Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Teraz pora na Liban?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wczoraj na przedmieściach Bejrutu spadła rakieta, przenosząc w ten sposób konflikt z sąsiedniej Syrii w pobliże tętniącej życiem stolicy Libanu.

Wybuch rakiety, która uderzyła nocą w zamieszkanej przez Chrześcijan na południowo-wschodnich przedmieściach Bejrutu ich enklawy, nie spowodował ofiar wśród ludzi, ale ten kolejny incydent wzniecił obawy, że Liban może zostać wciągnięty w wojnę, która i tak już sparaliżowała działanie instytucji państwowych i spowodowła napięcia gospodarcze w tym kraju.

Sytuacja w Libanie jest obecnie bardzo napięta co wynika z bliskości wojny, z powodu której do kraju liczącego niecałe 4 mln mieszkańców napłynęło z sąsiedniej Syrii ponad 500 tyś uchodźców, co stanowi 12,5% ogólnej liczby ludności.

W wyniku prowadzonej w Syrii wojny domowej i zagrożeniami, jakie ona niesie dla wszystkich graniczących z nią krajów,  wpływy z turystyki spadły w Libanie o 60%, a jednocześnie turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodów gospodarki libańskiej, przynosząc jej aż 20% dochodu narodowego.

Jednocześnie przeniesienie konfliktu na teren Libanu może wywołać podobne jak w Syrii konflikty religijne, gdyż kraj ten nie ma dominującej grupy religijnej, gdzie: Sunnici stanowią 27%, Szyici 27%, Maronici 21%, Prawosławni 8%, Druzowie 5%, Grekokatolicy 5%, a pozostałe religie chrześcijańskie 7%.

Jak widać na tle religijnym można doprowadzić ponownie w Libanie do wojny domowej, która będzie miała bardzo podobny przebieg jak to ma miejsce obecnie w Syrii.

Piątkowy atak rakietowy może być próbą wciągnięcia Chrześcijan w obszar konfliktu powodując jego eskalację.

Nikt oczywiście nie przyznał się do tego ataku rakietowego, ale w wyniku wyparcia syryjskich sił rebelianckich z Qusair przez wojska rządowe wraz z wpierajacymi je siłami libańskiego Hezollahu jasne jest, że jest to zemsta bojowników z syryjskich oddziałów antyrządowych, którzy po wyparciu ich z Qusair poprzysięgli zemstę i dokonanie odwetu na terenie kontrolowanym przez Hezbollah w północno-wschodnim Libanie.

W związku z tą sytacją w centrum Bejrutu zorganizowano demonstrację pod parlamentem, aby wymusić na rządzie zachowanie neutralności wobec konfliktu syryjskiego.

Uderzenie w Syrię, jest więc bardzo celnym ciosem, wiedząc jak bardzo poważna jest sytacja religijna i etniczna w graniczących z nią państwach. Uderzenie w Syrię, może wywołać efekt domina, wzniecając tlące się w tym rejonie od wielu dziesiecioleci, ukryte konflikty i zaszłości.

Ten kto rzopoczął rebelię w Syrii wiedział, że konflikt wewnętrzny syryjskiej wojny domowej może rozpętać konflikt rolewający się na cały obszar Bliskiego Wschodu i sądzę, że tylko o to chodziło.

Pozdrawiam.

music.yahoo.com/news/rocket-near-beirut-brings-syrian-war-closer-205145781.html

KOMENTARZE

 • @AdNovum
  Och nie, tylko nie to.
  Spędziłem w Libanie 3 lata w czasie zaciekłej wojny. Oprócz żołnierzy byłem jednym z nielicznych Europejczyków mogącym się tam swobodnie poruszać. Mimo tego unikałem części muzułmańskiej.
  Ten przepiękny kraj ma nieszczęście leżeć między Izraelem i Syrią. Na dodatek, jest prawie na połowę rozdarty między muzułmanami i chrześcijanami. Nie wspominając już o wojowniczych Druzach.
  Jak tam się zacznie, to znowu będzie trwało 20 lat.

  Pozdrawiam
 • @jazgdyni 21:24:10
  Tam będzie trwało o wiele dłużej. Ukłony.
 • @ Autor
  Wielki Izrael???
 • @jazgdyni 21:24:10
  Niestety tak wynika z logiki, którą bardzo przenikliwie odczytała również Szanowna KOSSOBOR (22.06.2013 23:42:02), że Liban zostanie wciągnięty w tą czarną serię konfliktów w krajach arabskich.

  Szkoda tego kraju, bo to bardzo piękny kraj i chyba- bez przesady oceniając- najbardziej urocze miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie przyroda, różnorodność krajobrazu z wysokimi, pokrytymi lasami cedrowymi górami, zielonymi dolinami i bardzo głębokimi przepaściami z wijącymi się na ich dnie czystymi i rwącymi potokami górskimi, idą w parze z najstarszą cywilizacją tego regionu, a więc i posiadającego wspaniałe zabytki z różnych epok historycznych.

  Druzowie- kiedyś, jeszcze na początku wojny domowej w Libanie byłem w siedzibie rodowej ich przywódcy Walida Dżumblatta w Mukhatrze w Górach Szuf.
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thum/3/37/Jumblatt.jpg/240px-Jumblatt.jpg

  .....oj można by pisać o tym pięknym kraju przez wiele dni, a i tak nie byłoby to za mało.

  Pozdrawiam:)
 • @Repsol 22:27:30
  To wszystko zanosi się na długi i wyczerpujący konflikt, który będzie się rozszerzał. Otworzono Puszkę Pandory.

  Pozdrawiam:)
 • @KOSSOBOR 23:42:02
  Zgadza się!

  Pozdrawiam:)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY

więcej