Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Iustitias Vestras Iudicabo.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mała stabilizacja w okresie rządów Gomułki polegała na utrwaleniu struktur władzy oraz dalszym dyscyplinowaniu społeczeństwa socjalistycznego.

APARAT ZNIEWOLENIA I DEPRAWACJI PAŃSTWA POLSKIEGO cz. 23

"Odwilż" czyli stalibizowanie się narzuconego Polsce systemu władzy.

Na początku przedstawię jakie zadania stawiał przed kadrami sądownictwa wojskowego Prezes NSW(22.11.45-18.03.47r.)- płk Aleksander Michniewicz co zostało opublikowane w piśmie; "Wojskowy Przegląd Prawniczy" (1946r.). Otóż wedgług rozpowszechnianej przez niego wykładni, cytuję: "Przed sądami wojskowymi stanęły nowe zadania polegające na eliminacji i eksterminacji wrogów Narodu".

Oczywiście tego zadania nie chcą dostrzec dzisiejsi sędziowie i prokuratorzy III RP, dla których eksterminacja     mieści się zapewne w ich pojmowaniu reguł prawnych. A może takie "dialektyczne" podejście do problemu rozliczenia zbrodni komunistycznych ma inne przyczyny np. wynika z ochrony swoich bliskich przed poniesieniem odpowiedzialności karnej?

15. płk Juliusz Krupski

Jako sędzia wojskowego "wymiaru sprawiedliwości" orzeka już od lipca 1944 roku, sądząc żołnierzy i współpracowników AK i innych organizacji niepodległościowych w Wojskowym Sądzie Garnizonowym następnie przekształcownym w Wojskowy Sąd Okręgowy i kolejno w WSR w Lublinie. W 1946 roku wstępuje w szeregi PPR/PZPR, a od 30.11.1948 roku jako wyróżnienie za wyjątkowe zaangażowanie się w walkę z wrogami nowej władzy zostaje skierowany do NSW. W NSW zostaje mianowany Szefem Wydziału i jako zaufany i skuteczny oraz bezwzględnie wykonujący polecenia czynników politycznych, sędzia bardzo często przewodniczy kompletom sędziowskim orzekającym w NSW jako I Instancja- czyli karna. Równie często aktywnie uczestniczy w podobnych zespołach sędziowskich NSW orzekających w II Instancji- rewizyjnej. Po 15.12.1956 roku zostaje skierowany do cywila, gdzie pracuje jako adwokat i obrońca wojskowy w Warszawie.

16. por (?) Jerzy Kwiatkowski

Bardzo niska ranga wojskowa jak na sędziego NSW może wskazywać na dwie możliwości, że albo sędzia ten został skierowany do NSW nie tylko w celu orzekania wyroków, ale również do wykonywania innych zadań. Drugą możliwością jest to, że został zdegradowany z wyższego na niższy stopień wojskowy. Z tym, że brak jakichkolwiek informacji na temat dalszych losów i kariery w NSW raczej wskazywać mogą na możliwość pierwszą, tj., że wykonywał w NSW dodatowo inne jakieś zadania.

17. płk Kryspian Mioduski

 Urodził się w 25.10.1923 roku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren przyszłej Polski "ludowej" aktywnie włącza się w walkę z wrogami klasowymi nowej władzy. Kończy przyśpieszony kurs prawniczy w 1948 roku i zostaje w 1949 roku skierowany do orzekania w NSW, gdzie pełnił różne wysokie funkcje; wice Prezesa i zastępcy Przezesa NSW. W 1955 roku zostaje przeniesiony do rezerwy, ale już w 1957 roku ponownie trafia jako sędzia wojskowy do NSW, a od 1962 roku (po przemianowaniu NSW w Izbę Wojskową Sądu Najwyższego) jest prominentnym sędziom pełniącym różne funkcje kierownicze w IW SN. Służbę w IW SN pełni do 1971 roku, gdzie wcześniej wyróżnił się opracowaniem i wdrożeniem "Zasad Współzawodnictwa Między Sądami". Te wdrożone przez sędziego K.Mioduskiego Zasady polegały na wyznaczaniu planów ilości orzekanych wyroków, co następnie decydowało o ocenie sądów i poszczególnych sędziów. Ocena taka zaś miała bezpośredni wpływ na awanse, karierę zawodową, uposażenie i nagradzanie sędziów.

Ciąg dalszy niebawem...

Pozdrawiam.

Na zdjęciu sędzia NSW- Marcin Dancyg, zdjęcie pochodzi z okresu jego emigracji do Izraela.

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY

więcej