Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Iustitias Vestras Iudicabo.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mała stabilizacja w okresie rządów Gomułki polegała na utrwaleniu struktur władzy oraz dalszym dyscyplinowaniu społeczeństwa socjalistycznego.

APARAT ZNIEWOLENIA I DEPRAWACJI PAŃSTWA POLSKIEGO cz. 23

"Odwilż" czyli stalibizowanie się narzuconego Polsce systemu władzy.

Na początku przedstawię jakie zadania stawiał przed kadrami sądownictwa wojskowego Prezes NSW(22.11.45-18.03.47r.)- płk Aleksander Michniewicz co zostało opublikowane w piśmie; "Wojskowy Przegląd Prawniczy" (1946r.). Otóż wedgług rozpowszechnianej przez niego wykładni, cytuję: "Przed sądami wojskowymi stanęły nowe zadania polegające na eliminacji i eksterminacji wrogów Narodu".

Oczywiście tego zadania nie chcą dostrzec dzisiejsi sędziowie i prokuratorzy III RP, dla których eksterminacja     mieści się zapewne w ich pojmowaniu reguł prawnych. A może takie "dialektyczne" podejście do problemu rozliczenia zbrodni komunistycznych ma inne przyczyny np. wynika z ochrony swoich bliskich przed poniesieniem odpowiedzialności karnej?

15. płk Juliusz Krupski

Jako sędzia wojskowego "wymiaru sprawiedliwości" orzeka już od lipca 1944 roku, sądząc żołnierzy i współpracowników AK i innych organizacji niepodległościowych w Wojskowym Sądzie Garnizonowym następnie przekształcownym w Wojskowy Sąd Okręgowy i kolejno w WSR w Lublinie. W 1946 roku wstępuje w szeregi PPR/PZPR, a od 30.11.1948 roku jako wyróżnienie za wyjątkowe zaangażowanie się w walkę z wrogami nowej władzy zostaje skierowany do NSW. W NSW zostaje mianowany Szefem Wydziału i jako zaufany i skuteczny oraz bezwzględnie wykonujący polecenia czynników politycznych, sędzia bardzo często przewodniczy kompletom sędziowskim orzekającym w NSW jako I Instancja- czyli karna. Równie często aktywnie uczestniczy w podobnych zespołach sędziowskich NSW orzekających w II Instancji- rewizyjnej. Po 15.12.1956 roku zostaje skierowany do cywila, gdzie pracuje jako adwokat i obrońca wojskowy w Warszawie.

16. por (?) Jerzy Kwiatkowski

Bardzo niska ranga wojskowa jak na sędziego NSW może wskazywać na dwie możliwości, że albo sędzia ten został skierowany do NSW nie tylko w celu orzekania wyroków, ale również do wykonywania innych zadań. Drugą możliwością jest to, że został zdegradowany z wyższego na niższy stopień wojskowy. Z tym, że brak jakichkolwiek informacji na temat dalszych losów i kariery w NSW raczej wskazywać mogą na możliwość pierwszą, tj., że wykonywał w NSW dodatowo inne jakieś zadania.

17. płk Kryspian Mioduski

 Urodził się w 25.10.1923 roku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren przyszłej Polski "ludowej" aktywnie włącza się w walkę z wrogami klasowymi nowej władzy. Kończy przyśpieszony kurs prawniczy w 1948 roku i zostaje w 1949 roku skierowany do orzekania w NSW, gdzie pełnił różne wysokie funkcje; wice Prezesa i zastępcy Przezesa NSW. W 1955 roku zostaje przeniesiony do rezerwy, ale już w 1957 roku ponownie trafia jako sędzia wojskowy do NSW, a od 1962 roku (po przemianowaniu NSW w Izbę Wojskową Sądu Najwyższego) jest prominentnym sędziom pełniącym różne funkcje kierownicze w IW SN. Służbę w IW SN pełni do 1971 roku, gdzie wcześniej wyróżnił się opracowaniem i wdrożeniem "Zasad Współzawodnictwa Między Sądami". Te wdrożone przez sędziego K.Mioduskiego Zasady polegały na wyznaczaniu planów ilości orzekanych wyroków, co następnie decydowało o ocenie sądów i poszczególnych sędziów. Ocena taka zaś miała bezpośredni wpływ na awanse, karierę zawodową, uposażenie i nagradzanie sędziów.

Ciąg dalszy niebawem...

Pozdrawiam.

Na zdjęciu sędzia NSW- Marcin Dancyg, zdjęcie pochodzi z okresu jego emigracji do Izraela.

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej