Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
680 postów 9062 komentarze

Prawda zawsze zwycięża!

AdNovum - Jeśli chcesz zbudować dom, który będzie służył pokoleniom, zadbaj o jego mocny fundament.

Erdogan wygadał się po raz drugi.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Izrael stoi za dokonaniem zamachu stanu w Egipcie, mam na to dowody"- tak powiedział turecki premier, Recep Tayyip Erdogan.

Tym razem Erdogan nie wyparł się swoich słów jak to miało miejsce poprzednio, gdy oskarżył o to samo władze izraelskie szukając winnych wywołania zamieszek do jakich doszło w Turcji na przełomie czerwca i lipca br. o czym informowałem w tym tekście:

adnovum.nowyekran.net/post/95010,erdogan-wygadal-sie

Nie dość tego, że wskazał winnych obecnej sytuacji Egiptu, to jeszcze tajemniczo uzupełnił:

"Pochodzenie incydentów w obu krajach (Turcji i w Egipcie- dopisek mój) jest takie samo. Oświadczam, że ujawnię to, gdy nadejdzie właściwy czas. To jest zapisane w naszej pamięci"

Po ostatnio ujawnionym fakcie, przez syna przywódcy egipskiego Bractwa Muzułmańskiego ( nota bene jest ona sojusznikiem tureckiej partii Sprawiedliwości i Rozwoju,z ramienia kórej sprawuje urząd premiera Erdogan), Saad Al-Shatera, że jego więziony obecnie ojciec ma dowody na przestępczą działalność amerykańskiego prezydenta, jest to kolejne rozgrywanie jakimiś bliżej niesprecyzowanymi oskarżeniami, na które niby są dowody, ale nikt jeszcze ich publicznie nie pokazał:

adnovum.nowyekran.net/post/97438,sa-dowody-na-to-ze-barack-obama-moze-wyladowac-w-wiezieniu

Ciekawe z jakiego powodu to wynika i co się za tym kryje?

Czyżby dotychczas spójna koalicja państw antyasadowskich i antyirańskich zaczęła pękać?

Proszę zwrócić uwagę, że również fakt obalenia proislamskiego rządu Mohammeda Mursiego w Egipcie jest nie na rękę prowadzonej obecnie polityki amerykańskiej w rejonie Bliskiego Wschodu.

Uzupełnię, że rządy Mursiego wspierał turecki premier Erdogan oraz władze Kataru, zaś popierały je Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), które obecnie zmieniły front o 180 stopni i zaczęły wręcz demonstracyjnie wspierać obecną politykę egipskiej armii i jej przewrót wojskowy. Natomiast tureckie i katarskie poparcie dla władz wyłonionych po zamachu wojskowym w Egipcie wyraźnie osłabło. Wynika z tego, że Turcja i Katar realizują politykę stojącą w opozycji do polityki Izrael- Arabia Sudyjska- ZEA.

Taki układ polityczny mógł mieć bezpośredni wpływ na ostatnie zamieszki w Turcji, no i oczywiście na sytuację jaka ma obecnie miejsce w Egipcie.

Po cichu nowe władze jakie wyłoniły się po egipskim zamachu stanu popiera równierz Tel Awiw uważając, że egipska armia tradycyjnie  zneutralizuje islamski radykalizm w tym kraju, a więc i nastroje antyizraelskie.

Oczywiście Arabia Sudyjska i ZEA- z jednej strony, i Izrael- z drugiej strony, swoje poparcie dla nowych władz Egiptu uzasadniają zupełnie innymi przyczynami, ale oczywiście w zasadniczej kwestii polityka ich wobec tego co się obecnie dzieje w Egipcie, jest zbieżna.

Polega to na tym, że Arabia Saudyjska i ZEA usiłują wykorzystując obecną destabilizację na Bliskim Wschodzie usiłują rozszerzyć swoje strefy wpływów, zaś w interesie Izraela jest zabezpiecznie swoich granic zachodnich i południowych z jednoczesnym zneutralizowaniem sił radykalistów islamskich na Półwyspie Synaj. Wspólnym, zaś mianownikiem tych trzech stron jest zabezpiecznie drożności drogi komunikacyjnej jakim jest Kanał Sueski. Te cele są z oczywistych względów- pod warunkiem, że w między czasie nie dojdzie w Egipcie do poważnej wojny domowej- dla tych trzech państw najważniejszymi.

Jednocześnie polityka ta prowadzi (włącznie z polityką prowadzoną obecnie przez rządzącą w Turcji partią Sprawiedliwości i Rozwoju pod kierunkiem premiera Erdogana) do zmniejszenia roli amerykańskiego hegemona w rejonie bliskowschodnim, który według niej ma do wykonania czarną robotę, zaś korzyści odniosą inni.

Jaki w tym ma cel Izrael?- można zadać sobie takie pytanie, bo przecież uzależnienie Izraela od pomocy militarnej, finansowej i politycznej Stanów Zjednoczonych jest mu niezbędna do dalszego istnienia.

Sprawa jest bardzo prosta: gra ta polega na tym, w związku z niezdecydowaniem administracji amerykańskiej co do poważnego zaangażowania się w konflikt w Syrii i następnie do prewencyjnego uderzenia na Iran, stawia Izrael je niejako pod presją właśnie utraty wpływów w rejonie Bliskiego Wschodu co rzutować ma w przyszłości zwiększoną niezależnością Izraela i wymienionych wyżej krajów arabskich.

Tak więc taka taktyka stawiania USA przed faktami dokonanymi ma wymusić na amerykańskiej administracji poważne zajęcie się dokończeniem rebelii w Syrii i w następnej kolejności udzielenie przyzwolenia na prewencyjny atak na Iran.

Czego obawiają się Stany Zjednoczone, pozorując obecne zaangażowanie się w dokończnie "Arabskiej Wiosny"?

Przede wszystkim obawiają się one reakcji Rosji, która zaczęła aktywnie uczestniczyć w posunięciach geopolitycznych. Po drugie hamulcem wstrzymującym amerykańską politykę w rejonie Bliskiego Wschodu, są jej obecne problemy gospodarcze, które prowadząc do głębokiej recesji mogą spowodować nieoczekiwaną reakcję społeczną wewnątrz kraju. Po trzecie, amerykańską politykę angażują problemy Dalekiego Wschodu i Azji, gdzie jej obecność polityczna i militarna jest sprawą priorytetową.

To są główne czynniki ograniczające obecnie amerykańską aktywność w rejonie Bliskiego Wschodu. Oczywiście taka sytuacja może doprowadzić do całkowitego przemodelowania układu sił w tym regionie, a czym to w ostateczności grozi, chyba jest jasne?

Pozdrawiam.

 www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/171104#.UhNj3ODjxbV

cnsnews.com/news/article/saudis-warn-west-we-won-t-forget-your-stance-egypt

 online.wsj.com/article/SB10001424127887323423804579023213295900596.html

www.debka.com/article/23203/Erdogan-in-another-anti-Semitic-diatribe-against-Israel-reveals-his-failures

KOMENTARZE

 • @Venco 22:40:44
  Bez obecności w Unii, Turcja rozwija się dużo szybciej niż jakikolwiek kraj Unii. Unia to stara kokota po aborcji i przed zawałem. Kiedy inni rozwijają się Unia jest w stagnacji. A Josh ( Joshua) Earnest - rzecznik Białego Burdelu z czarnym lokatorem, jest z pochodzenia żydem, więc nie ma prawa uchodzić za obiektywnego i potępiać. W USA 312.000.000 obywateli jest zakładnikami 6.000.000 lobby żydowskiego. Polecam: Izrael, a wojskowy pucz w Egipcie
  http://niepoprawni.pl/blog/6206/izrael-wojskowy-pucz-w-egipcie
 • @Venco 22:40:44
  Zgadza się!
  Sytuacja obecnie na BW zmienia się dynamicznie.
  Dokładnie tak samo jak w przeddzień wybuchu I i II WS.

  Pozdrawiam.
 • @Kula Lis 62 23:19:30
  Po co powstała UE?

  Po to aby zniszczyć europejskie narody, a następnie wprowadzić nad nimi super nadrząd.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej