuna, rozdzielając Ukraińców od UPA. Niejedna polska rodzina przetrwała bowiem rzeź na Wołyniu ukrywana przed UPA przez zwykłych Ukraińców. Tyma woli jednak bronić banderowców:

  „Dlatego tak często w debacie publicznej wykorzystywany jest symbol Wołynia czy UPA. Niektórzy publicyści, liderzy organizacji kresowych, używają symbolu Wołynia jak kija bejsbolowego (…), przy każdej okazji, gdy mowa jest o historii, tym kijem uderza się w Ukraińców. Przeszłość, ale i teraźniejszość oraz fakty często nie mają znaczenia”.

  Pytam więc: kto najbardziej upowszechnia w Polsce stereotyp Ukraińca-rezuna? Czy nie ten, kto usprawiedliwia i wychwala banderowców? Czy nie ten, który zamiast mówić o sadystycznej zbrodni UPA na polskich cywilach woli pokazywać ją jako „spór Ukraińców z Polakami”? Sadystyczna zbrodnia to nie żaden „spór”!

  „W Polsce nazbyt często używa się selektywnych faktów z historii” – mówi pan Tyma. Bo na Ukrainie to w żadnym razie, tam sami obiektywni historycy? Tylko czemu niektóre przykłady historiografii na Ukrainie przyprawiają raz po raz o salwy śmiechu? Prawda jest taka, że Ukraina jest w stosunku do Polski daleko, daleko w tyle pod względem profesjonalnych badań.

  Na koniec prezes Tyma nie omieszkał też wspomnieć o niszczonych w Polsce litewskich tablicach. Ciekawe na jakiej podstawie łączy pojmaną na Podlasiu grupę neonazistów z litewskimi tablicami w Puńsku? Może wie więcej i powinien w związku z tym pomóc policji w śledztwie?

  Po przeczytaniu wywiadu z prezesem Tymą w „Gazecie Wyborczej” Polska jawi się jako kraj targany nietolerancją, lub przynajmniej mocno nią zagrożony. Trzeba byłoby wysłać wszystkich Polaków na korepetycje z tolerancji. Najlepiej na Ukrainę i Litwę. Prezes Tyma mógłby to zorganizować, napisać projekt, który na pewno ochoczo sfinansuje któreś z polskich ministerstw.

  W korzystaniu z obfitych dotacji z kieszeni „nietolerancyjnego” polskiego podatnika Związek Ukraińców w Polsce ma przecież wielkie doświadczenie.

  Aleksander Szycht

  P.S. Równo rok temu na stronie Polskiego Radia ukazała się następująca informacja:

  Pomnik UPA koło Przemyśla zostanie zlikwidowany.

  „Likwidacja monumentu to skutek interpelacji skierowanej do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przez podkarpackiego Europosła Tomasza Porębę z Prawa i Sprawiedliwości.

  Europoseł informował w niej o nielegalnym obelisku i domagał się zdecydowanych działań. Teraz jest oficjalne potwierdzenie, że ta kwestia zostanie rozwiązana – powiedział Tomasz Poręba. Dodał, że Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, podzielił jego zastrzeżenia dotyczące pomnika. Zapowiedział też „zdecydowane działania”, które mają służyć zlikwidowaniu budowli, która została postawiona kilkanaście lat temu bez zgody polskich władz.

  Europoseł Poręba zapowiedział natychmiastowe przekazanie pisma od Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa władzom powiatu przemyskiego. Jak podkreśla, teraz ruch w sprawie likwidacji pomnika w Hruszowicach należy do władz lokalnych”.

  Aleksander Szycht

  Pierwotnie tekst ukazał się na portalu kresy24.pl

  Druk za zgodą autora

  Za: http://mysl-polska.pl/node/191
 • @kkkkk 14:00:54
  Powstańcy atakują z morza. Sjedove głeboko po Ukraińskiej stronie. Prze jaja.:)
 • @mania przepraszania 11:23:50
  Najnowsze kłamstwa z WP: Ukraińska RBNiO: rosyjski konwój wywozi ukraińskie maszyny przemysłowe!!!! http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ukrainska-RBNiO-rosyjski-konwoj-wywozi-ukrainskie-maszyny-przemyslowe,wid,16833095,wiadomosc.html?ticaid=11350e&_ticrsn=3
 • @hetman koronny 12:25:53
  Kłamstwa banderopiteków, powielane przez WP: Jeszcze dwa lata temu stadion Donbas Arena w Doniecku gościł piłkarskie mistrzostwa Europy. Teraz w wyniku ostrzału artyleryjskiego zamienia się w ruinę.

  Obiekt klubu "Szachtar" został trafiony rano pociskami. Słychać było dwie potężne eksplozje - podają służby prasowej klubu. Według strony ukraińskiej, za bombardowaniem stadionu stoją separatyści. Uszkodzono też trafostację obsługującą Donbas Arenę. - czyli "separatyści" sami siebie bombardują???!!! http://wiadomosci.wp.pl/lbid,8341,title,Ciezarowki-z-konwoju-rosyjskiej-pomocy-humanitarnej-przyjechaly-do-Luganska,nazywo.html
 • --------------- ciekawy film
  https://kefir2010.wordpress.com/tag/proroctwa/
 • @Kula Lis 62 14:11:59
  To jest bełkot paranoików. "Biały konwój" dojechał do Ługańska, a wywozi sprzęt z Doniecka!? Ci co to wypisują i ci co w to wierzą natychmiast do lekarza, marsz!
 • może było, ale warto przypomnieć
  https://www.youtube.com/watch?v=jwEYtNxOzgE
 • @mania przepraszania 14:23:52
  No a po badaniach do Tworek. Pzdr!
 • @adalbert05 11:47:48
  Tutaj relacja z dnia dzisiejszego, mapki i filmy:

  http://cont.ws/post/45032
 • @mania przepraszania 14:23:52
  Następne już zmienione łgarstwa, nie maszyny lecz: Rosjanie okradli Ukraińców? Kijów: w ciężarówkach konwoju jest nasz sprzęt wojskowy http://www.tvn24.pl/rosjanie-okradli-ukraincow-kijow-w-ciezarowkach-konwoju-jest-nasz-sprzet-wojskowy,461431,s.html
 • "МАРИОНЕТКИ" Россия Донецк Славянск
  Moze ktos jeszcze nie zna:

  https://www.youtube.com/watch?v=Awo6IWNlIS4
 • "Tam są ludzie, z którymi staliśmy na Majdanie"
  Ciekawy wywiad u "Maruchy"

  http://marucha.wordpress.com/2014/08/23/tam-sa-ludzie-z-ktorymi-stalismy-na-majdanie/
 • My tu sobie o pierdołach
  A na południe od Doniecka robi się nieciekawie,banderowcy atakuja już nie tylko na Ilowajsk,ale także na Marjanowkę i podchodzą od południa do przedmieść Doniecka.Coś próbuja na sile zrobić na jutrzejsze "święto"
 • @eMJot 14:30:33
  Zaczyna byc nieźle!
  :)
 • @Kula Lis 62 14:59:38
  Naprawde dobre najpierw wwozili sprzet wojskowy a teraz go wywoza ci ruscy to glupki jakies.Klamstwo goni klamstwo i tak od nowa.Czy wie ktos jak przebiega protest pod ukrainska ambasada zorganizowany przez Xportal.pl.Pozdrawiam
 • Informacja od Prochorowa:
  http://rusvesna.su/news/1408798913
  Na północ od Nowoazowska ostrzał z granatników i GRAD-ów pozycji nacgwardii i batalionów obrony terytorialnej.
  Ukraińcy stoją pod Małojekatierinowką, nie zdołali zdobyć Pietrowskiego.
  Amwrosijewka po ostrzale "uciszona".
  Trwa walka w rejonie Uspienki.
  W Kutiejnikowie pozycje Ukraińców nakryto ogniem z Uraganów.
  Walki na froncie ługańskim.
  Chodzą słuchy o pojawieniu się partyzantów w Sławiańsku.
 • @brusek 15:45:18
  Niestety nic nie moge znalezc na temat Zakarpacia, ale za to
  o Noworosji:

  http://voicesevas.ru/news/yugo-vostok/3992-rasshirenie-novorossii-dlya-ee-vyzhivaniya.html

  i Andreja:

  http://www.rg.ru/sujet/5243/index.html

  Pozdrawiam.
 • Krótki reportaż z Iłowajska:
  http://youtu.be/1rCYC0EVzsw
 • @hetman koronny 16:27:35
  "Migawki" z wojny "colonelcassad";
  http://colonelcassad.livejournal.com/1747124.html
 • Mapa z naniesionymi miejscami walk na południu:
  https://i.imgur.com/Xvd8Yk3.png

  Legenda:
  http://vk.com/public67833734?w=wall-67833734_94073

  Służby tyłowe pod Mariupolem mają gorąco.
 • @fretka 14:50:45
  http://cs614817.vk.me/v614817482/188b0/NTN24hyZoL0.jpg

  Pozdrawiam.
 • @mania przepraszania 16:29:28
  Plac Lenina w Doniecku wypełnia się powoli zdobycznym sprzętem.

  To jest dopiero "wunderwaffe" ukraińskiej panzerwaffe :))
  https://pp.vk.me/c618727/v618727198/175da/OFdUcBOktl8.jpg


  To wydobyte z komentarzy:
  Russia Today w konwoju:
  http://youtu.be/u_kJBMsiJmc

  To pewnie "łowca Mi-24 i Suszek"
  http://ipic.su/img/img7/fs/Bvt1ORcIEAAv-OO.1408804024.jpg

  Czołg 17 brygady pancernej pod Iłowajskiem:
  http://ipic.su/img/img7/fs/1213.1408804177.jpg
 • @fretka 16:47:43
  :))))))))))))))
 • @hetman koronny 16:39:21
  Czymś muszą walczyć skoro wszystko co jeszcze jako tako sie prezentuje pojechało na defiladę do Kijowa :)))
 • @fretka 16:47:43
  "Trollowanie" majdanowców w Charkowie, na żywo:
  http://youtu.be/47p3eGRd-nQ
 • AdNovum, podrzucam kolejne "sukcesy" sił ATO na 24 sierpnia:
  https://www.facebook.com/zoryan.zoryan/posts/757401634320786

  Sała Herojom!
 • @hetman koronny 17:13:12
  A transformersów do Rowieniek nie wysłali? Darth Liaszko ze swoimi teczowymi szturmowcami też pewno "kontratakuje"...
 • @fretka 17:32:39
  ;))
 • Interesujący punkt widzenia.
  Znalezione w komentarzach na Rusvesna:
  http://don-news.tk/putin-derzhit-poroshenko-za-boing/

  Zdaniem autora, najbliższy test jego teorii 26 sierpnia w Mińsku.
 • @hetman koronny 17:13:12
  "Szturmowiec" Dartha Liaszki;
  http://sadderbutwiser.files.wordpress.com/2013/03/stormtrooper_rainbow.jpg
 • @mania przepraszania 11:44:22
  Kozakiewicz kiedyś pokazał gest dla 50% ale jaki jest dla 25% to nie wiem
 • @fretka 18:22:01
  Dobrze że chociaż jedna sie nadaje do remontu. Może jeszcze postrzela...w drugą stronę :)))
 • Ku pokrzepieniu serc
  НАМ НАЦИСТЫ НЕ БУДУТ БРАТЬЯМИ !!!
  https://www.youtube.com/watch?v=OxM6zcEicPE
 • Witajcie:)
  Czytam Wasz serwis juz dłuższy czas, oczywiście i komentarze.
  Nie znam j. rosyjskiego i korzystam z translatora a wiadomo jak tłumaczy, Kali zjeść słonia - dziękuję Wam za przybliżenie sytuacji w Noworosji. Od siebie: Steven Seagal popiera Noworosję:
  http://swip.su/stiven-sigal-podderzhal-novorossiyu/
  oraz
  https://www.youtube.com/watch?v=RA4xp0L_vws#!
  Tu nie rozumiem o co chodzi?
 • @lorenko 19:17:22
  https://www.youtube.com/watch?v=TCPPIRjRR2c
  Freikorps "Szachtiorsk" ucieka z Iłowajska.

  Pozdrawiam
 • Mistyka wojny o Noworuś.
  Wrogom rosyjska ziemia gore pod nogami, a Rosjanom rosyjska ziemia pomaga zwyciężać. Wojna łączy chrześcijan /prawosławnych/ i pogan. Rozmowa z legendarnym dowódcą grupy szybkiego reagowania Ługańskiej Narodowej Republiki.

  https://www.youtube.com/watch?v=jLqkKGAKAYI
 • @lorenko 19:17:22
  Witam również:)

  Pozdrawiam.
 • Hiszpańscy farmerzy protestują przeciwko unijnym sankcjom wobec Rosji.
  https://www.youtube.com/watch?list=UUFU30dGHNhZ-hkh0R10LhLw&v=y4MKaat5kgc
 • @Melchior 19:00:04
  Jest moc!
  Ten moment kiedy turbośmigłowy bombowiec robi ściechę przez chmury jak Mojżesz przez Morze Czerwone....Mistrzostwo świata.

  I te nasze genarały chcą stawiać się Ruskim... mój to boże kochany...
 • @Gregoson 19:56:20
  Filmiki z dzisiejszych walk w Nowoazowsku;
  http://vk.com/military_informant?w=wall-18060545_122116
  W Mariupolu podobno ogłoszono alarm...
 • @AdNovum 19:31:26
  Witaj jak zwykle 5*. Tylko nie pisz o Malezyjskim Beiingu uwalonym ,przez banderopiteków . Pzdr.
 • @szczurobronny 21:03:18
  Tu dopiero jest maximum propagandy. Pzdr. http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukrainskie-media-batalion-sztorm-starl-sie-z-rosyjskim-desan,nId,1489323
 • @Repsol 21:25:42
  Ale Defence24.pl próbuje dotrzymać kroku w szerzeniu propagandy: http://www.defence24.pl/news_nato-rosyjska-artyleria-strzela-z-terytorium-ukrainy :)

  Filmik z "tramwajowej bitwy" trafił do mainstreamu: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wojna-polsko-ukrainska-o-buty-i-kresy-br-policja-sprawa-bedzie-kontynuowana,139977.html

  Niektórym jednak oczy się otworzyły:
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prorosyjski-protest-przed-ambasada-Ukrainy-w-Warszawie,wid,16833438,wiadomosc.html?ticaid=113515&_ticrsn=5


  Pozdrawiam.
 • Pozdrawiam AdNovum i innych zdrowo myślących
  To mój pierwszy komentarz na neon24.
  Bardzo lubię czytać opisy które pan przygotowuje. Wreszcie mam wiarygodne i rzetelne źródło informacji, a nie propagandę jaką sieją polskojęzyczne media.
  Pozdrawiam.

  PS. Teraz nasi oddają polskie "kamienice" ukrom i dostają za to medale.
  "Order od Ukrainy dla ministra Tomasza Siemoniaka"
  https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/8185,Order-od-Ukrainy-dla-ministra-Tomasza-Siemoniaka.html
 • @asdf 21:43:44
  Zastanawiam się jakimi gamoniami rządzący są , że pchają nas do wojny . Idioci ,czy jak to nazwać . Pzdr.
 • @asdf 21:43:44
  Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości co do poglądów Poroszenki: http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/prezydent-ukrainy-jest-dumny-z-upa#
 • @powerzx 21:44:36
  Pozdrawiają Ciebie wszyscy myślący o Polskiej Racji Stanu . Ave.
 • @Repsol 21:53:42
  Tez pozdrawiam!


  23.08.2014

  Przedpółnocny, subiektywny zbiór linków z niewybrednymi komentarzami

  MH17

  Brak nowych informacji

  WOJNA

  Skrót dnia – film Anna-News
  http://rusvesna.su/news/1408818697

  Skrót od Armii Noworosji
  http://rusvesna.su/news/1408816218
  http://www.novorosinform.org/news/id/6826

  Info z dzisiaj: informują że ukry uciekają spod Iłowajska i Saur-Mogiły!
  http://donbass.center/news/869-opolchency-obratili-v-begstvo-karateley-pod-ilovayskom-i-saur-mogiloy.html

  Walki pod Iłowajskiem – film
  http://rusvesna.su/news/1408763206
  http://www.novorosinform.org/news/id/6823

  Rowienki. Po ostrzale TOCZKI-U (film)
  http://donbass.center/news/877-lnr-rovenki-karateli-primenili-kompleks-tochka-u-23082014.html

  Pozycje napastników po uderzeniu powstańców (Kutejnikowo – DNR)
  http://rusvesna.su/news/1408813294

  Nowy podarunek od Wuja Poroszenki! Zdjęcie z Mazgawojem na tle T80! Sprawny i działający! At, „Prizraki”!!!! Tak trzymać chłopaki!
  http://donbass.center/news/861-komandir-brigady-prizrak-aleksey-mozgovoy-na-fone-svezhego-trofeya-tanka-t-80.html
  http://donbass.center/uploads/posts/2014-08/1408752400_1408745186_tlxsxn1w7iq.jpg

  Pod Iłowajskiem przechwycono kolumnę zaopatrzeniową! Dziękujemy Wuju!
  http://rusvesna.su/news/1408808285

  Film o zniszczonych Gradach – chyba się powtarza?
  http://www.novorosinform.org/news/id/6825

  Wzięty do niewoli przez „prawosektorowców” opowiada ( m.in. że życie dla tych „nieludzi” to pusty dźwięka a 98% z nich to narkomani”)– film
  http://rusvesna.su/news/1408810137

  Takie małe podsumowanie wojny: „pierwszy zestaw wybity!”
  http://rusvesna.su/recent_opinions/1408811574

  O wczorajszym dniu i o sytuacji z jeńcami
  http://novorus.info/news/events/27000-novye-podrobnosti-vcherashnih-boev-i-situaciya-s-plennymi.html


  DRUGI FRONT!

  Pod Mariupolem walki graniczne!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6827

  Walki o wybrzeże!!!!!!!!!!!!!!!!!

  http://politikus.ru/events/27734-opolchenie-dnr-vedet-boi-za-vyhod-k-azovskomu-moryu.html
  http://rusvesna.su/news/1408808760
  http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/by_text/public/karta_azovskoe_more_0.jpg?itok=mQmoy1oe

  Rozpoczęto walki o dojście do morza!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6828


  NOWOROSJA

  Financial Times: „Liczba uchodźców rośnie, wiara w prawdomównośc Kijowa maleje”
  http://ria.ru/world/20140823/1021184073.html

  Ługańsk na krawędzi katastrofy, co dzień ginie wielu mieszkańców!
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_08_23/LRL-setki-osob-padlo-ofiarami-nieustajacych-ostrzalow-2405/

  Zdjęcia z dzisiaj – Ługańsk
  http://donbass.center/news/871-obstrel-donecka-karatelyami.html

  W Doniecku trwaja przygotowania do Święta! Na plac Lenina ściągają sprzet zdobyty na napastnikach!
  http://donbass.center/news/872-v-doneck-na-ploschad-lenina-sily-dnr-privezli-obgorevshuyu-voennuyu-tehniku-ukrainskoy-armii.html
  http://donbass.center/uploads/posts/2014-08/1408796718_2.jpg
  http://donbass.center/uploads/posts/2014-08/1408796807_1.jpg

  Jednocześnie stale giną mieszkańcy!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6820

  W Doniecku trwaja walki z grupami dywersantów!
  http://ria.ru/world/20140823/1021185025.html

  Charków z okazji święta! ZASKAKUJĄCO!!!!! (film) BRAWO!!!!!
  http://donbass.center/news/869-opolchency-obratili-v-begstvo-karateley-pod-ilovayskom-i-saur-mogiloy.html

  O piłce nożnej: „Nie wracajcie do Doniecka!!!!!!”
  http://donbass.center/news/870-ne-vozvraschaytes.html

  O Żylinie – liderze „Opłota”
  http://www.novorosinform.org/articles/id/238

  DEZ-informacja Kijowa! Tradycyjnie zabijaja powstańców – już nie setkami ale „pięćsetkami”
  http://lenta.ru/news/2014/08/23/death/


  KONWÓJ

  Konwój powrócił PUSTY!!!!!!!!!! – więc celnicy ukraińscy nie mają zastrzeżeń!
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_08_23/Celnicy-nie-maja-zastrzezen-wobec-rosyjskiego-konwoju-2973/

  Parę słów dodatkowo…
  http://novorus.info/news/events/27002-gruz-iz-rossii-pribyl-v-lugansk-i-byl-obstrelyan.html


  KIJÓW i okolice

  BRAWO NASI!!!!!!!!!!!!!!!! Trochę mało ludzi przyszło ale trąbia media!
  http://politikus.ru/events/27735-u-zdaniya-ukrainskogo-posolstva-v-varshave-proshel-miting-protiv-voyny-na-ukraine.html
  http://politikus.ru/uploads/posts/2014-08/1408814290_115495011_1909619_1023467204346400_5999095393385300718_n.jpg

  Na Litwie antyrosyjska histeria!
  http://rusvesna.su/recent_opinions/1408811574

  Kijów tworzy nowe oznaczenie – jest to takie oznaczenie jakim nagradzano banderowców w czasie wojny – z hitlerowską symboliką!
  http://politikus.ru/events/27725-karatelnye-otryady-ukrainy-poluchili-znaki-otlichiya-tretego-reyha.html
  http://politikus.ru/uploads/posts/2014-08/1408809053_krest.jpg

  Jednocześnie chcą prawnie zabronić symboliki Noworosji!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6832
  http://storage.novorosinform.org/cache/f/b/(1)_vfLHkECEcDU.jpg/w590.jpg

  Wszyscy trąbią, więc powtarzam bo już o tym było u nas – „Kijów przygotowuje się do akcji terrorystycznych i zamachów w kilku miastach”
  http://rusvesna.su/news/1408818697

  Kijowska propaganda a rzeczywistośc – film
  http://rusvesna.su/news/1408816218

  A to rzeczywistość – krótki tekst i film – wywiad z Glogerem niemieckim który walczył po stronie ukrów, teraz udało mi się wrócić i opisuje wojnę
  http://rusvesna.su/news/1408701672

  Inna, krwawa i nieprawdopodobna rzeczywistość! Córeczka pana Naliwajczenki ma biznes polegający na wożeniu turystów na tereny frontu. Dodatkowa atrakcja można sobie za opłata kogos ustrzelić!
  http://www.novorosinform.org/news/id/6819

  Merkelowa dała gwarancje kredytowe na odbudowę Donbasu Rzeźnikowi. Na razie wzięła na leczenie 25 ukropów plus daje kase dla uchodźców
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_08_23/Ukraina-otrzymala-gwarancje-kredytowe-na-odbudowe-Donbasu-8173/

  Pani Merkelowa jest bardzo okrutna! Wyobraźcie sobie że nie chce dać Ukrainie gazu! Oczywiście rosyjskiego! „Dogadajcie się z panem Putinem!”
  http://donbass.center/news/875-merkel-ne-hochet-obespechivat-poroshenko-gazom-nahalyavu-dogovarivaytes-s-putinym.html

  Jeszcze Frau Merkel: „Koniecznie należy chronić interesy rosyjskojęzycznej cześci społeczeństwa”
  http://www.novorosinform.org/news/id/6831

  Wszyscy czekają spotkania w Mińsku
  http://novorus.info/news/policy/27030-zhdem-vstrechi-v-minske.html

  „Polska stałym poligonem NATO”. Nie wiem czy o to nam chodziło 25 lat temu?
  http://polish.ruvr.ru/2014_08_12/Polska-stalym-poligonem-NATO-8788/


  SANKCJE


  W Hiszpanii pierwsze rolnicze ruchawki „antysankcyjne”
  http://polish.ruvr.ru/news/2014_08_23/W-Hiszpanii-rolnicy-palili-flagi-UE-z-powodu-sankcji-wobec-Rosji-7662/

  A Gruzja gwałtownie zwiększa dostawy do Rosji!!!!
  http://politikus.ru/events/27715-gruziya-zayavila-o-gotovnosti-uvelichit-eksport-selhozprodukcii-v-rossiyu.html
 • @brusek 22:02:46
  Tu filmiki z rajdów na Nowoazowsk i Siedowe;
  http://vk.com/military_informant?w=wall-18060545_122116
 • @asdf 21:43:44
  Ano, ale jeszcze mało ludzi przyszło. Było tak na oko jakieś 100 osób.
 • @mania przepraszania 22:17:21
  Pięęęęęęęknie!

  Tak sobie od paru dni myslałem że najlepiej by było otworzyc "drugi front", no moze nie tak coś szumnego ale dobrą akcję dywersyjną zrobić na tyłach!

  To jest KAPITALNY pomysł! Popatrz - atakuja w idealnym miejscu! W zalezności od sytuacji - w zaleznosci od posiadanych "sił" oraz "sprzetu" moga iśc w kierunku (ogólnie biorąc) "na Saur-Mogiłę" lub "na Mariupol".

  Choc nie jestem wosjkowym, jakbym dysponował odpowiednią ilością ludzi i sprzetu - "pchnałbym" małą grupę (jeden czołg plus 3 BTR) w kierunku Mariupola a resztę skierował na spotkanie z tymi co teraz odchodza spod Saur-Mogiły!

  Totalne zaskoczenie i panika Ukrów!

  Czekam z niecierpliwością na jakies pomyślne wydarzenia!

  Pozdrawiam!
 • @TomS 22:33:29
  A "Dejwi" Wildstein pod wpływem "jabłek" się nie przypałętał?
 • @mania przepraszania 22:17:21
  Dopierdalają normalnym ludziom . Pies ich trącał. Pzdr.
 • @mania przepraszania 22:17:21
  PS

  Na mapie widze że "drugi front" sięga wzdłuż rosyjskiej granicy od morza do Wasyliwki - czyli CAŁA GRANICA pod kontrolą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 • Makrela pojechała i odjechała, jednocześnie dzienniqrwy mają o czym gadać i snuć historie nie s"tej ziemi! całkowicie zgadzam si
  "Polacy, wskutek trwającego od roku 1980 prania mózgów przez propagandę opracowaną za oceanem (serwowaną przez RWE i lokalne, aktualnie „prawicowe”, »elity intelektualne«), zatracili kompletnie zdolność analizy sytuacji rewolucyjnych i buntów społecznych w kategoriach instytucji, umów społecznych i interesu ogólnonarodowego. Buntownicy, szczególnie ci inspirowani i wspierani z zewnątrz, praktycznie nigdy nie reprezentują interesu narodowego – a praktycznie zawsze – interes ośrodków zagranicznych i interes zainstalowanej wewnątrz danego państwa »grupy interesu«. Jeśli ci buntownicy pojawili się samorzutnie, to wsparcie zewnętrzne, które jest im udzielane, ma swoją cenę – cenę, którą zapłaci naród, który pozwoli sobie tych „rewolucjonistów” zainstalować u władzy. Jeśli buntownicy byli od początku zatrudnieni do „pracy rewolucyjnej” przez ośrodki zewnętrzne, to nikt przy zdrowych zmysłach nie może oczekiwać, że realizowana przez tych buntowników polityka będzie czymś innym, niż działaniem w interesie mocodawców. „Szlachetni buntownicy” powstający bohatersko przeciw „tyranom” i „dyktatorom” to najczęściej medialne bajki dla opinii publicznej, serwowane przez tych, którzy chcą obrabować „wyzwalane” narody ze środków produkcji i bogactw naturalnych. Grabież ułatwiają skutki uboczne „kolorowych rewolucji” – podważenie zaufania społecznego do państwa i jego instytucji, demoralizacja ich pracowników i podłamanie lojalności na wszystkich szczeblach administracji, demoralizacja służb porządkowych, stworzenie społecznego przyzwolenia dla łamania prawa (to centralny element „kolorowej rewolucji”) i ogólny porewolucyjny chaos. Społeczeństwo w nowej rzeczywistości znajduje się w szoku i przez pewien czas, zdezorientowane, nie jest w stanie skutecznie bronić swojego majątku narodowego ani swoich praw (pracowniczych, edukacyjnych, socjalnych) przed działaniami dawno przygotowanych przez ośrodki zagraniczne na tą okazję „ekspertów” i „reformatorów” – czekających w instytucjach »międzynarodowych« z gotowymi pakietami „trudnych, lecz koniecznych reform” (patrz np. Prywatyzacja po polsku: zachodni eksperci zszokwani polską prywatyzacją). „Kolorowa rewolucja” jest więc narzędziem realizacji tego, co Naomi Klein opisuje jako „doktrynę szoku” (patrz film „Doktryna szoku” lub książka pod tym samym tytułem). Celem sponsorów i mocodawców „kolorowych rewolucji” jest właśnie wywołanie takiego stanu – szoku, dezorientacji, dezorganizacji społeczeństwa i jego instytucji, zachwianie normami, wartościami społeczeństwa i jego moralnością. Chodzi o skorumpowanie i zdemoralizowanie elit oraz aparatu administracyjnego – naturalnych strażników majątku narodowego i dobra publicznego. Nic nie korumpuje doskonalej, niż udział w „prywatyzacji”, która jest nieodmiennie składnikiem „trudnych reform” serwowanych przez „społeczność »międzynarodową«” zaraz po „wyzwoleniu” spod „tyranii”. Oczywiście korupcja elit (w tym ewentualnych oligarchów) może zacząć się dużo wcześniej, zakulisowo, a „rewolucja” jest tylko metodą zainstalowania wcześniej przygotowanego garnituru, pozostającego dotychczas w cieniu (to nie są liderzy „rewolucji”, lecz „bezpartyjni fachowcy”, „apolityczni eksperci”, którzy przypadkiem są np. stypendystami Fullbright’a, absolwentami Chicago University, eks-dyrektorami Goldman-Sachs itp.). W efekcie „rewolucji” planowo wyzyskiwane jest przyzwolenie elit na grabież – połączone z biernością zdezorientwanych mas, które, wcześniej pozyskane rewolucyjną demagogią10, obietnicą raju na ziemi, teraz są informowane, że muszą zaakceptować „reformy”, dziwnym trafem jakoś nie poprawiające ich bytu (czy np. Ukraińcy idąc w grudniu 2013 na Majdan przewidywali, że protestując w istocie domagają się, na żądanie MFW, podwojenia cen gazu ziemnego w swoich kuchniach?), za to wielce poprawiające byt »międzynarodowego« kapitału. Znamy ten scenariusz z Polski po roku 1989? "


  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raport-srodek-wschod/aktualnosci/news-moskwa-zatrzymanych-5-uczestnikow-spotkania-na-rzecz-solidar,nId,1489315#pst78801189utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • @brusek 22:36:45
  To świadczy jak cienka jest linia wojsk prokijowskich. Wszystko co mają koncentrują na kilku odcinkach głównych uderzeń, a tyły pozostawili nie osłonięte...
 • @brusek 22:39:26
  Jakby im wyszło uderzenie w kierunku Komsomolskie-Starobieszewo-Nowyj Swiet to byłby nowy, poteżny kocioł!

  Z drugiej strony na militarymaps widać skoncentrowane uderzenie na Iłowajsk który jest teraz pod kontrolą powstańców.

  Może w tej akcji dywersyjnej idzie od skierowanie części tego uderzenia w przeciwnym kierunku?

  Mapa nie wiem na ile aktualna pokazuje uderzenie powstańców w kierunku morza na Nowoazowsk i ukrów którzy są otoczeni w Siedowym. Faktycznie, bez zdobycia Siedowego nie mozna iśc dalej bo nie mozna mieć "nic" za plecami!
 • @brusek 22:46:40
  Widze z mapy że "nasi" wyzwalają Łutygino! Północ miasta zajęta jeszcze przez ukrów!

  CZęść Siewierodoniecka tez już zdobyta!

  Uglegorsk tez chyba juz "nasz"!
 • @AQQ 22:40:11
  Ja na Interii występuję jako "małe" aqq
  [czasem ktoś się pode mnie podszywa tak jak ja pod kogoś czasem żeby wk....]
  Tam też byłem :)
  Pozdrawiam
 • @brusek 22:54:49
  Mozgawoj i jego ludzie szturmują Siewierodonieck - juz sa w centrum!
  Obok idzie uderzenie na Muratowo - chyba juz też zdobyte!

  Natomiast jezeli dobrze rozumiem tę "małpę" to ukry próbuja się wyrwac z kotła na północ i atakują teraz posterunki na drodze H21
 • @mania przepraszania 22:36:46
  Nie zauważyłem tego "prawdziwego Polaka"
 • @brusek 22:54:49
  Trwa na "nadmorskim froncie" zdobywanie Nowoazowska!

  No to jutro bedzie miał co "Rzeźnik" Poroszenko co świętować i komu wręczać te UPOwskie medaliki!
 • @AQQ 22:40:11
  Trochę mi urwało!
  ...całkowicie zgadzam się z opinią komentarza j/w.
  Miał być jeszcze dowcip:
  Ukrainiec chwali się, że na.rał na placu Czerwonym w Moskwie. Koledzy pytają a nie widział cię nikt? -nie odpowiedział, bo spodni nie sćiągałem...

  Czy nie dziwi Was data wizyty makrelowej?
  http://fakty.interia.pl/historia/news-niemcy-szef-bundestagu-przypomina-o-rocznicy-paktu-ribbentro,nId,1489359#iwa_item=2&iwa_img=0&iwa_hash=11951&iwa_block=facts
 • @TomS 23:08:01
  Ale ja głupi goj jestem przecież szabas był! Co jak co, ale taki "narodowy prawicowiec" nie mógł poprełnić takiej "bezbożności"...
 • @brusek 23:11:25
  Brawo CharkóW!
  http://rusvesna.su/news/1408825480

  A z naszego podwórka:
  Onet przemówił o uchodźcach? niebywałe!
  http://wiadomosci.onet.pl/rosja-okolo-100-tys-obywateli-ukrainy-wystapilo-o-status-uchodzcy/hbrqs

  Hehehe - nieznani sprawcy strzelają i niszcza stadion! DOBRE!!!! Za to internauci pod informacją kpia w najlepsze!
  http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/inne-ligi/eksplozje-w-doniecku-stadion-donbass-arena-uszkodzony/597rc

  jeszcze jedno
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/plan-marshalla-dla-ukrainy-stefanec-to-moze-byc-punkt-zwrotny-dla-kijowa/s79vg

  Plus cytuję internaute
  ~ciekawe cytaty do herszel.jehuda: http://www.msw.gov.pl
  "Order wręczył ministrowi ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motsyk. Jak podkreślił, Ukraina docenia osobisty wkład ministra Tomasza Siemoniaka w działania na rzecz pogłębienia współpracy Polski i Ukrainy.
  Dla strony ukraińskiej szczególnie ważne jest wsparcie ministra i rządu RP dla społeczności Ukraińców w naszym kraju, a zwłaszcza zaangażowanie w sprawę zwrotu Związkowi Ukraińców w Polsce Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu."

  http://wiadomosci.onet.pl
  "Kamizelki kuloodporne i hełmy określa się mianem broni nieśmiercionośnej, służą nie do zabijania, ale do obrony osobistej - przypomina szef MON Tomasz Siemoniak. I dodaje, że nie ma powodu, żeby polskie służby celne blokowały tego rodzaju eksport na Ukrainę. Minister obrony odpowiedział też na apel premiera Arsenija Jaceniuka ws. dozbrojenia Ukrainy."

  http://mon.gov.pl
  "Ministerstwo obrony narodowej przekaże pomoc humanitarną dla ukraińskich żołnierzy.
  W przyszłym tygodniu do Lwowa zostanie dostarczona pierwsza partia z planowanych prawie 320 ton polskiej pomocy. Ukraińscy żołnierze otrzymają m.in. żywność, materace i koce. Pomoc będzie realizowana na podstawie protokołu podpisanego między ministerstwami obrony obu państw." zwiń

  Frau Angela"Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że "wstrzymanie ognia jest konieczne". - Jestem tutaj w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, jednak dzisiaj to nie Niemcy są agresorem - mówiła Angela Merkel."

  zacytowane za:
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/angela-merkel-z-wizyta-w-kijowie/wqrgq
 • @brusek 23:24:50
  O ile pojmuję military maps to z Odessy wychodzi w morze jakis ukropski okret wojenny - ale pod Mariuopl to jutro wieczór dopłynie pewnie?
 • @brusek 23:29:01
  25 Brygada "po prośbie"; "zabierzcie nas bo zginiemy!"
  http://rusvesna.su/news/1408827236
 • @brusek 23:29:01
  Jak chcą pozbyć się też okrętu, to proszę bardzo, chętnie zobaczymy kolejną klęskę ukropów.
 • Taka dygresja
  Nie wiem dlaczego media np. rosyjskie sprzyjające przecież Seperatystom nie piszą jednoznacznie NOWOROSJA. Przecież ludność Donbasu okresliła poprzez ważne i uznane przez miedzynarodowych obserwatorów referendum o samostanowieniu i utworzeniu dwóch republik ludowych a potem przedstawiciele vox populi o utworzeniu nowego państwa Noworosja. Nie wspomina się, że są przedstawione papiery o uznanie w ONZ i oddzielnie do państw w tym oczywiście Rosji. Dlaczego Rosja nie podejmuje decyzji o uznanie Noworosji jako państwa?
  Może ktoś z Was zna sie na prawie międzynarodowym i wytłumaczy aspekty.
  Merkel podobno boi się, że uznanie Krymu jako części Rosji jest zagrozeniem dla innych państw posiadających mniejszości narodowe, pewnie Rosja też tego się boi i już po Krymie nie chce przesadzać?
 • oblicze obecnej władzy na Ukrainie
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/prezydent-ukrainy-jest-dumny-z-upa

  Nam ta prawda jest znana, niestety większości Polaków, ogłupianych przez łżemedia i "polskich" dziennikarzy typu Wildsztain, nie...
 • @xes23 01:58:08
  Mendia idą w zaparte zwłaszcza te główne. Pracownicy są dobrze opłacani i choćby mieli swoje własne poglądy to ich nie przedstawią. Niesubordynowany dziennikarz otrzyma od swojego chlebodawcy ostrzeżenie: albo jesteś z nami albo przestaniemy cię lubić i twoją rodzinę też, na twoje miejsce jest stu dziennikarzy wysoko wykształconych...
 • Na zachodzie Europy w krajach zwasalizowanych przez syjonistyczną Amerykę nie brakuje ludzi odważnych
  Na zachodzie Europy w krajach zwasalizowanych przez syjonistyczną Amerykę nie brakuje ludzi odważnych śmiało wypowiadających swoje opinie o rzeczywistej sytuacji na świecie , w tym na Ukrainie. Na pewno do nich można zaliczyć niezależnego geopolityka, publicystę Emeryka Chauparde. Poniżej wypowiedź Chauparde na temat : „Rosja źródłem nadziei dla narodów wolnego świata”. W pełni zgadzam się z tą jego wypowiedzią.

  https://www.youtube.com/watch?v=X5MRZ5Z6VfY
 • @powerzx 21:44:36
  Również Serdecznie Pozdrawiam!

  Ale jednocześnie martwi mnie fakt, że tak dużo ludzi w Polsce jest zaczadzonych oficjalną narracją, i że nie dociekają prawdy o otaczającej ich rzeczywistości. Czyżby już ich przemaglowano konsumpcyjnym stylem życia, propagowaniem złych wzorców moralnych i karmiąc codzienni dużą liczbą kłamstw, na bezwolną masę, z którą można zrobić wszystko?

  Pozdrawiam.
 • @Repsol 20:59:42
  Dzięki i

  Pozdrawiam:)
 • @xes23 01:58:08
  Jesteśmy do tego stopnia udupieni we własnym kraju, że w Warszawie, która tyle wycierpiała z rąk SS Galizien świętowany ma być Dzień Niepodległości ukrainy, a władze organizują takie o to pokazówki http://i.wp.pl/a/f/jpeg/33666/wp_zel_palac_kultury_ukraina_600.jpeg

  Panowie zarówno po lewej jak i po prawej stronie pewnie się bardzo cieszą

  http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-1995.jpg

  Na zdjęciu reichsfuhrer Heinrich Himmler w towarzystwie niemieckich oficerów przed oddziałem 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS „Galizien”

  Poniżej:
  Ich dzieło
  http://bi.gazeta.pl/im/3c/bf/da/z14335804Q.jpg?preview=1
 • Nie mogę się doczekać
  parady w Doniecku.
 • @brusek 23:11:25
  Drugi front i tymczasem mamy nowy kocioł na linii Voikovskij , Amvrosivka,Blahodne, Kuteinkove. Te 6000 Ukrów wczoraj powoli jest odcinane od reszty.
 • @Triphaze 09:49:53
  Jeśli ten manewr wyjdzie i Ukraińcy zostaną zamknięci w kocioł to moim zdaniem jest to manewr, który można spokojnie wpisac do podręczników taktyki i dowodzenia.
 • @Triphaze 09:49:53
  Właśnie wyszło jedno silne uderzenie od Mospino,drugie od Uspienki.Wygląda na to,że spotkają się w Nowoiwanowce.Jeżeli powstańcy utrzymają swoje pozycje,to będzie tak jak piszesz.Świetny prezent na "dzisiejsze święto".A ja już wczoraj panikowałem,widząc atak banderowców na Ilowajsk!ps.Co do wiadomości o wyjściu okrętu z Odessy.Pod Mariupol nie dopłynie,bo którędy.Przez Kercz?To rosyjskie wody terytorialne,nie puszczą go.Banderowcy są w ciemnej du..ie,jeżeli chodzi o jakąkolwiek wsparcie od strony morza.Pozdrawiam.
 • @Gregoson 09:04:30
  Witam z rana!

  Z tego co zapamietałem z info w Rossija24 to same sukcesy!

  Dwa duże kotły i kilka mniejszych. Stopniowa likwidacja ukrów w tych kotłach.

  Z Military maps wynika że jak wczoraj "prorokowałem" nasi są w Siewierodoniecku o rzut beretem od Lisiczańska - to jezli chodzi o kirunek północny od Ługańska.
  Na południu Ukry siedzą w Szczastje ale otoczeni, dalej na południe kociołki w Metalliście i i Żiełtoje.

  Jeszcze niżej poprzedni wielki kocioł który robił uprzednio tyle zamieszania i zagrażał kolumnie humanitarnej, został rozcięty na dwa kociołki. Jeden, mniejszy Illirija-Biełoje, zaś drugi wiekszy Między Łutigino, Wołnuchino a Nowoswietłowką. Z tym że Łutugino i Nowoswietłowka są "nasze".
  Na południowy wschód od Ługańska właśnie likwidowany jest ten nowy, wielki kocioł z 5-cioma tysiacami Ukrów którzy wczoraj chcieli zdobyc Saur-Mogiłę i Iłowajsk. Najwyraźniej teraz ukry sa okrażeni w okolicach pomiedzy Komaczowo-Nowoiwanowka - rosyjska granica na wschodzie.

  Tak jak mówili w Rossija24 - trwaja walki i zajmowany jest pas nadgraniczny az do Nowoazowska. Jakis "oddział partyzancki" walczy w kierunku drogi T519 koło Primorskoje - pewnie chca iśc wybrzeżem (po zajęciu Nowoazowska) drogą na Odessę nr M14/E58
 • @lorenko 00:04:05
  Wiesz, tez nie wiem - to jest "wielka Polityka" - chyba.
  O ile pamiętam, jak chcesz to poszukam jak to było - ale historia była taka, że zgodnie z prawem Ukrainy / wszystko było "lege artis"/ przeprowadzono referenda osobno w obwodzie Ługańskim i Donieckim. Jednocześnie wybierano radnych (posłów) do parlamentów w Ługańsku i Doniecku. Potem ukonstytuowane i osobno obradujące gremia parlamentarne podjęły decyzję o wspólnym stworzeniu federacji pod nazwą "Noworosja". Parlamenty wybrały spośród siebie ilus tam posłów / po tyle samo/ i oddelegowały do wspólnego parlamentu Noworosji.

  Noworosja zgłosiła się do ONZ o swoje uznanie.

  Nie wiem dlaczego w oficjalnym przekazie Rosji znikneła nazwa "Noworosja" a posługuja się nazwami republik: "DNR" i "LNR". To sprawa polityki jakiejś...

  Pan Ławrow by to pewnie ładnie wyjaśnił, jakbysmy go prywatnie na dobry koniak namówili....
  :)

  Pozdrawiam!
 • @fretka 10:09:08
  Zaraz oglądam - teraz przerzucam się w "nowy dzień", bo AdNovum daje "wykład"...
  :)
 • @brusek 10:12:21
  Film piekny, dzięki!

  Swietne było to:

  "Wiecie Ukry, czemu zwyciężamy, bo robimy to z radością! W ogóle kochamy Was, z miłościa was zabijamy!"

  Jakos tak mówił...

  A.... Rossija24 mówiła dziś rano że obrońcy zdobyli w nocy 7 transportów pełnych zaopatrzenia we wszystko co im potrzebne!
 • @mania przepraszania
  Mieli wieźć broń, okazało się, że broni nie było. Zatem wymyślono, że wywieźli maszyny, które zdemontowano w ciągu paru godzin. Potem, że wywożą broń, teraz ględzą o wywiezieniu zwłok zabitych Rosjan.
 • @Kula Lis 62 10:30:52
  Ja się przenosze do nowego dnia!
  :)
  PZDR
 • @fretka 10:09:08
  Powstańcy dzielnie walczą ale z tym paleniem to jakaś przesada, przecież to nie zdrowe ;)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej