Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Syria: ofensywa sił rządowych w Aleppo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Syryjskie siły rządowe dokonały istotnego przełomu w walce z rebelią.

Obecnie trwająca kampania syryjskich sił rządowych mająca na celu zajęcie stategicznie położonego miasta Aleppo uważana jest za jedną z najważniejszych operacji przeprowadzanych przez syryjski rząd.

Wstępem do obecnie prowadzonej operacji był szturm wojsk rządowych skierowanych przeciwko próbie zajęcia więzienia w centum Aleppo przez rebeliantów w dniu 15 maja br. W ciągu jednego dnia walk ofensywa sił rządowych zmusiła rebeliantów do wycofania się.

Kolejnym ważnym ruchem był atak wojsk pancernych 24 maja na zajmowaną przez rebeliantów wioskę Dahra Abd Rabbo pod Aleppo, z której po dwóch dniach zostali wyparci.

W czasie trwania walk o Dahra Abd Rabbo wznowiono walki w obwodzie wojskowym Al-Kuires.

Na przełomie maja i czerwca brygada Tahwid z sił rebelianckich opuściła Aleppo, aby wspomóc obronę miasta Al-Kusajr pod Hims, ale mimo tej pomocy miasto te zostało zdobyte 5 czerwca przez wojska rządowe i wspierające je libańskie oddziały bojowników Hezbollahu.

Po sukcesie odbicia miasta Al-Kusajr siły rządowe 9 czerwca rozpoczęły przygotowania do działań militarnych pod kryptonimem "Północna Burza", które mają na celu całkowite wyzwolenie ważnego ze względów strategicznych, Aleppo.

Pierwsze uderzenie sił rządowych wspieranych przez oddziały Hezbollahu, nastąpiło na wioskę Al-Nubbul oraz dzielnicę Zahra.

W kolejnej akcji siły rządowe odzyskały pełną kontrolę nad miejscowością Kafar Hamra, na przedmieściach Aleppo.

"Celem naszych operacji jest przejęcie kontroli  nad północnymi przedmieściami, a następnie nad południowymi dzielnicami Aleppo. Jako, że zagraniczni najemnicy przemieszczają się z jednego miesca w drugie, musimy prowadzić więcej niż jeden atak w tym samym czasie, mimo utrudnień spowodowanych zaminowaniem terenu"- tak opisał obecny przebieg walk anonimowy przedstawiciel sił rządowych.

Zdaniem analityków, obecnie prowadzone walki, mogą doprowadzić do zakońecznia wojny domowej w Syrii. Sądzą oni, że jeśli armia syryjska zdoła oczyścić okolicę Aleppo z sił zagranicznych rebeliantow walczących w  brygadach Tahwid, cała sytuacja w Syrii zmieni się drastycznie. Wynika to z faktu, że siły rządowe odzyskają całkowitą kontrolę nad największym szlakiem dostaw od strony południowej  Aleppo oraz po zajęciu północnych przedmieść miasta odetnie szlaki zaopatrzenia dla rebeliantów biegnące od strony granicy tureckiej.

pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Aleppo_%282012-2013%29

Przesileniem pozwalającym odzyskać kontrolę przez siły rządowe nad przebiegiem toczącego się konfliktu wojny domowej  było zdobycie 19 maja strategicznego miasta Al-Kusajr. Zdobycie tego miasta odcięło szlaki zaopatrzenia sił rebelianckich w miastach Homs, Rastan i ich okolicach.

pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Al-Kusajr

Obecnie pozostają pod  kontrolą rebeliantów kurdyjskich tereny położone na północno-wschodnich rubieżach Syrii, ale ich znaczenie dla podtrzymania buntu zagrażającego upadkiem syryjskich władz nie jest istotne oraz tereny kontrolowane przez siły anty-rządowe na północy i wschodniej części Syrii.

Po opanowaniu sytuacji w zachodniej części kraju na osi biegnącej między granicami: Izrael-Jordania-Liban-Turcja syryjskie wojska rządowe będą miały wyjściową sytację do przeprowadzenia kolejnego etapu oczyszczania terenu opanowanego przez siły rebelianckie we wschodniej i północno-wschodniej części Syrii.

Opis mapy:

Kolor brązowy- teren kontrolowany przez siły rządowe,

Kolor zielony- teren opanowany przez siły anty-rządowe,

Kolor oliwkowy- teren kontrolowany przez rebeliantów kurdyjskich.

Pozdrawiam.

www.presstv.ir/detail/2013/06/12/308545/syrian-army-make-advances-in-aleppo/

fakty.interia.pl/raport-rewolucja-w-krajach-islamskich/syria/news-syria-armia-rzadowa-calkowicie-kontroluje-al-kusajr,nId,978048

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej