Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Syria: gra mocarstw na globalnej szachownicy.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ze względu na brak nowych bodźców wojna domowa w Syrii ustabilizowała się. Oczywiście taki stan rzeczy nie odpowiada koncepcją tych państw, które zdestabilizowały sytuację wewnętrzną w Syrii, dążąc do szybkiego obalenia jej legalnych władz.

Zastój jaki zapanował ostatnio jest wynikiem trzech głównych czynników:

1. Wyczerpaniem się sił rebelianckich,

2. Rozpoczęciem rozmieszczania  na terenie Syrii rakiet przeciwlotniczych S-300.

3. Skierowaniem przez Rosję dużego zgrupowania floty marynarki wojennej w obszar wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Dlatego też, jako że czas nagli, państwa koalicji antysyryjskiej podjęły kroki mające na celu zdynamizowanie sytacji wewnętrznej w Syrii, które to działania mają przyspieszyć upadek syryjskich władz.

I tak, Biały Dom zwrócił się do Pentagonu z poleceniem sporządzenia planów realizacji strefy zakazów lotów wewnątrz Syrii. Zakaz ten nadzorowałyby przez niektóre kraje UE, w tym przez Francję i Wielką Brytanię oraz przez USA.

Zakaz lotów dotyczyłby samolotów wojskowcyh jak i lotnictwa cywilnego. Oczywiście, celem takiego zakazu ma być uniemożliwienie użycia lotnictwa armii syryjskiej przeciwko siłą rebeliantom i uniemożliwienie transportów z pomocą wojskową dla sił rządowych drogą powietrzną, a więc odcięcie Syrii od dróg transportu lotniczego.

Jednocześnie wraz z planem stworzenia nad terytorium syryjskim strefy zakazów lotów, Biały Dom rozważa możliwość uzbrojenia części sił opozycyjnych oraz uznanie syryjskiej rady opozycji jako ciała reprezentującego wszystkie siły rebelianckie.

W odpowiedzi na te działnia władze rosyjskie dononały dyslokacji czterech pułków obrony powietrznej uzbrojonych w rakiety S-300 w rejon Ashuluk:

en.ria.ru/military_news/20130528/181379250/S-300-Air-Defense-Systems-Deployed-at-Snap-Alert-Drills.html

 "Celem skierowania w rejon południowej Rosji rakiet S-300 jest przeprowadzenie symulowanej obrony rosyjskiej przestrzeni powietrznej przed zmasowanym atakiem wrogich samolotów i rakiet w warunkach ciężkiej walki elektronicznej aby przetestować możliwości jednostek obrony do najwyższego dopuszczalnego poziomu": podało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.

Łącznie w tych trzydniowych ćwiczeniach bierze udział 8700 żołnierzy, 185 samolotów i 240 pojazdów opancerzonych.

Parametry operacyjno-taktyczne rakietowego  systemu obrony powietrznej S-300 przedstawia ta tablica:

Jak widać sytacja dotycząca Syrii zaczyna się mocno komplikować, co spowodowane jest oczywiście opóźnieniem we wdrożeniu planu dokończenia budowy gazociągu z Kataru na wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego, który to gazociąg ma na celu przełamanie monopolu dostaw gazu ziemnego przez Gazprom  do Europy Zachodniej i w rejonie Morza Śródziemnego.

Na zakończnie zamieszczam aktualną mapę obszarów kontrolowanych przez walczące w wojnie domowej siły zbrojne:

Kolorem czerwonym zaznaczono rozmieszczenie sił prorządowych,

Kolorem brązowym obszar kontrolowany przez legalny rząd,

Kolorem oliwkowym obszar kontrolowany przez siły kurdyjskie,

Kolorem ciemno zielonym miejsca toczonych obecnie walk,

Kolorem zielonym obszar kontrolowany przez siły rebelianckie.

 

Pozdrawiam.

KOMENTARZE

 • tylko czy takie starocie dadzą radę
  ˘?
 • @interesariusz z PL 10:53:19
  Jeśli są to takie starocie jak stwierdziłeś, to mam pytanie:

  Dlaczego tych staroci tak panicznie boją się USA/Izrael???

  A na marginesie dodam, że konstrukcja F-16 (nota bene służące od kilku lat i w Polsce) pochodzi dokładnie z tego samego okresu co rakietowy system obrony powietrznej S-300.

  Czy w tym wypadku również stwierdzisz, że polska armia kupiła starocie???

  Pozdrawiam;)
 • @AdNovum 17:15:50
  Rosyjskie rakiety już są w Syrii. Część rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300 dotarła już do Syrii - ogłosił prezydent Syrii Baszar el-Asad, cytowany dzisiaj przez libańską telewizję Al-Manar. Izrael sprawdza te doniesienia - pisze agencja Reutera.

  Agencja Reutera cytuje anonimowego przedstawiciela izraelskich władz, który powiedział, że Izrael sprawdza informacje na temat dostarczenia części nowoczesnego systemu S-300 do Syrii.

  Przestrzeń powietrzna Izraela będzie w jego zasięgu, jeżeli system zostanie zainstalowany w sąsiedniej Syrii.

  We wtorek minister obrony Izraela Mosze Jaalon oświadczył, że ten przeznaczony dla Syrii zaawansowany przeciwlotniczy system rakietowy jeszcze nie opuścił Rosji, a jeśli tak się stanie, "Izrael będzie wiedział, co robić".
  - Dostaw jeszcze nie było, mam nadzieję, że do nich nie dojdzie. Jeśli jednak, niestety, (S-300) dotrą one do Syrii, będziemy wiedzieć co robić - powiedział minister Jaalon.

  Tego samego dnia wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że planowane dostawy S-300 to czynnik stabilizujący, mający zapobiec scenariuszowi interwencji z zewnątrz w trwającym od ponad dwóch lat konflikcie wewnętrznym w Syrii. Podkreślił, że dla strony rosyjskiej najważniejszą sprawą jest zapewnienie warunków dla rozpoczęcia procesu politycznego w Syrii, którego początkiem ma być planowana na czerwiec międzynarodowa konferencja.
 • @interesariusz z PL 10:53:19
  Wiemy komu zależy na destabilizacji w Syrii - Eskimosom. Pozdrawiamy wszystkich Eskimosów i życzymy im sporej dozy poczucia humoru.
 • @Kula Lis 62 12:31:35
  W Syrii już jest jedna bateria rakiet systemu S-300.
  Ta pierwsza bateria rakiet służy jak na razie szkoleniu syryjskich żołnierzy w obsłudze systemu.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej