Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Teraz pora na Liban?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wczoraj na przedmieściach Bejrutu spadła rakieta, przenosząc w ten sposób konflikt z sąsiedniej Syrii w pobliże tętniącej życiem stolicy Libanu.

Wybuch rakiety, która uderzyła nocą w zamieszkanej przez Chrześcijan na południowo-wschodnich przedmieściach Bejrutu ich enklawy, nie spowodował ofiar wśród ludzi, ale ten kolejny incydent wzniecił obawy, że Liban może zostać wciągnięty w wojnę, która i tak już sparaliżowała działanie instytucji państwowych i spowodowła napięcia gospodarcze w tym kraju.

Sytuacja w Libanie jest obecnie bardzo napięta co wynika z bliskości wojny, z powodu której do kraju liczącego niecałe 4 mln mieszkańców napłynęło z sąsiedniej Syrii ponad 500 tyś uchodźców, co stanowi 12,5% ogólnej liczby ludności.

W wyniku prowadzonej w Syrii wojny domowej i zagrożeniami, jakie ona niesie dla wszystkich graniczących z nią krajów,  wpływy z turystyki spadły w Libanie o 60%, a jednocześnie turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodów gospodarki libańskiej, przynosząc jej aż 20% dochodu narodowego.

Jednocześnie przeniesienie konfliktu na teren Libanu może wywołać podobne jak w Syrii konflikty religijne, gdyż kraj ten nie ma dominującej grupy religijnej, gdzie: Sunnici stanowią 27%, Szyici 27%, Maronici 21%, Prawosławni 8%, Druzowie 5%, Grekokatolicy 5%, a pozostałe religie chrześcijańskie 7%.

Jak widać na tle religijnym można doprowadzić ponownie w Libanie do wojny domowej, która będzie miała bardzo podobny przebieg jak to ma miejsce obecnie w Syrii.

Piątkowy atak rakietowy może być próbą wciągnięcia Chrześcijan w obszar konfliktu powodując jego eskalację.

Nikt oczywiście nie przyznał się do tego ataku rakietowego, ale w wyniku wyparcia syryjskich sił rebelianckich z Qusair przez wojska rządowe wraz z wpierajacymi je siłami libańskiego Hezollahu jasne jest, że jest to zemsta bojowników z syryjskich oddziałów antyrządowych, którzy po wyparciu ich z Qusair poprzysięgli zemstę i dokonanie odwetu na terenie kontrolowanym przez Hezbollah w północno-wschodnim Libanie.

W związku z tą sytacją w centrum Bejrutu zorganizowano demonstrację pod parlamentem, aby wymusić na rządzie zachowanie neutralności wobec konfliktu syryjskiego.

Uderzenie w Syrię, jest więc bardzo celnym ciosem, wiedząc jak bardzo poważna jest sytacja religijna i etniczna w graniczących z nią państwach. Uderzenie w Syrię, może wywołać efekt domina, wzniecając tlące się w tym rejonie od wielu dziesiecioleci, ukryte konflikty i zaszłości.

Ten kto rzopoczął rebelię w Syrii wiedział, że konflikt wewnętrzny syryjskiej wojny domowej może rozpętać konflikt rolewający się na cały obszar Bliskiego Wschodu i sądzę, że tylko o to chodziło.

Pozdrawiam.

music.yahoo.com/news/rocket-near-beirut-brings-syrian-war-closer-205145781.html

KOMENTARZE

 • @AdNovum
  Och nie, tylko nie to.
  Spędziłem w Libanie 3 lata w czasie zaciekłej wojny. Oprócz żołnierzy byłem jednym z nielicznych Europejczyków mogącym się tam swobodnie poruszać. Mimo tego unikałem części muzułmańskiej.
  Ten przepiękny kraj ma nieszczęście leżeć między Izraelem i Syrią. Na dodatek, jest prawie na połowę rozdarty między muzułmanami i chrześcijanami. Nie wspominając już o wojowniczych Druzach.
  Jak tam się zacznie, to znowu będzie trwało 20 lat.

  Pozdrawiam
 • @jazgdyni 21:24:10
  Tam będzie trwało o wiele dłużej. Ukłony.
 • @ Autor
  Wielki Izrael???
 • @jazgdyni 21:24:10
  Niestety tak wynika z logiki, którą bardzo przenikliwie odczytała również Szanowna KOSSOBOR (22.06.2013 23:42:02), że Liban zostanie wciągnięty w tą czarną serię konfliktów w krajach arabskich.

  Szkoda tego kraju, bo to bardzo piękny kraj i chyba- bez przesady oceniając- najbardziej urocze miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie przyroda, różnorodność krajobrazu z wysokimi, pokrytymi lasami cedrowymi górami, zielonymi dolinami i bardzo głębokimi przepaściami z wijącymi się na ich dnie czystymi i rwącymi potokami górskimi, idą w parze z najstarszą cywilizacją tego regionu, a więc i posiadającego wspaniałe zabytki z różnych epok historycznych.

  Druzowie- kiedyś, jeszcze na początku wojny domowej w Libanie byłem w siedzibie rodowej ich przywódcy Walida Dżumblatta w Mukhatrze w Górach Szuf.
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thum/3/37/Jumblatt.jpg/240px-Jumblatt.jpg

  .....oj można by pisać o tym pięknym kraju przez wiele dni, a i tak nie byłoby to za mało.

  Pozdrawiam:)
 • @Repsol 22:27:30
  To wszystko zanosi się na długi i wyczerpujący konflikt, który będzie się rozszerzał. Otworzono Puszkę Pandory.

  Pozdrawiam:)
 • @KOSSOBOR 23:42:02
  Zgadza się!

  Pozdrawiam:)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej