Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Rosja będzie korzystać z baz wojskowych na Cyprze.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Podczas niedzielnego (23.06.13r.) spotkania w Sankt Petersburgu rosyjskiego i cypryjskiego ministrów spraw zagranicznych, obie strony zadeklarowały osiągnięcie porozumienia na temat świadczenia usług wojskowych.

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Cypru i Rosji, które odbyło się w ramach XVII Międzynarodowego Forum Gospodarczego, przedstawiciel Cypru, Ioannis Kasoulides zapewnił, że w stosunkach między Cyprem a Rosją "chmury zostały rozwiane", i ze obie strony przygotowują obecnie szereg porozumień.

W kwesti dotyczącej korzystania z infrastruktury morskiej i wojskowej, o które Rosja prosi Cypr, Kasoulides potwierdził, że oczekuje się, iż wyjdą one poza ramy korzystnia przez okręty rosyjskiej floty wojskowej z bazy portowej w Limassol. A więc, jak pisze cypryjska prasa, dołączy do niej także baza lotnicza "Andreas Papandreou" w Paphos.

Jak sam wyjaśnił szef cypryjskiej dyplomacji:

"Są to usługi świadczone przez Cypr zaprzyjaźnionym  krajom. Jak wiecie, inne kraje, Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej, mogą rozmieszczać okręty do tankowania. Także rosyjska flota jest  mile widzianym gościem. Ta kwestia zostanie później uściślona w ramach porozumienia, które będzie przygotowane przez komitet dwóch krajów"

Cypryjski minister obrony, Fotis Fotiu potwierdził fakt porozumienia w kwesti korzystania przez rosyjskie samoloty wojskowe z bazy sił powietrznych mieszczącego się na lotnisku "Andreas Papandreou" w Paphos oraz z możliwości wykorzystania przez rosyjską flotę marynarki wojennej obecnej na Morzu Śródziemnym, portu w Limassol.

Porozumienia jakie niebawem mają podpisać prezydenci Rosji i Cypru w Moskwie w sprawie korzystania przez rosyjskie siły zbrojne z baz cypryjskich, dowodzą poważnego zaangażowania się federacji rosyjskiej w rejonie Morza Śródziemnego co jest wypadkową sytacji jaka ma obecnie miejsce w Syrii. Dowodzi to również, że Rosja uznała, że dalsze ustępstwa w rejonie basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu zagrażają bezpośrednio jej światowej pozycji mocarstwowej. Tak więc aby tej pozycji nie utracić postanowiły władze w Moskwie zademonstrować swoje stanowisko dyslokacją sił zbrojnych. Tym bardziej, że rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że nowe siły morskie rozlokowane na Morzu Śródziemnym obejmą łącznie około dziesięć okrętów, które stale będą tam przebywać, co potwierdza powyższą tezę.

Pozdrawiam.

Na zdjeciu przewodnim widać trzy okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku w porcie w Limassol, które na początku maja br. przeszły przez Kanał Sueski. Tymi okrętami są: niszczyciel rakietowy "Admirał Pantielejew" zbiornikowiec "Pieczenga" oraz holownik "Fotij Kryłow"

www.upi.com/Top_News/Special/2013/06/25/Cyprus-considering-Russian-military-use-of-airbase-port-facilities/UPI-23571372133220/

KOMENTARZE

 • @Venco 11:12:58
  Te bazy na Cyprze i okręty wojskowe na wschodnim wybrzeżu M.Śródziemnego, to być albo nie być dla Syrii.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 15:42:23
  Szalenie ciekawie to się rozwija, jeśli można tak pięknoduchowo powiedzieć. Co na to "koło przyjaciół Syrii"???

  Inna sprawa: Cypr i Rosja chyba musiały się dogadać gospodarczo /co do forsy nowych Ruskich w cypryjskich bankach/ - tu musiał być jakiś dwustronny deal poza światowymi bankierami. Co sądzisz?
 • @KOSSOBOR 17:11:30
  Co do pieniędzy to był warunek wstępny porozumienia.

  Pozdrawiam:))))
 • Ci Cypryjczycy
  najwyraźniej "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".
  Aj waj , giewałt ! ;-))
 • @Ptasznik z Trotylu 19:27:18
  Aj waj:))))

  Oni już się sparzyli na tych semickich geszeftach więc trochę otrzeźwieli.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej