Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Iustitias Vestras Iudicabo.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zdrada Polski nie jedno ma oblicze, czego dowodzą losy Blanki Kaczorowskiej, córki sędziego NSW Polski "ludowej" - ppłk Jana Kaczorowskiego.

APARAT ZNIEWOLENIA I DEPRAWACJI PAŃSTWA POLSKIEGO cz. 26

Blanka Kaczorowska- szersze tło.

Zanim przystąpię do opisu powojennych losów Blanki Kaczorowskiej uzupełnię wcześniejsze informacje na jej temet, kórych nie zamieściłem w poprzednim post'cie.

Blanka Kaczorowska była najstarszym dzieckiem Janiny i Jana Kaczorowskich. Młodsza jej siostra- Irena, urodziła się w Warszawie w 1930 roku, a najmłodszy z trójki rodzeństwa brat- Włodzimierz, urodził się w 1933 roku również w Warszawie.

Jej ojcem był pracujący w okresie międzywojennym, jako sędzia okręgowy Jan Kaczorowski, pracując między innymi w Sądzie Okręgowym w Siedlcach gdzie zastał go wraz z rodziną wybuch wojny. Mieszkali w Siedlcach przy ulicy Jagielońskiej 25.

W 1938 roku Blanka zdaje małą maturę w ówczesnej Wyższej Szkole Realnej w Siedlcach (obecnie znanej pod nazwą "Królówka").

Od 1941 roku pracuje jako sprzątaczka z niemieckim szpitalu wojskowym, gdzie podejmuje działalność wywiadowczą polegającą na spisywaniu z Księgi Rannych dane personalne, numery jednostek, daty walk oraz ich miesca hospitalizowanych w szpitalu żołnierzy niemieckich.

Mniej więcej z polecenia swego szefa (pochodzącego z Niemiec Żyda) dowodzącego grupą operacyjną "H"- L.Kalksteina  nawiązała romans służbowy z intendentem siedleckiego lotniska wojskowego, dzięki czemu zdobyła plan mobilizacyjny Hamburga oraz plany niektórych niemieckich lotnisk.

W wyniku znanej już z poprzedniej części współpracy z warszawskim Gestapo grupy Kalksteina został praktycznie sparaliżowany wywiad ofensywny KG AK. Zdradę Blanki Kaczorowskiej-Kalkstein odkrył wczesną wiosną 1944 roku jeden z oficerów II Oddziału KG AK- znany pod imieniem Roman, który po wojnie był ustawicznie szykanowany przez władze komunistycznej Polski, a nawet odsunięty od wykonywanego przez niego zawodu nauczyciela.

Teraz przedstwię Państwu szersze tło historyczne pokrywające się w czasie ze zdradziecką działalnością grupy Kalksteina, a wraz z nią Blanki Kaczorowskiej-Kalkstein:

1. 5.01.1942 roku zrzucenie na spadochronach z samolotu sowieckiego w okolicach Wiązownych niedaleko Warszawy  tzw. Grupy Incjatywnej. Grupę tą stanowili specjalnie wyszkoleni w Specjalnym Ośrodku Szkoleniowym Wywiadu NKWD "PUSZKINO" pod Moskwą agenci NKWD mający za zadanie utworzenie w okupowanej przez Niemców Polsce przyczółka wywiadowczego działającego na rzecz służb sowieckich. W celu realizowania poleceń płynących z centrali w Moskiwie mieli oprzeć się na przedwojennej agenturze umieszczonej w strukturach organizacji lewicowych oraz w oparciu o nowo powstałą z ich incjatywy Polską Partię Robotniczą.

2. 20.01.1943 rok następuje realizacja tzw. "Memorandum Ponomarienki" w myśl jego wytycznych celem do zrealizowania przez agenturę bolszewicką w okupowanej Polsce ma być:

  -  osłabienie rękami Niemców oraz zbrojnych oddziałów powołanych przez PPR polskiego podziemia niepodległościowego,

  -  "rozpalenie wojny partyzanckiej", które miało być sprowokowane dywersją oddziaów partyzantki bolszewickiej,

  -  inwigilacja niepodległościowej działalności podziemnej prowadzonej przez AK i inne organizacje niepodległościowe,

  -  gromadzenie informacji i danych osobowych na temat kierownictwa oraz najbardziej aktywnych członków oraz osób wspierających związanych z ruchem niepodległościowym,

  -  wykorzystanie do eliminacji działaczy, ugrupowań i partyzantki niepodległościowej oraz przedstawicieli Delegatury Rządu londyńskiego w Kraju tajne służby niemieckie w tym Gestapo i Abwerę za pomocą umieszconych w nich agentów i współpracowników NKWD,

  - umieszczanie wewnątrz oddziałów partyzantki niepodległościowej oraz jej struktur politycznych i organach Państwa Podziemnego agentury sowieckiej najczęśćiej przy wykorzystaniu ludności żydowskiej.

3. W listopadzie 1942 roku powstaje II Wydział Informacyjny GL, stanowiący bezpośrednią ekspozyturę wojskowego wywiadu sowieckiego- GRU, do których m.in należało zbieranie informacji na temat AK, przedstawicieli Delegatury Rządu oraz innych organizacji podziemia niepodległościowego.

4. 19.04.1943 rok - wybuch powstania w Gettie warszawskim, które kończy się 16.05.1943 roku.

5. Latem 1943 roku Wydział II Informacyjny GL zostaje zasilony przez agenta GRU gen. Michała Żymierskiego ps. "Józef", który został tam mianowany doradcą ds. specjalnych w Wydziale Operacyjnym GL.

6. Wrzesień 1943 rok członek Wydziału Informacyjengo Gwardii Ludowej- Marian Spychalski ujawnił Gestapo listę około 50 nazwisk niepodległościowych działaczy konspiracyjnych, wśród których część było członkami stronnictw politycznych polskiego Państwa Podziemnego, członków Delegatury Rządu na Kraj oraz dowództwa AK- osoby te pod koniec 1943 roku zostały przez Gestapo aresztowane.

7. 4/5.07.1943 rok Zamach na Generała Sikorskiego- Premiera Rządu "Londyńskiego".

8. 4.11.43-1.12.1943 rok spotkanie Wielkiej Trójki w Teheranie, gdzie zapada decyzja o ustaleniu polskiej graniczy wschodniej gw. Linii Curzona oraz dokonano podziału Europy na alianckie strefy okupacyjne i przydzielenia Polski do sterfy okupacyjnej radzieckiej.

9. 4.01.1944 roku przekroczenie przez wojska Armii Czerwonej granic przedwojennych II RP.

10. 3/4.04.1944 rok zrzut na teren niemieckiej strefy okupacyjnej na Placówkę AK kryptonim "Zegar" Józefa Rettingera posługującego się w misji polskiej nazwiskiem obywatela brytyjskiego- Paisley i kryptonimem agenturalnym Secret Service "Salamander" oraz ps."Brzoza". Celem jego misji na terenach okupowanej Polski było zorganizowanie porozumienia PPR- Delegatura Rządu i porozumiemia między wszystkimi oddziałami podziemia niepodległościowego w celu utworzenia wspólnego rządu po wkroczeniu na teren Polski Armii Czerwonej. Uznany przez kierownictwo KG AK za prowokatora i zdrajcę skazany zostaje na wyrok Kary Śmierci, której wykonanie przekazano Odziałowi Likwidacyjnemu AK Kryptonim 993/W. Rettingier ostrzeżony o grożącym mu niebezpieczeństwie zaczął się ukrywać po czym opuścił terytorium Polski udając się przez Czechy, Austrię i okupowaną część Płn. Włoch do będącego w rękach brytyjskich Bryndisi.

CDN.

Pozdrawiam.

 

 

Na zdjęciu pochodzącym z lata 1941 roku, od strony prawej: Krystyna Salówna członek wywiadu AK z Siedlec, w środku NN i po lewej stronie Blanka Kaczorowska ps. "Sroka" jeszcze jako cżłonkini wywiadu AK z okręgu siedleckiego.

 

 

KOMENTARZE

 • ps.
  Na zdjęciu pomyliłem strony, a więc prawidłowo po prawej stronie zdjęcia jest Blanka Kaczorowska ps. "Sroka", a po lewej stronie zdjęcia- Krystyna Salówna, członek wywiadu AK z Siedlec.

  Do czytających mam wzt. prośbę: może ktoś wie kim jest mężczyzna zaprezentowany na zdjęciu z Blanką Kaczorowską?

  Pozdrawiam.
 • .......pisz AdNovum. Pisz !
  http://thumb15.shutterstock.com/thumb_large/81243/81243,1316138270,3/stock-vector-world-federation-of-protection-84731137.jpg
  Pozdrawiam najserdecznie
 • @tfur-ja 13:45:17
  Dziękuję i Również Pozdrawiam:)

  Szczęść Boże!
 • Dzięki za umożliwienie poznania zdrajcow Polski
  Okropne jest to że posiadali Polskie imiona i nazwiska , lecz Polakami nie byli
  Pozdrawiam
 • Czyta się jak thriller.
  Czekam z niecierpliwością na cd.
  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej