Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Turecki sąd zablokował projekt przebudowy placu Taksim w Stambule.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po czterech tygodniach bardzo ostrych protestów antyrządowych turecki sąd zablokował rządowy plan rewitalizacji placu Taksim w Stambule.

Wyrok sądu interpretowany jest jako poważny cios dla programu politycznego realizowanego przez ekipę premiera Tayyipa Erdogana.

Przypomnę, że zamieszki w Turcji rozpoczęły się 31 maja br. gdy policja poraz pierwszy brutalnie rozpędziła pokojową demonstrację protestujących przeciwko planowi przebudowy jednego z największych terenów zielonych w centrum Stambułu, który był tradycyjnym miejscem spacerów i spotkań dla okolicznych mieszkańców, a nawet często zaglądali tam turyści.

Protest mieszkańców Stambułu wynikał z faktu, że nie przeprowadzono żadnych konsultacji z mieszkańcami na temat planów przebudowy placu oraz fakt praktycznej likwidacji jego części zadrzewionej. Jednocześnie wraz z ujawnieniem planu rewitalizacji placu Taksim okazało się, że mają tam powstać kolejne lokale handlowe, których w okolicy jest już i tak dość, ale również wyszło na  jaw, że ma tam być wybudowany meczet waraz z połączonym z nim centrum religijnym, którego inwestorami są Katarczycy. Tajemnicą poliszynela była informacja, że za udzieloną zgodę na budowę meczetu Katarczycy zgodzili się na pokrycie części kosztów budowy lokali handlowych, w których udziały miała mieć rodzina urzędującego premiera.

Jak już wspomniałem eskalacja zamieszek nastąpiła już pierwszej nocy po rozpędzonej brutalnie przez policję pokojowej demonstracji, kiedy to wobec osób starszych, matek z dziećmi i młodzieży policja użyła gazu łzawiącego, armatek wodnych i miotaczy gazu, strzelając nimi z bliskiej odległości w tłum. Wiele osób biorących wtedy udział w tym pierwszym proteście ucierpiało z powodu ran spowodowanych wystrzeliwanymi w ich kierunku pojemnikami z gazem, uległo zatruciu gazem łzawiącym rozpylanym przez specjalne samochody oraz doznało różnych obrażeń z powodu silnengo ciśnienia strumienia wody armatek wodnych.

W wyniku trwających ponad cztery tygodnie zamieszek, które w międzyczasie rozlały się na wiele tureckich miast, najprawdopodobniej zginęło pięć osób, ponad pięć tysięcy zostało poważnie rannych lub zatrutych, ponad tysiąc osób aresztowanych, a przy tym zniszczeniu uległo mienie o znacznej wartości, no i oczywiście koszty tłumienia tych zamieszek są niewyobrażalne.

Tak więc okazuje się, że plan rewitalizacji placu Taksim w Stambule był nielagalny, co potwierdził swym wyrokiem sąd, zaś straty spowodowane próbą jego realizacji mogą sięgać wielu dziesiątków milionów euro jesli nawet nie setek milionów.

Ciekawe czy premier Erdogan zostanie wobec tego pociągnięty do odpowiedzialności karnej za rozpętanie wbrew prawu takiej jatki?

Jeśli nawet czynniki polityczne nie zdecydują się na postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości, to sprawiedliwość wymierzą mu najprawopodobniej wyborcy przy najbliższych wyborach utrącając jego kandydaturę. Podobnie może być potraktowana w wyborach jego partia Sprawidliwości i Postępu (AKT), która powinna mieć w wyniku tego problem z uzyskaniem takiej samej liczby głosów jak w ostatnich wyborach, gdy w 2011 roku uzyskała aż 49,9% głosów oraz 326 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, co umożliwiło jej wówczas utworzenie po raz kolejny rządu większościowego.

Pozdrawiam.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej