Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Stany Zjednoczone i UE wstrzymają pomoc finansową dla Egiptu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Władze UE i Stany Zjednoczone mogą zawiesić pomoc finansową dla Egiptu.

Amerykański semator, John Mc Cain wezwał władze w Waszyngtonie do zawieszenia pomocy dla egipskiej armii w wysokości 1.3 mld $/ rocznie. Zawieszenie tej pomocy finasowej jest spowodowane zamachem wojskowym jakiego dopuściła się armia egipska wobec wybranych demokratycznie władz tego kraju.

Jednocześnie zgromadzenie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej spotkało się na rozmowach kryzysowych w zeszłą środę (14.08.13r.) w celu omówienia problemów stosunków z władzami w Kairze. Stawką tego spotkania może być odmowa udzilenia prawie 5 mld euro pomocy w postaci pożyczek i dotacji obiecanych poprzedniemu rządowi w Egipcie na lata 2012-2013. Pieniądze te mają pochodzić z UE ( 1mld euro), a pozostała część z europejskich banków EBI i EBOR.

Na sygnały te odpowiedziała natychmiast Arabia Sudyjska, gdy w dniu dzisiejszym (19.08.13r.), gdy książę Saud po powrocie z Francji zaproponował udzielenie podobnej pomocy finansowej dla Egiptu, przez władze w Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Książę Saud oskarżył kraje zachodnie o uleganiu propagandzie Bractwa Muzułmańskiego i "wrogi stosunek wobec interesów i stabilności krajów arabskich i muzułmańskich". Jednocześnie monarchia Arabii Saudyjskiej zobowiązała się do wsparcia walki prowadzonej przez władze wojskowe z "terroryzmem" i zarządził wysłanie trzech w pełni wyposażonych szpitali polowych do Kairu.

Jak widać władze państw zachodnich wreszcie zmuszone zostały pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej do zauważenia problemu łamania podstawowych praw i dokonywania zbrodni przez nowy reżym wojskowy w Egipcie. Z drugiej strony producenci i eksporterzy ropy naftowej i gazu ziemnego z  rejonu Zatoki Perskiej poczuli zagrożenie własnych interesów wynikajacych z możliwości zablokowania Kanału Sueskiego w przypadku rozlania się obecnego konfliktu egipskiego na cały obszar Półwyspu Synaj, co grozi wstrzymaniem dostaw do Europy przez tą najważniejszą drogę wodną.

A więc sytuacja zaczyna się powoli klarować i odsłaniają swoją twarz siły zainteresowane rozwiązniem po własnej myśli konfliktu w Egipcie.

Pozdrawiam.

www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/Aug-19/227862-arab-states-ready-to-cover-any-cuts-in-aid-to-egypt-saudi-arabia.ashx#axzz2cQty5vak

KOMENTARZE

  • Pomoc humanitarna tylko dla wybranych
    Dziś w RM jakiś ksiądz kierujący polskim oddziałem katolickiej organizacji charytatywnej "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" oświadczył że Unia Europejska zablokowała możliwość przelewów na pomoc humanitarną do banków syryjskich.
    Dopuszczalne jest jedynie wsparcie finansowe dla "rebeliantów".
  • @Ptasznik z Trotylu 20:39:26
    Uzupełnię, że pomoc humanitarna jest przeznaczona dla wybranych i swoich.

    Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej