Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

ZAMIESZKI W TURCJI.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już trzeci dzień w kilku miastach tureckich trwają gwałtowne zamieszki. Bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia protestów było przyjęcie przez władze planu przebudowy parku Gezi znajdującego się w okolicy placu Taksim w centrum Stambułu.

W parku Gezi ma powstać m.in. centrum handlowe, mimo że wokół placu Taksim znajdują się liczne sklepy. Po za centrum handlowym na miejscu dzisiejszego parku ma być również wybudowany meczet. Mieszkańcy miasta obawiają się, że po przebudowie parku Gezi zniknie jeden z ostatnich zielonych skwerów w mieście:

"To jakiś żart. Co oni chcą od tego parku? Tu już wszędzie dookoła są sklepy. Po co kolejne?"-tak mówił na temat przyczyn protestu jeden z uczestników demonstracji.

W sobotę w nocy do protestów przyłączyli się mieszkańcy Ankary i Izmiru, ale tam protesty przekształciły się w antyrządowe zamieszki:

"Tu nie chodzi o drzewa, to protest przeciwko autorytarnej polityce rządu. Mamy dość tego, co dzieje się w tym kraju"-ta opinia wyrażona przez jednego z protestujących jest poglądem reprezentacyjnym dla większości biorących udział w demonstracjach.

W Stambule policja aresztowała już kilkaset osób, zaś łącznie we wszystkich miastach gdzie doszło do protestów, prawie 1000 osób. Według oficjalnych danych policji, jak na razie rannych zostało 79 osób, w tym 26 policjantów i 53 demonstrantów (również przypadkowych ludzi). Możliwe są już co najmniej dwie ofiary śmiertelne starć z policją.

Po wycofaniu sił policyjnych z placu Taksim, zamieszki rozpoczęły się do kolejnej stambulskiej dzielnicy, Besiktas. W poszczególnych dzielnicach w sposób skordynowany ludzie wyłączają i włączają oświetlenie budynków oraz robią hałas, aby w ten sposób zdezorientować policję:

"To wygląda jak ogólne powstanie! Nigdy nie sądziłem, że z grupki ludzi protestujacych i śpiewających w parku zrobi się coś takiego. Jest już po czwartej rani, ale chyba nikt w mieście jeszcze nie śpi. Rząd milczy. Choć niedługo będziemy musieli się udać na spoczynek, to jako naród jeszcze nigdy nie byliśmy tak przytomni"- napisał dziś w nocy na swoim profilu na Facebooku, Burhan: jeden ze świadków wydarzeń.

"Koniec z dyktaturą! Chcemy dymisji rządzących!"- takie hasła wzosili uczestnicy nocnych demonstracji.

"Nasza walka się nie kończy. Rządzi premier, który uważa obywateli za owce, a siebie za sułtana, mającego nieograniczoną władzę"- tak wypowiedział się na temat przyczyn demonstracji 19-letni student.

"20 lekarzy w tej chwili znajduje sie w biurze Amnesty Turcja i zajmuje się rannymi w protestach osobami! Policja doprowadzi do rozlewu krwi- tysiące osób jest rannych. Władze muszą natychmiast powstrzymać przemoc!"- taki tekst zamieściła na swoim profilu na Facebooku turecki oddział Amnesty International:

 

Obecnie pełniący funkcję premiera Recep Ergogan rządzi Turcją od 11 lat, ale duża część społeczeństwa zarzuca mu coraz bardziej ujawniajacy się autorytaryzm i systematyczne dryfowanie w kierunku islamizacji.

Wczoraj w telewizyjnym wystąpieniu turecki premier, Recep Tayyip Ergodan wezwał protestujących do rozejścia się, jednocześnie ośwaidczył, że rząd nie zamierza wycofać się z planów rekonstrukcji otoczenia placu Taksim, co było bezposrenim powodem obecnych protestów. Konfrontację z protestującymi zapoczątkowała interwencja policji przeciwko osobom okupujacym park przy palcu Taksim, przeciwko planom budowy centrum handlowego.

BBC News donosi w najnowszych informacjach, że nadal trwają na ulicach tureckiej stolicy pojedyncze incydenty, ale demonstrantów jest znacznie mniej niż podczas nocnych zamieszek. Większość protestujących, po nocnych walkach z policją udała się na odpoczynek do swoich domów, ale przewiduje się, że w ciągu dnia może nastąpić kolejna fala protestów.

Miejscowe media prawie w ogóle nie informują o trwających zamieszkach.

A oto filmy dokumentujące zamieszki w Turcji:

www.vgtv.no/#!/video/65031/de-siste-bildene-fra-oppt%C3%B8yene-i-istanbul

www.vgtv.no/#!/video/65063/tyrkisk-demonstrant-p%C3%A5kj%C3%B8rt-av-politiet-man-run-over-by-turkish-police

www.vgtv.no/#!/video/65037/de-verste-sammenst%C3%B8tene-i-tyrkia-p%C3%A5-flere-%C3%A5r

Jak widać ukrywane pod korcem problemy społeczne wynikające z arogancji posiadających mandat społeczny demkratycznych władz zaczyna się powoli ujawniać. Pretekstem do wybuchu społecznej reakcji może być każdy, nawet błahy z pozoru, powód.

Sądzę, że napięcia społeczne wynikające z błędnie prowadzonej polityki demokratycznych władz, które nie zajmują się rzeczywistym rozwiązywaniem narosłych problemów, a wręcz przeciwnie, mnożąc kolejne, spowoduje w najbliższym czasie szeroką falę niekontrolowanych wybuchów niezadowolenia społecznego. 

Dowodzi to również  faktu oderwania się od rzeczywistości elit rządowych, co polega na tym, że skutki ich politycznych błędów przekładają się na wzrost napięć społecznych, anie prowadząc do ich łagodzenia, przykładem choćby może być Francja z przyjętym przez parlament prawem do zawierania małżeństw przez pary homoseksualistów i wynikajacego z tego prawa do adopcji przez takie "małżeństwa" dzieci.

Czy z tej ślepej uliczki jest jakieś sensowne wyjście?

Odpowiedź udzieli Nam najbliższa przyszłość, ale nie nie widząc woli zrozumienia swych błędów przez rządy większości państw demokratycznych wróżę rozwiązanie najgorsze z możliwych.

Zobaczymy jak wybrnie z obecnej sytuacji Turcja, bo to będzie wyraźnym wskaźnikiem jaki kierunek przyjmie również społeczne niezadowolenie i w innych krajach demokracji socjalistycznej?

Pod tym linkiem znajdziecie Państwo bardzo dokładną dokumentację fotograficzną pokazującą prawdziwe oblicze obecnych demonstracji i zamieszek do jakich doszło w Turcji:

occupygezipics.tumblr.com/

Pozdrawiam.

Ps.

fakty.interia.pl/swiat/news-protesty-w-hiszpanii-i-portugalii-przeciwko-polityce-oszczed,nId,976740

 www.bbc.co.uk/news/world-europe-22749750

edition.cnn.com/2013/06/03/world/europe/turkey-protests/index.html

KOMENTARZE

 • Tak właśnie należy rozmawiać z władzą. Najpierw argumenty pokazujace siłę
  później można siadać do stołu i negocjować. Inaczej to strata czasu.
 • @Andron 20:31:46
  "Tak właśnie należy rozmawiać z władzą. Najpierw argumenty pokazujące siłę później można siadać do stołu..."- na ale przecież ta władza jest z wyboru, tak więc można przyjąć, że:

  SYSTEM PRZEDSTAWICIELSKI W DEMOKRACJI PARLAMENTARNEJ PRZESTAŁ WŁAŚCIWIE FUNKCJONOWAĆ!!!!

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 08:07:32
  Władza nie jest z wyboru (ludzie nie mają rzeczywistego wyboru), nie jest nawet z głosowania (kto tam wie jak to się liczy ... na ruskich serwerach). Władza jest z wyniku głosowania.
 • @Andron 22:44:07
  Jakby nie było; władza ma głęboko w d***e pozostałą część społeczeństwa i w ciągu krótkiego czasu sprawowania rządów każdy stara się jak najwięcej ukraść- tak to wygląda.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 08:07:32 Z kurwami do stołu się nie siada Bojkot wyborów
  Przykład Polski dowodzi że z kurwami do stołu się nie siada.Do stołu z kurwami w 89 roku zasiadły takie same kurwy.Mamy pseudo demokrację i rządy oligarchów za pomocą sługusów z PO,PiS,SLD i dziwką PSL.My wyborcy też nie jesteśmy bez winy.Chodzimy na wybory i głosujemy na tych popaprańców ,którzy nie podlegają żadnej kontroli społecznej.Ten system sprawowania władzy powoli się dezawuuje.Ludzie chcą miec wpływ na warunki życia ,służbę zdrowia,oświatę,wysokość podatków i sądownictwo.Wczorajszy incydent obrzucenia sędziny w procesie Kiszczaka tortem ,świadczy o tym że ludzie mają już dosyć tego chorego systemu władzy.Dlatego namawiam na zbojkotowanie wszystkich wyborów w Polsce na znak protestu przeciwko władzy uzurpatorów ,którzy przy pomocy obcej agentury narzucają nam ten niewolniczy system.Przestańmy się łudzić że jest w sejmie jakaś partia która reprezentuje nas wyborców.Oni reprezentują ponadnarodowe korporacje .Odmówmy im dalszego poparcia.Zbojkotujmy ich wszystkich .tak jak powiedział Wojciech Cejrowski w programie Pospieszalskiego wszyscy WWWWWWWWWWOOOOOOOOONNNNNNNNNN>Apel o bojkot wyborów napisany przez pania Anne Walentynowicz znajduje się na stronie www.stowarzyszeniedemokracjausa.com
 • @amadeusz2006 06:36:22
  Można im mocniej i skuteczniej dokuczyć bojkotami.
  Oni bojkotu wyborów się nie boją, a nawet bardzo im pasuje, bo wtedy wybierać się będą sami.

  Trzeba pomyśleć o bardziej skutecznym bojkocie, który oni odczują.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej