Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Iustitias Vestras Iudicabo.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tło wydarzeń dotyczących działań podjętych przez niemieckie tajne służby wobec działaczy polskiego podziemia niepodległościowego pokazują, że nie

...były one oderwane od szerszego planu działań uzgodnionych między sobą przez głównych graczy owych czasów- twórców nowego ładu światowego po II W.Ś.- tzw. Aliantów Zachodnich. Dlaczego właśnie ten moment przełomu lat 1943-1944 był tak istotny? Otóż wobec zbliżającego się upadku III Rzeszy, Aliancji Zachodni podjęli wspólne i skoordynowane działania wyprzedzające, które miały służyć wcieleniu w życie ich koncepcji budowy powojennej rzeczywistości, w której istotną rolę oczywiście odgrywała Polska, więc tu ich działania się koncentrowały właśnie w tym przełomowym momencie.

APARAT ZNIEWOLENIA I DEPRAWACJI PAŃSTWA POLSKIEGO cz. 27

Blanka Kaczorowska- okres powojenny.

W październiku 1946 roku płk dypl Franciszek Herman-

(od wiosny 1941r. organizator i następnie Szef Biura Studiów oraz II zastępca Szefa Oddziału II KG ZWZ/AK. Rozkazem KG ZWZ nr. L. 21/BP z dnia 11.11.41r. mianowany na stopień majora, a do stopnia ppłk dypl mianowany rozkazem L 113/BP w dniu 11.11.43r., po aresztowniu w wyniku zdrady gr. L.Kalksteina ppłk  M.Drobika ps. "Dzięcioł" od grudnia 1943r. zostaje p.o. Szefa Oddziału II KG AK, w lutym 1944r. zostaje po zdekonspirowaniu przez Gestapo urlopowany na czas nieokreślony, w marcu 1949 roku aresztowany przez Informację Wojskową w czasie przesłuchań brutalnie torturowany i zmuszany do złożenia fałszywych zeznań, które miały być podstawą do oskarżenia innych oficerów pełniących wysokie funkcje w strukturach LWP, skazany wyrokiem w dniu 13.08.51r. - Sygn. akt Sn. 6/51,  na dożywocie umiera w więzieniu mokotowskim w Warszawie 12.12.1952 roku)

  - Szef Wydziału Studiów Operacyjnych Sztabu Generalnego LWP, zwrócił się do Głownego Zarządu Informacji Wojskowej o zbadanie sprawy ob. Kaczorowskiej w związku z uzasadnionym podejrzeniem o jej współpracę z Gestapo co doprowadziło do aresztowania wielu osób związanych z AK.

Zarząd Informacji LWP zajmował się sprawą Kaczorowskiej do 1948r., kiedy to przekazano zebrane wobec niej materiały do Departamentu I (Kontrwywiad) MBP, gdzie "rzekomo potrzebne były do werbunku", a faktycznie do uniemożliwienia aresztowania Blanki Kaczorowskiej za popełnione w czasie wojny przestępstwo zdrady.

Po "wyzwoleniu" Blanka Kaczorowska nadal mieszka w Łodzi ze swoim ojcem Janem Kaczorowskim, który w tym czasie pełni służbę jako sędzia i Szef WSR w Łodzi.

Po rozpoczęciu działalności nowego Uniwesytetu w Łodzi podejmuje ona studia na Wydziale Humanistycznym, zapisuje się do PPR/PZPR i aktywnie uczestniczy w działalności sekcji humanistycznej w Akademickim Związku Walki Młodych "Życie", gdzie nawet pełniła funkcję sekretarza wydziałowego koła. 

W pażdzierniku 1948r. Wydział V Departamentu I MBP uzyskuje informację o tym, że Blanka Kaczorowska otrzymała stypendium na studia w Czechosłowacji i stara się o paszport. Starania te zostały zatrzymane po interwencji MBP, a jej paszport zatrzymano w Ministerstwie Oświaty.

Od tego momentu Blanka Kaczorowska zostaje intensywnie rozpracowywana przez agentów MBP- m.in. "Jaśka" i Eugeniusza Oberla oraz agentka "Tancerka".

W styczniu 1948 roku stwierdzono operacyjnie, że Blanka przerwała studia na UŁ i "chodzi do szkoły baletowej". W tym samym roku zawiera ona cywilny związek małżeński z sędzią- byłym podwładnym swojego ojca z WSR w Łodzi- NSW Romanem Rawiczem-Voglem i przeprowadza się z nim do Warszawy, gdzie kontynuuje studia humanistyczne na UW i działalność polityczną w PZPR i AZWM.

Tam zostaje najprawdopodobniej zwerbowana przez MBP do sprawy rozpracowania agenta brytyjskiego ps. "Roma"- Ronalda Clarence'a Jeffery'ego.

Od 1.06.1951 roku Blanka Kaczorowska podejmuje pracę jako asystentka w Państwowym Instytucie Badania Sztuki Ludowej, a w maju 1952r. broni bracę magisterską z historii sztuki.

21.08.1952 roku dobra passa mija i Blanka Kaczorowska na wniosek Kierownika Referatu I Wydziału I UBP na m.st. Warszawę skierowany do Naczelnika Wydz. I- kpt M. Soleckiego zostaje rozpracowywanana pod kątem jej współpracy z Gestapo. Rozpracowaniu temu nadano kryptonim "PRAWNIK".

Na podstawie wszczętych działań Blanka Kaczorowska zostaje zatrzymana 19.12.1952 roku, a następnie tymczasowo aresztowana z wniosku o zastosowanie aresztu z dnia 23.12.52r.

W styczniu 1953 roku jej sprawę przejmuje kpt J.Zieliński z Wydziału Śledczego UBP. W lutym 1953 roku ppłk Wołkow pełniący funkcję Naczelnika Wydziału III Departamentu III MBP, skierował pismo do Naczelnika Wydziału Śledczego UBP na m.st. Warszawę:

"W odpowiedzi na pismo Wasze L. dz. R 1086/52 z 28.01.1953r. dot. przesłuchania w chrakterze świadka Lubańskiej Haliny, Hermesównej Łucji, Śmiałkowskiej Krystyny i Wścielkicównej Krystyny powiadamiam, że osoby te były już przesłuchiwane w 1947 r. przez Gł. Zarząd Informacji MON na okoliczność Kaczorowskie Blanki ps. "Sroka"-"Oleńka". Odpisy tych protokołów zostały przesłane do Wydz. I U.B.P. na m. st. Warszawa za L. dz. DC- 12/52 z dnia 20.11.52r.

W związku z tym, że osoby te nie wniosą nowych momnetów do sprawy, oraz ze względów operacyjnych ponowne przesłuchanie tych osób nie jest wskazane.Natomiast komunikuję, że na okoliczność współpracy z "gestapo" Kaczorowskiej Blanki ps. "Sroka"-"Oleńka" można przesłuchać aresztowanego Rysia Stefana, b. z. szefa K.W. [kontrwywiadu] Oddz. II, który obecnie znajduje się w więzieniu na Mokotowie"

Jak z powżyszego pisma widać osoba Blanki Kaczorowskiej została na okolicznośc współpracy z Gestapo rozpracowana już w 1947 roku. Pytanie jakie się wzt. nasuwa: 

Dlaczego więc Blanka Kaczorowska nie została aresztowana w 1947 roku?

Może odpowiedź na to udzieli kryptonim operacyjnego rozpracowania nadany jej przez Informację Wojskową- "PRAWNIK" oraz działaność na rzecz wywiadu MBP podjęta przez osoby związane z AK, a których MBP nie chciało zdemaskować?

Śledztwo w sprawie Kaczorowskiej zostało zamknięte 31.013.1953r. po końcowym przesłuchaniu, w którym przyznała się ona do tego, że w okresie od listopada 1942 do lutego 1944 roku wydała Niemcom szereg osób z Oddziału II KG AK. W śledztwie tym zaprzeczyła jakoby miała współpracować z Gestapo, kontakty z nim utrzymując wyłącznie za pośrednictwem swojego męża Ludwika Kalksteina.

Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie 12.06.1953 roku została skazana na dożywocie, wyrok ten został zmieniony na 15 lat więzienia. W rzeczywistości zaś wyszła na wolność 1.07.58 roku, a więc po pięciu latach pobytu w więzieniu, w którym pełniła rolę agenta Biura Śledczego UBP (tzw. "agentka celna").

CDN.

Pozdrawiam.

Na zdjęciu Ludwik Kalkstein ps. z AK- "Hanka", kryptonim agenturalny Gestapo- "97".

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej